2
+2

محققان رکورد جدیدی در انتقال داده با استفاده از ارتباطات li-fi ثبت کردند

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله عربستان سعودی توانستند دستگاه li-fi بسازند که می‌تواند اطلاعات را ۴۰ برابر سریع‌تر از دستگاه‌های li-fi معمولی انتقال دهد. سال گذشته آزمایشی از تکنولوژی بی‌سیم جدیدی به نام li-fi انجام شد که نسبت به wi-fi معمولی از سرعتی معادل ۱۰۰ برابر بیشتر برخوردار بود. این اولین آزمایش تکنولوژی li-fi در دنیای واقعی بوده که با موفقیت به اتمام رسید.

برخلاف wi-fi که بر مبنای فرکانس‌های رادیویی است، li-fi با سیستم بسیار سریع‌تری بر مبنای نور کار می‌کند. محققان در عربستان سعودی توانسته‌اند لامپ‌هایی بسازند که می‌تواند اطلاعات را ۴۰ برابر سریع‌تر از هر دستگاه li-fi دیگری انتقال دهد.

مخترع li-fi هارالد هاس اسکاتلندی از دانشگاه ادینبورگ است که در سال ۲۰۱۱ توانست تنها با استفاده از یک چراغ ال‌ای‌دی موفق به ارسال داده‌هایی حتی بیشتر از یک برج سلولی شود.

این تکنولوژی بر اساس VLC یا ارتباط نوری قابل رویت بوده که بر مبنای نور قابل رویت با فرکانسی مابین ۴۰۰ تا ۸۰۰ تراهرتز کار می‌کند. با استفاده از این فرکانس نوری، li-fi مانند یک کد مورس فوق العاده پیچیده کار کرده و روشن و خاموش شدن چراغ ال‌ای‌دی باعث انتقال داده‌ها می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات را نوشته و به صورت کدهای باینری انتقال دهید. جالب است بدانید که سرعت انتقال اطلاعات که همان چشمک زدن چراغ ال‌ای‌دی است به قدری بالا بوده که چشم انسان نمی‌تواند آن را تشخیص دهد.

فرض کنید که چنین چراغ‌های هوشمند ال‌ای‌دی را در خانه یا اداره خود نصب کرده‌اید که می‌توانند به کامپیوتر، تلفن، پرینتر و دیگر دستگاه‌های هوشمند به صورت بی‌سیم متصل شوند.

ارتباطات li-fi

در آبان ماه سال گذشته تیمی از یک کمپانی واقع در استونی به نام ولمنی توانست این تکنولوژی را به خارج از آزمایشگاه برده و آزمایشی را در اداره‌ها و محیط‌های صنعتی انجام دهد. در این آزمایش توانستند سرعت ۲۲۴ گیگابیت بر ثانیه (۲۸ گیگابایت بر ثانیه) را در اختیار کارمندان و کارکنان قرار دهند که در نوع خود فوق العاده به نظر می‌رسید.

این سرعت ۱۰۰ برابر سریع‌تر از سرعت wi-fi است؛ برای مثال با استفاده از چنین سرعتی می‌شود ۱۸ فیلم با حجم ۱.۵ گیگابایت را تنها در یک ثانیه دانلود کرد.

حال فرض کنید در آزمایش جدیدی که صورت گرفته، این سرعت به ۴۰ برابر بیشتر می‌رسد یعنی ۷۲۰ فیلم را با حجم ۱.۵ گیگابایت تنها در یک ثانیه می‌توانید دانلود کنید.

محققان دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله عربستان سعودی توانسته‌اند تکنولوژی li-fi را یک قدم به جلو برده و به سرعت فوق العاده بالایی برسند.

دستگاه‌های VLC متعددی بر مبنای چراغ‌های ال‌ای‌دی با نور سفید کار می‌کنند. این دستگاه‌ها از دیودهای آبی رنگ و ترکیب آن با زرد فسفری استفاده ‌می‌کنند. همانطور که در مدارس ابتدایی خوانده‌ایم نور سفید از ترکیب رنگ‌هایی مانند قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است و این درست روشی است که چراغ‌های ال‌ای‌دی به خانه ما، نمایشگرهای تلفن‌های هوشمند و لپ تاپ نور می‌بخشند.

یکی از مهندسان این پروژه گفته است:

VLC از نور سفید برای انتقال داده استفاده می‌کند که درنتیجه به ارسال صد میلیون بیت در ثانیه محدود می‌شود.

دانیل اوبرهاس در مصاحبه با سایت مادربورد گفته است که علت این محدودیت به دلیل زمانی است که نور آبی رنگ برای تبدیل شدن به نور سفید نیاز دارد و در نتیجه روی زمان روشن و خاموش شدن چراغ ال‌ای‌دی که در واقع همان ارسال اطلاعات است تاثیر می‌گذارد. این موضوع باعث می‌شود تا دستگاه‌های li-fi مبتنی بر چراغ‌های ال‌ای‌دی به نهایت پهنای باند ۱۲ مگاهرتز برسند. اوبرهاس گفته است:

نرخی که نور قطع و وصل می‌شود بسیار با اهمیت است زیرا در واقع روشی است که می‌توان اطلاعات را انتقال داد. با خاموش و روشن شدن چراغ آن هم در سرعتی که چشم انسان قادر به متوجه شدن آن نیست چراغ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند اطلاعات را به صورت باینری به دستگاه‌های دریافت کننده اطلاعات ارسال کنند. هرچه این انتقال اطلاعات سریع‌تر صورت گیرد پهنای باند نیز بیشتر خواهد شد که به عبارتی بیانگر میزان اطلاعاتی است که می‌توان در یک لحظه انتقال داد.

تیم تحقیقاتی عربستانی کار متفاوتی با لامپ‌های li-fi خود انجام داده‌اند. آنها برای ساخت لامپ از ترکیب نانوکریستال‌های سزیم برمید با نیترید فسفر استفاده کرده‌اند. در این روش وقتی نور آبی ساطع می‌شود نانوکریستال‌ها کمی نور سبز منتشر کرده و نیترید نیز نور قرمز منتشر می‌کند. در نتیجه با ترکیب این سه رنگ، نور سفید تشکیل داده می‌شود.

طبق نتایج کسب شده، این تیم گزارش ‌داده‌اند که دستگاه جدید آنها می‌تواند فرکانس ۴۹۱ مگاهرتزی منتشر کند که در نتیجه نرخ انتقال داده را به دو میلیارد بیت بر ثانیه می‌ر‌ساند؛ چیزی در حدود ۴۰ برابر سریع‌تر از مدل‌های معمولی. البته این گروه باید مانند کاری که تیم تحقیقاتی استونی انجام دادند آزمایشی را در دنیای واقعی انجام داده و دستگاه‌شان را از آزمایشگاه خارج کنند تا نتایج یک تست در دنیای واقعی را مشاهده کنیم.

منبع sciencealert

 

0

GSM در مقابل CDMA: تقاوت در چیست؟

در بسیاری از کشورها شاید هنگام انتخاب یک اپراتور ارائه دهنده خدمات موبایلی، توجه به اینکه شبکه هر اپراتور از چه نوعی است چندان مهم نباشد. اما در برخی از نواحی جهان این موضوع اهمیت زیادی دارد. در هر صورت اگر می‌خواهید با ماهیت شبکه‌های GSM و CDMA و تفاوت این دو آشنا شوید ما در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم. 

هنگامی که افراد در مورد ارائه دهندگان خدمات شبکه‌های موبایلی فکر می‌کنند، نگرانی اصلی آن‌ها مواردی از قبیل، پوشش، کیفیت، پشتیبانی، قیمت و دیگر فاکتورهای انتخاب است. اما هنگام انتخاب اپراتور تلفن‌همراه باید به اینکه شبکه اپراتور مورد نظر GSM است یا CDMA نیز توجه داشته باشید بخصوص در کشوری مثل آمریکا. اما این دو به چه معنا هستند؟ ما قصد داریم در ادامه این دو نوع شبکه بپردازیم تا تفاوت آن‌ها را بهتر درک کنیم.

GSM چیست؟

GSM به معنای سیستم جهانی برای ارتباطات موبایلی است و حالا به عنوان یک استاندارد جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد بخصوص در آسیا و اروپا که مجموعا در این دو قاره حدود ۲۱۰ کشور وجود دارد. این نوع شبکه‌ها در چهار فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز، ۱۸۰۰ مگاهرتز که در آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۸۵۰ مگاهرتز و ۱۹۰۰ مگاهرتز در شمال و جنوب آمریکا بکار گرفته می‌شود. انجمن GSM یک سازمان بین‌المللی بوده که در سال ۱۹۸۷ شروع به کار کرد و ماموریت آن توسعه و گسترش استانداردهای بی‌سیم GSM است.

