3
+2
1

چطور مطالبی که به صورت غیرقانونی کپی می‌شوند را به گوگل معرفی کنیم؟

کپی کردن مطالب به کسب اجازه از ناشر به امری رایج در وب ایران تبدیل شده است. برخی از وب‌سایت‌ها این حق را برای خود قائل هستند تا مقاله، تحلیل، بررسی یا هر نوع نوشته یا تصویری را از شما برداشته و بدون ذکر نام شما در وب سایت خود درج کنند. اما حداقل گوگل در صورت گزارش این مورد، صفحه‌ی گزارش شده را از لیست جستجوهای خود حذف می‌کند. 

شاید برای شما پیش آمده باشد که مطالب و آثار محتوایی شما در دیگر سایت‌ها بدون ذکر منبع و لینک مطلب در اینترنت کپی شود و این مطالب کپی در جستجوی گوگل آمده و در برخی شرایط حتی بالاتر از سایت شما قرار می‌گیرد. در صورت روبرو شدن با این سایت‌هایی که مطالب را به صورت غیرقانونی کپی می‌کنند باید چه کار کنیم. 

یکی از موارد که ناشران محتوا در اینترنت باید رعایت کنند، حفظ حقوق معنوی آثار است. برای این کار باید در مطلبی که می‌خواهید از آن برداشت یا کپی کنید باید از ناشر اجازه بگیرید.

هر چند در ایران قانون کپی‌رایت رعایت نمی‌شود، اما برای رعایت قانون کپی‌رایت در اینترنت و در جستجوی اینترنتی حساسیت‌های زیادی در دنیا وجود دارد.  یکی از موارد که کپی‌کاران غیر قانونی اینترنتی به وجود می‌آورند و موجب ناخشنودی و هدر رفتن تلاش تولید کننده آثار است، ایندکس شدن مطالب کپی شده در موتورهای جستجو است.

گوگل راهکاری برای این حذف این صفحات کپی‌‌کار غیر قانونی در موتور جستجوی خود اندیشده است.

برای این کار باید وارد لینک گزارش سایت شوید. برای این کار روی این لینک کلیک کنید. صفحه‌ای به شکل زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

Copyright Removal

در این صفحه باید ابتدا اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

در کادر آبی سه کادر وجود دارد.  در کادر اول یا همان کادر «Identify and describe the copyrighted work» باید دلیل اعتراض خود را به انگلیسی وارد کنید.
مثال (This website has been violated my article and copy/paste it on his website.)

در کادر دوم یا کادر«Where can we see an authorized example of the work» باید آدرس اینترنتی (URL)صفحه‌ مطلب در سایت خود را وارد کنید. صفحه مربوط به همان مطلبی که دیگران از روی آن کپی کردند تا گوگل بتواند با مقایسه متوجه کپی کردن دیگران از مطلب شما بشود. 

در کادر سوم یا کادر «Location of infringing material»نیز باید آدرس اینترنتی(URL) صفحه یا صفحات کپی‌کار غیرقانونی را وارد کنید. اگر چندین وب سایت از روی مطلب شما کپی کرده‌اند آدرس هر کدام را در یک سطر وارد کنید. به این ترتیب می‌توانید چندین وب سایت نقض کپی رایت را یکجا گزارش کنید. توجه داشته باشید که وب سایت‌های گزارش شده همگی باید همان مطلبی که در لینک بالا، آن را وارد کردید، کپی کرده باشند. 

سپس سه متن تأییدیه را تیک می‌زنیم و بعد باید کادرهای تاریخ (مثال: 9/8/2016) و امضاء (Hamed Ghasemi Naraghi) را پرکنید. در انتها نیز کادر «من ربات نیستم» را تیک بزنید.

پس از اتمام مراحل روی دکمه ثبت یا همان Submit کلیک کنید تا وارد صفحه گزارش شوید. در این صفحه لیست صفحات گزارش شده وجود دارد و گزارشی از تأیید، پذیرش و عدم پذیرش این صفحات توسط گوگل به شما داده می‌شود. در صورتی که بعدا بخواهید وارد لیست صفحات گزارش شده بروید باید روی این لینک کلیک کنید.

گزارش مکرر وب‌سایت‌های کپی‌کار و ناقض حق ناشر باعث می‌شود تا گوگل رتبه‌ی آن‌ها را تزل داده و مهم‌ترین مجرای ورودی ترافیک خود را از دست بدهند. 

