1
0
1

 

امروز می خواهیم نحوه نصب اپلیکیشن‌های اندروید بر روی سیستم‌ عامل‌های دسکتاپ دیگر را به شما آموزش دهیم که شیوه نصب هر اپلیکیشن روندی متفاوت دارد.

چگونه سریع نرم افزارهای Android را بر روی Desktop نصب کنیم؟

نرم افزارهای Android

تبصره : نمی‌توان موفقیت این روش را به طور کامل تضمین کرد، بسیاری از برنامه‌های اندروید هستند که بسیار سخت یا اصلا در سیستم عامل‌های دیگر پشتیبانی رسمی نمی‌شوند. پس نباید توقع داشته باشید اپلیکیشن‌های اندرویدی بدون هیچ اشکال یا خیلی ساده بر روی سیستم عامل شما نصب شوند. برای دنبال کردن ادامه این راهنمایی به کروم نسخه ۳۷ به بالا نیاز خواهید داشت.

چند تعریف و توضیح قبل از نصب

این روش کاملا جدید است، بنابراین برای اینکه روند انجام اینکار را ساده و روان‌تر کنید، در ادامه به معنی و مفهوم چند اصطلاح زیر توجه کنید:

ARC:

اختصاری از عبارت App Runtime Chrome و بخشی نرم‌افزاری است که به اپلیکیشن‌های اندرویدی اجازه می‌دهد در کروم اجرا شوند. دقیقا کاری که ART (یا ران‌تایم قدیمی Dalvik) می‌کند و آن اجازه اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی در خود سیستم عامل اندروید است. اکنون با نسخه اصلاح شده ران‌تایم اندروید برای کروم، گوگل می‌تواند به توسعه دهندگان اجازه افزودن پشتیبانی اپلیکیشن‌ها برای کروم را بدهد بدون اینکه آن‌ها بخواهند نسخه‌ای از آن اپلیکیشن اندروید را برای کروم از پایه دوباره بسازند.

ARChon Custom Runtime:

توضیح دادیم که ARC به طور خاص برای سیستم عامل کروم ساخته و پرداخته شده است. حال برای اینکه آزادی عمل توسعه دهندگان افزایش پیدا کند، ARChon Custom Runtime ایجاد شده تا حتی کاربران ویندوز، مک OS X و لینوکس هم بتوانند اپلیکیشن‌های اندروید را اجراکنند و همچنین محدودیت تعداد اپلیکیشن‌های قابل اجرا نیز برداشته شود.

Google Play Services:

پلاگینی است که گوگل در اختیار توسعه دهندگان برای اپلیکیشن‌های آن‌ها قرار داده است. توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را به APIهای این برنامه متصل کرده و از عملکردهای از پیش آماده شده در برنامه‌ی خود بهره ببرند.

َUnpacked Extension:

معمولا اکستنشن‌ها از طریق Chrome Web Store و در قالب فایل‌هایی با فرمت CRX. قابل دانلود و نصب هستند. اکنون برای نصب اپلیکیشن‌های اندرویدی در کروم، نیاز به اکستنشن‌های باز شده و غیر فشرده داریم، در واقع پوشه‌ای که تمام فایل‌های مربوط به یک اکستنشن یا افزونه در آن وجود داشته باشد (یا در این مورد، Android APK). شیوه انجام این عملکرد شبیه به روشی است که برای اکستنشن‌ها وجود دارد، اما محتویات این نوع اکستنشن‌ها بر خلاف اکستنشن‌های کروم در قالب یک فایل واحد جمع نشده‌اند.

قدم اول: ARChon Runtime را نصب کنید

سیستم عامل کروم از ران‌تایم خاصی استفاده می‌کند تا اپلیکیشن‌های سیستم عامل اندروید به صورت محلی درون این مرورگر اجرا می‌شوند. منظور از ران‌تایم نیز یک شبیه ساز یا امولاتور نیست بلکه منظور ما یک ران‌تایم خاص و پیشرفته برای این سیستم عامل جدید گوگل است. سیستم عامل کروم از موتوری بسیار مشابه با اندروید استفاده می‌کند تا نرم‌افزار‌ها را به صورت مستقیم اجرا کند و این موتور خاص ARC است که در ابتدا توضیح داده شد.

اما برای شروع ما به ران‌تایم مخصوصی که بتواند اپلیکیشن‌های اندروید را بر روی ویندوز، مک OS X و لینوکس اجرا کند نیاز داریم، بنابراین لازم است ARChon Custom Runtime را دانلود کنیم. در حال حاضر و بدون دانلود و نصب این ران‌تایم، خواهید توانست اپلیکیشن‌های اندرویدی را بر روی Chrome OS نصب کنید، اما این تعداد اپلیکیشن‌های قابل نصب بسیار محدود و تنها ۴ عدد است. اما روش جایگزین و با استفاده از ARChon Custom Runtime به شما اجازه اجرای هر اپلیکیشن بر روی سیستم عامل‌های مختلف دسکتاپ داده خواهد شد، مراحل زیر را انجام دهید:

۱.ARChon runtime را دانلود کنید.

۲. فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید.

۳. صفحه Extensions را با رفتن به مسیر Menu > More Tools > Extensions باز کنید.

۴. Developer mode را از گوشه بالا و سمت راست فعال کنید (اگر هم‌اکنون فعال نیست).

۵. حال گزینه “Load unpached extension” را انتخاب کنید.

۶. در نهایت پوشه‌ای که شامل ARChon runtime و پیش از این از حالت فشرده خارج شده است را انتخاب کنید (پوشه غیر فشرده فایل دانلود شده در مرحله اول را انتخاب کنید).

اکنون ران‌تایم ARChon در قالب یک اکستنشن کروم اجرا می‌شود. ممکن است در حین انجام این فرآیند چند هشدار شبیه به شکل زیر نمایش داده شود. نگران نباشید، این هشدار‌ها عادی است و بر توانایی اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی در سیستم عامل شما تاثیری نخواهد گذاشت.

برای وارد شدن به قدم دوم این روش به چند اپلیکیشن اندرویدی نیاز داریم. این مرحله کمی پیچیده است، چرا که APK‌های اندرویدی برای کروم بسته بندی و آماده نشده‌اند. در قدم دوم باید از اپلیکیشن‌های به اصطلاح اصلاح شده‌ی اندروید را برای نصب در کروم استفاده کنیم. در ادامه با ما باشید.

قدم دوم: نصب اپلیکیشن‌های اندرویدی در کروم

ساده و سریع‌ترین راه برای دسترسی به اپلیکیشن‌های اندرویدی اینترنت است. انجمن‌هایی شبیه به subreddit در حال حاضر در این زمینه فعال هستند. با این حال هنوز ۱.۳ میلیون اپلیکیشن موجود در پلی استور هستند که بسیاری از آن‌ها هنوز مشکلات ناسازگاری با سیستم عامل‌های دیگر را دارند. در ادامه حتی به روش سازگار کردن اپلیکیشن‌های اندرویدی با سیستم عامل کروم نیز خواهیم پرداخت.

سلب مسولیت:

اپلیکیشن‌هایی هستند که توزیع آن‌ها محدود و فقط برای اندورید است و اصلاح آن‌ها به این روش می‌تواند درجه‌ای از نقض کپی‌رایت را به همراه داشته باشد. در عمل تغییر کوچکی بین دانلود یک اپلیکیشن غیر اصلاح شده و سپس اصلاح آن به شکلی که شما می‌خواهید، اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، بعید است که یک توسعه دهنده برنامه رایگان نگران تغییر برنامه و یا اصلاح آن برای اجرا در سیستم عامل‌های دیگر باشد اما صاحب یک برنامه پولی به احتمال زیاد از دانلود برنامه و سپس تغییرات در آن برای اجرا در سیستم عامل‌های دیگر خوشحال نخواهد شد. پس حتما با رعایت این موضوع اقدام به دانلود اپلیکیشن‌های پولی اصلاح شده بزنید و در ابتدا مبلغ لازم را پرداخت کنید.

همانطور که گفتیم اپلیکیشن‌های زیادی در پلی استور هستند اما نمی‌توان همگی آن‌ها را به همان صورت که بر روی دستگاه اندرویدی نصب می‌شوند بر روی کروم نیز نصب کرد. در واقع باید بر روی آن‌ها یک سری اصلاحات انجام شود تا آماده نصب بر روی کروم و آماده شدن برای ران‌تایم کروم شوند. خوشبختانه تعدادی از کاربران فعال اینترنت لیستی رو به رشد از اپلیکیشن‌های اصلاح شده اندرویدی سازگار با کروم را آماده کرده‌اند. در این سند می‌توانید لینک دانلود آن‌ها را بیابید، یا به انجمن‌هایی که هم‌اکنون در حال توسعه این روش هستند بپیوندید. همین که فایل فشرده Zip. که فایل با فرمت APK اصلاح شده در آن حضور داشت را دانلود کردید، به این روش باید آن را بر روی کروم نصب کنید:

۱. فایل را از حالت فشرده خارج کنید و پوشه (احتمالا اسمی شبیه “com.twitter.android” خواهد داشت) آن را در جایی قرار دهید که به راحتی قابل پیدا کردن باشد.

۲. صفحه Extensions کروم را باز کنید.

۳. بر روی “Load unpacked extensions” کلیک کنید.

۴. پوشه‌ای که APK اصلاح شده را به همراه دارد و قبلا دانلود کرده‌اید را انتخاب کنید.

این اپلیکیشن اندرویدی اکنون در لیست اکستنشن‌های کروم شما ظاهر خواهد شد. اگر یکی از طرفداران اپلیکیشن‌های کروم هستید، می‌توانید از طریق میانبر به این برنامه در Chrome app launcher دسترسی داشته باشید. وابسته به اینکه چگونه این اپلیکیشن بسته بندی شده، ممکن است آیکون اصلی و نام آن به صورت معمول به نمایش در نیاید.

قدم سوم (اختیاری): اپلیکیشن اندرویدی دلخواه خود را برای کروم آماده کنید

همانطور که گفتیم هنوز تعداد زیادی از اپیلیکشن‌های اندرویدی هستند که به اصطلاح اصلاح نشده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را بر روی کروم نصب کرد. اگر بخواهید می‌توانید منتظر بمانید تا دیگران دست به کار شوند اما راه برای شما هم باز است و روش آن نیز سخت نیست. پس اگر دوست دارید خودتان آستین‌ها را بالا بزنید و اپلیکیشن مورد علاقه اندرویدی خود را به کروم بیاورید چند راه برای اجرای ترفند و اجرای اپلیکیشن‌های APK بر روی کروم وجود دارد. این روش‌ها البته هنوز تحت توسعه هستند، پس ممکن است در آینده‌ای نزدیک راه‌های آسان‌تری برای تبدیل این برنامه‌ها به وجود آید. اما برای تکمیل این بخش ما قصد داریم روش نصب chromeos-apk tool و تبدیل دستی برنامه‌ها را به شما آموزش دهیم. ابتدا روش نصب ابزار chromeos-apk را مطالعه خواهید کرد و بعد به سراغ روش استفاده از آن می‌رویم.

ویندوز:

۱. فایل node.js با فرمت msi. را دانلود کنید.

۲. node.j.s را نصب کنید.

۳. در خط فرمان دستور زیر را اجرا کنید:

npm install chromeos-apk -g

 

به همین سادگی. اکنون شما ابزار chromeos-apk را بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید و در خط فرمان و در هر پوشه‌ای می‌توانید آن را فرا خوانید.

مک OS X یا لینوکس:

ابزار chromeos-apk به شکل اصلی برای سیستم عامل لینوکس و OS X توسعه داده شده است:

۱. در ترمینال، این دستور را اجرا کنید:

sudo apt-get install npm

 

۲. در توزیع اوبونتو این دستور را اجرا کنید:

sudo apt-get install lib32stdc++6

 

۳.node.js را دانلود کنید.

۴. فایل tar.gz که از لینک بالا دانلود کردید را از حالت فشرده خارج کنید.

۵. فایل README را باز کنید، با ترمینال به محلی که پوشه غیره فشرده node.js ذخیره شده است بروید و سپس دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید:

configure/.
make
make install

 

۶. این دستور را اجرا کنید:

sudo npm install chromeos-apk -g

 

۷. برای اینکه مطمئن شوید آخرین بروزرسانی این ابزار را نصب کرده‌اید این دستور را اجرا کنید:

sudo npm install -g chromeos-apk@latest

 

چگونه از Chromeos-apk Tool استفاده کنیم

اکنون شما chromeos -apk tool را بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید. برای استفاده از آن به یک اپلیکیشن اندرویدی (APK) نیاز دارید. بسیاری از مدیریت فایل‌ها و ابزار‌های پشتیبان‌گیر مانند ES File Explorer و Titanium Backup می‌توانند فایل APK را در دستگاه شما ذخیره کنند.

با در اختیار داشتن فایل APK خیلی راحت می‌توان نسخه قابل نصب بر روی کروم را تهیه کرد. خط فرمان یا ترمینال را باز کنید و به جایی که فایل‌های APK خود را ذخیره کرده‌اید بروید و بعد از آن دو گام زیر را بردارید:

۱. دستور زیر را اجرا کنید:

chromeos-apk [NAME OF APK]

 

؛ به جای Name OF APK باید اسم فایل APK خود را قرار دهید.

مثال:

chromeos-apk com.evernote.apk

۲. اگر درخواستی ظاهر شد، نام بسته اپلیکیشن را وارد کنید. نام بسته اپلیکیشن‌های متفاوت را می‌توانید از آدرس آن‌ها در گوگل پلی پیدا کنید. برای مثال در این آدرس، بعد از =id نام پکیج که “com.evernote است” را مشاهده خواهید کرد.

اپلیکیشن APK شما اکنون اصلاح شده و آماده برای اجرا در کروم! حال می‌توانید آن را با قدم دومی که در این مطلب ذکر شد، نصب کنید (صفحه Extensions را باز کنید، بر روی “Load unpacked extension” کلیک کنید و پوشه‌ای که به تازگی ساخته‌اید را انتخاب کنید).

جایگزین: به طور دستی APK‌ها را تبدیل کنید

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید با ابزار خط فرمان به اصلاح و مناسب کردن اپلیکیشن برای کروم بپردازید، پس خودتان دست به کار شوید و پکیج جدیدی را بسازید. البته هنوز لازم است chromeos-apk را دانلود کنید (از گیت‌هاب). همچنین نیاز به فایل APK برای صورت مسئله این روش دارید. بعد از آماده کردن این دو، به ترتیب گام‌های زیر را انجام دهید:

۱. پوشه‌ای با نام “template_” در درون chrome0s-apk tool که دانلود کرده‌اید وجود دارد. آن را به جای دیگری کپی کنید (ترجیا به نزدیکی محل APK کپی کنید).

۲. فایل APK را در مسیر “template > Vendor > chromium > crx_” کپی کنید. اگر پوشه درست را انتخاب کرده باشید، فایل README در آن‌جا وجود دارد.

۳. نام پوشه “template_” را به نام پکیج اپلیکیشن تغییر دهید. همانطور که پیش از این گفته شد، نام پکیج را می‌توانید در آدرس URL و بعد از”=id” پیدا کنید.

۴. در پوشه اصلی پکیج یا بسته، فایل “manifest.json” را اصلاح کنید. با استفاده از اپلیکیشنی مثل JSON Editor اینکار بسیار ساده‌تر می‌شود:

۱. در محل “name package” نام پکیج اپلیکیشن را بنویسید (مثل “com.pandora.android”).

۲. در محل “name” نام عادی برنامه را اضافه کنید (مثل “Pandora”).

۳. نام ورودی و اتفاقی “Key” را پاک کنید.

۴. فایل اصلاح شده JSON را تحت اسم “mainfest.json” ذخیره کنید تا جایگزین فایل قبلی شود.

۵. آیکون اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود کنید.

۱. در صفحه لیست پلی استور، شبیه به این مورد، بر روی عکس آیکون برنامه دلخواه کلیک راست کنید.

۲. در بخش URL، نام “w300-r” را به “w128” تغییر دهید. اینتر کنید.

۳. بر روی عکس جدید کلیک راست کنید و آن را با نام “icon.png” ذخیره کنید. سپس همین تصویر را در پوشه اصلی فایل اصلاح شده قرار گرفته در پوشه template قرار دهید.

تبریک،شما توانستید به شکل دستی یک فایل APK را برای اجرا در کروم اصلاح کنید. انجام کل این روش پیچیده نیست و فقط مسئله زمان انجام آن است که اگر قرار باشد برای هر اپلیکیشنی که دوست دارید انجام شود، مقداری طول خواهد کشید.

 

منبع : برسام

0

چگونه اپلیکیشن های مک را پاک کنیم؟

برخلاف ویندوز که گزینه های مختلفی را برای پاک کردن اپلیکیشن ها مهیا کرده است، پلتفرم OS X مک اپل چنین نیست. بنابراین ممکن است کاربران تازه کار مک برای خالی کردن هارد دیسک خود به پاک کردن برخی از اپلیکیشن ها نیاز داشته باشند که در ادامه به روش های مختلف آن خواهیم پرداخت.


برخی از اپلیکیشن های دارای uninstaller یا حذف کننده هستند و کاربران اپلیکیشن ها را به همراه این uninstaller ها دانلود می کنند. برای پیدا کردن حذف کننده ها، بخش Finder را باز کنید، به قسمت Applications بروید و اگر اپلیکیشن نصب شده در یک فولدر قرار گرفته، ممکن است حذف کننده آن نیز در داخل فولدر باشد. اگر اپلیکیشن را به همراه حذف کننده دریافت نکرده اید و نتوانستید از این روش استفاده کنید، راه های دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارند.


اپلیکیشن را گرفته و به داخل سطل زباله بیاندازید

این روش آسان ترین روشی ست که می توانید یک اپلیکیشن را پاک کنید. ممکن است اجرای این روش کمی کند پیش برود اما به هر حال کار شما را انجام خواهد داد.

 

مرحله 1:

 

1


اپلیکیشنی که قصد پاک کردنش را دارید پیدا کنید.
اپلیکیشن ها از طریق تب Finder، Launchpad و یا مستقیماً از طریق Dock قابل دسترس هستند.


مرحله 2:

 

2


اپلیکیشن را گرفته و آن را به سمت سطل زباله بکشید.

 

3


مرحله 3: در این قسمت سیستم برای به اتمام رساندن مراحل پاک کردن اپلیکیشن به نام کاربری و رمز عبورتان نیاز دارد تا تایید شما را برای حذف اپلیکیشن داشته باشد.


روش iOS


این روش شبیه به روشی ست که اپلیکیشن های دستگاه iOS خود را پاک می کنید.


مرحله 1:

 

4


Launchpad را باز کنید.


مرحله 2:

 

5


روی اپلیکیشن مورد نظر خود کلیک کنید و نگه دارید.


پس از چند ثانیه آیکون اپلیکیشن به آرامی تکان خواهد خورد و یک علامت “X” در بالای اپلیکیشن ها دیده می شود. روی این علامت کلیک کنید تا اپلیکیشن حذف شود.


در نظر داشته باشید که این علامت برای همه اپلیکیشن ها نمایش داده نمی شود و فقط در اپلیکیشن های دانلود شده در اپ استور مک دیده می شود. کاربران می توانند این اپلیکیشن را دوباره دانلود و نصب کنند.


از اپلیکیشن های سوم شخص مانند AppZapper استفاده کنید


اگر روش های بالا کمی وقت گیر بود و مطابق ذائقه شما نبود، می توانید از اپلیکیشن های سوم شخصی مانند AppZapper استفاده کنید که نه تنها اپلیکیشن های مورد نظرتان را پاک می کنند، بلکه تمامی فایل ها و فولدرهای مرتبط با آن را نیز از بین می برند و سیستم شما را از اثرات اپلیکیشن های غیر ضروری پاک می کند.