GSM از نوع دیگری از TDMA (دسترسی چندگانه تقسیم زمانی) استفاده می‌کند و از این طریق باندهای فرکانس‌ها را به کانال‌های چندگانه تقسیم می‌کند. با GSM صدای ما به داد‌ه‌های دیجیتال تبدیل می‌شوند و به این داده‌ها کانال و یک شکاف زمانی داده می‌شود. در سمت دیگر دریافت کنندگان شنونده، فقط شکاف‌های زمانی اختصاص داده شده را دریافت می‌کنند که نهایتا باعث دریافت تماس می‌شوند. بدیهی‌ است که این شرایط فقط در مقادیر بسیار کم و ناچیز زمانی رخ می‌دهد و شخص دریافت کننده متوجه توقف‌ها یا برش‌های زمانی‌ که رخ می‌دهد نمی‌شود.

CDMA چیست؟

CDMA یا دسترسی چندگانه تقسیم کد، استانداری است که توسط کوالکام طراحی و حق اختراع آن نیز برای این کمپانی ثبت شده است. اما این استاندارد برای ارائه خدمات 3G از پایه و اساس استاندارهای CDMA2000 و WCDMA بهره می‌برد. در هر صورت، به دلیل ماهیتی که CDMA دارد، نتوانست مانند GSM به صورت جهانی مورد استفاده قرار گیرد و فقط ۱۸ درصد از کل شبکه‌های سراسر دنیا از CDMA استفاده می کنند که اکثرا نیز در آمریکا و توسط اپراتورهای ورایزون و اسپرینت ارائه می‌شود. همچنین در کره‌جنوبی و روسیه شاهد استفاده از این نوع شبکه‌ها هستیم. 

تماس‌های دیجیتالی شده‌ی لایه شبکه‌های CDMA یک کد منحصر به فرد را برای ایجاد تفاوت در هر تماس به آن‌ها اختصاص می‌دهد. هرگونه اطلاعات مرتبط با تماس‌ها با استفاده از کلید‌های متفاوتی، رمزنگاری می‌شوند و سپس این تماس‌ها در زمان‌های مشابهی منتقل می‌شوند. دریافت‌کنندگان نیز هر کدام یک کلید منحصربفرد دارند که سیگنال‌های ترکیب‌شده را به تماس‌های مجزا، تقسیم می‌کنند.

 

تفاوت‌ها

تفاوت gsm و cdma

در هر دو این استانداردها، چندین تماس می‌توانند در یک برج برقرار باشند، اما همانطور که مشاهده می‌کنید، مهمترین تفاوت بین این دو، در واقع به روشی که داده‌ها را به موج‌های رادیویی‌ که گوشی‌ شما می‌تواند آن‌ها را دریافت کند، تبدیل می‌کنند مرتبط می‌شود. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که کاربران این شبکه‌ها در انتخاب خود باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشند وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

  • سیم‌کارت‌ها: در کنار مزیت‌های 4G LTE، تفاوتی که بین GSM و CDMA مشاهده می‌شود، در نوع سیمکارت‌هایی است که این خدمات را ارائه می‌دهند. دستگاه‌هایی که از شبکه‌های GSM بهره می‌گیرند، معمولا با یک درگاه سیمکارت ارائه می‌شوند و این در حالی است که گوشی‌های CDMA اینگونه نیستند. به بیان دیگر، CDMA یک استاندارند بر پایه دستگاه‌ است که با شماره موبایل هر دستگاهی به طور جداگانه مرتبط است. اگر می‌خواهید گوشی‌خود را تغییر دهید، باید با اپراتور شبکه خود تماس بگیرید تا دستگاه‌ قدیمی‌تان را غیرفعال و خدمات را در دستگاه جدید شما فعال کنند. از سمت دیگر، دستگاه‌هایی که از GSM بهره می‌برند، شماره موبایل به سیمکارت وصل بوده و مرتبط است، بنابراین در جابجایی بین چند دستگاه، تنها کاری که باید انجام دهید، این است که سیمکارتتان را به دستگاه‌ جدید منتقل کنید. 
  • پوشش شبکه: پوشش شبکه به اینکه نوع آن GSM است یا CDMA بستگی ندارد، اما به زیرساختی که هر اپراتور بر مبنای آن خدمات ارائه می‌کند وابسته است. بیشترین مشترکان خدمات موبایلی در سراسر جهان بیشتر از GSM بهره می‌برند، البته غیر از آمریکا و اپراتور ورایزون که شبکه‌های آن از نوع CDMA هستند.
  • رومینگ بین‌المللی: مهم نیست که در محل زندگی شما چه نوع شبکه‌ای در دسترس است و در عوض باید بر روی محدوده دسترسی پذیری تمرکز کرد. در هر صورت هنگامی که بخواهیم در مورد رومینگ بین‌المللی صحبت کنیم، شبکه‌های GSM در رتبه بالاتری قرار می‌گیرند چراکه در سراسر جهان تعداد این نوع شبکه‌ها بیشتر است و نیز قراردادهای بین اپراتورهایی که این نوع شبکه‌ها را ارائه می‌دهد به تعداد زیاد وجود دارد. با یک گوشی که از GSM بهره می‌برد، همچنین می‌توانید در صورتی که دستگاه شما آنلاک باشد، با توجه به موقعیت مکانی که در آن هستید، یک سیمکارت محلی خریداری کنید. البته امکان دارد در حالت رومینگ نتوانید به تمامی ارتباطات داده‌ای دسترسی داشته باشید، و این مورد به دستگاه مورد استفاده و نیز قابلیت‌های شبکه بستگی دارد.

 

آینده

lte 4g

با توجه به مزیت‌هایی که شبکه‌های LTE و 4G ارائه می‌دهند، و با توجه به این که این استاندارد توسط بسیاری از اپراتورها در سراسر جهان ارائه می‌شود، تفاوت و رقابت بین GSM و CDMA روز به روز کم‌رنگ‌تر می‌شود. ممکن است شما به این نکته توجه داشته باشید که به منظور بهره بردن از امکانات و قابلیت‌های شبکه‌های 4G LTE، جدیدترین گوشی‌های هوشمند امروزی از هر دو نوع شبکه‌ مورد بحث پشتیبانی می‌کنند. درحالیکه فعلا نمی‌توان از دستگاه‌های GSM و CDMA به جای یکدیگر استفاده کرد، و هیچ وقت هم این امکان وجود نخواهد داشت، اما این موضوع به عنوان تفاوتی محسوب نمی‌شود که به خاطر آن به سمت استفاده از شبکه‌های 4G LTE پیش بروریم. اگر رومینگ بین‌الملل را به عنوان ملاک در نظر بگیریم، در هر فاصله‌ای که نیاز به برقراری ارتباط داده‌های تماس‌های صوتی 3G شما باشد، هر دو نوع شبکه GSM و CDMA از نظر دسترسی پذیری، پوشش، سرویس‌های مرتبط با مشتریان و قیمت، خدمات خوبی را در اختیارتان قرار خواهند داد. 

منبع androidauthority

 

0

مجموعه ی تلويزيونی «دورهمی» با اجرای مهران مدیری در همین مدتی که از پخش آن می گذرد توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است. دورهمی با دکور عظیم خود، در هر قسمت ٣٠٠ نفر از مخاطبان را در محل اجرای برنامه به تماشای بازی بازيگران می نشاند و سعی شده ساختار آن نسبت به ساير آثار نمايشی تلويزيون متفاوت باشد. جدای از مخاطبانی که در استودیو به تماشا می نشینند، میلیون ها نفر دیگر نیز از طریق تلویزیون و شبکه ی نسیم این برنامه را می بینند و احتمالاً جماعت دیگری نیز از طریق اینترنت آن را دنبال می کنند.

«اول مارکت» نیز به عنوان یک فروشگاه مجازی اپلیکیشن‌ های اندرویدی، حامی مالی این برنامه ی پرطرفدار شده است؛ فروشگاهی مجازی که به زعم خود تلاش دارد بزرگ‌ ترین مجموعه از اپلیکیشن‌ های ایرانی و غیر ایرانی را برای مخاطبان فارسی زبان به ارمغان بیاورد.

تا اینجای کار همه چیز خوب و سازنده پیش می رود؛ یک کسب و کار اینترنتی حامی مالی یک کسب و کار تلویزیونی شده است و قطعاً هر دو طرف قرار است از این همکاری دوجانبه به نحو مقتضی منتفع شوند. مثلاً می شود انتظار داشت که با این اتفاق، هر از گاهی شاهد تبلیغ حامی مالی از سوی برنامه ی تلویزیونی باشیم. اما به تازگی و با اعلام یک سامانه ی پیامکی در خلال برنامه و به دفعات، و تشویق مخاطبان به ارسال پیامک به آن، اوضاع کمی آشفته شده و بسیاری از کاربران فضای مجازی به شدت از این موضوع دلخور شده اند.

comment - 1

ماجرا از این قرار است که با ارسال عدد ۱ به سامانه ی اول مارکت با شماره ی ۳۰۸۰، بلافاصله و بدون درخواست تأیید، پیامک دیگری برای کاربر ارسال می شود حاکی از اینکه مبلغ ۱۰ هزار تومان روی قبض بعدی وی محاسبه خواهد شد؛ البته در ازای این مبلغ، ۱۰۰ هزار تومان اعتبار خرید اپلیکیشن و کتاب صوتی از فروشگاه مجازی اول مارکت در اختیار کاربر قرار می گیرد و شانس شرکت در چند قرعه کشی به او داده می شود.