 

-1
1

12

اگر فکر می‌کنی آنچه در اینترنت می‌بینی یا می‌خوانی تو را از زندگی عقب می‌اندازد، رهایش کن و به زندگی‌ات برس؛ اما جلوی من را نگیر: اینترنت من با اینترنت تو فرق دارد!

        ‌

این‌که تلگرام‌ات پر است از داده‌های سخیف و کم‌ارزش، لطفا ارزش تلفن هوشمند، این نمایه‌ی مجتمع هنر و تکنولوژی را زیر سوال نبر. اگر در دوران پرشکوه فیسبوک در ایران، تک‌تک نظرسنجی‌های چرند دوران را پر می‎کردی و بازی‌های احمقانه راه می‌انداختی و حالا می‌گویی دیگر کاری آن‌جا نداری، لطفا نگو فیسبوک مزخرف است. چیزی که تو در فیسبوک می‌دیدی با چیزی که من و امثال من می‌دیدند فرق داشت. اگر بیست‌وچهار ساعته روی تصاویر اینستاگرام دیگران غلت می‌زنی، نگو اینستاگرام مبتذل است؛ در واقع تو در مبتذل‌ترین لایه از یک ابزار غرق شده‌ای. آدم‌های عمیق‌تری را فالو کن، کانال‌های بهتری را دنبال کن.

اگر دغدغه‌ات این است که اینترنت، قاتل تعامل من با محیط اطرافم است، باید بگویم که در اشتباهی. در «اینترنتِ من» چیزهای زیادی برای یادگرفتن وجود دارد. منِ گوشه‌گیر، همین تعاملات اجتماعی دست‌وپا شکسته‌ام را از اینترنت یاد گرفته‌ام. من هم مثل میلیون‌ها نفر، خودم را با اینترنت شناختم و در میان هجوم داده‌های بی‌دروپیکر، اطلاعات معناداری را برای خودم پیدا کردم.

پیش‌تر گفته بودم که خدا پدر کتاب کاغذی را بیامرزد، حالا هم اعتراف می‌کنم که بخش عمده‌ی خوانده‌های چند سال اخیرم در نمایشگرهای شیشه‌ای مملو از پیکسل بوده. بر من خرده نگیر که کم کتاب می‌خوانم. من هم از پشت همین پنجره‌ی چند اینچی تلفنم، به خیال‌انگیزترین تفکرات بشر سر زده‌ام.

اگر صبح تا شب، این‌و‌آن غر می‌زنند که گوشی‌ات را کنار بگذار، دست‌کم دلیلی برای عشق‌ورزی‌ به گجتت‌ داشته باش. اگر گوشی‌ات تفریحت است، از تفریحت دفاع و به آن افتخار کن. وقت‌تلف‌کردنی که از روی آگاهی باشد ترجیح دارد به خفتگی در پستوی ترس از تکنولوژی.

من که می‌گویم گوشی‌ات را زمین نگذار! اما لطفا مثل مرغ به هر دانه‌ای که پیش رویت قرار می‌گیرد نوک نزن. باهوش باش، انتخاب کن و از اندیشیدن و لذت‌بردن دست برندار.

 

1
+1

با بهترین روش‌ها برای سرچ تصاویر به صورت معکوس آشنا شوید

سرچ تصاویر به صورت معکوس روشی است که به شما امکان می‌دهد به جای اینکه در اینترنت به دنبال اطلاعات مربوط به یک کلمه یا عبارت بگردید، یک عکس را جستجو کنید. با استفاده از این روش شما با در نظر گرفتن یک عکس به عنوان مرجع، به دنبال تصاویر مشابه یا کیفیت های مختلف آن تصویر می‌گردید.

 

این روش هم چنین برای این کاربرد دارد که بفهمید از عکس‌های شما بدون اجازه در چه سایت‌هایی استفاده شده است یا اینکه بفهمید ریشه یک عکس به کجا بر میگردد تا سپس بتوانید تمامی کپی‌های موجود از آن عکس را پیدا کنید. موتورهای جستجوی مختلف می توانند برای سرچ تصاویر به صورت معکوس به شما کمک کنند و در ادامه با بهترین و محبو‌ب‌ترین موتورهای جستجوی سرچ معکوس تصویر آشنا خواهیم شد. 