متاسفانه AppZapper جزو اپلیکیشن های رایگان نیست و برای نصب آن باید مبلغ 12.95 دلار پرداخت کنید. این اپلیکیشن پس از پرداخت و نصب، 5 اپلیکیشن را به صورت رایگان حذف خواهد کرد.

 

مرحله 1:

 

6

 

 اپلیکیشن را باز کنید


مرحله 2:

 

7


اپلیکیشن مورد نظر را به داخل پنجره خاکستری رنگ بیاندازید.


مرحله 3:

 

8

 


یک پنجره جدید به نمایش در می آید که نشان می دهد AppZapper اپلیکیشن مورد نظر را با تمامی فایل ها و فولدرهای مرتبطش پیدا کرده است. روی دکمه “Zap” کلیک کنید تا مراحل کامل شوند.

 

 

منبع: ubergizmo

0

0

خانواده‌ی کامپیوترهای مک اپل به همراه سیستم‌عامل اختصاصی خود Mac OS X همواره به پایداری و سرعت بالا مشهور بوده‌اند. اما گاهی اوقات مک‌ها هم ممکن است پس از مدتی استفاده، کند شوند. اگر فکر می‌کنید مک شما به اندازه روزهای اول خود سریع نیست در ادامه‌ی مطلب ما را همراهی کنید.
قبل از هر چیز از نرم‌افزارهایی که وعده‌ی بالا بردن سرعت و بهینه کردن مک را می‌دهند دوری کنید. نرم‌افزارهای پاکسازی مانند نسخه‌ی مک نرم‌افزار CCleaner می‌توانند با حذف فایل‌های موقت (temporary) مقداری فضای خالی برایتان ایجاد کنند، اما کمکی به اجرای سریعتر سیستم‌عامل نخواهند کرد.

۱. اپلیکیشن‌های خوره‌ی منابع سیستمی را پیدا کنید !

با استفاده از Activity Monitor (برنامه‌ای شبیه تسک منیجر ویندوز) برنامه‌های در حال اجرا را تحت نظر گرفته و آن‌هایی که منابع سیستمی زیادی مصرف می‌کنند را پیدا کنید. برای اجرای اسپاتلایت سرچ از کلید‌های ترکیبی Command+Space استفاده کرده و در آن عبارت Activity Monitor را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

بر روی"CPU٪" کلیک کرده تا برنامه‌ها بر اساس میزان استفاده از CPU مرتب شوند. بعضی مواقع ممکن است تنها یک اپلیکیشن در حال استفاده از ۹۹٪ توان CPU باشد و شما بخواهید به آن خاتمه بدهید. برای بستن اجباری یک پروسه با کلیک بر روی آن، برنامه‌ی موردنظر را انتخاب کرده و سپس با فشردن دکمه X بر روی تولبار به آن خاتمه بدهید. مطمئن باشید پروسه‌ای که مشغول انجام کار مهمی است را نمی‌بندید. همیشه ابتدا سعی کنید یک اپلیکیشن پرمصرف را از روش معمولی ببندید.

اگر این روش جواب نداد، بر روی منوی View کلیک کرده و "All Processes" را انتخاب کنید تا تمامی پروسه‌های در حال اجرا بر روی مک تان را ببینید. همچنین می‌توانید با کلیک بر روی قسمت Memory برنامه‌ها را بر اساس میزان استفاده از حافظه مرتب کنید. پروسه‌هایی که میزان مصرف رم بالایی دارند هم می‌توانند موجب کند شدن سرعت مک شوند. بخش "Disk" را هم امتحان کنید. پروسه‌هایی که استفاده‌ی سنگینی از دیسک دارند هم ممکن است موجب کندی سیستم‌عامل شما شوند.

 

۲. برنامه‌ها را ببندید !

Mac OS X برنامه‌ها را درحال اجرا در داک نگه می‌دارد. حتی کلیک بر روی دکمه‌ی قرمز رنگ X در پنجره‌ی برنامه هم موجب بسته شدن آن‌ها نخواهد شد و برنامه در حال اجرا در پس‌زمینه باقی خواهد ماند. در اکثر مواقع این مشکل بزرگی نیست.

گرچه اگر به نظر می‌رسد که مک شما کند شده است، ممکن است بخواهید بعضی از این برنامه‌ها را ببندید. به دنبال اپلیکیشن‌هایی که با یک نقطه در کنار آیکن‌شان در داک مشخص هستند بگردید.

بر روی آیکون آن‌ها راست کلیک کرده و "Quit" را انتخاب کنید.

 

۳. استارتاپ سیستم را از برنامه‌های غیر ضروری خلوت کنید !

اگر مک شما بلافاصله بعد از لاگین هم کند است، ممکن است برنامه‌های زیادی در استاراپ سیستم باشند. برای مدیریت برنامه‌های استارتاپ بر روی آیکون منوی Apple کلیک کرده و "System Preferences" را انتخاب کنید.

سپس بر روی آیکون "Users & groups" کلیک کرده و پس از انتخاب حساب کاربری خود بر روی "Login Items" کلیک کنید.

تیک جلوی هر اپلیکیشینی که نیازی به اجرای آن هنگام لاگین کردن نیست را بردارید.

اگر بعدها نیاز به اجرای اپلیکیشنی هنگام لاگین کردن به مک پیدا کردید، به راحتی با کشیدن و انداختن آن اپلیکیشن به همین لیست، یا با کلیک بر روی دکمه "+" در انتهای لیست می‌توانید آن را به استارتاپ سیستم اضافه کنید.

 

۴. شفافیت و انیمیشن‌ها را کاهش دهید !

شفافیت و انیمیشن‌ها، بار اضافی را به سخت‌افزار گرافیکی مک‌های قدیمی‌تر تحمیل می‌کنند. کاهش این قابلیت‌ها به افزایش سرعت سیستم‌عامل کمک خواهد کرد و ارزش امتحان کردن را دارد.

برای انجام این کار پنجره‌ی System Preferences را باز کنید. بر روی آیکون "Accessibility" کلیک کنید.

سپس گزینه‌ی "Reduce transparency" را فعال کرده تا شفافیت کاهش پیدا کند. بر روی OS X Yosemite این گزینه می‌تواند منجر به افزایش چشمگیر سرعت برخی مک‌های قدیمی شود.

همچنین می‌توانید با کلیک بر روی آیکون تنظیمات "Dock" و انتخاب "Scale effect" به جای "Genie effect" سرعت کوچک کردن پنجره‌ها را اندکی افزایش دهید.

 

۵. مرورگر اینترنت خود را سبک کنید !

ممکن است مرورگر اینترنت شما همان اپلیکیشنی باشد که تمام مشکلات را به وجود آورده است. نکات و ترفند‌های کلی در این رابطه بر روی مک‌ها هم صادق هستند؛ مخصوصاً با توجه به عملکرد نسبتاً بد گوگل کروم بر روی Mac OS X.

سعی کنید تعداد افزونه‌های مرورگر خود را به حداقل برسانید و تب‌های کمتری را هم‌زمان در حال اجرا داشته باشید تا منابع سیستمی کمتری را به مصرف برسانید.

همچنین می‌توانید از مرورگر Safari که به همراه Mac OS X عرضه می‌شود استفاده کنید که به نظر می‌رسد از کروم عملکرد بهتری داشته باشد (به ویژه هنگامی که صحبت از عمر باطری در میان باشد).

اگر می‌توانید با Safari کنار بیایید و وابستگی به قابلیت یا افزونه خاصی از کروم ندارید، حتماً آن را امتحان کنید.

 

۶. FileVault Disk Encryption را غیر فعال کنید!

رمزگزاری دیسک به روش FileVault به صورت پیش‌فرض بر روی Mac OS X Yosemite فعال است.

این قابلیت کمک می‌کند تا فایل‌های شما در مک از امنیت بیشتری برخوردار باشند و حتی در صورت سرقت هم جلوی دسترسی افراد به آن‌ها گرفته شود. این قابلیت همچنین جلوی تغییر پسورد بر روی مک و Sign in بدون اجازه را می‌گیرد.

بر روی برخی مک‌ها فعال بودن این قابلیت ممکن است موجب بوت یا Sign in بسیار کند شود. اگر مشکل شما هم این است، می‌توانید با رفتن به System Preferences و کلیک بر روی آیکون "Security & Privacy" و سپس کلیک بر روی عنوان "FileVault" ویژگی FileVault disk encryption را خاموش کنید.

توصیه می‌کنیم این ویژگی را فعال نگه دارید، مگر اینکه زمان بوت یا Sign in شما بسیار طولانی باشد.

 

۷. Finder را سریع‌تر کنید !

وقتی پنجره‌ی فایندر را باز می‌کنید تا فایل‌های خود را ببینید، به صورت پیش‌فرض حالت نمایش "All My Files" باز می‌شود.

اگر تعداد فایل‌های زیادی بر روی مک خود دارید، این حالت نمایش ممکن است مدت زمان بارگزاری زیادی داشته باشد و هر بار که پنجره‌ی جدید فایندر را باز می‌کنید مجبور باشید مدت زمان زیادی منتظر بمانید.

می‌توانید با کلیک بر روی منوی فایندر و انتخاب "Preferences" و انتخاب فولدر مورد نظرتان در قسمت "New Finder Windows Show" سرعت اجرای فایندر را بالا ببرید.

برای مثال می‌توانید فولدر Downloads را انتخاب کنید تا دیگر با حالت نمایش All My Files در هر بار بازکردن فایندر مواجه نشوید.

 

 

۸. فضای دیسک را آزاد کنید

 

مانند همه‌ی کامپیوترها، اگر فضای خالی اندکی بر روی دیسک خود دارید، خالی کردن مقداری فضا موجب سریع‌تر شدن سیستم‌عامل می‌شود.

برای بررسی این مورد، بر روی منوی Apple کلیک کنید، گزینه‌ی "About This Mac" را انتخاب کرده و در قسمت "Storage" وضعیت فضای خالی دیسک خود را مشاهده کنید.

اگر فضای خالی به اندازه کافی وجود نداشت، احتیاج به خالی کردن مقداری فضا خواهید داشت.

 

  

۹. با ریست کردن SMC انواع مشکلات را برطرف کنید

با استفاده از این ترفند مفید طیف گسترده‌ای از مشکلات سیستمی مک برطرف خواهند شد.

ریست کردن System Management Controller یا به اختصار SMC همه نوع مشکل از عملکرد کند گرفته تا مشکلات بالا آمدن سیستم و حتی مشکلات سخت افزاری Wi-Fi را هم مرتفع می‌کند.

این کار هیچ‌گونه اطلاعاتی را پاک نخواهد کرد؛ بلکه بیشتر شبیه به راه‌اندازی مجدد سیستم در سطحی پایین‌تر است.

 

 ۱۰. نصب مجدد Mac OS X

وقتی هیچکدام از روش‌ها جواب نداد، نصب مجدد سیستم‌عامل را امتحان کنید. این یک ترفند خوب برای هر دستگاهی است؛ حتی اگر مشکلی بر روی آیفون یا آیپد خود دارید هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.

با فرض اینکه نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات مهم خود دارید، می‌توانید Mac OS X را مجدداً بر روی مک خود نصب کنید. این کار بسیار از نصب مجدد ویندوز آسان‌تر است.

تنها کافیست به recovery mode بوت کنید، فرآیند نصب را شروع کرده و مک شما همه‌ی چیزهای مورد نیاز را از اپل دانلود می‌کند. اما حتماً قبل از شروع فرآیند از اطلاعات مهم خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

در نهایت اگر مک شما از هارد دیسک درایو مکانیکی استفاده می‌کند، ارتقاء به SSD یک روش تضمینی برای افزایش سرعت در هر کامپیوتری است.

0

 

 

استفاده از کلیدهای میانبر باعث سهولت و تسریع انجام کارها می‌شود. در این پست قصد داریم 10 مورد از جالب‌ترین میانبرهای موجود در سیستم‌عامل مک را برایتان معرفی کنیم که شاید کمتر کسی از وجود آن‌ها باخبر باشد.

1. خاموش کردن سریع

در سیستم‌عامل مک دسترسی به منوی «Apple» و انتخاب گزینه «Shut down» متعارف‌ترین روش برای خاموش کردن دستگاه محسوب می‌شود. برای صرفه‌جویی در وقت، می‌توانید از این ترکیب دکمه‌های Command ()+Option+Control+Eject استفاده کنید. بهتر است قبل از فشردن دکمه‌ها از ذخیره بودن فایل‌های باز مطمئن شوید. همچنین با فشردن دکمه‌های ترکیبی Command ()+Option+Eject می‌توانید رایانه خود در حالت خواب یا sleep قرار دهید.

2. دسترسی به پوشه‌های مهم

برای دسترسی سریع به فولدرهای اصلی و مهم مک، استفاده از کلیدهای میانبر حس مطلوبی به همراه خواهد داشت. میانبرهایی که در این قسمت معرفی می‌شوند در فایندر سیستم‌عامل مک کاربرد دارند و برای دسترسی سریع به قسمت­های مختلف آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • Command ()+Shift+A: برای دسترسی به پوشه «برنامه‌های کاربردی»
  • Command ()+Shift+U: برای دسترسی به پوشه «ابزارهای کمکی»
  • Command ()+Shift+D: برای دسترسی به پوشه «دسکتاپ»

3. اشتراگ‌گذاری لینک صفحات وب از طریق ارسال ایمیل

در مرورگر سافاری اگر بخواهید، لینک صفحه وبی که هم اکنون در حال بازدید از آن هستید را از طریق ارسال ایمیل به اشتراک بگذارید، می‌توانید دکمه‌های Command ()+Shift+I را از روی صفحه‌کلید فشار دهید. با انجام این کار به صورت خودکار صفحه ارسال میل برایتان باز خواهد شد و تنها کافی است ایمیل دوستان خود را در قسمت مربوطه وارد کنید.

4. میانبر Control+D

تفاوت عملکرد دکمه «حذف» در مک و ویندوز باعث شده است که کاربران تازه‌وارد در استفاده از این دکمه در ویرایشگرهای متن با مشکل روبرو شوند لذا اگر می‌خواهید تجربه مشابه آن‌چه که در ویندوز رخ می­‌دهد را داشته باشید به جای فشردن دکمه «Delete» از ترکیب دکمه‌های Control+D استفاده کنید.

5. معکوس‌سازی طیف رنگ صفحه‌نمایش

ویژگی جالب و مفیدی در سیستم‌عامل مک تعبیه شده است که به شما این امکان را می دهد تا طیف رنگ صفحه‌نمایش را معکوس کنید. برای این منظور می‌توانید از میانبر Command ()+Control+Option+8 استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از این میانبر، ابتدا باید گزینه «Invert Colors» را از مسیر زیر فعال کنید. این ویژگی باعث افزایش کنتراست تصویر شده و کمک حال افرادی که از اختلالات بینایی رنج می‌برند، می‌شود.

System Preferences > Keyboard > Shortcuts > Accessibility

6. دسترسی سریع به لغت‌نامه

اکثر کاربران به هنگام تایپ متون لاتین برای بررسی معانی واژه‌ها از لغت‌نامه جداگانه‌ای استفاده می‌کنند. طراحان سیستم‌عامل مک برای صرفه‌جویی در وقت کاربران و جلوگیری از تایپ واژه مورد نظر، راه‌کاری بهتری تعبیه کرده‌اند. برای این منظور کافی است نشانه‌گر ماوس خود را روی واژه مورد نظر قرار داده و دکمه‌های ترکیبی Command ()+Control+D را فشار دهید. با انجام این کار پنجره‌ای به صورت پاپ‌آپ باز شده و معنی واژه برایتان نمایان خواهد شد.

7. تهیه اسکرین‌شات از پنجره دلخواه

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده که بخواهید از وضعیت کنونی صفحه‌نمایش خود یا پنجره‌ای خاص عکس بگیرید در سیستم‌عامل مک روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد. برای تهیه اسکرین‌شات از پنجره مورد نظر خود، ابتدا دکمه‌های Command ()+Shift+4 و سپس Space Bar را فشار دهید تا اشاره‌گر ماوس به آیکون «دوربین» تغییر یابد و در انتها با کلیک بر روی پنجره موردنظر از آن اسکرین‌شات تهیه کنید.

8. مینی‌مایز کردن تمامی پنجره‌های باز

برخی اوقات ممکن است تعداد پنجره‌های باز در مک به حدی زیاد باشد که باعث سردرگمی کاربر شود لذا می‌توانید با استفاده از میانبر Command ()+Option+M تمامی پنجره‌های باز را مینی‌مایز کنید.

9. بستن اجباری و فوری برنامه‌ها

ممکن است در هنگام کار با مک ناگهان به مشکل هنگ کردن برنامه‌ها برخورد کنید به طوری که برنامه موردنظر پاسخی به درخواست کاربر ندهد. در این مواقع کافی است دکمه‌های Command ()+Shift+Option+Esc را به مدت 3 ثانیه نگه دارید تا برنامه مذکور بسته شود.

10. سوئیچ بین پنجره‌ها

برای سوئیچ کردن بین پنجره‌های باز و برنامه‌های کاربردی کافی است از میانبر Command ()+Shift+Tab استفاده کنیم. ولی اگر بخواهیم تنها در پنجره‌های باز شده توسط برنامه‌های کاربردی مشخصی سوئیچ کنیم، چه باید کرد؟ برای این منظور کافی است از میانبر Command ()+' استفاده کنیم.

0

اپل و مایکروسافت از بزرگترین شرکت های «ساکن سیلیکون» ولی هستند که در دهه های انتهایی قرن بیستم با هم وارد کارزاری شده اند که هنوز هم پایان نیافته و نمی توان برنده ای مشخص برایش تعیین کرد، چرا که هر کدام از آنها دارای چندین نقطه ضعف و قدرت هستند.

در ابتدای کار استیو جابز ایده های بسیاری برای مک داشت اما برخی تصمیمات غلط اش، باعث شد تا مک آنطور که باید و شاید اوج نگیرد. در آنسوی ماجرا بیل گیتس ولی ایده های بهتری برای تجاری کردن ویندوز در سر می پرورداند و به همین شکل توانست علاوه بر تبدیل شدن به ثروتمندترین مرد جهان، ویندوز را به دست کاربران بسیار بیشتری برساند.

در هر حال، جنگی که از تلاش برای کسب بازار بیشتر برای کامپیوترهای خانگی و اداری شروع شد اکنون به دستگاه های هیبریدی و تبلت ها کشیده شده و مشخص نیست مرحله بعدی برای آن چیست. بیایید نگاهی داشته باشیم بر همین موارد و تفاوت های مهمی که میان محصولات مایکروسافت و اپل دیده می شود. با دیجیاتو همراه باشید.

اپل به طراحی اش می نازد…


سال هاست که محصولات اپل با ظاهری زیبا به دست مصرف کنندگان می رسند. پس از بازگشت جابز به این شرکت، همین طراحی بود که ناجی اپل شد.

این شرکت سال ها روی طراحی هر محصول کار نموده و تلاش می کند آن را به یک تکامل برساند. در گذر زمان و با کامل تر شدن دستگاه ها، به جزییات توجه ویژه ای می شود و حتی قطعات داخلی دستگاه که به شکل معمول در برابر دیدگان کاربر قرار نمی گیرند هم به زیبایی چینش گشته اند.
مایکروسافت در حال ارتقا طراحیست
شرکت ساکن ردموند ولی در سال های اخیر محصولی به نام سرفس را در چنته داشته که این دستگاه هیبریدی هم در گذر زمان بسیار بهتر از پیش شده است. سرفس از همان ابتدای کار از راه رسیده بود تا جایگزین لپ تاپ ها شود. در واقع این وعده ای بوده که مایکروسافت از روز اول معرفی چنین دستگاه هایی داده است و حالا بالاخره سرفس پرو ۴ توانسته چنین وعده ای را به شکلی پویا عملی کند.