این در حالی است که بسیاری از کاربران می گویند از ماهیت این تراکنش هیچ اطلاعی نداشته اند و صرفاً برای حمایت از برنامه این کار را کرده اند. همانگونه که در تصویر زیر می بینید، متن پیامک ارسالی قبل از پیامک کد فعالسازی، نشان می دهد کسر شدن این مبلغ، پیش از فعالسازی انجام می شود؛ از این رو کاربر ترجیح می دهد حداقل از خدمات استفاده کند و راضی یا ناراضی، کد فعالسازی را ارسال می کند. این یعنی حتی اگر تا این مرحله واقعاً مبلغی کسر نشده باشد، با ارسال کد این اتفاق می افتد.

market 1

مشکلی که پیش آمده از چند ایراد اساسی ناشی می شود که بخشی از آن از حرکات نسنجیده ی مخاطب و بخش دیگر آن از عدم شفافیت عمدی یا غیرعمدی برنامه ساز و حامی مالی آن سرچشمه می گیرد. اول از همه اینکه بسیاری از مخاطبان این برنامه ممکن است اساساً از موبایل اندرویدی استفاده نکنند، و روحشان هم خبردار نباشد که اول مارکت فروشگاهی اندرویدی است. به این ترتیب با هر بار تشویق مخاطب به ارسال پیامک، باید این نکته به او یادآوری شود که تنها کاربران اندروید می توانند از اپلیکیشن های فروشگاه استفاده کنند.

دوم اینکه بسیاری از مخاطبان این برنامه ی تلویزیونی ممکن است موبایل اندرویدی داشته باشند، اما به طور اخص با فروشگاه اول مارکت آشنایی نداشته باشند و ندانند خدمات و اپلیکیشن هایی که در ازای ارسال پیامک به آنها دسترسی پیدا می کنند دقیقاً چه هستند. دقت داشته باشید که حتی «یک ماهه» بودن اعتبار ۱۰۰ هزار تومانی خرید هم پیش از ثبت درخواست به کاربر اطلاع داده نمی شود.

و سوم اینکه اساساً در هر بار دعوت از مخاطب به ارسال ۱ به شماره ی سامانه ی پیامکی، توضیح داده نمی شود که این کار ۱۰ هزار تومان برایش هزینه در بر خواهد داشت؛ موضوعی که در بسیاری از شبکه های تلویزیونی دنیا یک قانون است. توجه داشته باشید حتی یک بار ذکر پیامک و دعوت مخاطبان به ارسال، بدون ذکر هزینه ی آن با توجه به مخاطب میلیونی برنامه های تلویزیونی می تواند رقم بسیار قابل توجهی پول را ناخواسته و بدون رضایت مخاطب جابجا کند؛ چه برسد به تکرار آن به دفعات.

dorehami instag

حتی در دیگر کانال های اجتماعی این برنامه نظیر صفحه ی اینستاگرام آن با نزدیک به ۷۰ هزار فالوور نیز این موضوع به وضوح به چشم می خورد. گرچه با توجه به خارج از دسترس بودن وبسایت برنامه، برای اطلاع از اصل بودن این صفحه راهی جز چک کردن تعداد فالوور ها و صفحات فالو شده توسط خود دست اندرکاران برنامه باقی نمی ماند. به هر ترتیب، تکلیف کاربر اینستاگرامی که از ماهیت موضوع باخبر نیست چیست؟ اینستاگرام به کنار، کاربری که صرفاً جسته و گریخته قسمت هایی از برنامه را روی تلویزیون یا اینترنت تماشا کرده از کجا باید بداند مجری برنامه در جایی هزینه بر بودن این فرایند را به تفصیل توضیح داده است؟

و در نهایت و جالب تر از هر چیز اینکه، با وجود همه ی این کاستی ها، در صورتی که اول مارکت پس از دریافت پیامک از سوی کاربر، با یک پیامک، هزینه ی مورد نظر را به او اطلاع می داد و از او درخواست تأیید این مبلغ را می کرد، از همه ی این سوء تفاهم ها و دلخوری ها پیشگیری می شد.

ماجرا به همینجا ختم نمی شود. دقت داشته باشید که برای غیر فعال سازی طرح تشویقی اول مارکت، حتماً باید پیامک 1off را به ۳۰۷۰۳ ارسال کنید. از طرف دیگر همانگونه که در تصویر پایین می بینید صحبتی از عودت مبلغ ۱۰ هزار تومانی در کار نیست و به نظر می رسد تنها می توان شرکت در قرعه کشی یا تمدید خودکار احتمالی این طرح برای ماه آینده را غیر فعال کرد. حتی در پایان پیامک غیر فعال سازی نیز کاربر مجدداً به ارسال عدد ۱ تشویق می شود؛ با ادبیاتی که می تواند یک بار دیگر این شبهه را در ذهن کاربر به وجود بیاورد که شاید بازگرداندن طرح لغو شده، هزینه ای نداشته باشد:

market 2

این تجربه ها نشان می دهد موضوعاتی مثل این تا چه حد می توانند حساس باشند، خشم کاربران را برانگیزند و حتی اعتماد مردم به رسانه را تحت تأثیر قرار دهند. تک تک کلماتی که در چنین مراوداتی میان اپراتور و مخاطب رد و بدل می شود باید از شفافیت و وضوح کافی برخوردار باشد. باید قوانینی در این زمینه وجود داشته باشد تا جلوی سوء برداشت های احتمالی گرفته شود؛ چه از سوی رسانه ای که این پیام را به جامعه مخابره می کند و چه از سوی اپراتوری که آن را اجرا می کند.

ناگفته نماند، مخاطب نیز به همان اندازه باید هشیاری به خرج دهد. صرف اینکه یک شخصیت شناخته شده ی تلویزیونی در یک رسانه ی بزرگ شما را دعوت به ارسال کدی به شماره ای می کند، دلیل خوبی برای جوزدگی و تبعیت از خواسته ی او نمی شود. در عصر فناوری و ارتباطات، ارسال تنها یک رقم کد می تواند سرنوشت آینده را به هر میزان که می توانید فکرش را بکنید تغییر دهد. بهتر است پیش از چنین کاری، از ابعاد مختلف آن و پیامدهایش اطلاع حاصل کرد. به هر صورت باید صبر کرد و دید واکنش مسئولان برنامه و دست اندرکاران حامی مالی آن به نارضایتی شدید کاربران از این موضوع چیست و چه راهکاری برای جبران عدم شفافیت پیش آمده اندیشیده می شود.

گفتنی است حق ارائه ی توضیحات مربوطه برای دست اندرکاران این برنامه و حامی مالی آن در دیجیاتو محفوظ است.

0

هنوز پای برخی تکنولوژی‌های جدید دنیا به ایران باز نشده و بهره‌گیری از ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عموم مردم به همین موارد محدود می‌شود.

ارتباطات مردم 50 سال دیگر چگونه خواهد بود؟

امروز روز جهانی ارتباطات است. شاید در دید اول چنین روزی از نگاه برخی مناسبتی کلیشه‌ای مانند بسیاری از مناسبت‌های تقویمی باشد اما آیا واقعا می‌توان در عصر ارتباط به این راحتی بر مفهوم ارتباطات چشم بست؟

به گزارش ایسنا، فقط کافی است تصور کنید یک روز و تنها یک روز تلفن همراه خود را در محلی جا بگذارید یا برای مدت ۲۴ ساعت به اینترنت و تلفن دسترسی نداشته باشید. شکی نیست که در چنین شرایطی قطعا بخشی از امور روزانه شما مختل شده و با مشکلات متعدد مواجه می‌شود اصلا حتی شاید مجبور شوید قبل از نیمه روز به هر ترتیبی شده بازگشته و تلفن همراه خود را بردارید یا راه‌های مختلف را برای دسترسی حتی کوتاه مدت به اینترنت امتحان کنید.

امسال ۱۵۰ سال از زمان تشکیل اتحادیه بین المللی ارتباطات می‌گذرد و عمر این اتحادیه وارد شانزدهمین دهه زندگی خود می‌شود زمانی که بی شک برای تبدیل شدن به بخشی مهم از زندگی مردم جهان کفایت می‌کند.

حال دیگر بحث ارتباطات آنقدر گسترش یافته که موضوع دسترسی به موبایل و تلفن و اینترنت محدود نشده و در سراسر دنیا بحث از شهرهای هوشمند و اینترنت اشیاء است. رویدادهایی که شاید زمان چندان زیادی تا تجربه کردن آنها باقی نمانده باشد و زمانی نه چندان دور زندگی ما را بیش از آنچه هست به بخش فاوا گره بزنند به گونه‌ای که بررسی‌های موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۰، بیش از ۲۵ میلیارد وسیله مختلف در جهان از طریق خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا به شبکه‌های اطلاع‌رسانی متصل هستند.