 

 

1. Google Images

Google Images

 

جای تعجب نیست که محبوب‌ترین موتور جستجوی دنیا، یکی از بهترین موتورهای سرچ معکوس تصویر در بازار باشد. سرچ تصاویر گوگل رایگان و قدرتمند است و بهترین نتایجی را که به دنبال آنها هستید، ارایه می‌کند. Google Images بزرگترین پایگاه داده تصاویر در اینترنت را دارد و شما می‌توانید با یک سرچ تصویر معکوس به دنبال تصاویر مشابهی با ابعاد متفاوت، اشکال متفاوت، رزولوشن متفاوت و غیره بگردید.

 

برای انجام سرچ معکوس تصویر تنها کافی است که تصویر مورد نظر خود را در باکس جستجوی گوگل Drag کرده یا URL تصویر مورد نظر را در باکس جستجوی تصویر وارد کنید.

 

اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی با راست کلیک کردن روی تصویر و انتخاب گزینه Search Google for Images، یک سرچ معکوس تصویر انجام دهید.

 

2. Yandex

Yandex

 

یاندکس در واقع گوگل روسیه است. یاندکس یکی از قدرتمندترین موتورهای جستجوی در منطقه روسیه است. قابلیت سرچ معکوس تصویر این مرورگر به شما امکان می‌دهد که در سراسر وب به دنبال تصاویر مشابه بگردید.

 

برای انجام سرچ معکوس تصویر در این مرورگر می‌توانید به سادگی تصویر مورد نظر خود را از کامپیوترتان آپلود کرده یا URL تصویر را وارد کنید. یاندکس دارای مرجع بزرگی از تصاویر ایندکس شده است و شما می‌توانید نتایج سرچ را مبتنی بر سایز تصویر فیلتر کنید.

 

برای استفاده از سرچ معکوس این مرورگر نیاز به ثبت نام نخواهید داشت و استفاده از آن مانند Google Images رایگان است. درست مانند گوگل کروم، اگر از مرورگر یاندکس استفاده می‌کنید، می‌توانید با راست کلیک کردن روی تصویر مورد نظر خود و انتخاب گزینه Search For this Image on Yandex، به صورت معکوس سرچ تصویری انجام دهید.

امروز در خبرها خواندیم که وزیر ارتباطات در پایان سفرش به روسیه و ارایه جمع بندی از نتایج سفر، ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری میلادی، فعالیت موتور جستجوگر روسی یاندکس در ایران از سر گرفته شود.

 

3. Bing Image Match

Bing Image Match

 

 مرورگر بینگ که مالکیت آن به مایکروسافت تعلق دارد نیز یک ابزار سرچ معکوس تصویر در اختیار شما قرار می‌دهد. برای سرچ تصویر تنها کافی است که آن را آپلود کرده یا لینک تصویر خود را وارد کنید تا بینگ تمامی تصاویر مربوط را به شما نمایش دهد.

 

در سرچ تصاویر بینگ هم چنین می‌توانید تمامی تصاویر را به صورت اسلاید شو در صفحه نتایج سرچ مشاهده کنید. با یک کلیک روی گزینه Source Image بدون اینکه نیاز باشد روی تمامی تصاویر کلیک کنید، به تصویر اصلی ارجاع داده می‌شوید.

 

4. TinEye Reverse Image Search

TinEye Reverse Image Search

 

با بیش از 15.6 میلیارد تصویر ایندکس شده، TinEye Reverse Image Search یکی از بهترین موتورهای جستجوی تصویر در جهان محسوب می‌شود. TineEye به صورت انحصاری روی سرچ تصویر متمرکز است و درنتیجه نسبت به سایر موتورهای جستجو دارای مزیت رقابتی است.

 

این موتور جستجو قابل اعتماد است و شرکت‌های بزرگی همچون Adobe، Kayak، Discover، Groupon و غیره از آن استفاده می‌کنند. در این موتور جستجو نیز می‌توانید برای سرچ معکوس تصویری، تصویر مورد نظر خود را آپلود کرده یا لینک تصویر را وارد کنید.

 

شما هم چنین می‌توانید یک پلاگین مرورگر را برای TinEye در اکثر مرورگرهای معروف برای مثال گوگل کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، سافاری یا اوپرا دانلود کنید. این پلاگین به شما امکان می‌دهد تا بدون نیاز به خروج از صفحه فعلی، به صورت مستقیم سرچ معکوس تصویری انجام دهید.