از سوی دیگر، مایکروسافت در مهر ماه امسال اولین لپ تاپ خود را توسعه داد؛ یک کامپیوتر شخصی بسیار زیبا و قابل حمل که البته قیمت آن از ۱۵۰۰ دلار شروع شده و خود مایکروسافت خبر می دهد که دو برابر سریع تر از مک بوک پروی اپل است.

همانگونه که ذکر کردیم اپل در بحث طراحی پیشتاز است اما مایکروسافت اخیرا تلاش های بسیاری کرده و در این وادی به اهالی ساکن کوپرتینو نزدیک شده و همین تلاش های مایکروسافت باعث گشته اند تا شرکای سخت افزاری اش نظیر دل، لنوو و ایسوس هم بکوشند تا کامپیوترهای زیباتری خلق نمایند.

البته باید خاطر نشان کرد که هنوز هم می توان لپ تاپ های ویندوزی با طراحی بسیار بدی را از سوی سازندگان مختلف شناخته شده و نشده در ویترین فروشگاه ها دید ولی با این حال، خود مایکروسافت و شرکای اصلی و بزرگش می کوشند تا به امر طراحی اهمیت بیشتری دهند.
کامپیوترهای مک گران تر از نمونه های ویندوزی هستند


به طور معمول، کامپیوترهای مک گران تر از کامپیوترهای ویندوزی هستند. در بسیاری از مواقع سخت افزار به کار رفته در کامپیوتر مک همسان یا ضعیف تر از نمونه ویندوزی است اما با اینحال، گران تر به فروش می رسد.

اگر لپ تاپ های لوکس ویندوزی نظیر سرفس بوک یا لپ تاپ های گیمینک را در نظر نگیریم، معمولا کاربران قادر هستند با صرف بودجه ای ۵۰۰ دلاری به یک لپ تاپ ویندوزی مناسب دست پیدا کنند. این در حالیست که قیمت مک بوک ایر اپل از ۹۰۰ دلار آغاز می شود، آن هم برای نسخه ۱۱ اینچی.
ویندوز برای گیمرها انتخاب بهتری است


کامپیوترهای شخصی ویندوزی قابلیت سفارشی شدن به شکل بسیار بهتری را دارند و به همین دلیل، گیمرهای حرفه ای ترجیح می دهند از یک PC برای انجام بازی هایشان استفاده کنند.

گیمرها معمولا به سخت افزار به کار رفته در دستگاهشان بسیار حساسند و تلاش می کنند تا همواره پردازشگر گرافیکی، رم و برخی دیگر از سخت افزارها را ارتقا دهند.

این در حالیست که در کامپیوترهای مک، معمولا نمی توان به آسانی سخت افزار را ارتقا داد. در بیشتر موارد تنها راه داشتن یک مک قدرتمند، خریدن نسخه جدید و گران قیمت آن است.

از همه این ها مهم تر، با اینکه اکنون برخی بازی های مهم برای OS X هم عرضه می شوند ولی هنوز این سیستم عامل در برابر ویندوز حرفی برای گفتن ندارد، چرا که بیشتر عنوان های مهم را می توان در ویندوز یافت تا OS X.
کامپیوترهای مک پشتیبانی بهتری دارند


اگر برای مک شما مشکلی پیش آید و در مکانی زندگی کنید که به یک اپل استور دسترسی داشته باشید، قادر هستید برای بردن کامپیوتر خود به این فروشگاه وقت قبلی گرفته و سپس دستگاه مشکل دار را به اپل استور ببرید.

در صورتی که اپل استور بتواند مشکل شما را درجا و در واقع در یک جلسه حل کند، معمولا هزینه ای هم از شما دریافت نخواهد شد.

این در حالیست که مایکروسافت هم از فروشگاه های فیزیکی برخوردار است و می توانید لپ تاپ ویندوزی خود را به آنجا برده و سوالات مورد نظرتان را از کارکنان Answer Desk بپرسید. فروشگاه های مایکروسافت هم سرویس هایی عالی ارائه می دهند اما برعکس اپل، مایکروسافت خودش در بیشتر موارد سازنده سخت افزار نیست.

بر همین اساس کارکنان مایکروسافت استور معمولا قادر به حل کردن مشکلات سخت افزاری نیستند و باید کامپیوتر شما را برای سازنده اصلی ارسال کنند. این در حالیست که تعداد خود مایکروسافت استور ها هم بسیار کمتر از اپل استورهاست و این شرکت به تازگی به اهمیت بالای داشتن فروشگاه های فیزیکی پی برده است.

مک در برابر ویروس ها و نرم افزارهای مخرب ایمن تر است


کمپانی امنیتی AVG می نویسد: «از آنجایی که کامپیوترهای مک کمتری نسبت به رایانه های ویندوزی وجود دارند، در نتیجه مک کمتر مورد هدف ویروس نویسان و هکرها قرار می گیرد.»

این مورد ولی در حال تغییر کردن است. همین کمپانی خاطر نشان می کند که در سال های اخیر شاهد آن بوده که ویروس های نوشته شده برای کامپیوترهای مک هم افزایش بالایی داشته اند.

در این میان البته خود اپل می گوید که از یک سیستم رمزگذاری جدید در OS X ال کاپیتان استفاده کرده است تا به ایمن ماندن کامپیوتر کمک بیشتری نماید.

با این حال ولی MacWorld گزارش می دهد که به دلیل ساخته شدن سیستم عامل اپل بر بستر Unix، پلتفرم OS X به شکل ذاتی ایمن تر از ویندوز است.

دو سیستم عامل ظاهری کاملا متفاوت از هم دارند


ویندوز ۱۰ مایکروسافت با OS X اپل ظاهری کاملا متفاوت از هم دارند.

در تازه ترین نسخه ویندوز، مایکروسافت کوشیده تا کاربری آسان از ویندوز ۷ و تعامل مناسب با نمایشگر های تاچ در ویندوز ۸ را به نسخه اخیر همین پلتفرم بیاورد و به واقع می توان گفت که کاملا هم موفق بوده است.

به طور کلی، مایکروسافت ایده مناسبی را دنبال کرده و کاربر می تواند در لپ تاپ خود حالت دسکتاپ را تجربه کرده و در نمایشگرهای تاچ به سراغ حالت تبلت برود.

اما Mac OS X ظاهری یکدست و ساده تر دارد. از شلوغی خبری نیست. در نهایت شما یک دسکتاپ در برابر خود دارید که نواری از اپلیکیشن های دلخواه را می توان در پایین آن دید و در بالای نمایشگر هم یک نوار وظیفه ساده را می بینید که هر دو مورد یاد شده می توانند در آخرین نسخه از OS X موسوم به ال کاپیتان، در زمانی که نیازی به آنها وجود ندارد از دید شما پنهان شوند.
کامپیوترهای شخصی انتخاب های بیشتری به شما می دهند
کامپیوترهای ویندوزی سازندگان بسیاری دارند. در نتیجه شما هستید که می توانید از میان برندهای مختلف و مورد علاقه تان، بهترین را انتخاب کنید.

اگرچه در سال های اخیر مایکروسافت تلاش کرده وارد بازی سخت افزار شود و اکنون هم اولین لپ تاپش را برای فروش قرار داده اما با این حال، هنوز هم بیشتر کامپیوترهای ویندوزی به دست اچ پی، ایسر، لنوو و دل توسعه یافته و فروخته می شوند. همین موضوع برای افرادی که می خواهند دستگاهی ویندوزی داشته باشند خبر بسیار خوبی است چرا که هر سازنده به شکلی که مایل است دستگاه را طراحی کرده و سخت افزارهای مورد نظرش را در آن قرار می دهد. در نتیجه انتخاب یک لپ تاپ یا کامپیوتر ویندوزی با هر بودجه ای آسان است.

از سوی دیگر با ویندوز ۱۰، مایکروسافت تلاش کرد تا یک پلتفرم نرم افزاری یکتا طراحی کند که بر روی همه دستگاه هایش قرار بگیرد؛ از کامپیوترهای شخصی گرفته تا تبلت، تلفن هوشمند و حتی محصولی آینده نگرانه نظیر هولولنز.

اپل هم سخت افزار مک را توسعه می دهد و هم نرم افزارش را. در نتیجه کاربر صرفا چند انتخاب در برابر خود دارد.

با این همه، اگر واقعا کاربری حرفه ای هستند و می توانید یک کامپیوتر شخصی را با قطعات انتخابی خودتان از پایه بسازید، مشخصا به سیستم عامل ویندوز نیاز خواهید داشت اما اگر کمی اهل ریسک کردن و سختی کشیدن هستید، می توانید «هکینتاش» را هم بر روی سیستم تازه خود نصب نمایید که البته در این راه با مشکلات بسیاری رو به رو خواهید شد اما این امر شدنی است.
برخی کامپیوترهای ویندوزی نمایشگر لمسی دارند


از زمان عرضه ویندوز ۸، مایکروسافت تلاش کرده تا به کاربران بقبولاند که آینده پردازش کامپیوتری در صفحات لمسی خلاصه می شود. حال ویندوز ده هم بر همین مهم، تمرکزی ویژه نموده و به همین دلیل است که امروزه بسیاری از رایانه های مجهز به ویندوز ۱۰ دارای نمایشگرهای لمسی هم شده اند.

در طرف مقابل، اپل اکنون اذعان می کند که آیپد پرو می تواند برای بسیاری از کاربران جایگزین لپ تاپ هایشان شود اما با این حال، اکنون هیچکدام از مک ها به نمایشگرهای لمسی مجهز نشده اند. اپل همچنین اشاره می کند که نمایشگرهای لمسی هیچوقت به پلتفرم OS X راه نخواهند یافت.
کلیدهای میانبر در دو سیستم عامل کاملا متفاوت هستند
کاربر هر کدام از پلتفرم های ویندوز یا OS X که باشید، در زمان هجرت به دیگری سختی های بسیاری خواهید کشید. یکی از این سختی ها، عادت کردن به کلید های میانبر یا شورتکات در سیستم عامل انتخابی جدیدتان است.

حتی ساده ترین کارها، نظیر ثبت یک اسکرین شات هم کاملا متفاوت هستند. برای مثال در سیستم عامل مایکروسافت شما برای ثبت یک اسکرین شات باید کلید ویندوز و سپس Print Screen را فشرده و سپس در یک اپلیکیشن جانبی نظیر Paint،‌ آنچه به ثبت رسیده را بازیابی کنید اما همین امر به شکلی بسیار ساده تر در مک قابل انجام است. کافیست کلیدهای Command، Shift و شماره ۴ را فشرده تا تصویری که انتخاب می کنید ثبت شده و روی دسکتاپ شما قرار گیرد.
آیفون و مک بهترین هماهنگی را با هم دارند

اپل، آیفون و مک را توسعه می دهد و پس از iOS 8، هماهنگی میان این دو محصول به شکل شایان ذکری افزایش یافته است.

می توانید از طریق کامپیوتر خود به پیام هایتان پاسخ دهید و در این میان اگر حتی صاحب یک ایپد هستید، پیام های خود را در آن گجت هم می توانید مشاهده نمایید.

از سایر قابلیت های جذاب آیفون و مک، می توان به Airdrop اشاره کرد که به شما اجازه می دهد به سرعت اسناد، تصاویر یا فایل های مورد نظر خود را بین دستگاه های مختلف خود و یا آشنایانتان انتقال دهید. از طرفی «Handoff» به شما اجازه می دهد تا لینکی را در مرورگر موبایل خود گشوده و سپس آن را در مرورگر مک تماشا کنید.

اگر با آیفون کار می کنید و کامپیوتری ویندوزی دارید، برای انجام انتقالات نیاز به نصب iTunes خواهید داشت و البته هیچکدام از قابلیت های یاد شده هم موجود نخواهند بود.
یک انتخاب خوب: اجرای ویندوز در مک

مک قادر به اجرای ویندوز از طریق ماشین های مجازی یا به شکل مستقیم از روی خود دستگاه است.

در پلتفرم OS X، برنامه ای به شکل پیشفرض به نام Boot Camp نصب شده که به شما اجازه می دهد ویندوز را روی مک خود نصب کنید. البته برای نصب ویندوز در مک دست کم به پنجاه گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز خواهید داشت. قادر هستید از فضای خالی که در حافظه اصلی دستگاه خود دارید، مقدار مورد نظر را برای ویندوز در نظر بگیرید و سپس اقدام به نصب فایل ISO ویندوز کنید.

0

اپل اولین شرکتی بود که قابلیت پیوستگی بین مک OS X و iOS را به دنیای تکنولوژی ارایه کرد. این قابلیت Handoff نام دارد و به کاربران اجازه می دهد که برای مثال، یک جستجوی اینترنتی را در دستگاه مک خود آغاز کنند و آن را در دستگاه iOS خود ادامه دهند و بالعکس. اکنون شایعات حاکی از آن است که مایکروسافت نیز این قابلیت کاربردی را به دستگاه های ویندوزی آورده است. 

ایده اصلی قابلیت Handoff در OS X این بوده که کاربران بتوانند در هر پلتفرمی که هستند کار خود را متوقف کرده و در یک پلتفرم دیگر آن را دنبال کنند و آن را به اتمام برسانند. این یعنی اگر شما در حال جستجوی اینترنت با اسمارت فون خود هستید و در همین حین به خانه می رسید، تا زمانی که ارتباط بلوتوث یا وای فای شما فعال باشد می توانید جستجوی خود را توسط مرورگر کامپیوتر ادامه دهید.


در ماه گذشته شایعاتی در مورد اینکه مایکروسافت نیز قصد دارد قابلیت مشابهی را به ویندوز 10 بیاورد در فضای مجازی منتشر شد و اکنون به لطف انتشار یک پست در ردیت، مطلع شدیم که اسکرین شات های ویندوز 10 از رسیدن این قابلیت خبر می دهند. البته واضح است که هنوز نمی توانیم در مورد عملکرد این قابلیت 100 درصد مطمئن باشیم و پیش بینی کنیم که چگونه کار خواهد کرد، اما توضیحات این اسکرین شات نشان می دهد که ساز و کار این قابلیت نیز شبیه به قابلیت موجود در OS X است.

ویندوز 10


با وجود اینکه در توضیحات این قابلیت ذکر شده Handoff با بلوتوث کار می کند و این یعنی به اشتراک گذاری اطلاعات با سیستم شما امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه تبلت یا کامپیوتر شما به قابلیت بلوتوث مجهز باشد، اما این قابلیت احتمالا با تبلت های مبتنی بر ویندوز 10 به خوبی کار می کند و بنابراین کار کردن بین اسمارت فون ها و تبلت های ویندوز 10 باید تجربه ای بدون نقص باشد.


در نظر داشته باشید که این قابلیت با قابلیت Continuum تفاوت دارد. Continuum یکی از قابلیت های ویندوز 10 است که در صورت اتصال گوشی با یک صفحه نمایش، اسمارت فون ها را به دسکتاپ تبدیل می کند. 

0

بعد از انتشار ویندوز ۱۰ رسمی مایکروسافت و استقبال میلیونی کاربران از این ویندوز باعث شده است که همه ی کاربران از آن استفاده کنند اما بعضی مسائل برای کاربران سخت است و نیاز به یک آموزش دارد. به عنوان مثال اگر شما از سیستم عامل مک شرکت اپل استفاده می کنید و قصد دارید سیستم عامل ویندوز ۱۰ را بر روی پلتفرم خود نصب کنید. 

نکته: قبل از هر چیز اگر آشنایی کامل با این تغییرات را ندارید از سیستم عامل خود بک آپ بگیرید و با کمک یک متخصص این موارد را انجام دهید.

Virtual Machine یا Boot Camp ؟

اگر سیستم عامل مک برایتان مهم است و می خواهید هیچ گونه مشکلی برایتان پیش نیاد پیشنهاد می شود از Virtual Machine استفاده کنید به این دلیل که با این کار این ویندوز به صورت یک اپلیکیشن عمل خواهد کرد و فقط اجرا می شود و نیاز به پارتیشن بندی ندارد. اگر بخواهید از Boot Camp استفاده کنید نیاز است از پارتیشن جدید استفاده کنید تا ویندوز ۱۰ در کنار OS X داشته باشید. توجه داشته باشید که این امر هزینه ای نزدیک به ۷۰ دلار می بایست خرج کنید و شبیه ساز هایی مانند Parallels و VMware را خریداری کنید و این روش از سیستم اصلی که OS X می باشد استفاده خواهد کرد و باعث می شود مقداری روند کاری این دو سیستم عامل کند شود.

دو نکته مهم

بعد از استفاده از Boot Camp شبیه ساز های سیستم براحتی قابل انتقال بین دو سیستم عامل نیست و نیاز به تخصص می باشد
این دو سیستم عامل همزمان اجرا نمی شود
مزیت ها:

در استفاده از Boot Camp می توانید از تمام قابلیت های Mac در ویندوز ۱۰ بکار ببرید.
می توانید جهت انتقال فایل هایتان از فضا های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox ، Google Drive و OneDrive استفاده نمایید.
به نحوی می توان گفت اگر تخصص لازم را داشته باشید استفاده از Boot Cam آسان ترین راه استفاده ویندوز ۱۰ در کنار OS X می باشد که در ادامه آموزش آن را خواهید دید.

اولین عمل :

در اول شما می بایست دو سیستم عامل را از نظر سخت افزاری چک کنید تا مطمئن شوید که مک شما از نظر سخت افزاری قدرت اجرای ویندوز ۱۰ را داشته باشد و چند مورد دیگر که به شرح زیر است:

دارا بودن حداقل ۲ گیگابایت حافظه ی رم ( در صورت امکان ۴ گیگ )
مقدار ۳۰ گیگابایت فضای آزاد هارد دیسک
یک فلش مموری ۱۶ گیگابایت ( جهت ساخت درایو راه انداز Boot Camp ویندوز ۱۰)
ویندوز ۱۰ را با استفاده از Boot Camp نصب کنیم:

نکته : با توجه به اینکه برنامه ی Boot Camp از نظر پاییدار بودن مطمئن می باشد باز پیشنهاد می شود از اطلاعات خودتان بک آپ بگیرید.

برنامه ی Boot Camp را از پوشه ی Utilities در قسمت اپلیکیشن های OS X اجرا کنید که در همان اول اجرای این برنامه به شما پیشنهاد می کند که از اطلاعات خودتان بک آپ بگیرید سپس برنامه از شما سوال می پرسد که از او دقیقا می خواهید چکاری را انجام دهد. بعد از وصل کردن فلش مموری به دستگاه همه ی تیک های برنامه را فعال کنید و در مرحله ی بعدی شما باید فایل ISO ویندوز ۱۰ را انتخاب و آدرس مسیر فایل را به عنوان مقصد بنویسید که بعد از آن Boot Camp درایو های مورد نیازش را می سازد.
این امر ممکن است حدود یک یا دو ساعت طول بکشدو ممکن است بعضی از قطعات سخت افزاری دستگاه با ویندوز ۱۰ ناسازگار نباشد و ویندوز به مشکل بر بخورد ولی معمولا اینطور نیست و به درستی اجرا می شود. بعد از نصب شما می بایست میزان فضا جهت پارتیشن بندی را مشخص کنید. توجه داشته باشید این مورد مهم است و بعد از آن دیگر نمی توان آن را تغییر داد و می بایست از اول انجام دهید. بعد از انتخاب فضا گزینه ی Install را انتخاب کنید. پس از Install چند بار ریست می شود و بعد از آن می بایست پارتیشن ساخته شده را که در مرحله ی قبل ساخته اید را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اسم پارتیشن Boot Camp می باشد و فرمت آن را NFTS انتخاب کنید و سایر مراحل را انجام دهید. سپس ویندوز ۱۰ نصب می شود که نیاز به سریال فعال سازی می باشد.