اما در ایران اگرچه پیشرفت‌های حوزه ارتباطات با تاخیری چندین ساله نسبت به سایر کشورهای دنیا رخ‌ می دهد اما تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۴ به استناد آمارهای رسمی تعداد خطوط تلفن ثابت دایری کشور بالغ بر ۳۰ میلیون شماره، تعداد سیم کارت واگذار شده تلفن همراه بیش از ۱۴۷ میلیون و تعداد سیم‌کارت‌های فعال بالغ بر ۷۴ میلیون بوده است.

نیاز به توضیح ندارد که هنوز پای برخی تکنولوژی‌های جدید دنیا به ایران باز نشده و بهره‌گیری از ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عموم مردم به همین موارد محدود می شود.

همچنین اگرچه هنوز در کشور به طور گسترده باجه ای برای دسترسی به اینترنت در معابر شهری قرار ندارد اما حداقل هنوز با وجود قلع و قمع‌های مختلف حدود ۱۳۹ هزار باجه تلفن عمومی در کشور به حیات خود ادامه می ‌دهند و تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی به نزدیک ۴۸ هزار روستا رسیده است.

ضریب نفوذ تلفن ثابت هم در این سال‌ها به ۱۹/ ۳۸ درصد، ضریب نفوذ مشترکین فعال تلفن همراه کشور ۹۴/۲۲ درصد، تعداد خطوط پرسرعت اینترنت منصوبه ( ثابت) ۹،۷۵۰،۸۲۱ خط، عداد خطوط پرسرعت اینترنت دایری ( ثابت ) ۸،۶۳۳،۸۶۱ خط، تعداد مشترکین اینترنت پرسرعت ( متحرک ) به ۱۵،۹۱۳،۳۵۲ مشترک رسیده است.

همچنین طی سال‌های گذشته پس از سال‌ها تاخیر برخی طرح‌های فناورانه در کشور پیاده شده و به یمن آنها اکنون مشترکان تلفن همراه می‌توانند با اما و اگرهای متعدد از رومینگ دست و پا شکسته اپراتورهای همراه استفاده کنند یا بر روی خط‌های تلفن همراه خود با فاصله‌ای چند ساله از دنیا به اینترنت 3G دسترسی داشته باشند. حتی در برخی نقاط کلانشهرها به شرط دسترسی به دستگاه‌های پشتیبانی کننده 4G امکان استفاده از اینترنت نسل چهار نیز وجود دارد.

البته با این اوصاف همچنان اپراتورهای تلفن همراه از ارائه قانونی خدماتی مانند تماس‌های تصویری منع شده‌اند و مردم به شیوه‌های مختلف در حال جایگزینی خدمات شبکه‌های اجتماعی موبایل نسبت به خدمات اپراتوری هستند.

از سوی دیگر با گذشت بیش از ۱۰ سال امسال مسئولان وعده رونمایی از فاز اول شبکه ملی اطلاعات را داده اند تا شاید با آغاز به کار این شبکه دسترسی به محتوای داخلی برای کاربران با کیفیت بیشتر و هزینه کمتر همراه شود.

علاوه بر این طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته این طور اعلام شده که تا چندی دیگر طرح ترابردپذیری شماره‌ها که از جمله طرح‌های باقی مانده از سال‌های پیش است هم اجرایی خواهد شد تا بدین ترتیب مشترکان بتوانند در صورت نیاز با حفظ شماره خود از خدمات اپراتورهای دیگر بهره بگیرند.

در حوزه‌های دیگر نیز از سوی وزارت ارتباطات بارها اینگونه اعلام شده که این وزارتخانه در تلاش است تا در این حوزه به ایجاد اشتغال ۱۰۰ هزار نفری بپردازد.

هولین ژائو، دبیر کل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) هم چندی پیش در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، شعار امسال این اتحادیه را "کارآفرینی ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تاثیر اجتماعی"اعلام کرده و با تاکید بر اینکه ITU همچنان به دنبال پیشرفت‌های آتی در حوزه ارتباطات است متذکر شده بود: امسال توجه خود را بر «کارآفرینی فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تاثیر اجتماعی» متمرکز می‌کنیم.

در بخش‌های دیگری از این پیام نیز اینگونه اعلام شده بود که بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله سودآورترین و موفق ترین بخش‌ها است که شیوه برقراری ارتباطات جهانی را متحول ساخته است. با آمیزه ای از سیاست‌های پیشرو دولتی و اصلاحات رگولاتوری،‌ استانداردهای بین‌المللی،‌ نوآوری صنعتی و سرمایه گذاری در زیر ساخت‌ها و خدمات جدید،‌ میلیاردها نفر از مردم جهان در دوره کوتاه قابل توجهی به جامعه اطلاعاتی پیوسته‌اند. این دستاورد مشترکی است که همه می‌توانیم به آن افتخار کنیم.

بر این اساس،‌ ما اکنون در یک شبکه محیطی هوشمند که شامل رایانش ابری،‌ ابر داده‌ها، و برنامه‌های کاربردی جدید در زمینه‌های مختلف از حوزه سلامت گرفته تا امور مالی، قرار داریم و در حال حرکت به سوی آینده سیستم‌های حمل و نقل هوشمند و شهرهای هوشمند هستیم. با پیشرفت گسترده زیرساخت و ارتباطات، نقش خدمات و برنامه‌های کاربردی، پتانسیل رشد برای بسیاری از نقش‌آفرینان مبتکر کوچکتر برای ورود به بازار با راه حل‌های پاسخگویی به نیازهای محلی، افزایش یافته است.

صنایع کوچک و متوسط (SMEs)، استارتاپ‌ها و مراکز فناوری پیش برندگان نوآوری و راه حل‌های عملی برای تسریع فرایندها بویژه در کشورهای در حال توسعه هستند. صنایع کوچک و متوسط بیش از ۹۰ درصد کسب و کار جهانی را تشکیل می‌دهند و مبیّن مسیر برون رفت از فقر برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه هستند.

نقش اساسی نوآوران فناوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع کوچک و متوسط در نتایج اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) منعکس شده است. رهبران جهان پتانسیل اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات را برای صنایع کوچک و متوسط، هم‌چنین نیازهای خاص آنان مثل افزایش رقابت پذیری خود با بالا بردن ارزش تولیدات و خدمات آنها، ساده کردن مراحل اداری، تسهیل دسترسی‌ آنها به سرمایه، و افزایش ظرفیت‌ آنها جهت مشارکت در پروژه های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات را دریافته‌اند.

اجلاس سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) نیز یک سری اقدامات مرتبط از جمله طرح‌های سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاری وجوه دولتی، راهبردهای ارتقای سرمایه‌گذاری، پشتیبانی از شبکه‌های تحقیق و توسعه و فعالیت‌های صادرات نرم افزار، و هم‌چنین پارک‌های نرم افزاری را تشویق و حمایت کرده است.

به عنوان آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد مرتبط با فناوری های مدرن ارتباطات و اطلاعات، اینجانب شرکایمان- دولت‌ها، صنایع، دانشگاه‌ها و کارشناسان فنی- را دعوت می‌کنم که نقش شرکت‌های کوچک، جوان، مبتکردر بخش ICT را ارتقاء دهند؛ گسترش نوآوری اجتماعی دیجیتال را تشویق کنند؛ سیاست‌های اقتصادی که نوآوری را ترویج می‌کند را اولویت بدهند؛ از دسترسی به ظرفیت لازم نیروی انسانی اطمینان حاصل کنند؛ از ایجاد اکوسیستم جامع کارآفرینی حمایت کنند و هم‌چنین به کارآفرینان در حرکت از ایده ونوآوری به فروش و کسب درآمد کمک کنند.

بگذارید منابع‌مان را با هم برای مهار نقش کاتالیزوری ICTs در دستیابی به توسعه پایدار و رسیدن به رشد اقتصادی، که شامل تعادل اجتماعی و محیطی می شود، به کار بندیم.

0

تشعشعات تلفن همراه و BTS ها چه خطراتی دارند ؟

امواج الکترومغناطیسی توسط دکل‌های BTS یا Base Tranceiver Station  ، تششعات رادیو فرکانسی هستند و  اشعه‌ی ساطع شده از این دکل‌ها، غیر یون‌ساز و سرطان‌زا نیستند؛ اما عدم رعایت استانداردها به خصوص در مورد تشعشعات گوشی و نیز نبود نظارت و پایش مستمر بر  میزان تشعشعات، می‌تواند خطر آفرین باشد. با زومیت و توصیه‌های خیرخواهانه‌اش همراه باشید.