 

5. ImageBrief

ImageBrief

 

ImageBrief فروشگاهی برای تامین تمامی نیازهای مربوط به عکس شماست. این سرویس به شما امکان جستجو، خرید یا فروش تصاویر را به ساده‌ترین روش ممکن می‌دهد.

 

به عنوان یک عکاس یا طراح می‌توانید با استفاده از ImageBrief در کمترین زمان ممکن به دنبال کپی تصاویر خود بگردید. در این سرویس هم چنین می‌توانید با پرداخت پول به برخی از عکاسان، از آنها بخواهید که مجموعه‌ای از مسحورکننده ترین تصاویر از سراسر جهان را برایتان ثبت کنند.

 

6. Image Raider

Image Raider

 

این سرویس به خودی خود یک موتور جستجوی معکوس تصویر نیست، اما با استفاده از سرویس‌های Google Images، Bing Images و Yandex تمامی تصاویری که به آنها نیاز دارید را گردآوری می‌کند.

 

از سوی دیگر Image Raider به شما امکان می‌دهد که 20 تصویر را به صورت همزمان سرچ کنید. با بهره مندی از تصاویر سه سرویس مذکور، Image Raider به شما اطمینان می‌دهد که به آرشیوی غنی دسترسی دارید و نیازی نیست که به صورت تک تک از این موتورهای جستجو استفاده کنید.

منبع: ubergizmo

1
+1

آموزش ویندوز 10: کاهش مصرف داده در اینترنت کابلی با فعال کردن حالت Metered

هر دو ویندوز 10 و 8 امکان تعیین چند نوع از اتصال‌های اینترنتی را به عنوان Metered Connection به کاربر می‌دهند. با فعال بودن این قابلیت، می‌توانید مصرف داده‌های خود را در ویندوز و برخی از نرم‌افزارهای معینی که بدون درخواست از کاربر به اینترنت متصل شده و داده مصرف می‌کنند را محدود کنید. اما این قابلیت به طور رسمی برای اینترنت کابلی در دسترس نیست! 

مایکروسافت در ویندوز 10 و ویندوز 8 قابلیتی به نام Metered Connection را گنجانده است. کاربرد قابلیت یاد شده بیش‌تر در اینترنت‌های حجمی است که میزان مصرف داده‌ی محدودی در بازه‌های زمانی خاص دارند؛ کانکشنی که اگر بیش از حجم تعیین شده برای یک بازه‌ی زمانی داده مصرف کنید، با صورت حسابی نجومی روبه‌رو خواهید شد! این قابلیت در ویندوز 10 و 8 فقط برای محدود کردن و کاهش مصرف داده‌های اینترنتی در اتصال‌های اینترنتی (connection) موبایلی و بی‌سیم (Wi-Fi) قابل استفاده بوده و امکان اعمال محدودیت به اتصال کابلی (Ethernet connection) وجود ندارد.

بر اساس گزارش مایکروسافت، قابلیت Metered Connection عملکرد ویندوز و نرم‌افزارها را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که باعث کاهش مصرف داده‌ی شما در شبکه‌های بی‌سیم و موبایلی می‌شود. اگر از شرکت‌های خدمات دهنده‌ی اینترنتی (ISP) که دارای محدودیت مصرف داده‌ی ماهانه هستند استفاده می‌کنید، خبر خوش این است که می‌توانید با ویرایش رجیستری حالت Metered Connection را برای اینترنت کابلی خود فعال کرده و مصرف داده‌ی خود را کاهش دهید.

 

اعمال حالت Metered به اتصال کابلی با ویرایش رجیستری

به منظور فعال کردن قابلیت Metered Connection در اینترنت کابلی، باید به رجیستری ویندوز مراجعه کرده و تغییرات اندکی در آن ایجاد کنید.

هشدار: ویرایشگر رجیستری ابزاری قدرتمند بوده و عدم استفاده‌ی صحیح از آن می‌تواند باعث ناپایداری و آسیب غیرقابل ترمیم در سیستم شود. این کار یک ترفند بسیار ساده بوده و تا زمانی که در چهارچوب دستورالعمل‌های بیان شده عمل کنید، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد. اگر تجربه‌ی کار با ویرایشگر رجیستری را ندارید، پیش از هر کاری بهتر است مقاله‌های آموزشی مختلفی در این زمینه مطالعه کنید. همچنین قبل از اعمال تغییرات حتما از رجیستری و رایانه‌ی خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید.