ویندوز ۱۰ را بر روی دستگاه Mac اجرا کنیم:

بعد از اینکه نصب ویندوز به اتمام رسید ، یک بار سیستم را ریست کنید و جهت صفحه ی انتخاب سیستم عامل می بایست کلید Option را به صورت پایین نگه دارید و پارتیشنی که با سیستم عامل همخوانی دارد را انتخاب کنید تا سیستم عامل ویندوز ۱۰ اجرا شود.
حذف ویندوز ۱۰ از Mac :

شاید پس از این موارد این ویندوز را بخواهید حذف کنید که برای انجام این امر از روش زیر استفاده کنید.

می بایست برنامه ی Boot Camp را انتخاب کنید و جهت حذف تیک گزینه ی Remove Windows 7 or later را فعال نمایید و گزینه ی next کلیک کنید. سپس گزینه ی Restore را انتخاب کنید تا تمام پارتیشن ویندوز ۱۰ که ساخته بودید حذف شود سپس گزینه ی Next از شما رمز عبور پرسیده می شود و در نهایت این سیستم عامل جدید حذف خواهد شد.

این آموزش توسط سایت The Verge ساخته شده است که اعلام کرده اند که بدون هیچ مشکلی ویندوز ۱۰ را بر روی ۲۰۱۴MacBook Air اجرا کرده اند

0

رويا‌رويي دو سيستم عامل جديد: ويندوز 10 مايکروسافت در برابر OS X ال کاپيتان


شرکت‌هاي مايکروسافت و اپل، غول‌هاي دنياي فناوري؛ به تازگي آخرين سيستم عامل خود را همراه با ويژگي‌هاي جديد و بهبود‌هاي فراوان معرفي کرده‌اند. جديدترين سيستم عامل مايکروسافت تحت عنوان ويندوز 10، هم‌اکنون به صورت رسمي در اختيار کاربرها قرار دارد. سيستم عامل جديد OS X 10.11 اپل هم، تحت عنوان اِل‌کاپيتان (El Capitan) درحال گذراندن مراحل پاياني انتشار رسمي خود بوده و درحال حاضر، نسخه‌ي بتاي عمومي آن در دسترس علاقه‌مندان است. حالا بهترين فرصت براي مقايسه‌ي جامع آخرين دستاوردهاي جنجالي غول‌هاي دنياي فناوري است.
چند سال گذشته براي مايکروسافت، سال‌هايي پرفراز و نشيب و بسيار دشواري محسوب مي‌شود. اين شرکت تلاش زيادي براي ارتقا يا حداقل حفظ جايگاه قبلي خود با معرفي ويندوز 8 و 8.1 کرد اما متاسفانه همه چيز طبق خواسته‌ي مايکروسافت پيش نرفت و اوضاع بر وفق مراد نبود؛ تا اين که در تاريخ 29 جولاي 2014، ويندوز 10 با شعار ساده‌ي “آشناي جديد” به صورت رسمي منتشر شد و در دسترس کاربرها قرار گرفت.
شعار “آشناي جديد” بهترين راه براي يادآوري اين نکته است که، ويندوز 10 آغازي دوباره براي کاربرهايي است که علاقه‌اي به ويندوز 8 و 8.1 نداشتند. همه‌ي اين موارد نشان دهنده‌ي علاقه‌ي مايکروسافت به تجديد حيات همراه با تغيير نگرش است. ويندوز 10 کامل‌ترين سيستم عامل ردموندي‌ها محسوب مي‌شود.
همچنين، شرکت اپل در همايش توسعه دهندگان جهاني (WWDC) سال پيش، پرده‌ از سيستم عامل يوسميتي برداشت؛ سيستم عاملي که با تغييرهايي اساسي، مربوط به هسته‌ و رابط کاربري همراه بود. اين شرکت در همايش WWDC 2015 هم، از جديدترين سيستم عامل خود يعني OS X 10.11 تحت عنوان اِل‌کاپيتان (El Capitan) رونمايي کرد. زمان انتشار رسمي اين سيستم عامل، هشتم مهر ماه است، اما هم‌اکنون نسخه‌ي بتاي آن در دسترس عموم قرار دارد. شعار “موارد دوست داشتني زيادي با هر بار کليک وجود دارد” انتخاب اپل براي سيستم عامل ال‌کاپيتان است، که بيانگر وجود بهبودهاي بسياري در لايه‌هاي اصلي و هسته‌ي سيستم عامل به اضافه‌ي ارائه‌ي تجربه‌اي بهتر براي کاربرها است
پس از استفاده‌ي چند هفته‌اي و بررسي موشکافانه‌ي نسخه‌‌ي نهايي رسمي سيستم عامل ويندوز 10 و آخرين نسخه‌ي بتاي عمومي سيستم عامل ال‌کاپيتان، اقدام به ارزيابي و مقايسه‌ي اين دو سيستم عامل در 15دسته‌بندي متفاوت با مقياس بندي کلي 100 امتيازي کرده‌ايم. در اين مقاله سعي شده تا همه‌ي موارد مهم در دسته‌بندي‌هاي مختلف بيان شود. همچنين به خاطر اهميت بالاي برخي از دسته‌بندي‌ها، امتياز بيشتري را به آن‌ها اختصاص داده‌ايم. بر اساس تجربه‌ي ما، حالا سيستم عامل جديد مايکروسافت حرفي براي گفتن در مقابل اپل دارد؛ اثبات اين تجربه را در ادامه‌ي مقاله مشاهده خواهيد کرد!

معمولا نسخه‌هاي بتاي سيستم‌عامل‌ها داراي باگ‌هاي متعددي هستند به همين خاطر در اين مقاله، در مورد عملکرد و کارايي سيستم عامل‌ها مقايسه‌اي صورت نگرفته است. هنگامي که اپل نسخه‌ي نهايي ال‌کاپيتان را در روزهاي ابتدايي پاييز پيش رو منتشر کند، ما هم اقدام به مقايسه‌ي عملکرد هر دو سيستم عامل کرده و نتيجه را با عنوان بروزرساني در همين مقاله بيان خواهيم کرد.

براي مشاهده‌ي جزئيات نتايج ارزيابي و مقايسه‌ي جامع آخرين دستاوردهاي جنجالي غول‌هاي دنياي فناوري با ادامه‌ي مقاله همراه باشيد.
رويارويى آغازي
ويندوز 10 به طور حقيقي در برخي از حوزه‌ها از جمله چند وظيفگي و دستيار شخصي، از سيستم عامل ال‌کاپيتان اپل پيش افتاده است. اما اين موضوع به اين مفهوم نيست که ال‌کاپيتان بروزرساني شايسته‌اي براي کاربرهاي رايانه‌ي مک نيست. مايکروسافت و اپل، هر دو تمرکز ويژه‌اي بر روي کاربرهاي دسکتاپ کرده‌اند. ويندوز 10 همراه با مجموعه ويژگي‌هاي جديدي رونمايي شد که تقريبا بيشتر آن‌ها در ويندوز 8.1 هم وجود دارند. ال‌کاپيتان هم از لحاظ ظاهري تقريبا يک بروز رساني تکراري محسوب مي‌شود و هيچ تغيير اساسي در سيستم عامل به چشم نمي‌خورد.

تمرکز ال‌کاپيتان بر روي بهبود کارايي نرم‌افزارهايي مانند مرورگر سافاري و جستجوگر اسپات‌لايت (Spotlight)، اصلاح و تنظيم دقيق رابط کاربري، کيفيت، نرم‌افزارهاي اصلاح شده‌ي کم حجم‌تر، سيستم امنيتي، پشتيباني بهتر از آيفون و آيپد‌هاي جديد، تنظيم‌هاي سودمند و برخي از ويژگي‌هاي جديد است. ويندوز ?? هم بهبودها و ويژگي‌هاي جديدي مشابه با موارد ياد شده را شامل مي‌شود؛ با اين تفاوت که مايکروسافت تعداد بيشتري از قابليت‌ها را همراه با سفارشي سازي‌هاي بيشتر، به تک تک کاربرهاي رايانه‌هاي شخصي ارائه مي‌کند؛ به عبارت ديگر، دست و بال کاربرها را در بيشتر موارد باز نگه مي‌دارد!
قيمت
شرکت اپل بعد از سال 2013 در همايش معرفي سيستم عامل مَوريکس، تصميم به عرضه‌ي رايگان سيستم‌عامل‌هاي خود گرفت. از آن زمان، کاربرها تنها با مراجعه به فروشگاه نرم‌افزار اپل و کليک روي Updates يا با فشردن آيکون سيب گاز زده و انتخاب Software Updates قادر به بروز رساني بدون هزينه هستند. به علاوه اين که، اگر کاربرها رايانه‌ي مک جديدي خريداري کنند، مجموعه نرم‌افزارهاي iWork و iLife را هم به صورت رايگان در اختيار خواهند داشت.

بروز رساني به ويندوز 10 هم، تحت شرايطي کاملا رايگان است! براي بروز رساني رايگان نيازمند دستگاه‌هايي هستيد که فقط داراي سيستم‌عامل‌هاي ويندوز 7، 8، 8.1 و ويندوز فون 8.1 هستند. همچنين براي انجام بروز رساني بايستي کمي عجله کنيد، زيرا تنها يک سال براي دريافت سيستم عامل ويندوز 10 فرصت داريد.

شرکت مايکروسافت پس از اتمام اين يک سال، نسخه‌ي خانگي ويندوز 10را با قيمت 119 دلار و نسخه‌ي پرو را هم با قيمت 119 دلار به کساني که فرصت طلايي بروز رساني رايگان را از دست داده‌اند، به فروش خواهد رساند.


علاوه بر اين موارد، در حال حاضر ارتقا رايگان براي کاربرهاي حقوقي ممکن نيست. همچنين، نرم‌افزار ويندوز دي‌وي‌دي پليري که در برخي از نسخه‌هاي ويندوز 7 رايگان بود، هم‌اکنون اين نرم‌افزار ساده و ابتدايي با قيمت 11.59 پوند در فروشگاه نرم‌افزاري ويندوز 10به فروش مي‌رسد!


علاوه‌بر اين، نرم‌افزارهاي پيش فرض ديگري هم مانند Minesweeper از ويندوز 10 حذف شده و از طريق فروشگاه ويندوز با پرداخت درون برنامه‌اي قابل نصب هستند.

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: ويندوز 10 براي مدت محدود يکساله، فقط براي کاربر ويندوزهاي 7، 8 و 8.1 رايگان بوده و به نظر، شرکت اپل در اين زمينه دست و دل بازتر از مايکروسافت است!

رابط کاربري
همان‌طور که قبلا هم گفتيم، هر دو سيستم‌ عامل‌هاي ويندوز 10 و ال‌کاپيتان، تمرکز ويژه‌اي بر روي رابط کاربري دسکتاپ داشته‌اند. مايکروسافت در ويندوز 10، منوي شروعي را ارائه داده که ترکيبي از بهترين موارد منوي شروع ويندوز 7 و صفحه‌ي شروع ويندوز 8 است؛ به طوري که مورد پسند کاربرها باشد. در واقع، مايکروسافت با اين کار قصد به دست آوردن دل همه‌ي کاربرها را داشته است!


منوي استارت جديد، طراحي هوشمندانه‌اي داشته و وجود پس‌زمينه‌ي تيره در آن، به نوعي نشان از بلوغ و تغيير نگرش در طراحي ويندوز دارد. کاربرها مي‌توانند ميان‌بري از آيکون‌هاي مرورگر فايل ويندوز، پوشه‌ي اسناد، ليست همه‌ي نرم‌افزارها، گزينه‌هاي خاموش کردن سيستم و تنظيم‌ها، همراه با نرم‌افزارهايي که به طور مکرر از آن‌ها استفاده شده است را در سمت چپ منوي شروع جديد مشاهده کنند. سمت راست منوي شروع از صفحه‌ي شروع ويندوز 8 اقتباس شده و داراي کاشي‌هاي زنده و پويا براي نرم‌افزارهايي مانند ايميل، تقويم و Photos است. کاربرها با راست کليک بر روي کاشي‌ها، قادر به تغيير اندازه‌ي آن‌ها در دو حالت بزرگ (Large) و عريض (Wide) هستند. همچنين، کاربرها به راحتي مي‌توانند نرم‌افزارهاي مورد نظر خود (نرم‌افزارهاي يونيوِرسال و دسکتاپ) را به منوي شروع، سنجاق (در اصطلاح فرنگي Pin) کنند. اين خوب است که کاربرها قادر به تغيير اندازه‌ي منوي شروع با کشيدن سمت راست نوار لغزنده هستند؛ اما اين تغيير اندازه، نمايي به‌ هم ريخته ايجاد مي‌کند.

طراحي و مکان ابزار جستجويي که با کورتانا ادغام شده، بسيار مناسب است. ابزار جستجو هم به صورت آيکون و هم به صورت جعبه‌ي جستجو در دسترس کاربرها است. امتياز ديگر براي ويندوز 10 آن است که حالا همه‌ي نرم‌افزارها رفتار مشابهي دارند. به طوري که مشابه با نرم‌افزارهاي دسکتاپ، نرم‌افزارهاي فروشگاه ويندوز (يونيورسال) هم در قالب پنجره اجرا شده و مي‌توان اندازه‌ي پنجره‌ي آن‌ها را تغيير داد. همچنين نرم‌افزارهاي يونيورسال هم، داراي نوار عنوان شده و دکمه‌هاي بزرگنمايي، کوچک‌نمايي و بستن پنجره هستند. با اين وجود مي‌توان آسوده‌تر از قبل اقدام به بستن پنجره‌ها کرد. پيش از اين، با کشيدن نرم‌افزارهاي به سبک مدرن به طرف پايين صفحه نمايش، بسته مي‌شدند. علاوه‌ بر موارد ياد شده، امکان سفارشي سازي رنگ و تِم ويندوز 10 هم بيشتر از قبل شده است و مي‌توان در پنجره‌هاي غير فعال هم پيمايش کرد.

طراحي دسکتاپ سيستم ‌عامل ال‌کاپيتان تخت‌تر از قبل شده؛ به عنوان مثال، Spinning Beachball که عملکردي مشابه با آيکون دايره‌ي آبي رنگ (Busy) نمايان شده در هنگام مشغول بودن ويندوز 10 دارد، به صورت تخت، باز طراحي شده است. همچنين طراحي نرم‌افزارهايي مانند Disk Utility هم تخت‌تر و مدرن شده است. با اين حال، ال‌کاپيتان از لحاظ کاربري تفاوت چنداني با نسخه‌هاي قبلي سيستم عامل‌هاي اپل ندارد.

داک سيستم عامل ال‌کاپيتان همچنان به صورت تخت و مدرن باقي مانده و استفاده از آن براي اجراي نرم‌افزارها آسان است. فونت سيستمي ال‌کاپيتان به San Francisco تغيير يافته است. اين فونت براي رزولوشن‌هاي بالا و نمايشگرهاي کوچک‌تر بهينه شده است. در ال‌کاپيتان هنگامي که نشانگر موس بين پنجره‌هاي مختلف ديده نمي‌شود، با لرزاندن نسبتا سريع موس، اندازه‌ي نشانگر بزرگتر مي‌شود تا به راحتي قابل مشاهده باشد. با اين که ويژگي عجيبي به نظر مي‌رسد اما مي‌تواند گاهي اوقات کاربردي باشد. همچنين، کاربرها قادر به مخفي کردن نوار منوي سيستم عامل ال‌کاپيتان هستند. با اينکه اپل امکان سفارشي سازي‌ در سيستم عامل جديدش را افزايش داده اما هنوز به پاي ويندوز 10 مايکروسافت نمي‌رسد!

ميشن کنترل (Mission Control) در ال‌کاپيتان امکان مشاهده‌ي همه‌ي دسکتاپ‌هاي ايجاد شده، پوشه‌هاي باز و نرم‌افزارهاي در حال اجرا و جابه‌جايي در حالت تمام صفحه، بين فضا‌ها را به کاربر مي‌دهد. به هر يک از تصاوير بند انگشتي موجود در ميشن کنترل يک فضا (Space) گفته مي‌شود.

حالا اين فضاها و پنجره‌هاي موجود در آن‌ها، در وضعيت مکاني منظم و يکساني بدون همپوشاني گيج کننده قرار دارند. به طوري که مي‌توان، پنجره‌ها را با چيدمان خاصي در کنار هم قرار داد. متاسفانه امکان بستن پنجره‌ي نرم‌افزارها از ميشن کنترل وجود ندارد و تنها مي‌توان فضاهاي ايجاد شده را بست.

عملکرد تَسک ويو (Task View) ويندوز 10 هم مشابه با ميشن کنترل است با يک تفاوت مثبت که مي‌توان فقط با کليک بر روي علامت ضربدر واقع در گوشه‌ي بالاي سمت راست پنجره‌هاي موجود در تسک ويو، اقدام به بستن پنجره‌ي نرم‌افزارها و پوشه‌ها کرد.

کليدهاي ترکيبي Alt+Tab در ويندوز 10، عملکردي شبيه به تسک ويو دارند به طوري که با فشردن آن‌ها تنها مي‌توان بين پنجره‌هاي باز موجود در يک دسکتاپ جابه‌جا شد اما در تسک ويو علاوه بر جابه‌جايي بين پنجره‌ها مي‌توان بين دسکتاپ‌هاي مجازي ايجاد شده به وسيله‌ي تسک ويو هم جابه‌جا شد. ال‌کاپيتان هم از کليدهاي ترکيبي بيشتري پشتيباني مي‌کند.


ويندوز 10 داراي حالت تبلت (Tablet Mode) است که استفاده از نرم‌افزارها در حالت تمام صفحه را ممکن مي‌کند. حالت تبلت زير مجموعه‌ي قابليت کانتينيوم (Continuum) است که براي دستگاه‌هاي هيبريدي و نمايشگر‌هاي کوچک‌ کاربرد داشته و به صورت هوشمند به وسيله‌ي ويندوز 10 تشخيص داده مي‌شود! در واقع مايکروسافت با اين کار، يک قدم ديگر به سمت يکپارچگي پيش رفته است.

برنده: ويندوز 10
استدلال: اگرچه طراحي ويندوز 10 در مواردي نادر، به ‌هم ريخته‌تر از ال‌کاپيتان اپل بوده و اندکي سردرگم کننده است، اما رابط کاربري مايکروسافت بسيار جذاب، مدرن و سريع بوده و قابليت سفارشي سازي بيشتري دارد. همچنين، رابط کاربري ويندوز 10 در همه‌ي دستگاه‌هاي ويندوزي يکسان و يکپارچه است.

اعلانيه‌‌


پيشرفت چشم‌گير محيط اعلانيه‌ (Notification Area) از سيستم عامل يوسميتي اپل آغاز شده و در ال‌کاپيتان به کمال خود رسيده است. محيط اعلانيه‌ي ال‌کاپيتان، اطلاعيه‌ها و موارد مهم سيستم عامل و نرم‌افزارهاي داخلي آن را در اختيار کاربرها مي‌گذارد. اين محيط، همچنين محلي براي نمايش ابزارک‌هايي (Widget) مانند هواشناسي و ماشين حساب است که اطلاعاتي مانند هواشناسي را در اختيار کاربرها گذاشته و امکان محاسبه‌‌هاي رياضي سريع‌تري را فراهم مي‌کند. هم‌اکنون، افزودن ابزارک Find My Friends براي يافتن مکان حضور دوستان به محيط اعلانيه‌ي ال‌کاپيتان ممکن شده است.