BTSها همان ایستگاه فرستنده و  گیرنده‌ای هستند که در نقاط مختلف شهر و  جاده ها نصب شده و به کمک شبکه‌ی سلولی آنها، آنتن‌دهی صورت می گیرد. در این جا سوالی که مطرح است این است که:

 

آیا این امواج برای بدن و سلامتی اثر سوئی دارند یا خیر؟‌

پابمد (Pub med) مجموعه‌ای از اطلاعات کیفی مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری و سایر نهادهای و سازمان‌های دولتی حوزه‌ی سلامت ایالات متحده‌ی آمریکا است. در این دیتابیس در مجله‌ی Toxicology Mechanisms and Methods مقاله‌ای تحت عنوان «اثر محافظت ویتامین c بر تاثیرات امواج رادیویی تولید شده از طریق آنتن‌های BTS بر مغز و مخچه» نوشته شده که در آن آزمایشی به شرح زیر انجام می‌دهد : 

 از مطالعه بر روی ۳۲ موش نر بالغ به مدت ۴۵ روز و در معرض قرار دادن دسته ای از آنها در معرض امواج BTS، پس از بررسی روی مخچه و مغز آن‌ها، نتایج به شرح زیر حاصل گردیده است .

آزمایش بر روی موش ها

نتایج : 

۱. در مقایسه با دسته موش‌های کنترلی که نه در مقابل امواج قرار گرفته‌اند و نه ویتامین دریافت کرده‌اند، دسته موش‌هایی که تنها در مقابل امواج رادیویی قرار گرفته‌اند ، فعالیت آنزیم‌های آنتی اکسیدان آنها کاهش پیدا کرده و آنزیم‌های مالون دی آلداید (MDA) افزایش پیدا کرده است .

۲. موش‌هایی که تحت درمان استفاده از  ویتامین C و تشعشع RFW قرار دارند، نشان می‌دهد فعالیت آنزیم‌های آنتی اکسیدان آنها افزایش پیدا کرده و آنزیم‌های مالون دی آلداید (MDA) کاهش پیدا کرده است.

۳. کروموزوم‌های Y ‌که جنسیت نر دارند، به علت حساسیت بالا تاثیر پذیرتر هستند.

۴. استفاده از ویتامین C‌ در کاهش اثرات مضر امواج رادیویی قابل ملاحظه است .

آنزیم‌های اکسیداتیو در بدن باعث می‌شود بسیاری از رادیکال‌های آزاد برای مثال CH- و OH- که برای سلول‌ها و بدن سمی هستند خنثی شوند .این آنزیم شامل گلوتاتیون پر اکسیداز ، سوپر اکسیداز ، دیسموتاز و کاتالاز است. گلوتاتیونپر اکسیداز در کبد باعث اکسیده شدن بیلیروبین ، املاح صفراوی، و خنثی کردن اثرات سمی دارو‌ها بر بدن می‌شود .

با این وجود به گفته سازمان بهداشت جهانی WHO هنوز مدارک قابل استنادی مبنی بر سرطان زا بودن این امواج در دسترس نیست؛ اما نگرانی در صورت رعایت نکردن استاندارد ها وجود دارد.

 

استانداردها چیست ؟

آنتن موبایل یا همان BTS است که مخفف Base Tranceiver Station  هستند دومین بخش در ساختار سیستم کلی ارتباطات سیار مبنی بر  جی‌اس‌ام (GSM) (سامانه‌ی جهانی ارتباطات همراه یکی از متداول‌ترین استانداردهای تلفن‌های همراه در جهان) هستند که از طریق اینترفیس هوا (Air interface) تبادل اطلاعات بین موبایل و آنتن انجام می‌گیرد. پس ما خواه ناخواه با این امواج در تماس هستیم. 

ساختار معماری GSM

هر تجهیزی در طیف فرکانسی خاصی کار می‌کند؛ برای مثال در ایران شبکه‌ی نسل دو در  GSM 900 MHZ  و GSM1800MHZ - نسل سوم در UMTS 2100 و شبکه‌ی نسل چهارم برای ایرانسل در  LTE 1800 مگاهرتز کار خواهد کرد. شکل زیر انواع طیف فرکانس‌های مختلف را نشان می‌دهد . امواج رادیویی گفته شده در محدوده‌ی امواج یونیزه‌کننده و سرطان‌زا نیستند .

طیف فرکانسی

تشعشعات ناشی از آنتن بر حسب وات بر متر مربع بیان شده و این میزان به شدت وابسته به فرکانس و فاصله از آنتن است و با افزایش هر دو مورد توان به شدت کاهش می‌یابد . برای نمونه، آنتن این مورد در شکل زیر نشان داده شده است . هر چقدر به امواجی که از آنتن‌های BTS تلفن همراه ساطع می‌شود، نزدیک‌تر باشیم، این امواج خطرناک‌تر خواهد بود. بر اساس مقاله‌ای  در مجله‌ی Electromagnetic Biology and Medicine،  رعایت فاصله‌ی حداقل ۳۰۰ متر از بی تی اس ها توصیه می‌شود . 

تشعشعات تلفن

سه سازمان کمیته‌ی بین‌المللی حفاظت در برابر اشعه‌های غیر یون ساز (ICNIRP)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات (ITU) استانداردهایی برای این تشعشعات بیان کرده‌اند. برای شخص عادی در معرض تشعشع این مقدار برای باندهای فرکانسی مختلف مطابق جدول زیر است : 

استاندارد تشعشع

بر این اساس برای شخص عادی چگالی توان تشعشع نباید از ۴.۵ وات بر مترمربع در فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز معمول بیشتر باشد. 

 

وضعیت در ایران چگونه است؟ 

واضح است که چگالی توان تشعشعی وابسته به نحوه‌ی مکان‌یابی و جایگذاری این آنتن‌ها و سطح توان مصرفی و نیز تعداد کابران منطقه دارد. این که این پایش در همه‌ی نقاط کشور انجام می‌گیرد یا خیر، دقیقا شخص نیست . در مقاله‌ی موجود در ژورنال JOURNAL OF ENVIRONMENTAL HEALTH SCIENCE & ENGINEERING برای شهر هشتگرد کرج، بررسی‌ها و اندازه‌گیری تشعشع دو اپراتور ایرانسل و همراه اول انجام شده است. وضعیت بی تی اس های این شهر به شکل زیر است : 

بی تی اس های شهر هشتگرد

نتایج بررسی در نمودار زیر نشان داده شده است :‌

نمودار تشعشع بر حسب فاصله

نتایج نشان می‌دهد : 

1-تشعشعات در بی تی اس های ایرانسل در شهر هشتگرد نسبت به همراه اول بیشتر است. این امر می‌تواند به علت کاربران زیادتر ایرانسل باشد.

2-هردو اپراتور در محدوده‌ی مجاز تشعشع قرار دارند.

3-با افزایش ارتفاع آنتن، میزان تشعشع کاهش می‌یابد .

4- نصب آنتن‌ها بر روی پشت بام، به شرط استاندارد نبودن ارتفاع، خطر تشعشع را افزایش می‌دهد .

 

 هشدار - مراقب نرخ جذب ویژه باشید!

تشعشعات از دو جهت قابل بررسی است؛ یکی از جهت تشعشعات آنتن و دیگری از جهت تشعشعات ناشی از خود دستگاه موبایل. از آنجا که موبایل فاصله‌ی بسیار کمتری با ما دارد،‌ نگرانی در این مورد برای شخصی که به مدت طولانی با تلفن همراه صحبت می‌کند نسبت به شخصی که آنتن در نزدیکی منزلش است، بیشتر است؛ اما چرا؟‌

تشعشعات ناشی از موبایل وابسته به عملکرد اپراتورها و مکان‌یابی بهینه‌ جهت گسترش بی تی اس ها است. در جهت بهبود این امر استفاده از بی تی اس های توزیع شده در بسیاری از کشورها مد نظر قرار گرفته است. مسلما با زیاد شدن تعداد بی تی اس های با توان کمتر، فاصله‌ی دستگاه موبایل از آنتن کمتر شده و دستگاه برای حفظ ارتباط نیاز به مصرف توان بالا ندارد.

اما زیاد شدن توان مصرفی گوشی همراه به منظور تقویت آنتن، چه خطراتی دارد ؟ 

اگر مقاله‌های قبل زومیت را خوانده باشید، قبلا راجع به نرخ جذب ویژه یا SAR صحبت کردیم و گفتیم نرخ مخصوص جذب تلفن همراه (SAR) معیاری برای اندازه‌گیری میزان جذب انرژی فرکانس رادیویی توسط بدن انسان، زمانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنید، است. همه‌ی تلفن‌های همراه از خود امواج رادیویی (RF) ساتع می‌کنند و انرژی این امواج بر اساس مدل‌های مختلف گوشی‌های تلفن همراه متفاوت است. برای مثال برای sumsung sm-p601 این مقدار ۰.۶۳۵ وات بر کیلو گرم است . 

تلفن‌های همراه در شرایط مختلف با توان‌های مختلف رادیویی کار می‌کنند. این موضوع جهت بهبود مصرف باتری و همچنین کاهش توان تشعشع سیگنال رادیویی صورت می‌پذیرد .

بدترین شرایط کاری تلفن های همراه زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر بیشترین فاصله را با دکل‌های مخابراتی سرویس دهنده دارد. زیرا گوشی‏ برای پیدا کردن آنتن مجبور است توان بیشتری ارسال کند.

این توان تشعشعی موجب ایجاد ولتاژِ در حد میکرو  ولت در مغز می شود که اثرات جانبی آن سردرد ،‌ خستگی و مشکلات خواب خواهد بود.