برای شروع کار عبارت “regedit” را پس از کلیک روی منوی شروع تایپ کرده و کلید اینتر را برای باز شدن ویرایشگر رجیستری و اعمال تغییرات در ویندوز، از صفحه کلید بفشارید. سپس با استفاده از نوار کناری سمت چپ ویرایشگر رجیستری به مسیر زیر مراجعه کنید.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\DefaultMediaCost

 قبل از این که قادر به ویرایش کلید در مسیر یاد شده باشید، باید یک گام اضافی را برای دسترسی به آن پشت سر بگذارید که در ادامه‌ی مقاله به طور صریح بیان خواهیم کرد.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

 

کسب مالکیت کلید محافظت شده‌ی DefaultMediaCost

DefaultMediaCost یک کلید محافظت شده است؛ بنابراین به طور پیش‌فرض قادر به ویرایش این کلید نخواهید بود. اگر اولین باری است که قصد ویرایش این کلید را دارید، ابتدا باید این کلید را به نام خود ثبت کرده و مالکیت آن را داشته باشید؛ سپس باید اجازه‌ی دسترسی به آن را صادر کنید. در غیر این صورت با پیام “Cannot edit …… : Error writing the value’s new contents.” مواجه خواهید شد. انجام این کار بسیار ساده بوده و یک‌بار برای همیشه این تنظیمات را انجام خواهید داد. به منظور صدور مجوزهای لازم برای کلید DefaultMediaCost، روی آن کلیک راست کرده و گزینه‌ی “...Permissions” را از منوی جاری انتخاب کنید.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

در پنجره‌ی ظاهر شده روی دکمه‌ی Advanced کلیک کنید. حال، در پنجره‌ی Advanced Security Settings به منظور مشخص کردن مالک کلید روی لینک Change روبه‌روی فهرست مالکان (Owner) کلیک کنید.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

در پنجره‌ی Select User or Group و جعبه‌ی Enter the object name to select، نام کاربری استفاده شده در ویندوز یا آدرس ایمیل استفاده شده در حساب کاربری مایکروسافتی را که با آن وارد ویندوز شده‌اید (sign in)، وارد کنید. حالا برای تایید اعتبار نام کاربری روی دکمه‌ی Check Names کلیک کنید. پس از تایید، به منظور بستن پنجره‌ی Select User or Group روی OK کلیک کرده و در پنجره‌ی Advanced Security Settings هم دکمه‌ی OK را بفشارید.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

در پنجره‌ی Permissions for DefaultMediaCost روی گروه کاربران (Users group) کلیک کرده و تیک موجود در ستون Allow و مقابل گزینه‌ی Full Control را برای صدور مجوز کنترل کامل کلید، بگذارید. در صورت تمایل می‌توانید به جای اعطای مجوز به گروه کاربران، فقط به یک حساب کاربری (user account) اجازه‌ی کنترل کامل را بدهید. به این منظور، در همین پنجره روی دکمه‌ی Add کلیک کرده و مراحل مشابه یاد شده برای افزودن حساب کاربری به فهرست مالکین را دنبال کنید. در نهایت تیک Full Control را در ستون Allow بزنید. پس از بهره‌مندی از راهکار مورد نظر خود روی OK کلیک کرده و به ویرایشگر رجیستری مراجعه کنید. پس از صدور این مجوز قادر به ویرایش آزادانه‌ی کلید خواهید بود.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

حالا با کلیک روی کلید DefaultMediaCost، آن را در حالت انتخاب قرار داده و برای ویرایش مقادیر داخل آن اقدام کنید. به این منظور روی مقدار Ethernet موجود در پنل سمت راست دوبار کلیک کنید.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

در پنجره‌ی مربوطه عدد موجود در جعبه‌ی قابل ویرایش Value data را از عدد ۱ به عدد ۲ تغییر دهید و سپس روی OK کلیک کنید.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

حالا می‌توانید از پنجره‌ی ویرایشگر رجیستری خارج شوید. اتصال اترنت شما هم‌اکنون در حالت metered قرار دارد. در حقیقت خدمات پرمصرف سیستم عامل مانند بروزرسانی ویندوز و دانلود خودکار نرم‌افزارها بدون کسب اجازه از سوی کاربر قادر به انجام وظایف خود نخواهند بود. همچنین با فعال بودن قابلیت Metered Connection رفتار برخی از نرم‌افزارها که با این قابلیت سازگاری دارند، در رابطه با مصرف داده‌ی اینترنتی تغییر کرده و محدودتر خواهد شد.