همچنين، محيط اعلانيه قادر به پشتيباني از ابزارک‌هاي مفيد مربوط به نرم‌افزارهاي شخص ثالث هم است. دسترسي به محيط اعلانيه فقط با دو روش امکان‌پذير است؛ اولين روش اين است که کاربرها مي‌توانند بر روي آيکون محيط اعلانيه در گوشه‌ي بالاي سمت راست صفحه کليک کنند. دومين روش هم با کشيدن دو انگشت از سمت راست به چپ بر روي ترک‌پدممکن مي‌شود.

اگر چه نام و عملکرد مرکز فعاليت (Action Centre) ويندوز 10 از ويژگي موجود در گوشي‌هاي هوشمند ويندوزي گرفته شده است، اما تقريبا مشابه با محيط اعلانيه‌ي ال‌کاپيتان اپل است. اکشن سِنتر ويندوز 10، با کليک بر روي آيکون مربوطه‌ي واقع در سمت راست نوار وظيفه، همانند محيط اعلانيه‌ي ال‌کاپيتان از سمت راست صفحه نمايش، ظاهر مي‌شود.

اعلانيه‌ي مربوط به خود ويندوز و نرم‌افزارهاي مختلف مانند Mail (هنگام دريافت ايميل‌هاي جديد) و هواشناسي در اکشن سنتر قابل نمايش است. اما در حقيقت عملکرد محيط اعلانيه‌ي ال‌کاپيتان در اکشن سنتر و کاشي‌هاي زنده‌ي منوي شروع جديد گسترده شده است! اطلاعات ارائه شده در اکشن سنتر داراي جزئيات کامل‌تري از کاشي‌هاي زنده بوده و ليست اعلانيه‌ها بر اساس موضوع‌هايي مانند امنيت، AutoPlay و غيره نمايش داده مي‌شود. در واقع، وجود کاشي‌هاي زنده فقط براي حالت تبلت ضروري است.

قابليت Do Not Disturb در OS X اپل واقع در بخش System Preferences ال‌کاپيتان، امکان غيرفعال کردن تمامي اعلانيه‌ها را براي يک دوره‌ي تعيين شده فراهم مي‌کند. مايکروسافت به صورت آشکار نمونه‌ي مشابه قابليت ياد شده را تحت عنوان کوايِت آوِرز (Quiet Hours)، واقع در ميان دکمه‌هاي کوييک اَکشِن (Quick Action)‌ موجود در اکشن سنتر را، در ويندوز 10 قرار داده است. با اين حال، امکان غير فعال کردن تک تک اعلانيه‌ها با راست کليک بر روي اعلانيه‌ي مورد نظر و انتخاب Turn off notifications for this App هم وجود دارد.

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: طراحي محيط اعلانيه در ال‌کاپيتان چشم‌نواز است. همچنين، امکان استفاده از ابزارک‌هاي مفيد براي داشتن کارايي سريع‌تر و دسترسي سريع به رويداد‌هاي اخير سيستم عامل و نرم‌افزارها در محيط اعلانيه وجود دارد.
امنيت
با توجه به اين که رايانه‌هاي مک سهم بسيار کمي از بازار رايانه‌ها را نسبت به ويندوز در دست دارند، به مراتب کمتر هدف بدافزارها قرار مي‌گيرند. با اين حال، OS X اپل به خصوص ال‌کاپيتان، واقعا امن‌تر از ويندوز 10 است.

هسته‌ي OS X اپل بر پايه‌ي يونيکس است. اين هسته به صورت ذاتي داراي مکانيسم امنيتي Sandbox (سَندباکس) است که از اجراي کد‌ها يا نرم‌افزارهاي مخرب در هسته‌ي سيستم عامل تا حد زيادي جلوگيري مي‌کند و اجازه‌ي آسيب رساني بيش از حد را نمي‌دهد.

با توجه به گزارش‌هاي وبسايت MacWorld، اپل در حال کار بر روي بهينه سازي‌هاي ويژه‌اي در مورد امنيت بنيادي سيستم عامل ال‌کاپيتان است. بهينه سازي‌ها و قابليت‌هاي جديد امنيتي ال‌کاپيتان شامل توسعه‌ي سيستم امنيتي تحت عنوان Rootless (روتلِس)، تغيير معماري نرم‌افزارهاي اپل، رمزنگاري فايل‌هاي انتقالي، دريافتي و فايل نرم‌افزارهاي همگام سازي شده با آي‌کلاد، قابليت ورود و تصديق دو مرحله‌اي به دستگاه‌هاي اپلي تحت عنوان two-factor authentication، به علاوه‌ي قابليت Trusted Wi-Fi است.

پلتفرم روتلس، سيستم امنيتي در سطح هسته بوده و امکان جلوگيري از بدافزارها و تامين امنيت داده‌هاي حساس کاربران را به وسيله‌ي جلوگيري از دسترسي به فايل‌هاي تعيين شده‌ي سيستمي حتي در سطح اَدمين را فراهم مي‌سازد! همچنين، پلتفرم ياد شده، امنيت افزونه‌ها را هم افزايش مي‌دهد. قابليت Trusted Wi-Fi هم، امکان برقراري ارتباط با روترهاي امن را بدون اقدامات امنيتي اضافي فراهم کرده و در روترهاي غير امن، با استفاده از رمزنگاري سنگين بسيار امني، برقراري ارتباط را انجام مي‌دهد. پلاگين‌ها يکي از آسيب‌پذيرترين ابزارهاي موجود هستند. اپل بيشتر از ديگر شرکت‌‌ها در تلاش براي غير فعال کردن پلاگين‌ها بوده است؛ به طوري که از سال 2010 به بعد، پلاگين فلش و در سال 2012 هم پلاگين‌هاي جاوا را از مرورگر‌هاي نصب شده‌ي خود حذف کرد. با اين حال، کاربرها قادر به نصب اختياري پلاگين‌هاي ياد شده هستند.

بروز رساني امنيتي براي ويندوز 10 شامل Device Guard به منظور جلوگيري از حملات روز صفر براي نفوذ به دستگاه‌هاي ويندوزي، سيستم احراز هويت بيومتريک با نام Windows Hello که سريعا کاربرها را با استفاده از اسکن صورت، عنبيه يا اثر انگشت، شناسايي مي‌کند و قابليت جديدي به نام Passport که اجازه‌ي دسترسي کاربرها به محدوده‌ي عظيمي از وبسايت‌ها و سرويس‌ها را با يکبار احراز هويت به وسيله‌ي پين کد يا ويندوز هلو را مي‌دهد، است. مايکروسافت همچنين اعلام کرده که درحال کار بر روي حذف رمزهاي عبور سنتي و ايجاد جايگزيني امن‌تر براي آن‌ها است. مايکروسافت در حال کار با شرکاي سخت‌افزاري مختلفي براي عرضه‌ي دستگاه‌هايي است که مخصوص ويندوز 10 طراحي شده‌اند و با سيستم احراز هويت بيومتريک آن سازگاري دارند. همچنين شرکت مايکروسافت، رويکرد امن‌تري را درمورد دريافت و مديريت بروز رساني‌هاي ويندوز 10 اتخاذ کرده است.
شرکت‌هاي مايکروسافت و اپل هر دو با ارائه‌ي فروشگاه مجازي خود به مسئله‌ي نصب نرم‌افزارهاي جانبي آسيب‌پذير و تاييد نشده از منابع غير امن، پايان داده‌اند. در اين فروشگاه‌ها نه تنها نرم‌افزارها برحسب اصل بودن قرار مي‌گيرند، بلکه بايد از يک سري صافي‌هاي امنيتي به نام Sandboxing هم عبور کنند. اين سندباکسينگ‌‌ها، دسترسي نرم‌افزار‌ها به سيستم‌ عامل و ديگر برنامه‌‌ها را محدود مي‌کنند. البته هنوز امکان نصب نرم‌افزار از ساير منابع در هر دو سيستم عامل وجود دارد. با اين وجود، هر دو سيستم عامل ال‌کاپيتان و ويندوز 10 امکان بررسي امضاي ديجيتالي نرم‌افزارها را به کاربر مي‌دهند.

امنيت داده‌هاي شخصي کاربرها هم اهميت بسيار بالايي دارد. بيش از يک دهه است که OS X اپل به استفاده از سيستم فايل ژورنالي HFS روي آورده است. اين سيستم فايل‌، تغييرات را قبل از اعمال کردن در سيستم فايل اصلي، به صورت گردشي در ناحيه‌ي مخصوصي به نام ژورنال، پيگيري و نگه‌داري مي‌کند. با انجام اين کار، احتمال آسيب‌پذيري ديسک سخت و از دست دادن داده‌ها در مواقعي مانند حمله‌ي بدافزارها به سيستم فايل و نوسان برق بسيار پايين خواهد بود. حتي در صورت آسيب احتمالي هم، بازگرداني داده‌ها به راحتي قابل انجام است. متاسفانه ويندوز 10، هنوز هم از فناوري سيستم فايل غير ژورنالي و قديمي NTFS استفاده مي‌کند. اما ردموندي‌ها در اين مدت بي‌کار نبوده‌اند! مايکروسافت فعلا در حال استفاده از سيستم فايل ReFS براي ويندوز سرور است. خوشبختانه اين سيستم فايل به زودي وارد ويندوز 10 هم خواهد شد.

با وجود تمامي اين تفاسير، بيشترين بخش مقوله‌ي امنيت، به خود کاربر و نحوه‌ي محافظت از سيستم هنگام استفاده بستگي دارد.

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: وجود هسته‌ي امن بر پايه‌ي يونيکس، تدابير امنيتي هوشمندانه و تنظيمات استاندارد، پلتفرم امنيتي روتلس به علاوه‌ي سيستم فايل ژورنالي HFS

چند وظيفگي
شرکت اپل در پي دستيابي به قابليت چند وظيفگي و جبران مافات بوده در حالي که مايکروسافت قابليت مذکور را پيشرفت داده است. خبر خوب براي کاربرهاي رايانه‌ي مک اين است که ال‌کاپيتان ويژگي جديدي به نام اسپليت ويو (Split View) را به همراه دارد. اين ويژگي، اجازه‌ي نمايش دو نرم‌افزار به صورت يکجا و در کنار هم را به ارمغان مي‌آورد. براي فعال کردن اسپليت ويو تنها بايد دکمه‌ي سبز رنگ واقع در گوشه‌ي بالايي سمت چپ پنجره را فشار داده و نگه داريد. همچنين مي‌توانيد با کشيدن و رها کردن دو پنجره به داخل يک فضا و کليک بر روي آن، اين قابليت را فعال کنيد.

علاوه‌بر اين، قادر به جايگزين کردن پنجره‌ي نرم‌افزارهاي ديگر با دو نرم‌افزار موجود هم خواهيد بود. کاربرها قادر به تغيير اندازه‌ي پنجره‌ي نرم‌افزارها با استفاده از نوار لغزنده‌ي بين دو نرم‌افزار و موقعيت قرارگيري آن‌ها هستند. ال‌کاپيتان اجازه‌ي کشيدن پنجره به بالاي صفحه براي وارد کردن آن به ميشن کنترل و دسترسي به نوار فضاها (Spaces Bar) را به کاربر مي‌دهد. اصطلاح اِسپِيس (Space) يا فضا، به هر يک از تصاوير بند انگشتي موجود در ميشن کنترل اطلاق مي‌شود.

در صورتي که آيکون يک نرم‌افزار را به درون يکي از فضاها بکشيد، همه‌ي پنجره‌هاي باز آن نرم‌افزار در فضاهاي ديگر، به درون آن فضا منتقل خواهد شد. همچنين، هنگامي که از پنجره‌ي نرم‌افزاري در حالت تمام صفحه استفاده مي‌کنيد، به طور خودکار يک فضا در ميشن کنترل ايجاد مي‌شود.
مايکروسافت در ويندوز 7 قابليت جديدي به نام اِسنَپ (Snap) را معرفي کرد. کاربرها با استفاده از اين قابليت مي‌توانستند با کشيدن پنجره‌ي نرم‌افزارهاي در حال اجرا به سمت راست يا چپ دسکتاپ، صفحه نمايش را به دو نيم تقسيم کرده و هم زمان از دو نرم‌افزار استفاده کنند.

قابليت اسنپ در ويندوز 10 داراي عملکردي هوشمندانه و قدرتمندتري است؛ به طوري که با کشيدن يک پنجره به سمت چپ دسکتاپ، اين پنجره به نيمه‌ي سمت چپ اسنپ شده و در نيمه‌ي سمت راست هم تسک ويو ظاهر مي‌شود؛ اين قابليت، دستيار نمايش (Assist view) نام دارد. با انتخاب يکي از پنجره‌هاي موجود در آن، مي‌توان سمت راست صفحه را هم با پنجره‌ي ديگري پوشش داد. کاربرها همچنين قادر به اسنپ کردن 3 و 4 پنجره در يک صفحه به صورت يکجا هستند.


از ديگر مزاياي چند وظيفگي در ويندوز 10، ويژگي اسنپ خودکار آن است که از ويندوز 8 به ارث رسيده است. براي مثال اگر بر روي لينک موجود در ايميلي کليک کنيد، مرورگر اِج بارگذاري شده و به سمت راست صفحه اسنپ مي‌شود. اسنپ کردن پنجره‌ها در ويندوز 10 بسيار ساده‌تر از فعال کردن قابليت طاقت فرساي اسپليت ويو در ال‌کاپيتان است.

برنده: ويندوز 10
استدلال: امکان اسنپ کردن 3 و 4 پنجره، قابليت اسنپ خودکار 2 پنجره و فرآيند ساده‌ي اسنپ کردن در ويندوز 10

قابليت‌هاي ويژه
کورتانا، دستيار صوتي است که با تکيه کلام “هي کورتانا” و صداي کاربر فعال مي‌شود و بيشتر از دستياري که فقط وظيفه‌اش جواب دادن به سوال‌هاي کاربر است، کاربرد دارد. اين دستيار ستاره‌اي درخشان در ويندوز 10 است. همانند گوگل ناو، کورتانا هم کارت‌هايي را براي داشتن مروري سريع و اجمالي در آب و هوا، اخبار، امتياز‌هاي مربوط به بازي‌هاي ورزشي، پيشنهاد‌هاي رستوران و موارد بيشتر، در اختيار کاربرها مي‌گذارد. کورتانا با استفاده‌ي هرچه بيشتر کاربر، به مرور زمان هوشمندتر خواهد شد. با اين حال، کاربرها مي‌توانند براي شخصي سازي دستيار صوتي خود، به صورت يکجا تمامي اطلاعات شخصي و علايق خود را با استفاده از بخش تنظيمات Notebook کورتانا، در اختيار اين دستيار صوتي قرار دهند.

کورتانا اجازه‌ي ديکته کردن فرمان مورد نظر، براي نوشتن ايميل و ايجاد يادآور را در اختيار کاربر مي‌گذارد. يادآورها مي‌توانند در زمينه‌هاي مختلفي ايجاد و به صورت پاپ‌آپ نمايش داده شوند. همچنين، کورتانا قادر به ايجاد زنگ‌هاي هشدار و اجراي نرم‌افزارهاي داخلي ويندوز 10 است. متاسفانه هيچ اثري از نسخه‌ي دسکتاپ سيري اپل وجود ندارد! اپل مي‌توانست سيري را با جستجوگر اسپات‌لايت خود ادغام کند.
ويندوز 10 براي کساني که از دستگاه‌هاي هيبريدي بهره مي‌برند، قابليت Continuum را پيشنهاد مي کند. ويندوز 10 به طور هوشمندانه و با توجه به نوع استفاده از دستگاه ( وجود يا عدم وجود کيبورد و خم کردن نمايشگر در دستگاه‌هاي هيبريدي) بين حالت تبلت و دسکتاپ جابه‌جا مي‌شود؛ قبل از جابه‌جا شدن، تاييد آن از کاربر سوال مي‌شود. در حالت تبلت، تمامي نرم‌افزارها به صورت تمام صفحه اجرا مي‌شوند.


عدم وجود چنين قابليتي، ايرادي در لپ‌تاپ‌هاي اپل محسوب نمي‌شود. زيرا اپل از دو سيستم عامل مجزا براي لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌هاي لمسي داراي نمايشگر کوچک بهره مي‌برد. OS X اپل، از نمايشگرهاي لمسي پشتيباني نمي‌کند اما مي‌توان از طريق ويژگي هندآف (Handoff)، عمل نيمه تمام خود در آي‌مک يا مک‌بوک را در دستگاه‌هاي اپلي ديگري مانند آيپد يا آيفون دنبال کرد. پاسخ ديگر اپل در مورد يکپارچه سازي سيستم عامل، قابليتي به نام کانتينيويتي (Continuity) است که شامل اِيردراپ (Airdrop) هم مي‌شود. با بهره‌مندي از اين قابليت، مي‌توان اطلاعات را بين دستگاه‌هاي داراي سيستم عامل iOS و OS X به اشتراک گذاشت. اکنون کاربرهاي مک قادر به ارسال پيامک بدون در نظر گرفتن نوع موبايل مقصد هستند. قبلا تنها امکان ارسال پيامک به کاربرهاي آي‌کلاد وجود داشت. همچنين مي‌توان با بهره ‌گيري از قابليت Call Relay از طريق شماره‌ي آيفون، منوط به اينکه آيفون با بلوتوث به رايانه‌ي مک متصل باشد، تماس برقرار کرد.

شبيه‌ترين قابليت موجود در ويندوز 10، نرم‌افزار اسکايپ و سرويس‌هاي پيام‌رساني متکي به IP است. در ويندوز 10 اگر بخواهيد پيامک بفرستيد، اسکايپ به صورت اتوماتيک باز شده و مي‌توانيد گفت و گوي زنده‌ي متني، تصويري يا صوتي داشته باشيد.

از ديگر قابليت‌هاي ويژه‌ي ويندوز 10، مي‌توان به مجموعه API (رابط برنامه‌نويسي نرم‌افزاري) DirectX 12 را نام برد. اين قابليت، باعث عملکرد عالي گرافيک شده و امکان استريم بازي رايانه‌اي در حال اجراي ايکس‌باکس وان را به روي رايانه‌ي کاربر مي‌دهد. کاربرد اصلي اين قابليت در هندلينگ‌هاي چند رسانه‌اي و گرافيک بازي‌ها است. با اين حال، قابليت‌هاي DirectX 12 فراتر از آن است که بتوان در اين مقاله آن را جاي داد!

شرکت اپل هم با افزودن API متال گرافيک (Metal Graphics) به ال‌کاپيتان، وعده‌ي افزايش کارايي و سرعت اجراي OS X به وسيله‌ي tag-team کردن پردازنده‌ي مرکزي و پردازنده‌ي گرافيکي را به کاربرها مي‌دهد. نتيجه‌ي استفاده از اين قابليت، افزايش 10 برابري عملکرد بازي‌هاي رايانه‌اي و نرم‌افزارهاي گرافيکي سطح حرفه‌اي است. براي بررسي اين ادعا بايد تا ابتداي پاييز منتظر بمانيم!
سيستم ‌عامل ال‌کاپيتان اپل، ويژگي‌هاي معرفي شده در يوسميتي را بهبود بخشيده و قابليت‌هاي ويژه‌ي زيادي را غير از اسپليت ويو و متال گرافيک، که هنوز در هاله‌اي از ابهام قرار دارند، شامل نمي‌شود.