زمان برخورد امواج بسیار اهمیت دارد و در هنگام خواب احتمال ایجاد خطر بیشتر است.

پرهیز از استفاده‌ی موبایل در فضاهای بسته از جمله داخل ماشین، واگن قطار  مترو و جاهایی که آنتن‌دهی خوبی ندارد، به شدت توصیه می شود.  استفاده از هندز فری در این گونه شرایط بسیار مفید خواهد بود . 

اثر نرخ جذب ویژه

دستگاه های LTE،  مصرف باطری بسیار بالایی دارند و دلیل آن این است که در شرایط فعلی، سرویس‌دهی اپراتورهای شبکه به گونه‌ای است که کاربر برای برقراری ارتباطاتش به هر دو حالت عملیاتی CDMA2000 و LTE احتیاج دارد. این به این معناست که برای هر دقیقه اتصال، نسبت به زمانی که شما تنها از CDMA2000 یا LTE استفاده می‌کنید، میزان مصرف باطری و به عبارتی توان دستگاه، دو برابر شده است. بنابراین در صورتی که کاربر این مورد هستید، رعایت اینکه موبایل در اتاق خواب نباشد یا مودم ۲۴ ساعته روشن نباشد الزامی است.

 

طرح دو سوال ؟!

۱. با این که هنوز مدارکی دال بر سرطان‌زا بودن این امواج در دسترس نیست،‌ اما با توجه به نیاز به گسترش شبکه‌ها و نیز افزایش حجم اطلاعات تبادلی متناسب با روند پیشرفت تکنولوژی‌های انتقال داده و نگرانی‌های موجود مبنی بر تاثیر بر سلامت افراد، مسلما ایجا یک سیستم پایش و مانیتورینگ تشعشع در اکثر نقاط شهر لازم و ضروری است. در صورت ارائه‌ی خدماتی مبنی بر نصب سنسور اندازه‌گیر شدت امواج در منزل، این امر چه قدر برای شما اهمیت خواهد داشت؟ اگر اهمیت ندارد، شما چه راه‌حلی پیشنهاد می‌دهید و به نظر شما اجرای این کار بر عهده‌ی کدام سازمان خواهد بود\؟

۲. از آنجا که تمامی گوشی‌های تلفن همراه،‌ می‌بایست استاندارد SAR را رعایت کنند و باتوجه به تعداد زیاد گوشی‌های بی کیفیت و بدون استاندارد در کشور،‌ آیا باز هم خرید این دستگاه‌ها منطقی است؟‌ راه‌حل چیست؟ به نظر شما آگاهی دادن در  خصوص این مورد چه قدر تاثیر خواهد داشت؟‌

 

منبع JOURNAL OF ENVIRONMENTAL HEALTH SCIENCE & ENGINEERING igcer Taylor &Francis Online .tv Pubmed

 

1
+1

 

سیم‌کارت 

بر اساس قانون، هر ایرانی در حال حاضر می‌تواند ۱۰ سیم‌کارت از اپراتورهای سراسری و محلی خریداری کند. این قانون مشکلاتی را برای برخی از مشترکان اپراتورهای تلفن همراه به وجود آورده است. 

قانون سقف تعداد ۱۰ عدد سیم‌کارت در یک اپراتور تلفن همراه مشکلاتی را برای برخی از کاربران به‌وجود آورده است. بر اساس این قانون، هر ایرانی در حال حاضر می‌تواند ۱۰ سیم‌کارت از هر اپراتور سراسری و محلی خریداری کند. یعنی به غیر از شهروندان کیش و اصفهان که اپراتورهای محلی دارند، هر ایرانی می‌تواند در حال حاضر حداکثر ۴۰ سیم‌کارت از همراه‌اول، ایرانسل، رایتل و تالیا خریداری کند.

در روزها و هفته‌های اخیر کاربران زیادی  سوالاتی از قبیل، اگر ما از اپراتوری ۱۰ سیم‌کارت داشته باشیم و بخواهیم بقیه سیم‌کارت‌ها را بسوزانیم باید چه کار کنیم؟ اگر شماره برخی سیم‌کارت‌های خریداری شده از یک اپراتور را ندانیم یا گم کرده باشیم، چگونه باید از آن مطلع شویم؟ مطرح کردند.

البته مشکلی برای خود من نیز پیش آمده بود که با دغدغه کاربران یکی بود. دو هفته پیش برای خرید آی‌سیم ایرانسل اقدام کردم اما در مرحله ثبت با پیغام «کد ملی شما مجاز به خرید نیست.» روبرو شدم. با مسئولان ایرانسل که تماس گرفتم متوجه شدم ۱۰ سیم‌کارت در شبکه ایرانسل به نامم ثبت شده و نمی‌توانم شماره دیگری را ثبت کنم. این درحالی است که بنده فقط ۳ سیم‌کارت ایرانسل داشته‌ام و دو سیم کارت دیگر را در اختیار دوستان و آشنایان قرار داده‌ام. این بدین معنی است که ۵ سیم‌کارت اصلی دارم و ۵ شماره دیگر سیم‌کارت هدیه است.

ما نیز این سوالات را برای اپراتورهای مشخص شده ارسال کردیم.

 

منع قانونی برای اعلام شماره‌های سیم‌کارت به مالکان

از کارکنان ایرانسل خواستم مرا راهنمایی کنند تا بتوانم از شماره‌های دیگری که به نام من ثبت شده، مطلع شوم. آنها تاکید کردند:

بر اساس قوانین کشوری، اعلام شماره‌های همراه به مالکانی که آن شماره را فراموش کرده یا پوکه سیم‌کارت را گم کرده‌اند، غیر قانونی است و فقط با دستور مراجع قضایی اپراتور ملزم به اعلام شماره‌های یک فرد خاص می‌شود. در غیر اینصورت اپراتور تلفن همراه نباید به درخواست‌های مبنی بر اعلام شماره تلفن همراه یک فرد پاسخ دهد و پاسخ به این درخواست‌ها، خلاف قانون است.

 

افراد چگونه سیم‌کارت‌های اضافی را سلب مالکیت کنند

حالا اگر ۱۰ سیم‌کارت داشته باشیم و تعدادی از آنها را نخواسته یا اطلاعی از آن نداریم برای سلب مالکیت آنها باید چه‌ کنیم؟

برای این کار لازم است به دفتر اپراتور مذکور در محل زندگی خود یا دفتر حقوقی مشترکان آن شرکت مراجعه کنید. یک فرم به شکل زیر در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد تا ضمن پر کردن مشخصات هویتی، سیم‌کارت اصلی خود را مشخص کرده و بخواهید که بقیه شماره‌ها را حذف کنند. لازم است این فرم به دفتر اسناد رسمی تحویل داده شود تا امضاء و اثر انگشت گواهی شود.

فرم سلب مالکیت سیم‌کارت

پس از دریافت گواهی امضاء و اثرانگشت فرم را به مرکزی که از آن دریافت کرده‌اید برگردانید تا اپراتور شماره‌ها و سیم‌کارت‌های اضافی را سلب مالکیت کند.

پس از انجام این مراحل، منع ثبت سیم‌کارت جدید برای مشترک از بین می‌رود.

منبع : زومیت

0

با مطالعه مزایا و معایب اپراتور های ارسال پیامک انبوه می توانید به تفاوت های این اپراتورها پی برده و بهترین تصمیم را جهت بهبود کسب و کار اینترنتی خود بگیرید:
۰۲۱
مزایا:
عبور از لیست سیاه مخابراتی
کیفیت بسیار بالای ارسال و ریزش بسیار کم
تعرفه یکسان پیامک فارسی و لاتین و همراه اول و ایرانسل
قابلیت دریافت گزارش تحویل به صورت دقیق
معایب:
هزینه بالا برای پیامک های فارسی
عدم ارائه پیش شماره های سایر استانهای کشور
۱۰۰۰
مزایا:
سرعت بسیار بالا در ارسال
قابلیت دریافت گزارش تحویل به صورت دقیق
قابلیت انتخاب خط دلخواه پس از پیش شماره ۱۰۰۰
تعرفه مناسب پیامک و خطوط
بازگشت هزینه پیامک های نرسیده به مخابرات
معایب:
ضریب ۱٫۲ برابر برای خطوط ایرانسل
رنج وسیع لیست سیاه مخابراتی
عدم ارسال به لیست سیاه مخابراتی
۲۰۰۰
مزایا:
کیفیت ارسال بسیار بالا
سرعت ارسال مناسب
عدم ارائه ضریب برای خطوط ایرانسل
معایب
قیمت بالای خطوط اختصاصی
عدم ارائه خطوط ۱۴ رقمی ، ۱۳ رقمی و ۱۱ رقمی
عدم ارسال به لیست سیاه مخابراتی
۳۰۰۰
مزایا:
سرعت بسیار بالا
قابلیت دریافت گزارش تحویل به صورت دقیق
قیمت مناسب خطوط ۱۴ ، ۱۲ و ۱۰ رقمی
بازگشت هزینه پیامک های ارسال نشده “به صورت خودکار”
معایب:
عدم توانایی انتخاب ۴ رقم اول بعد از ۳۰۰۰ به دلخواه
عدم ارسال به لیست سیاه مخابراتی