متاسفانه رابط کاربری تنظیمات در ویندوز قادر به بروزرسانی نمایش اتصال محدود (metered) برای اترنت نیست و مانند زمانی که اتصال metered برای کانکشن‌های موبایلی و بی‌سیم فعال است عمل نخواهد کرد. به همین دلیل به منظور بازبینی تنظیمات باید به ویرایشگر رجیستری مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که عدد ۲ موجود در جعبه‌ی Value data به معنی اتصال محدود شده (metered) و عدد ۱ هم به معنای اتصال با پهنای باند نامحدود (unmetered) است.

در صورتی که مایل به بازگردانی تنظیمات اتصال اینترنت کابلی به حالت نامحدود هستید، به کلید DefaultMediaCost موجود در رجیستری ویندوز 10 مراجعه کرده و مقدار Ethernet را از ۲ به ۱ تغییر دهید.

استفاده از کلید استخراج شده از رجیستری برای اعمال اتصال محدود

اگر تمایلی به گشت و گذار در محیط رجیستری را ندارید، می‌توانید برای تعیین اتصال محدود شده و نامحدود برای اینترنت کابلی از کلیدهایی که ما از رجیستری استخراج کرده‌ایم، استفاده کنید. یکی از کلیدها قابلیت metered connection را فعال و دیگری آن را به حالت پیش‌فرض خود (حالت غیرفعال) بازمی‌گرداند. هر دو کلید استخراج شده در یک فایل فشرده با فرمت “Zip.” قرار دارند. البته باید قبل از استفاده از کلیدهای استخراج شده، مرحله‌ی مربوط به مالکیت کلید DefaultMediaCost را پشت سر بگذارید؛ بنابراین مجبور به استفاده از ویرایشگر رجیستری خواهید بود! سپس می‌توانید با دوبار کلیک روی کلید مورد نظر و فشردن کلید تایید در پنجره‌ی ظاهر شده، تنظیمات مربوطه را در رجیستری اعمال کنید. در واقع با بهره‌مندی از کلیدهای استخراج شده، می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

فایل‌های استخراجی در واقع همان کلیدهای رجیستری هستند که در مراحل قبلی تغییراتی در آن‌ها ایجاد کرده و آن‌ها را با پسوند “REG.” ذخیره کردیم. دوبار کلیک روی کلید Enable Metered Ethernet Connection، مقدار Ethernet را به ۲ تغییر داده و دوبار کلیک روی کلید (Restore Unmetered Ethernet Connection (Default، مقدار آن را به ۱ بازمی‌گرداند.

کاهش مصرف داده اینترنت کابلی

اگر از اتصال کابلی اترنت استفاده کرده و هنوز هم خدمات دهنده‌ی اینترنت مورد استفاده‌ی شما دارای محدودیت حجمی در بازه‌ی زمانی خاص است، با تنظیم اتصال کابلی خود به صورت محدود شده، می‌توانید از مصرف داده‌ی بیش از حد ویندوز و برخی از نرم‌افزارهای موجود در آن که بدون هیچ اخطاری حجم اینترنت شما را مصرف می‌کنند، جلوگیری کنید.

آیا از اتصال محدود شده در اتصال کابلی خود استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع howtogeek howtogeek

 

0

آخر هفته ها فرصت مناسبی است برای بسیاری از خانواده ها بود تا بتوانند از فرصت تعطیلی استفاده کنند و یک مسافرت چند روزه را تدارک ببیند. برای مثال در تعطیلات 8 و 9 مرداد ماه ، بیشتر این مسافرت ها از روز ۵ شنبه ۷ مرداد ماه آغاز و در شنبه ۹ مرداد ماه به پایان رسید. در کنار مسافران، افراد زیاد دیگری هم بودند که سفر نکردن را انتخاب کردند و این زمان را به استراحت و یا انجام کارهای شخصی خود اختصاص دادند.