ديگر قابليت ويژه‌ي ويندوز 10، خط فرمان بهبود يافته و PowerShell موجود در آن است که قابليتي همه چيز تمام براي کاربرهاي حرفه‌اي است. همچنين، پشتيباني پيش‌فرض از فرمت‌هايFLAC ،MKV و HEVC براي بهره‌مندي از ويديوهاي با رزولوشن بالا هم، قابليت ويژه‌ي مهمي است که هم‌اکنون در دسترس کاربرهاي ويندوز 10 قرار دارد.

برنده: ويندوز 10
استدلال: جديدترين سيستم عامل مايکروسافت، به طور حقيقي ويژگي‌هاي برجسته‌ي بيشتري را نسبت به ال‌کاپيتان، به صورت يکسان براي کاربرهاي معمولي و حرفه‌اي ارائه مي‌دهد.

بازي
مايکروسافت به طور هوشمندانه، امپراطوري بازي ايکس‌باکس خود را با نرم‌افزار Xbox، بر روي ويندوز 10 هم توسعه داده است! با اين نرم‌افزار، گيمرها قادر به اجراي بازي‌هاي Xbox One از طريق استريم مستقيم از کنسول بازي به تبلت يا رايانه‌ي ويندوزي خواهند بود. علاوه‌بر اين، کاربرها مي‌توانند از نرم‌افزار ايکس‌باکس ويندوز 10، به اطلاعات پروفايل و سابقه‌ي بازي‌هاي رايانه‌اي به اضافه‌ي کليپ‌هاي ضبط شده‌ي خود دسترسي داشته و بازي‌هاي چند نفره‌ي آنلاين انجام دهند. همچنين، ابزار داخلي جديدي به نام Game Bar (گيم بار) براي ضبط صحنه‌هاي جذاب بازي به ويندوز 10 افزوده شده است. مي‌توان از اين ابزار براي تهيه‌ي ويديوهاي آموزشي هم استفاده کرد.
مايکروسافت در حال کار بر روي پروژه‌ي سيستم واقعيت مجازي تحت عنوان HoloLens است. هولولنز از هدست کوچکي مانند عينک گوگل بهره مي‌برد. ويندوز 10، اولين پلتفرم محاسباتي هولوگرافيک است که مجموعه‌اي از APIهاي هولوگرافيک را دارد. به اين معني که توسعه دهندگان مي‌توانند تجربه‌هاي هولوگرافيکي در دنياي واقعي ايجاد کنند. ظاهرا هولولنز امکان تعامل با هولوگرام‌هاي دنياي واقعي را مي‌دهد. کاربرها مي‌توانند براي اجراي بازي در محيط مجازي 3 بعدي از هولولنز استفاده کنند.

هيچ يک از سيستم عامل‌هاي اپل، تاکنون پلتفرم مخصوص بازي‌هاي رايانه‌اي نداشته‌اند. معرفي پلتفرم شخص ثالث Steam که براي OS X هم در دسترس است، به آرامي در حال تغيير اين وضعيت است اما انگار به اين زودي‌ها، اپل قصد تغيير نگرش خود در اين زمينه را ندارد! علاوه بر اين، تاکنون عصر مدرن اپل از سرگرمي‌هايي مانند هدست‌هاي واقعيت مجازي فاصله‌ي زيادي داشته است.

برنده: ويندوز 10
استدلال: امپراطوري بازي‌هاي ايک‌باکس و گيم بار به اضافه‌ي تعداد بي‌نهايتِ بازي در سيستم عامل ويندوز 10!

جستجو
ابزار جستجوي اسپات‌لايت (Spotlight)، يکي از برجسته‌ترين ويژگي‌هاي سيستم عامل ال‌کاپيتان است. همان‌طور که استيو جابز فقيد هم هنگام معرفي اسپات‌لايت در سال 2004 به آن اشاره کرد، اين قابليت مفهوم فايل سيستم را از بين برده و دسترسي به هر نوع فايلي را ممکن مي‌کند. کاربرها مي‌توانند براي بازکردن فايل‌ها، اجرا کردن نرم‌افزارها، جستجوي ايميل‌ها و موارد ديگر، از اسپات‌لايت استفاده کنند.

اسپات‌لايت در سيستم عامل يوسميتي براي جستجوي فوق‌العاده سريع وب، ويکي‌پديا، فروشگاه نرم‌افزار و جستجو در نقشه توسعه داده شده است. هم‌اکنون اسپات‌لايت در ال‌کاپيتان از فرمت‌هاي فايل بيشتر، جستجو به زبان طبيعي، درک دستورهاي پيچيده و موضوعات اضافي مانند سهام و ويديو‌هاي وب پشتيباني کرده و پنجره‌ي آن قابل جابه‌جايي است.

براي مثال، اگر عبارت New York Weather را تايپ کنيد، پيش‌بيني 10 روزه‌اي را مشاهده خواهيد کرد که ساعت به ساعت دنبال مي‌شود.

همچنين در صورتي که نام تيم ورزشي مورد نظر خود را جستجو کنيد، قادر به مشاهده‌ي آخرين امتيازها و برنامه‌ي بازي تيم مورد نظر خواهيد بود!

موتور جستجوي بينگ و کورتانا در ويندوز 10 با همکاري هم، قابليت‌هاي مشابهي را به کاربرها پيشنهاد مي‌کنند. کورتانا اطلاعات سهام اپل و وضعيت آب و هواي جاري را بدون راه‌اندازي مرورگر اج در اختيار کاربر مي‌گذارد.

اطلاعات ورزشي ارائه شده‌ي کورتانا هم مانند اسپات‌لايت کامل بود اما وارد کردن علايق کاربرها براي دسترسي به اطلاعات بدون راه‌اندازي مرورگر، ضروري است. کورتانا هم از جستجو با زبان طبيعي و محاوره‌اي پشتيباني کرده و دستيار بسيار هوشمندي است!

به عنوان نمونه، ما عبارت “Photos from 2013” (عکس‌هاي سال 2013) را در هر دو سيستم عامل جستجو کرديم. در ال‌کاپيتان با ليستي از نتايجي روبه‌رو شديم که تصاوير مورد نظر ما در انتهاي آن قرار داشت.


در ويندوز 10 هم، براي دستيابي به نتيجه‌ي مورد نياز به انتخاب گزينه‌ي Photos از بخش Show کورتانا وجود داشت.


مزيت برجسته‌ي کورتانا امکان جستجوي متني و صوتي است. مزيت برجسته‌ي اسپات‌لايت هم، فيلتر کردن نتايج با توجه به کلماتي است که تايپ مي‌شود. به عنوان مثال، با جستجوي عبارت “documents I worked on yesterday” در هر دو سيستم عامل، اسپات‌لايت بلافاصله سند وردي که ديروز روي آن کار کرده بوديم را نمايش داد اما باز هم در کورتانا بايد نوع فايل، تعريف مي‌شد.

برنده: ندارد!
استدلال: کورتانا امکان جستجوي متني و صوتي را فراهم مي‌کند، اسپات‌لايت هم به وسيله‌ي جستجوي سريع و فيلتر کردن نتايج تايپ شده، در زمان صرفه جويي مي‌کند. انتخاب يکي از اين دو به عنوان گزينه برتر دشوار است.

مرورگر اينترنت
هر دو شرکت اپل و مايکروسافت، قدم‌هاي بزرگ و به‌جايي را در راه بهبود بخشي به مرورگرهاي داخلي سيستم عامل خود برداشته‌اند. با اين حال، قطعاً کاربرها در انتخاب مرورگر مورد نظر خود صاحب اختيار هستند.

ويندوز 10 داراي دو مرورگر داخلي است؛ مرورگر Internet Explorer قديمي و Edge که مرورگر پيش فرض سيستم است! قدم نهادن مرورگر اج به ويندوز 10، به هم ريختگي‌ها را از بين برده و ابزارهاي هوشمندانه‌ي جديدي را براي وبگردي به همراه آورده است. ابزار‌هاي جديد اج شامل قلم ديجيتالي، قابليت هاي‌لايت کردن متن، حاشيه نويسي، افزودن يادداشت تايپ شده‌ به صفحه‌ي وب و گرفتن اسکرين‌شات از بخش خاصي از صفحه‌ي مرورگر است. قابليت هاي‌لايت کردن متن، با استفاده از قلم استايلوس ايده‌آل است اما با استفاده از انگشت کاربر هم عملکرد خوبي دارد. کاربرها مي‌توانند صفحه‌ي علامت گذاري شده را براي افزودن به نرم‌افزار نوت و به اشتراک گذاري با دوستان، در سيستم ذخيره کنند. مرورگر اج، ديگر از ActiveX (چهارچوب نرم‌افزاري مستقل از زبان برنامه‌نويسي) پشتيباني نمي‌کند.
از ديگر موارد برجسته، يکپارچگي مرورگر اج با کورتانا است. به عنوان مثال، اگر در صفحه‌ي وب يک رستوران هستيد، دستيار مايکروسافت به صورت پاپ‌آپ در نوار آدرس نمايان شده و هشدار مي‌دهد که مي‌تواند اطلاعات بيشتري را در اختيار کاربر بگذارد. اين اطلاعات شامل آدرس، شماره تماس و نتايج بررسي رستوران است. مايکروسافت قصد دارد که اين ويژگي را براي موضوع‌هاي ديگري هم توسعه دهد. اما هنوز اطلاعيه‌اي رسمي از درستي اين ادعا موجود نيست. همچنين، نوار آدرس در مرورگر اج هوشمندتر شده است؛ به طوري که اجازه مي‌دهد نگاهي اجمالي به اطلاعات هواشناسي، سهام شرکت‌ها، واحد‌هاي تبديل و غيره، بدون ترک نوار آدرس داشته باشيد. يکي از ضعف‌هاي اج هم، عدم تنظيم مسير دانلود فايل‌ها به وسيله‌ي کاربر است.


و اما مرورگر اينترنت اکسپلورر! نمي‌توان هيچ حرف مثبتي در مورد مرورگري که حرفي براي گفتن ندارد، زد!

رابط کاربري اين مرورگر بسيار زننده و زمخت است. تب‌‌هاي آن به زور خود را در کنار نوار جستجو جا مي‌کنند! با اينکه بهبودهايي مانند HTTP2 به طور سرپوشيده در سال 2014 بر روي اينترنت اکسپلورر صورت گرفت، اما بازهم قابليت‌هاي آن بسيار ابتدايي هستند.

مرورگر سافاري اپل هم، با بهره‌گيري از پيشنهاد‌هاي جستجوگر اسپات‌لايت، هوشمندي‌هاي مشابهي دارد. به علاوه، سافاري امکان استفاده از افزونه‌هاي خوبي مانند Pinterest، 1Password و Save to Pocket را هم در اختيار کاربرها مي‌گذارد. قابليت استفاده از افزونه‌ها در مرورگر اج فعلا در دسترس نيست اما طبق وعده‌ي ردموندي‌ها، کاربرها به زودي مي‌توانند افزونه‌هاي مرورگر گوگل کروم را به راحتي تبديل به افزونه‌ي قابل استفاده در اج کنند.

ويژگي عالي پين کردن تب‌ها در مرورگر اپل، در اصل تب‌هاي کوچکتري براي وبسايت‌هاي مورد علاقه‌ي کاربر ايجاد مي‌کند که باعث زيبايي و نظم خاصي مي‌شود؛ همچنين فضاي بيشتري هم در اختيار کاربر مي‌گذارد. برخلاف مرورگر اج، سافاري اجازه‌ي بي‌صدا کردن تب‌هاي داراي ويديو‌هاي تبليغاتي پر سر و صدا، با استفاده از دکمه‌ي سمت راست نوار جستجو را مي‌‌دهد. همچنين، قابليت Shared Links به منظور بروز نگه داشتن وبسايت‌هاي مورد علاقه و توييت‌ها به مرورگر سافاري اضافه شده است.

هر دو مرورگر رقيب، رايگان و بدون تبليغ‌هاي مزاحم هستند. با اين حال، هر دو داراي حالت ويژه‌ي نمايش صفحه براي خواندن مقاله‌ها بدون حواس پرتي (Reading View) هستند که مرورگر اج تمايل به پاکسازي بيشتري دارد. با استفاده از مرورگر سافاري، حتي قادر به تغيير فونت و تِم هم خواهيد بود! همچنين هر دو مرورگر داراي قابليتي به نام Reading List هستند که امکان ذخيره‌ي مقاله‌ها و وبگردي آفلاين را به کاربر مي‌دهد؛ با اين تفاوت که سافاري از روش آسوده‌تري براي فراخواني مقاله بهره مي‌برد.

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: ويژگي پين کردن وبسايت‌ها، توانايي بي‌صدا کردن همه‌ي تب‌ها و استفاده از افزونه‌ها در مرورگر سافاري، براي وبگردي روزانه کاربردي‌تر است.

ذخيره سازي ابري
هر دو سرويس ذخيره سازي ابري iCloud اپل و OneDrive مايکروسافت، قادر به همگام سازي فايل‌ها و تنظيم‌ها از طريق پوشه‌اي سحرآميز که محتواي آن به صورت خودکار و همزمان، بين رايانه‌ها و دستگاه‌هاي ديگر به اشتراک گذاشته شده، هستند. اگر چه وان‌درايو شباهت نسبتا زيادي به دراپ‌باکس دارد اما با وجود برخي از مشکلات جدي در آي‌کلاد، اين شباهت نکته‌اي منفي تلقي نمي‌شود! وان‌درايو و آي‌کلاد به طور عميق با سيستم عامل ادغام و يکپارچه شده‌اند؛ به گونه‌اي که هر دو سرويس ابري به ترتيب در فايل اکسپلورر ويندوز 10 و فايندر ال‌کاپيتان قابل دسترسي هستند.
وان‌درايو قابليت بسيار ويژه‌اي را به کاربرهاي ويندوز عرضه مي‌کند. قابليتي که دسترسي از راه دور به همه‌ي فايل‌هاي موجود در هارد ديسک کاربر را ممکن مي‌کند. قابليت مذکور، شامل به اشتراک گذاري شبکه‌اي به صورت درايو مپينگ (قابليت به اشتراک گذاري فضاي هارد ديسک با پوشه‌اي خاص، رايانه‌هاي ديگر و شبکه) هم است. اين ويژگي اندکي شبيه به قابليت Back to My Mac (شبکه کردن رايانه‌هاي مک به منظور اشتراک گذاري داده) در ال‌کاپيتان اپل است؛ اما راه‌اندازي آن به دليل انتقال فايل از طريق وان‌درايو به جاي راه‌اندازي از طريق پورت مپينگ پيچيده (امکان اتصال کاربران خارج از شبکه‌ي محلي به رايانه يا سرويس دهنده‌اي خاص براي دريافت خدمات)، بسيار ساده‌تر از قابليت Back to My Mac اپل است.


در حال حاضر، وان‌درايو به دليل نوآورانه و ارزان بودن، نسبت به آي‌کلاد جايگاه برتري دارد. در صورتي که قصد وابسته بودن به اکوسيستم خاصي را نداريد، مي‌توانيد سرويس‌هاي ابري ديگري همچون دراپ‌باکس را مد نظر قرار دهيد.

برنده: ويندوز 10
استدلال: وان‌درايو فوق‌العاده ارزان‌تر از آي‌کلاد است، با مرورگر فايل ويندوز 10 ادغام شده و قابليت دسترسي به فايل‌هاي ديسک سخت کاربر را از هر نقطه‌اي دارد!

يکپارچگي با گوشي هوشمند
يکي از بهترين دلايل انتخاب رايانه‌ي مک به جاي رايانه‌هاي ويندوزي، يکپارچگي آيفون با OS X اپل است. قابليت کانتينيويتي که در زمان رونمايي از سيستم عامل يوسميتي معرفي شد، امکان برقراري تماس و ارسال يا دريافت پيام‌هاي متني از طريق رايانه‌ي مک با آيفون را فراهم مي‌کند. متاسفانه، ويندوز 10 از چنين قابليتي کاملا بي‌بهره است!
ويژگي ديگري که زير مجموعه‌ي قابليت کانتينيويتي است، هندآف نام دارد؛ با استفاده از اين ويژگي، مي‌توان عمل نيمه تمام خود در آي‌مک يا مک‌بوک را در ديگر دستگاه‌هاي اپلي مانند آيپد يا آيفون دنبال کرد. عمل نيمه تمام مي‌تواند ايجاد يک ايميل، نگارش مقاله يا موارد ديگر باشد. مي‌توان از هندآف به صورت معکوس هم استفاده کرد! ويژگي ديگر وابسته به کانتينيويتي، ايردراپ است که عمل انتقال اطلاعات بين دستگاه‌هاي داراي سيستم عامل iOS و OS X را به صورت بي‌سيم و با استفاده از فناوري واي‌فاي بر عهده دارد. همچنين مي‌توان با بهره ‌گيري از قابليت Call Relay از طريق شماره‌ي آيفون، منوط به اينکه آيفون با بلوتوث به رايانه‌ي مک متصل باشد، تماس برقرار کرد.

ويندوز10 برخي از ترفند‌هايي را که آغازگر آن کورتانا است، براي يکپارچگي با تلفن‌هاي هوشمند ويندوزي در آستين دارد! براي مثال، اگر يادآوري را روي ويندوز 10 نسخه‌ي دسکتاپ ايجاد کنيد، کاربر را در گوشي ويندوزي دنبال خواهد کرد. اوضاع زماني که قابليت کانتينيوم براي ويندوز 10 گوشي‌هاي هوشمند در روزهاي پاياني سال ارائه شود، بسيار جالب‌تر خواهد شد.

با قابليت ياد شده، تلفن‌هاي هوشمند داراي ويندوز 10 قادر به ارسال متن، نرم‌افزار و موارد ديگر، به رايانه‌ي شخصي و ديگر نمايشگرهاي بزرگ خواهند بود. متاسفانه اين قابليت مفيد نيازمند استفاده از سخت‌افزار جديدي است. همچنين، اگر صاحب گوشي هوشمند اندرويدي يا يک آيفون هستيد، نرم‌افزار فون کوُمپَنيوُن (Phone Companion) در ويندوز 10، شما را در همگام سازي فايل‌ها با رايانه‌ي شخصي، ياري مي‌کند.
موردي که نياز به سخت‌افزار جديد ندارد، استفاده از نرم‌افزارهاي يونيورسال فروشگاه مايکروسافت در رايانه‌ها و گوشي‌هاي هوشمند است! کاربرهاي گوشي‌هاي هوشمند ويندوزي به دليل بهره‌مندي از يک پلتفرم نرم‌افزاري در هر دستگاهي، واقعا مي‌توانند يک نرم‌افزار را از فروشگاه نرم‌افزاري مايکروسافت در هر دو دستگاه ويندوزي (رايانه و گوشي هوشمند) دانلود کرده و از آن استفاده کنند. به عنوان نمونه مي‌توان به نرم‌افزارهاي توييتر، نِت‌فليکس و ادوبي فتوشاپ اکسپرس اشاره کرد. افسوس که OS X و iOS اپل با وجود ويژگي‌هاي نسبتا مشابه با ويندوز، جدا از هم باقي مانده‌اند و احتمالا، باقي هم خواهند ماند!

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: آيفون و مک، سازگاري و يکپارچگي بهتري با همديگر دارند.

نرم‌افزارهاي داخلي
شرکت مايکروسافت، نرم‌افزارهاي بسيار زيادي نسبت به اپل براي رايانه‌ي دسکتاپ ارائه کرده و از نرم‌افزارهاي شخص ثالث تقريبا بي‌نهايتي پشتيباني مي‌کند. بنابراين برنده‌ي بي‌بديل اين بخش مايکروسافت خواهد بود! اما در اين بخش از رويارويي دو حريف، فقط بر روي نرم‌افزارهاي داخلي تمرکز خواهيم کرد.