0

 

یکی از قابلیت‌های جدیدی که به همراه ویندوز ۱۰ عرضه شده، کورتانا یا همان دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت است. کورتانا بصورت پیش فرض به سرویس جستجوی بینگ و مرورگر اج متصل شده است؛ اما می‌توان با اعمال تغییراتی مرورگر پیش‌فرض را به ترتیب به فایرفاکس یا کروم و موتور جستجو را از بینگ به گوگل تغییر داد. مایکروسافت ویندوز ۱۰ را با دستیار هوشمندش کورتانا همراه کرده است. با استفاده از این دستیار صوتی می‌توان دستورات صوتی را برای جستجو در اینترنت از طریق مرورگر اج و موتور جستجوی بینگ انجام داد؛ اما شاید همه‌ی کاربران علاقمند به استفاده از این گزینه‌ها نباشند. از این‌رو در ادامه نگاهی به چگونگی تغییر تنظیمات برای استفاده از موتور جستجوی گوگل در مرورگر‌های کروم و فایرفاکس از طریق کورتانا خواهیم داشت. برای تغییر مرورگر پیش فرض کورتانا تنها کافی است مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰ را به کروم یا فایرفاکس تغییر دهیم. با این وجود باز هم موتور جستجوی مورد استفاده بینگ خواهد بود. در ادامه نحوه‌ی تغییر موتور جستجوی بینگ به گوگل را در دو مرورگر فایرفاکس و کروم برای استفاده توسط کورتانا مرور خواهیم کرد.

تبدیل مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۰ و کورتانا به کروم و فایرفاکس

 

این مورد بسیار ساده است. برای تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰ تنها کافی است چند تغییر کوچک در تنظیمات ایجاد شود. برای اولین قدم کافی است تا پس از کلیک روی Setting در ویندوز ۱۰ گزینه‌ی System Group را انتخاب کنیم. سپس با مراجعه به تب Default Apps و تغییر گزینه‌ی Web Browser به مرورگر دلخواه خود، کار تمام است.

تغییر موتور جستجوی پیش‌فرض به گوگل

 

برای تغییر موتور جستجوی پیش فرض کورتانا از بینگ به گوگل باید از افزونه‌ای به نام bing2google استفاده کنیم که تمام جستجوهای انجام شده در بینگ را به سرویس جستجوی گوگل انتقال می‌دهد. پس از آنکه مرورگر پیش‌فرض کورتانا را به کروم تغییر داده و افزونه‌ی مورد نظر را نیز در این مرورگر نصب کنیم، تمامی جستجوهای انجام شده توسط کورتانا از مرورگر کروم و موتور جستجوی گوگل استفاده خواهد کرد. در مورد فایرفاکس نیز این موضوع صادق است و پس از تبدیل کردن فایرفاکس موزیلا به مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰، می‌توان از طریق این افزونه تمامی جستجوها را از طریق گوگل و فایرفاکس انجام داد. افزونه‌ی bing2google برای کروم را از اینجا و اسکریپت مورد نظر برای فایرفاکس را از اینجا دانلود کنید.

0

شرکت AMD در سری محصولات A-Series خود نسل جدید تراشه‌های ارزان‌قیمت برای سیستم‌های سرعت‌دهنده پردازشگر(APU) در رایانه‌های رومیزی ارائه کرد. محصول جدید که با نام A۸-۷۶۷۰K APU معرفی شده است سیستم کاهش مصرف انرژی از یک پردازنده مرکزی CPU را همراه با توانمندی گرافیکی Radeon GPU به صورت یکپارچه در یک مجموعه مورد استفاده قرار می‌دهد.

این محصول شباهت زیادی به A۱۰-۷۸۷۰K دارد که شرکت AMD مه ۲۰۱۵ آن را در سری محصولات Kaveri A-Series در نمایشگاه Computex به نمایش گذاشت تا قابلیت‌های اجرایی رایانه‌های جدید برای انجام بازی‌های آنلاین ارتقا یابد. سیستم A۱۰-۷۸۷۰K مانند مدل جدیدی که هم‌اکنون ارایه شده است با یک پردازنده واحد معرفی شد و در عین حال می‌توانست فریم‌های مربوط به بازی‌های آنلاین را ۴۸ درصد بهتر از قدرتمندترین پردازنده‌های کنونی اجرا کند. همچنین گفته شد که این سیستم با رابط کاربری جدید DirectX ۱۲ مایکروسافت توانایی خود را تا سه برابر افزایش می‌دهد سیستم جدید به ۱۰ هسته دوگانه مجهز شده است که چهار پردازنده مرکزی با توان ۳.۹ گیگاهرتز و شش پردازنده گرافیکی با توان ۷۵۷ مگاهرتز را شامل می‌شود. به گفته شرکت AMD این فناوری برای ارایه نسل جدید رایانه‌های ارزان‌قیمت مخصوص بازی‌های ویدیویی و آنلاین مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ ساخته شده است و کاربران به زودی می‌توانند آن را در اختیار بگیرند.

0

سیستم عامل Android Wear گوگل که به طور اختصاصی برای ساعت های هوشمند و دیگر ابزارهای پوشیدنی طراحی و تولید شده، دیروز به نسخه 1.4 آپدیت شد. این ورژن جدید از چندین ژست حرکتی برای ساعت پشتیبانی می کند و با اینکه پس از بروزرسانی به طور خودکار فعال خواهد بود اما برای اطمینان از این موضوع می توانید با اشاره روی صفحه دیوایس آن را تست کنید.

انگشت خود را به سمت چپ بکشید و به سمت پایین اسکرول کنید تا به قسمت تنظیمات برسید. روی آن کلیک و گزینه Wrist Gestures (حرکات مچ دست) را انتخاب نمایید. در این قسمت نه تنها کلید فعال یا غیرفعال کردن حرکات مچ، بلکه راهنمای تنظیمات آن نیز وجود دارد تا روش های استفاده را به شما بیاموزد.

ذکر این نکته ضروری است که با فعال بودن این امکان، عمر باتری کوتاه تر می شود و خیلی سریع تر از پیش شارژ تمام می کند زیرا ساعت به همه حرکات مچ دست شما واکنش نشان خواهد داد.

به منظور اسکرول کردن میان کارت ها، خیلی سریع ساعت را از خود دور کنید و سپس خیلی آرام آن را به سمت خود بیاورید. برای برگشت به کارت قبلی، با سرعت معکوس، خیلی آرام ساعت را از خود دور کنید و دوباره سریع آن را به سمت خود بازگردانید. برای انجام نخستین فعالیت روی کارت دلخواه، بازویتان را جلوی خود بگیرید، آن را به سمت پایین ببرید و دوباره به جای اولش بازگردانید. همین حرکت در صفحه اصلی ساعت (نه صفحه کارت ها)، موجب باز شدن منوی اپلیکیشن ها می شود.

از دیگر تغییراتی که این بروزسانی به دنبال داشته، اضافه شدن امکان پخش صدا و پاسخ گویی به تماس تلفنی برای ساعت هایی است که اسپیکر فیزیکی دارند. باید یادآوری کنیم همه ساعت های هوشمند، اسپیکر مناسب این ویژگی ندارند و از میان آنها که به بلندگوهای موردنیاز مجهز هستند می توان به دومین نسخه ساعت هوشمند Urbane ال جی، هوآوی واچ و ZenWatch2 ایسوس اشاره کرد.

با آپدیت جدید، کاربر می تواند با صدای خود یا لمس صفحه نمایش در اپلیکیشن هایی همانند واتس اپ، وی چت، وایبر، تلگرام و نکست پلاس پیغام ارسال کند.

این نسخه عمر باتری را بهینه کرده و امکان پشتیبانی از زبان های مختلف همانند ماندارین، کانتونی، اندونزیایی، لهستانی، هلندی و تایلندی نیز به آن اضافه خواهد گشت. آپدیت مذکور به زودی به طور رسمی عرضه خواهد شد.

0

 

در آسیا حدود 30 درصد برنامه‌نویسان همچنان از زبان ++C استفاده می‌کنند و برای آمریکایی‌ها Java و Python محبوبیت بیشتری دارند. در شرایط کنونی یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کار دشواری محسوب نمی‌شود و به لطف توسعه فناوری، پیچیدگی در زبان‌های برنامه‌نویسی هم کنار گذاشته شده است. به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از ایندیاتایمز، کارشناسان جوان در حوزه نرم‌افزار ترجیح می‌دهند از زبان‌های برنامه‌نویسی جدید استفاده کنند و در مقابل بسیاری از سازمان‌ها همچنان نیازمند استفاده از متحصصانی هستند که بر زبان‌های برنامه‌نویسی سنتی تسلط داشته باشند.