بسياري از نرم‌افزارها براي استفاده در ويندوز 10 باز طراحي شده هستند. مايکروسافت داراي 6 نرم‌افزار کليدي برجسته به نام‌هاي Calendar، Movies & TV، Groove Music، Maps، Mail و Photos در ويندوز 10 است.

نرم‌افزار Photos به صورت ويژه‌اي عالي است؛ زيرا به صورت خودکار اقدام به ايجاد آلبوم از تصاوير کاربر که در زمان‌هاي يکسان گرفته شده، مي‌کند. نرم‌افزار ياد شده همچنين ابزارهاي قدرتمند ويرايش و فيلترگذاري روي تصاوير را به کاربرها پيشنهاد مي‌دهد. کوچک شدن اندازه‌ي تصوير هنگام کليک بر روي دکمه‌ي Edit، عملي غير حرفه‌اي محسوب مي‌شود؛ اين عمل در نرم‌افزار Photos بروز رساني شده‌ي اپل وجود ندارد. با تغييرات جديدي که در نرم‌افزار Photos اعمال شده است، کاربر مي‌تواند استريم عکس يکساني در تمام دستگاه‌هاي ويندوزي خود داشته باشد. اين قابليت شباهت بسياري به iCloud Photo Library دارد که هنوز در مرحله‌ي بتا به سر مي‌برد. اين ويژگي امکان دسترسي به تمام عکس‌ها در هر دستگاه اپلي يا حتي دستگاه‌هاي غير اپلي، از طريق iCloud را فراهم مي‌سازد.

نرم‌افزارPhotos اپل از طريق کتابخانه‌ي تصاوير آي‌کلود، به صورت خودکار از تصاوير موجود در آيفون پشتيبان گيري مي‌کند. رابط کاربري اين نرم‌افزار در ابتدا اندکي ساده و شبيه به نسخه‌ي iOS به نظر مي‌رسد، اما هنگامي که شروع به ويرايش عکس مي‌کنيد گزينه‌هاي مختلفي شامل Enhance، Filters، Adjust (نور، رنگ و...) و Retouch را خواهيد ديد. دکمه‌ي لغزنده‌ي هوشمند، تنظيم کردن تصاوير را آسان‌تر مي‌سازد و اپل منحصرا اجازه مي‌دهد تا در داخل نرم‌افزار، آلبوم عکس خود را بسازيد. اين نرم‌افزار، همچنين قادر به تشخيص چهره‌هاي موجود در تصاوير هم است. با اين حال، بهترين موارد در افزونه‌ها‌ي نرم‌افزار نهفته است که عاشقان عکاسي را قادر به يکپارچه سازي فيلترها و ابزارهاي ويرايش با ديگر نرم‌افزارها مي‌سازد.


هر دو سيستم عامل ويندوز 10 و ال‌کاپيتان داراي نرم‌افزار مديريت ايميل داخلي به نام مِيل (Mail) هستند. در ويندوز 10 مي‌توان قالب‌بندي‌هايي به سبک نرم‌افزار ورد در متن ايميل اعمال کرده و از ژست‌هاي لمسي استفاده کرد. در اين نرم‌افزار، به سادگي مي‌توان به نرم‌افزار تقويم هم سوييچ کرد. نرم‌افزار ميل ويندوز 10، ابتدايي بوده و براي کساني که هر روزه تعداد زيادي ايميل دريافتي دارند، اصلا مناسب نيست. گرچه بسياري از کاربرهاي ويندوز از Outlook استفاده مي کنند!

نرم‌افزار ياد شده در سيستم عامل ال‌کاپيتان هم از ژست‌هايي مانند سوايپ به سمت چپ يا راست بر روي پيام‌ها به منظور ذخيره‌ي سريع يک ايميل در پوشه يا حذف آن‌ها پشتيباني مي‌کند. نرم‌افزار ميل اپل، با پيشنهاد هوشمندانه‌ي مخاطب‌هاي جديد بر پايه‌ي رويداد موجود در محتواي پيام‌ها يک گام جلوتر از مايکروسافت قرار دارد! اگر در حالت تمام صفحه، در آنِ واحد بيش از يک پيام ايجاد کنيد، مي‌توانيد از تب‌هاي چندگانه بهره‌مند شويد. اين نرم‌افزار داراي قابليتي تحت عنوان مِيل دراپ است که ارسال فايل‌هاي حجيم بزرگ‌تر از 5 مگابايت را با پشتيباني آي‌کلود و بدون هيچ زحمتي ميسر مي‌کند. بنابراين نيازي به استفاده از سرويس‌هاي ابري شخص ثالث نيست. امکان حاشيه نويسي نمودارها و تصاوير، به اضافه‌ي جستجو با زبان محاوره‌اي هم در نرم‌افزار ايميل اپل وجود دارد که ابزارهايي فوق‌العاده کاربردي به حساب مي‌آيند.

نوبت به نرم‌افزار نقشه رسيد! نرم‌افزار نقشه‌ي اپل، ظاهري منظم و تميز داشته و استفاده از آن به لطف نقاط کدبندي شده‌ي رنگي از موارد مورد علاقه‌ي کاربر، ساده‌تر است.
نرم‌افزار نقشه‌ي مايکروسافت تک رنگ بوده و در مقايسه با پلتفرم اپل وضوح پاييني دارد. هر دو نرم‌افزار شامل مسيرهاي حمل‌ونقل عمومي هستند اما نرم‌افزار نقشه‌ي اپل قابليت‌هايي مانند نمايش کارت‌خوان ايستگاه‌ها و توانايي ارسال مسيرها به آيفون يا اپل واچ را دارد که فعلا پلتفرم مايکروسافت از آن‌ها بي‌بهره است.
نرم‌افزارهاي Groove Music و Movies & TV مايکروسافت هم، سرويس پخش و استريم موسيقي و فيلم هستند که اپل با نرم‌افزارهاي قدرتمند Music و اپل تي‌وي خود، پاسخي قاطعانه به نرم‌افزارهاي مايکروسافت داده است!

مي‌توان فايل‌هاي پي‌دي‌اف، آدرس‌هاي اينترنتي و فايل‌هاي نقشه را به نرم‌افزار نوت اپل اضافه کرد. همچنين، نرم‌افزار ياد شده قابليت نمايش ضميمه‌ها را هم دارد. نرم‌افزار يونيورسال OneNote هم، در ويندوز 10 عملکرد و کارايي خوبي دارد. يادداشت‌ها به صورت خودکار در فضاي ابري ذخيره مي‌شوند. با اين حال، ويژگي‌هاي کمي نسبت به نوت ال‌کاپيتان دارد.

با وجود اين که برخلاف ال‌کاپيتان، سيستم عامل ويندوز 10 از تقويم شمسي هم پشتيباني مي‌کند، اما نرم‌افزار تقويم هنوز ابتدايي‌تر از نمونه‌ي مشابه در ال‌کاپيتان اپل است.

نسخه‌ي يونيورسال نرم‌افزارهاي PowerPoint ،Excel ،Word و Outlook هم به صورت رايگان، براي دستگاه‌هاي ويندوزي در فروشگاه ويندوز قابل دسترس هستند. در هر يک از اين نرم‌افزارها، ليستي از آخرين اسناد ويرايش شده در دسترس تمام دستگاه‌هاي مجهز به ويندوز 10 قرار مي‌گيرد. اگر نيازمند نسخه‌ي کامل‌تر اين نرم‌افزارها هستيد، بايد نسخه‌ي دسکتاپ آن را خريداري کنيد!

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: نرم‌افزارهاي داخلي اپل، طراحي بهتري داشته و در بسياري از موارد عملکرد توانمندتري دارند.

فروشگاه نرم‌افزار
فروشگاه نرم‌افزاري شرکت اپل بعد از عرضه، به سرعت به وسيله‌ي گوگل و مايکروسافت هم مورد استفاده قرار گرفت! با اين حال، فروشگاه نرم‌افزاري مايکروسافت که خلاقيت در آن موج مي‌زند، با استفاده از API مشترک در نسخه‌ي دسکتاپ و موبايلي ويندوز 10 و باز طراحي فروشگاه براي بهره بردن در دسکتاپ، تجربه‌اي متفاوت از يک فروشگاه نرم‌افزاري را در ويندوز 10 به ارمغان آورده است. با وجود اِي‌پي‌آي مشترک، کار براي توسعه دهندگان نرم‌افزاري بسيار آسان خواهد بود؛ به طوري که با نوشتن يک نرم‌افزار واحد، مي‌توانند نرم‌افزار خود را براي رايانه‌ها، تبلت‌ها و گوشي‌هاي هوشمند ويندوزي عرضه کنند. بدون شک، کاربرها هم سود زيادي از مشترک بودن اي‌پي‌آي خواهند برد! علاوه‌بر اين موارد، يکپارچگي ويندوز 10 در دستگاه‌هاي مختلف هم بيشتر شده است.

طراحي جديد فروشگاه نرم‌افزاري ويندوز 10، هنوز هم انعطاف پذيري بيشتري با نمايشگرهاي لمسي دارد. به عنوان نمونه، مي‌توان براي مشاهده‌ي دسته‌بندي‌هاي مختلف به صورت عمودي، در صفحه پيمايش کرد. همچنين مي‌توان براي دستيابي به منوي Options، از سمت راست به چپ سوايپ کرد.
استفاده از فروشگاه نرم‌افزاري اپل، با ارائه‌ي اطلاعات بيشتر در مورد نرم‌افزارها درون همان رابط کاربري قبلي، کمي ساده‌تر از پيش شده است.

فروشگاه نرم‌افزاري OS X و iOS، کاملا از هم سوا هستند. اگرچه استفاده از نرم‌افزارهاي iOS در OS X غير کاربردي بوده و اجراي نرم‌افزارهاي سيستم عامل X بر روي iOS خنده‌آور است، اما اجراي بازي‌هاي iOS در OS X مطمئنا پتانسيل استقبال به وسيله‌ي کاربرها را دارد. اين کار از لحاظ فني براي توسعه دهندگان امکان‌پذير است. پس عملي کردن اين کار دور از انتظار نيست!

برنده: ويندوز 10
استدلال: خلاقيت و وجود فروشگاه نرم‌افزاري واحد، براي تمامي دستگاه‌هاي داراي ويندوز 10

يکپارچگي با شبکه‌هاي اجتماعي
سيستم عامل‌هاي ويندوز 10 و ال‌کاپيتان، رويکردهاي متفاوتي نسبت به اشتراک گذاري دارند. ويندوز 10 در اين خصوص دست و بال کاربر را بازتر گذاشته است! در صورتي که نرم‌افزارهاي نصب شده‌ داراي گواهي به اشتراک گذاري باشند، کاربرها مي‌توانند فايل‌ها و موارد ديگر را با استفاده از آن‌ها به اشتراک بگذارند. هيچ مشکلي در مورد افزودن شبکه‌هاي اجتماعي فيسبوک و توييتر به بخش Share سيستم عامل وجود ندارد اما متاسفانه فعلا نمي‌توان لينکدين را هم به ليست اضافه کرد. با اين حال، بسياري از نرم‌افزارهاي شخص ثالث مانند Tweetium (جايگزين توييتر)، Tubecast (يوتيوب!) و Pouch (مشابه Pocket)، اجازه‌ي به اشتراک گذاري با ويندوز 10 را مي‌دهند.
کاربرها در ال‌کاپيتان علاوه‌بر Messages و Mail، به نرم‌افزارهاي توييتر، فيسبوک و لينکدين هم دسترسي دارند. در ال‌کاپيتان قادر به اشتراک گذاري يادآوري‌ها و يادداشت‌ها هم خواهيد بود.
اما اگر خواستار گزينه‌هاي بيشتري براي به اشتراک گذاري هستيد، نمي‌توانيد شبکه‌هاي اجتماعي جديدي را به ال‌کاپيتان اضافه کنيد.

برنده: ويندوز 10
استدلال: حتي اگر نياز کمي هم به گزينه‌هاي به اشتراک گذاري بيشتري داشته باشيد، ويندوز 10 عملکرد بهتر و بازتري در اين زمينه دارد.

تنظيمات
سيستم عامل ال‌کاپيتان از عدم وجود يک منوي تنظيمات سريع مانند Quick Actions‌ واقع در بخش اعلانيه‌ي ويندوز 10، رنج مي‌برد!
همچنين جدا بودن بخش تنظيمات سيستم عامل و محيط اعلانيه‌ي ال‌کاپيتان قابل قبول نيست. با اين حال، بخش تنظيم‌هاي ال‌کاپيتان به دليل يکپارچگي و تجميع تمامي تنظيم‌هاي مربوط به سيستم عامل در System Preferences، سادگي بيشتري به همراه داشته و کارآمدتر است؛ همچنين نيازي به کاوش تنظيم‌ها در پنجره‌هاي تو در تو هم نيست!


سيستم عامل ويندوز 10 شامل دو بخش تنظيمات جداگانه به نام‌هاي Settings و Control Panel است. بخش Settings ساده بوده و طراحي مدرني دارد اما کنترل پنل، پيچيده‌تر بوده و طراحي آن سنتي است.


براي مثال، در Settings و زير منوي بخش Power & Sleep فقط دو نوع زمان‌ سنج، يکي براي کار با باتري و ديگري هم در هنگام متصل بودن به برق، براي خاموش شدن نمايشگر وجود دارد. در صورتي که کاربر خواستار ايجاد Power Plan يا انتخاب عملکرد دکمه‌ي پاور باشد، نيازمند کليک بر روي عبارت Additional Power Settings و مراجعه به کنترل پنل خواهد بود.

برنده: ال‌کاپيتان
استدلال: يک بخش تنظيمات بهتر از دو نوع است!

سخن آخر اين که: سيستم عامل ويندوز 10 مايکروسافت در مقايسه با ال‌کاپيتان اپل، عملکرد بهتري با چند وظيفگي داشته، پوياتر بوده و قابليت شخصي سازي بيشتري را در اختيار کاربرها مي‌گذارد. حتي اگر ايده‌ي مکالمه با رايانه‌ي شخصي مورد پسند بيشتر کاربرها نباشد؛ بي‌ترديد به دليل قابليت‌هاي زياد، کورتانا دستيار صوتي بسيار مفيدي است. همچنين، تسک ويو ويندوز 10 به ميشن کنترل ال‌کاپيتان مي‌چربد! ال‌کاپيتان هم در مورد يکپارچگي با آيفون، وجود نرم‌افزارهاي داخلي قدرتمندي مانند ميل، سافاري و نوت به علاوه‌ي جستجوگر اسپات‌لايت بهبود يافته، برتر از ويندوز 10 است.
اما برتري ويندوز 10، نمي‌تواند دليل کوچ کردن کاربرهاي ال‌کاپيتان به اين پلتفرم باشد! ويندوز 10 هم ضعف‌هاي خود را داشته و بدون کمبود نيست. به عنوان مثال، نصب و راه‌اندازي سيستم عامل ويندوز همراه با درايورهاي سخت‌افزاري کمي زمان‌بر است. همچنين، برخي از نرم‌افزارها با ويندوز 10 ناسازگار هستند.

انتخاب سيستم عامل بين ال‌کاپيتان اپل و ويندوز 10 مايکروسافت، تنها به مقوله‌ي نرم‌افزاري ختم نمي‌شود. بعضي از کاربرها به دليل طراحي زيبايي شناختي رايانه‌هاي مک و امنيت نسبي هسته‌ي سيستم عامل آن، استفاده از پلتفرم اپل را ترجيح مي‌دهند. از سوي ديگر، برخي از کاربرها هم به دليل وجود لپ‌تاپ‌هاي ويندوزي مختلف داراي نمايشگر بزرگ، لمسي و دستگاه‌هاي هيبريدي به اضافه‌ي قيمت بسيار پايين نسبت به رايانه‌ي مک، پلتفرم مايکروسافت را انتخابي برتر مي‌دانند.

برنده‌ي نهايي: شما انتخاب کنيد
در کل، هر دو شرکت مايکروسافت و اپل، در بيشتر موارد از ايده‌ها و ويژگي‌هاي نرم‌افزاري يکديگر در سيستم عامل خود استفاده کرده‌اند. استفاده از ايده‌هاي يکديگر براي دستيابي به پلتفرمي کامل، به شرط عدم کپي برداري بدون تکامل بخشي به ايده و اعمال تغييرهاي مفيد به آن، در بيشتر اوقات چيز بدي نيست؛ بلکه مي‌تواند باعث تکامل هم باشد!

هر يک از سيستم عامل‌هاي مورد بررسي، اشکالات و کمبودهايي به همراه داشتند. سيستم عاملي کامل و بهتر است که تمامي يا حداقل، قابليت‌هاي برتر بيشتري را باهم در اختيار داشته باشد. بر اساس همين موضوع به اضافه‌ي تعداد زياد دستگاه‌هاي جديد سازگار با ويندوز 10 و تجربه‌ي استفاده‌ي نرم‌افزاري از آن‌ها، بدون شک پيروزي با اختلاف اندک از آنِ ويندوز 10 شد.

هدف اصلي اين مقاله، معرفي سيستم عامل برتر نيست! زيرا نمي‌توان به صورت کامل و با پرداختن به کوچک‌ترين جزئيات، سيستم عامل‌ها را مورد بررسي قرار داد. بنابراين، هر کاربر بايستي با در نظر گرفتن برتري هر يک از سيستم عامل‌ها در بخش‌بندي‌هاي مختلف اين مقاله، متناسب با نياز و سليقه‌ي خود سيستم عامل مورد نظر را انتخاب کند.

0

کلیک- در این مطلب شما را با تاریخچه اپل در طی سال های گذشته اشنا می کنیم.

 

سیستم عامل OS 1 در سال ۲۰۰۷

اولین آیفون OS در کنار آیفون اصلی ارائه و عرضه شد. آیفون OS اینترنت ۳G را پشتیبانی نمی کرد و قابلیت Copy & Paste را نداشت همچنین نمی توانست فایلی به ای میل ضمیمه کند و یا پیام MMS ارسال کند، حتی قابلیت اجرای برنامه های خارجی را نیز نداشت.

در یک نسخه ی بروز رسانی شده ی نرم افزاری، آیفون به یک برنامه بنام “iTunes Music Store” مجهز شد که برای اولین بار به کاربر اجازه می داد تا از این نرم افزار به آهنگ مورد علاقه خود دسترسی داشته باشد (البته از طریق اتصال وای فای) و حتی به آن ها این قابلیت را می داد که زنگ تلفن خود را بر اساس آهنگ مورد علاقه خود انتخاب کنند.

steve-jobs_2028031c-large_trans++6f7LZ7seCW96zliyTYX6ViIMpBIiS72GQ3QPBtusw-s

 

سیستم عامل OS 2 در سال ۲۰۰۸

همزمان با عرضه آیفون ۳G، نسل دوم سیستم عامل آیفون که بروز رسانی هایی نسبت به مدل قبلی روی آن انجام شده بود به بازار راه یافت و از طریق App Store می توانست به برنامه های خارجی نظیر نرم افزار و گیم دسترسی داشته باشد. همچنین این مدل از آیفون کاملا قوانین تبادلی نرم افزاری مایکروسافت را پشتیبانی می کرد.