نتایج حاصل از یک مطالعه جدید مرکز HackerRank نشان داد در آسیا حدود ۳۰ درصد برنامه‌نویسان همچنان از زبان ++C استفاده می‌کنند و برای آمریکایی‌ها دو زبان برنامه‌نویسی Java و Python محبوبیت بیشتری دارند. اگرچه از نظر فنی هیچ ارجحیتی ندارد که کارشناسان یک زبان برنامه‌نویسی را بلد باشند و نحوه استفاده از زبان دیگر را ندانند، اما باید گفت که مزایای به کارگیری زبان‌های جدید بسیار بیشتر است. بررسی جدید نشان داد آن دسته از متخصصان نرم‌افزار که نحوه استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی جدید را بلد هستند فرصت‌های شغلی بیشتری را پیش‌روی خود می‌بینند، میانگین درآمد بالاتری دارند و امکان ارتقاء شغلی آنها بیشتر فراهم می‌شود. این بررسی نشان داد ۲۵ درصد کارشناسان نرم‌افزاری در آمریکا از زبان برنامه‌نویسی Java استفاده می‌کنند و ۲۵ درصد دیگر هم به توسعه نرم‌افزار مبتنی بر زبان Python مشغول هستند

0

یک کارشناس نرم‌افزار آگاه به زبان‌های برنامه‌نویسی در کمتر از 2 ساعت می‌تواند نحوه استفاده از Go را بیاموزد.

 

جاوا بین مهندسان نرم افزار جهان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی محسوب می‌شود. به طور کلی گفته می‌شود که تقریبا همه شرکت‌های فناوری از این زبان برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند و حتی برای توسعه بخش‌های مختلف اندروید گوگل هم این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از رایورز به نقل از اندرویدهدلاینز،‌ جاوا با همه محبوبیت و کاربرد خود حفره‌های امنیتی فراوانی را شامل می‌شود و گوگل با توسعه زبان برنامه‌نویسی مجزا سعی کرده است این حفره‌ها را از میان بردارد. شرکت گوگل که از سال ۲۰۰۹ به صورت مخفیانه روی زبان برنامه‌نویسی خود کار می‌کرد، هم‌اکنون آن را با نام Go در اختیار مهندسان نرم‌افزار قرار داده است و پیش‌بینی می‌شود این پلتفرم طی چند سال آینده به محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین زبان برنامه‌نویسی جهان تبدیل شود.

«جیسون بوبرل» مدیر تولید این زبان برنامه‌نویسی اعلام کرد که بر اساس برنامه‌ریزی‌های گوگل، Go طی چند سال آینده جاوا را هم پشت‌سر می‌گذارد و به کاربردی‌تری زبان برنامه‌نویسی جهان تبدیل می‌شود. او اظهار داشت که یادگیری این زبان برنامه‌نویسی نسبت به جاوا بسیار آسان‌تر است، حفره‌های کمتری دارد و قابلیت‌های بیشتری را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد. بوبرل در این خصوص توضیح داد: «توسعه این زبان برنامه‌نویسی کامل شده است و مهندسان نرم‌افزار می‌توانند آن را مورد استفاده قرار دهند. این پلتفرم آسانی را با قابلیت‌های کاربردی آمیخته است و یک کارشناس نرم‌افزار آگاه به زبان‌های برنامه‌نویسی در کمتر از ۲ ساعت می‌تواند نحوه استفاده از آن را بیاموزد.» البته کارشناسان بر این باورند که جاوا به این زودی‌ها جایگاه خود را به رقبا نمی‌دهد و با وجود مشکلات فراوانی که دارد، همچنان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

0

شاید به جرات بتوان گفت که زبان برنامه‌نویسی BASIC قدیمی‌ترین اتفاق در حوزه فناوری است و حتی نسبت به بازی‌های رایانه‌ای هم سابقه طولانی‌تری دارد.

 

زبان برنامه‌نویسی BASIC که همچنان محبوبیت زیادی نزد متخصصان رایانه دارد ۵۰ سال قبل توسط مرکز Ivy League ابداع شد.

نام BASIC برای این زبان برنامه‌نویسی از ۵ کلمه گرفته شده است که در اصل "آموزش همه‌منظوره نمادین کدها برای مبتدیان" ترجمه می‌شود. شاید به جرات بتوان گفت که زبان برنامه‌نویسی BASIC قدیمی‌ترین اتفاق در حوزه فناوری است و حتی نسبت به بازی‌های رایانه‌ای هم سابقه طولانی‌تری دارد. زبان برنامه‌نویسی BASIC که در زمان عرضه عمومی تنها مبتنی بر یک منع واحد فعالیت می‌کرد، پس از گذشت نیم‌ قرن همچنان در حال توسعه است و گفته می‌شود که این روزها بیش از ۲۸۰ منبع مختلف برای توسعه آن ارایه شده است. باید گفت که بسیاری از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و بازی‌های رایانه‌ای نخستین گام‌های خود را مبتنی بر BASIC برداشتند و رایانه شخصی هم برپایه همین زبان برنامه‌نویسی اختراع شد.

 

نخستین نسخه از این ابزار با نام Dartmouth BASIC می‌شد و شخصی که برای نخستین بار آن را ارایه کرد دکتر "آرتور کورتز"(Thomas Kurts) نام داشت که این پروژه را با همکاری "جان کیمنی"(John Kemeny) به انجام رساند که البته کیمنی در سال ۱۹۹۲ از دنیا رفت. کورتز که هم‌اکنون ۸۶ سال دارد، می‌گوید که در روز اول می سال ۱۹۶۴ در ساعت ۴ صبح به همراه گروهی از متخصصان توانست پروژه ساخت این زبان برنامه‌نویسی را به اتمام برساند.

0

سرعت افزایش محبوبیت NET. بیشتر از محصولات مشابه است و سال آینده این زبان برنامه‌نویسی رتبه نخست را به‌دست می‌آورد.

 

تنها در یک ایالت از آمریکا Python محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی محسوب می‌شود و آن هم ویومینگ است. طبق تحقیقاتی مرکز Experts Exchange به تازگی مطالعه‌ای را برای مشخص کردن محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در هر یک از ایالات آمریکا انجام داد و در پایان مشخص شد PHP و NET. بیشتر از دیگر پلتفورم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. داده‌های مرکز Experts Exchange برای انجام بررسی مذکور به کمک بیش از ۵۰۰ هزار کارشناس و متخصص فناوری جمع‌آوری شده است. آنها سوالات خود را بین ژوئن تا اکتبر ۲۰۱۴ مبتنی بر آدرس‌های IP از کاربران پرسیدند. در پایان این بررسی مشخص شد غالب افرادی که در سطح «کارشناس» طبقه‌بندی می‌شوند اعلام کردند که PHP کاربردی‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای آنها بوده است. این بررسی همچنان نشان داد سرعت افزایش محبوبیت NET. مایکروسافت بیشتر از محصولات مشابه است و پیش‌بینی می‌شود سال آینده این زبان برنامه‌نویسی رتبه نخست را به خود اختصاص دهد. کارشناسان دریافتند PHP بیشترین محبوبیت را بین توسعه‌دهندگان وب داشته است و بسیاری از برنامه‌نویسان نرم‌افزاری تمایلی به استفاده از آن ندارند. به صورت مشابه، استاندارد NET. مایکروسافت برای آن دسته از افرادی محبوب است که به تازگی حرفه برنامه‌نویسی را آغاز کرده‌اند و ابزارهای کاربردی را مبتنی بر پلتفورم‌های مایکروسافت می‌سازند. این استاندارد همچنین برای افرادی که در سازمان‌ها برنامه‌نویسی می‌کنند بسیار محبوب است.

0

همراه اول از سرویس «تماس وای فای» رونمایی کرد

همراه اول با رونمایی سرویسی جدید در تلکام، «تماس وای فای» را در کشور در اختیار مشترکان خود می گذارد.

همراه اول در مراسم افتتاح سالن اختصاصی خود در نمایشگاه ایران تلکام 2016 و همزمان با بازدید محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از غرفه های این سالن، همراه اول سرویس تماس وای فای(WiFi Calling) خود را که طی هفته‌های گذشته تست‌ها و آزمایش‌های لازم روی آن با موفقیت انجام شده بود را به صورت پایلوت که جهت بازدید همگانی در نمایشگاه به نمایش گذاشته بود، رونمایی کرد.

این خدمت در روز افتتاحیه نمایشگاه، مورد بازدید و عنایت ویژه‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت.

با راه‌اندازی تجاری سرویس WiFi Calling، مشترکان همراه اول در هر کجای کشور و یا جهان، با اتصال به هر شبکه‌ وای‌ فای، می‌توانند با خط همراه اول خود تماس بگیرند و یا روی همان شماره‌ تماس دریافت کنند.

این سرویس برای مشترکینی که در منزل وای‌فای پرسرعت دارند به معنی امکان مکالمه با کیفیت HD، و همچنین برای مشترکانی که به سفرهای خارجی می‌روند به معنی حذف هزینه‌های بسیار رومینگ بین‌المللی خواهد بود؛ به عبارت دیگر با این سرویس، وای‌فای منزل یا هتل همانند آنتن همراه اول عمل خواهد کرد.