در یک نسخه ی جدید تر این گوشی موبایل، یک امکانی برای آن در نظر گرفته شد به این صورت که هنگامی که شما رمز آیفونتان را فراموش می کنید و گوشی شما بدلیل بیش از حد وارد کردن رمز نامعتبر قفل شود و بسوزد، می توانستید اطلاعات ذخیره شده در گوشی خود را پاک کنید تا بدست دیگران نیافتد. همچنین از نرم افزار “Google Street Viewer” و سامانه های مربوط به حمل و نقل همگانی و همچنین نرم افزار هایی مربوط به پیاده روی و رانندگی نیز برخوردار بود.

iphone3gs_3023983c-large_trans++6f7LZ7seCW96zliyTYX6ViIMpBIiS72GQ3QPBtusw-s

 

 

سیستم عامل OS 3 در سال ۲۰۰۹

با نسل جدید آیفون به نام ۳GS، که قابلیت های Copy، Cut و Paste کردن را داشت و در نهایت توانست به گوشی رایج و کاربردی بین مردم شناخته شود و جایگاه خوبی در عموم مردم پیدا کند.

فیلم گرفتن، امکان ارسال پیام MMS و قابلیت تشخیص صدا (Voice Control) به آن اضافه شده بود و کاربران آیفون می توانستند به فیلم، سریال و کانال های تلویزیونی و کتاب های صوتی که روی iTunes بودند دسترسی داشته باشند و استفاده کنند.

علاوه بر آن قابلیت دیگری بنام “Voice Memo” در آیفون وجود داشت که از آن طریق می توانستید صدای خود را به نوشته تبدیل کرده و آن را ذخیره کنید. ولی برای تهیه این نرم افزار باید آن را از مراکز معتبر خریداری می کردید.

iphone-features-7_1420175c-large_trans++qVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfNLcWatHis1V_3CKt3MGAY

 

سیستم عامل iOS 4 در سال ۲۰۱۰

معرفی آیفون ۴، اولین نسلی بود که از سیستم عاملی برخوردار بود که اسم iOS را داشت. یک پوشه که قابلیت ذخیره سازی ۱۲ نرم افزار را تنها در یک پوشه (New Folder) امکان پذیر می کرد و همچنین اجازه می داد که چند نرم افزار را با هم اجرا کنید. مثلا شما در حال نوشتن و یا ای میل زدن هستید ولی در همان حین در حال گوش کردن به آهنگ هستید، کتاب های الکترونیکی نیز در این نسخه عرضه شدند. نرم افزار های “iBookstore” و “iBooks” و یا “tap to focus” از این نوع نرم افزار ها بودند. علاوه بر موارد ذکر شده بالا، یک دوربین ۵ مگاپیکسلی با قابلیت زوم ۵ برابر با آیفون اضافه شده بود. اضافه کردن یک دوربین سلفی در جلوی آیفون و طراحی جدید نمای جلویی گوشی هم آیفون را زیبا تر کرده بود و هم قابلیت تماس تصویری را برای این گوشی بی نظیر زمان خود ایجاد کرده بود.

iphone_1652520c-large_trans++qVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfNLcWatHis1V_3CKt3MGAY

 

عرضه سیستم عامل iOS 5 در سال ۲۰۱۱

ویژگی اصلی و جدید iOS 5 نرم افزار “siri” بود، نرم افزاری که از طریق صدا با شما حرف می زد و می توانستید کارهای معمول مانند: تماس گرفتن، چک کردن ای میل و تبدیل صدا به متن نوشتاری را انجام دهید. صدای نرم افزار و تصویر پس زمینه ی آن از خانم “Susan Bennett” گرفته شده بود و از طریق این صدا و تصویر پس زمینه احساس راحت تری با نرم افزار داشتید و نحوه ی کار با آن نیز بسیار ساده و بی نظیر بود. برخورداری از ۲۰۰ ویژگی جدید در iOS 5، آن را بسیار توانا و قدرتمند نشان داد به طوری که بیشتر مردم خواستار آن و استفاده از خدمات بی نظیر اپل بودند. خدماتی مثل استفاده از iMessage، Twitter، فضای ذخیره سازی آنلاین، iCloud و سایر سیستم ها و ویژگی های نوینی که جایگزین سیستم های قدیمی و زمان بر شده بودند.

REAL-SIRI_2693234c-large_trans++6f7LZ7seCW96zliyTYX6ViIMpBIiS72GQ3QPBtusw-s

 

عرضه سیستم عامل iOS 6 در سال ۲۰۱۲

“تیم کوک” در رویداد جهانی اپل در سال ۲۰۱۲ و در کنفرانس گسترش دهندگان اپل مطلبی را عنوان کرد که همه را متعجب کرد، او گفت نرم افزار “Google Maps” برای iOS 6 به کار گرفته نخواهد شد و با یک نرم افزار دیگری که برای یکی از شرکت های زیر مجموعه اپل است جایگزین می شود.

علاوه بر تغییرات ذکر شده، نرم افزار siri هم دستخشوش تغییراتی بود، این تغییرات شامل معرفی رستوان های مختلف و مناسب برای شرایط مختلف، مرور و بررسی فیلم ها و همچنین توانایی تبدیل گفتار به متن برای توییتر و فیس بوک بود. نرم افزار فیس بوک به برنامه های اصلی و مهم آیفون تبدیل شد. در ادامه کمپانی اپل در پاسخ به “Google  Wallt” یک نرم افزار ارائه نمود بنام “Pass book” که توسط آن تمام کارهای مربوط به بلیط ها، رفت و آمد های بین المللی و کوپن های تخفیفی توسط یک نرم افزار ساده قابل انجام بود.

moscone_2245155c-large_trans++6f7LZ7seCW96zliyTYX6ViIMpBIiS72GQ3QPBtusw-s

 

سیستم عامل iOS 7 در سال ۲۰۱۳

سیستم عامل iOS 7 از یک تغییر اساسی و زیبایی درونی و ریشه ای برخوردار بود. این زیبایی و طراحی منحصر بفرد اپل مدیون هنر ” جانی ایو (Jony Ive) بود که این تغییرات و طراحی های جدید برای آیفون ۵s و ۵c بکار گرفته شد. یک مرکز کنترل تک ضربه ای که به کاربر اجازه می دهد تا براحتی به تمام قست های ضروری تلفن دسترسی داشته باشد. قسمت هایی مانند وای فای، حالت پرواز، بلوتوث و یک دکمه مخصوص به چراغ قوه که تا بحال در هیچ یک از موارد منوی تنظیمات مشاهده نشده بود. نرم افزار siri به دو حالت صدای زن و مرد ارتقا یافت و قادر به فهمیدن زبان های فرانسوی و آلمانی شد.

ios6andios7_3024214c-large_trans++6f7LZ7seCW96zliyTYX6ViIMpBIiS72GQ3QPBtusw-s

 

سیستم عامل iOS 8 در سال ۲۰۱۴

این سیستم عامل بر روی آیفون ۶ و ۶ پلاس به کار گرفته شد و به “HealthKit” و “HomeKit” مجهز شده بودند که نرم افزار اولی اطلاعاتی در مورد سلامتی بدن و شرایط آن به شما اطلاع می داد و دومین نرم افزار کنترل استاندارد وسایلی را انجام می داد که در خانه به وسیله وای فای کار می کنند و کنترل می شوند.

ویژگی دیگر اضافه شده به آیفون جدید امکان ارسال صدا و یا ویدیو در محل سرویس پیام های کوتاه بود، یک دکمه برای این کار در نظر گرفته شده بود که از طریق آن می توانستید به پیامتان صدا و یا ویدیو ضمیمه کنید. همچنین از یک ویژگی دیگر بنام “QuickType” به شما در نوشتن پیغام کمک می کرد و کلمه مورد نظر شما را پیش بینی می کرد و در نهایت یک سرویس میزبانی فایل بنام “iCloud Drive” که به شما امکان می دهد تا فایل های مختلفی را در این سرویس آپلود کنید و در هر کجا که باشید با یک اتصال اینترنت و یکی از محصولات اپل و یا کامپیوتر شخصی خود به آن فایل مورد نظر دسترسی داشته باشید.

healthkit_2928917c-large_trans++6f7LZ7seCW96zliyTYX6ViIMpBIiS72GQ3QPBtusw-s

 

سیستم عامل iOS 9 در سال ۲۰۱۵

این سیستم عامل به همراه عمر مفید تر باتری آیفون عرضه شد و بالاتر رفتن میزان نگهداری شارژ و عمر مفید باتری مدیون حالت “توان کم مصرف” و نرم افزار siri بعنوان یک نقش اصلی و کمکی جستجو در تمام آیفون و دسترسی راحت به تمام قسمت های آن بود. طراحی جدید قالب منو و دیگر موارد باعث شد که شاهد صفحه کلید و فونت های جدیدی باشیم و به پیرو آن نقشه ها، یادداشت ها و نرم افزار پسبوک (Passbook) نیز شاهد تغییرات ظاهری بودند.

نمایش اسلاید گونه، انشعابی و تصویر در تصویر از دیگر ویژگی های اپل برای محصولات جدید خود مثل iPad بود و همچنین این امکان در سیستم عامل جدید وجود دارد که همزمان با  چند نرم افزار کار کنید.

همچنین در نسخه ی بروز رسانی شده ۲۰۱۶ این سیستم عامل، اپل به عنوان تغییرات نهایی مواردی نظیر حالت شبانه، اخبار و موضوعات داغ اقتصادی، رمز عبور برای نرم افزار یادداشت برداری و یک نرم افزار مربوط به سیستم پخش و رادیو اتومبیل را به سیستم عامل خود افزوده است.

ios9_3352604b-large_trans++pJliwavx4coWFCaEkEsb3kvxIt-lGGWCWqwLa_RXJU8

0

تصاویری از دستیار صوتی Siri در سیستم عامل OS X فاش شد

دستیار صوتی اپل موسوم به Siri ظاهرا قرار است به سیستم‌عامل دسکتاپ این کمپانی نیز راه پیدا کند. به تازگی تصاویری از این دستیار صوتی در سیستم‌عامل OS X منتشر شده است. 

بنابر شایعات جدید، اپل قصد دارد Siri را در نسخه بعدی سیستم‌عامل OS X ارائه دهد. درحالیکه انتظار داریم در کنفرانس WWDC امسال شاهد معرفی Siri در OS X باشیم، اما وب‌سایت MacRumors تصاویر اسکرین‌شاتی را منتشر کرده که سیری را در سیستم‌عامل یاد شده نشان می‌دهد. در این تصاویر لوگو سیاه و سفید این دستیار صوتی در نوار منو قرار داده شده و در بخش داک نیز یک آیکون موجی شکل رنگی که مرتبط با سیری است به چشم می‌خورد.

وب‌سایت MacRumors اعلام کرده که با کلیک بر روی این دو آیکون، دستیار شخصی اپل اجرا و منتظر شنیدن فرامین صوتی کاربر خواهد شد. گزینه Hey Siri نیز در بخش تنظیمات این دستیار صوتی در دسترس قرار دارد، اما این قابلیت به صورت پیشفرض غیرفعال است. وب‌سایت مورد اشاره همچنین بیان داشته که در حال حاضر سیری در مرحله توسعه اولیه برای سیستم‌عامل OS X است و امکان تغییر آیکون‌ها در نسخه نهایی آن وجود دارد. انتظار می‌رود اپل تمامی قابلیت‌های Siri که در iOS ارائه می‌شود را در نسخه دسکتاپ آن نیز ارائه دهد.

siri on os x

اگر این تصاویر واقعی باشند، به وضوع مشخص می‌شود که اپل نسبت به مایکروسافت، روش متفاوتی را برای ارائه یک دستیار صوتی به کاربران دسکتاپ در نظر گرفته است. مایکروسافت دستیار شخصی خود موسوم به کورتانا را به طور مستقیم در رابط کاربری بخش جستجوی ویندوز ۱۰ جای داده، اما ظاهرا اپل قصد دارد این دو بخش را به صورت مجزا در اختیار کاربران قرار دهد و به همین منظور برای هر کدام یک آیکون را در نوار منو OS X در نظر گرفته است. البته این شرایط ممکن است در نسخه‌های بعدی سیستم‌عامل دسکتاپ اپل تغییر کند، اما در نهایت انتظار می‌رود تا در کنفرانس WWDC اپل که بزودی برگزار خواهد شد، طرز کار دقیق سیری را در OS X ببینیم.

منبع theverge

 

0

رمز عبور همیشه مایه دردسر است، مخصوصا در دنیایی که داپما نیاز است یک دوجین رمز عبور را به‌یاد داشته باشیم. یک راه حل برای این مساله استفاده از یک دستگاه برای باز کردن قفل دستگاه دیگر است.

 

به گزارش کلیک، اپل در حال کار بر روی ایجاد فناوری مشابه برای مک‌بوک است، تا کاربران بتوانند با اسکن اثر انگشت بر روی حسگر لمسی آیفون، قفل کامپیوتر را باز کنند.

جزییات چگونگی انجام این کار مشخص نیست. در ساده‌ترین حالت هنگامی‌که شما آیفون خود را در مجاورت مک‌بوک باز می‌کنید، قفل کامپیوتر شما نیز باز خواهد شد. گزینه ساعت اپل و مک‌بوک نیز محتمل است. یک اپلیکیشن با نام Knock کارکرد مشابهی دارد اما نیازمند نصب اپلیکیشن روی هر دو دستگاه ساعت و مک‌بوک است.

بر اساس گزارشات، این قابلیت جدید ممکن است روی نسخه بعدی OS X, 10.12 در دسترس باشد.

البته کاملا مشخص است که اگر قرار باشد کاربران سیستم خود را با اثر انگشت باز کنند، نسل بعدی مک‌بوک‌ها نیازمند اسکنر اثر انگشت هستند.  شرکت این اختراع را یک سال پیش به‌انجام رسانده است اما هنوز نشانی از اجرای آن دیده نمی‌شود.

روز چهارشنبه نیز فروم مک اعلام کرد که سیری ممکن است وارد OS X نیز بشود.

هیچ کدام از این شایعات به‌طور رسمی توسط اپل تایید نشده‌اند. این شرکن در نظر دارد OS X 10.12 را در کنفرانس توسعه دهندگان WWDC به نمایش بگذارد. این نسخه جدید احتمالا در پاییز در دسترس قرار خواهد گرفت.

منبع: mashable

0

دستیار مجازی سیری به زودی به سیستم عامل OS X می آید

چند هفته ایست که شایعه شده کمپانی اپل قصد دارد تا دستیار مجازی سیری را به عنوان یکی از ویژگی های جدید در بروزرسانی OS X 10.12 اضافه کند و اکنون اسکرین شات هایی از منوبار سیری و آیکون اپلیکیشین این دستیار مجازی منتشر شده که مهر تاییدی بر این شایعات می زند. 

 

بر این اساس، می توان این چنین برداشت کرد که به زودی، سیری در بروزرسانی 2016 مک، به این سیستم عامل اضافه خواهد شد. در اسکرین شات زیر آیکون سیری را به رنگ سیاه و سفید مشاهده می کنید که واژه Siri درون کادری مستطیلی شکل درج شده است.

 

این در حالیست که در اسکرین شات بعدی، آیکون سیری کاملاً رنگی بوده و در آن امواجی با رنگ های مختلف را مشاهده می کنید. با کلیک کردن بر روی این آیکون ها، امواج این اپلیکیشن به حرکت در می آیند تا به کاربر اعلام کنند که آمده شنیدن دستورات هستند. درست همانند آن چه که در دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل iOS مشاهده می شود.

 

علاوه بر دسترسی به سیری از طریق این دو روش، امکان فعال کردن این دستیار مجازی از طریق هندزفری و با دستور صوتی Hey Siri نیز فراهم شده است. جهت اطلاع باید بگوییم که قابلیت Hey Siri به صورت پیش فرض غیرفعال است و کاربران می توانند در صورت تمایل آن را از منوی Preferences فعال کنند.

 

در حال حاضر، یکپارچه سازی سیری با پلتفرم مک در مراحل آغازین خود قرار دارد و پیش بینی می شود که این دستیار مجازی بتواند همانند خدماتی که به کاربران iOS ارایه می دهد، به بسیاری از سوالات و درخواست های کاربران مک از قبیل باز کردن اپلیکیشن ها، انجام جست و جوهای گوگلی، کنترل کردن هوم کیت، ارسال پیام متنی، خواندن ایمیل، تنظیم رویدادهای تقویم و غیره را پاسخ دهد.

 

به هر حال، باید منتظر کنفرانس جهانی توسعه دهندگان کمپانی اپل در سال 2016 موسوم به WWDC باشیم و ببینیم که آیا این قابلیت به OS X 10.12 اضافه خواهد شد یا خیر.

اپل

سیری

 

منبع: macrumors

0

سال هاست که شایعات و گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه اپل قصد دارد برند OS X سیستم عامل دسکتاپی خود را تغییر دهد به گوش می رسد. اکنون نیز یک نشانه بزرگ دیگر که به تازگی در بین اسناد اپل کشف شده گواهی می دهد که اپل در حال آماده شدن برای تغییر برند OS X یا همان سیستم عامل دسکتاپی خود است. 

اپل آماده تغییر برند یکی از مهم ترین محصولات خود است


برند OS X، یادگاری سال های گذشته اپل است؛ همان سال هایی که شرکت کوپرتینویی ما هنوز وارد صنعت موبایل نشده بود. هم اکنون تمامی سیستم عامل های دیگر این شرکت، یک فرمت متفاوتی را دنبال می کنند، به این معنی که فرمت سایر سیستم عامل های اپل به شکل productOS یا نام محصول و سپس پسوند سیستم عامل بیان می شود.
برای مثال، اپل واچ با سیستم عامل WatchOS کار می کند در حالی که آیفون ها و آیپدها از iOS استفاده می کنند و نام سیستم عامل اپل تی وی نیز tvOS است.


از آنجا که OS X به صورت پیش فرض روی تمامی دستگاه های مک، مک بوک و مک پروها نصب شده است، انتظار می رود که نام این سیستم عامل به MacOS تغییر پیدا کند و یکی از مستندات جدید اپل نیز کاملاً روی این تغییر تاکید کرده است.

 

این شرکت به تازگی اطلاعات جدیدی را در مورد "روز زمین" 2016 منتشر کرده که یکی از بزرگ ترین ابتکارات زیست محیطی امسال است. اما در پست های وبلاگ این شرکت به جای OS X، از MacOS استفاده شده تا به سیستم عامل دسکتاپی خود اشاره کند.

 

جالب است بدانید که اپل به سرعت وب سایت خود را بروزرسانی و نام MacOS را از منبع پاک کرد تا نشان دهد که استفاده از این نام کاملاً اتفاقی بوده است.


توسعه دهندگان پیش از این نیز نشانه هایی از نام MacOS را در کدهای OS X پیدا کرده بودند که نشان می داد این تغییر برند به زودی رخ خواهد داد.

 

منبع: businessinsider

0

حافظه نهان یا cache مرورگرهای اینترنتی برخی اطلاعات مانند متون ، تصاویر و فایلهای موجود در صفحات اینترنتی که شما مشاهده کرده اید را روی کامپیوتر یا موبایل شما ذخیره می کند تا در بازدید های بعدی سرعت بارگذاری ( load ) آن صفحات را افزایش دهد . گاهی اوقات حافظه نهان یا کش مرورگر مانع نمایش تغییرات جدید می شود و یا بدلیل مشکلات عملکردی در هنگام ذخیره اطلاعات تناقض هایی با محتوای اصلی بوجود می آید. شما برای حل این مشکل می توانید از پاک سازی حافظه نهان یا clearing cache مرورگر خود استفاده کنید .این آموزش شامل دستور العمل هایی است که نحوه پاک سازی حافظه نهان یا کش مرورگر سافاری(Safari) در Mac OS X را به شما دوستان آموزش می دهد .در ادامه با آموزشی دیگر از ساب سان همراه باشید.
مرورگر سافاری(Safari) برای Mac OS X
1- زمانی که مرورگر سافاری شما بازاست روی منو Safari و سپس روی Empty Cache کلیک کنید.

2- در کادر نمایش داده شده برای تایید روی Empty کلیک کنید.