 

تحلیل رفتار کاربران ایرانی در تعطیلات ۸ و ۹ مرداد

بررسی رفتار کاربران ایرانی در این فرصت ۳ روزه یعنی پنجشنبه، جمعه و شنبه (۷ تا ۹ مرداد ماه) میتواند خالی از لطف نباشد. البته لازم به ذکر است که این اطلاعات به کمک آمارهای شبکه توزیع محتوا (CDN) ابر آروان و به کمک تحلیل ۳ میلیون کاربر ایرانی استخراج شده است.

کاهش کاربران اینترنت

از نظر تعداد کاربران روز جمعه ۸ مرداد ماه نسبت به روز چهارشنبه ۶ مرداد ماه ۲۶ درصد کاهش مصرف اینترنت را نشان می دهد. در حالی کاهش ۲۶ درصد تعداد کاربران در این بازه مشاهده شده که با توجه به الگوهای پیشین چنین کاهشی بسیار بالا به نظر می رسد. به عنوان مثال روز جمعه ۱ مرداد نسبت به روز چهارشنبه ۳۱ تیرماه تنها با ۷ درصد کاهش تعداد کاربران مواجه بوده است. این مسئله نشان دهنده تفاوت تعطیلی یک روزه با یک تعطیلی طولانی تر است که مردم را بیشتر به سفر ترقیب میکند.

تغییر ساعت استفاده

ساعت ۱ ظهر معمولاً شلوغ ترین ساعت اینترنت ایران از نظر تعداد کاربران است، ساعتی که در در ایام تعطیل جای خودش را به ساعت ۱۰ شب میدهد. به طور کلی در روزهای تعطیل از پیک مصرفی که بین ساعات ۱۱ تا ۱۶ مشاهده می شود خبری نیست و روند کاهشی تعداد کاربران (پس از پایان ساعات اداری) در این ایام از ساعت ۱۸ افزایش یافته و در ساعت ۲۲ به اوج خود می رسند.

 

همچنین تغییر ناچیزی نیز در وسیله مورد استفاده مشاهده می شود، به طوری که استفاده از کامپیوتر از ۲۵ درصد به ۲۲ درصد کاهش یافته و در نتیجه موبابلها و تبلت ها سهم بیشتری را به خود اختصاص میدهند.

 

 

جست و جو در اینترنت

کلماتی کلیدی جست وجو شده در وب نیز تغییرات جالبی را نشان میدهند. به طور مثال جست وجوی «وضعیت راههای کشور» و «وضعیت جاده چالوس» به لیست بیشترینها کلمات جستوجو شده اضافه شده است. همچنین ترافیک وب سایت های سرگرمی نسبت به وب سایت های مربوط به مشاغل افزایش یافته و پیشی گرفته است.

 

0

کیم دات‌کام؛ موسس مگاآپلود، ناقض بزرگ کپی‌رایت

0

 

آموزش تعویض حالت شبکه به 3G و 4G در اندروید

در بعضی از موارد کاربران معمولی اندروید با مشکل عدم آنتن دهی مواجه می شوند با وجود این که شخصی در همان مکان و همان اپراتور می تواند از همه سرویس ها استفاده کند ! برای متوجه شدن علت با ” آموزش تعویض حالت شبکه به ۳G و ۴G در اندروید ” همراه باشید .

حالت شبکه ی خود را عوض کنید

در مواقعی که در مکان های غیر منتظره مانند مرکز شهر ! با عدم آنتن دهی مواجه می شوید حالت شبکه ی خود را عوض کنید شاید در محلی که شما قرار دارید هنوز دکل ۳G یا ۴G نصب نشده باشد

۱- ابتدا در صفحه ی تنظیمات دستگاه خود وارد بیشتر شوید .

change-network-mode0

۲- سپس وارد ” شبکه های موبایل ” شوید .

change-network-mode1

۳- در صفحه ی باز شده حالت شبکه را لمس کنید .

change-network-mode2

۴- در صفحه باز شده می توانید حالت شبکه را تغییر دهید .

گزینه اول (فقط WCDMA ) – شبکه را فقط روی ۳G تنظیم می کند یعنی در جایی که دکل ۳G موجود نباشد با مشکل عدم آنتن دهی مواجه خواهید شد .

گزینه دوم (فقط GSM ) – شبکه را فقط روی ۲G تنظیم می کند در این حالت حداکثر آنتن دهی را در بیشترین نقاط خواهید داشت زیرا هر جا که دکلی باشد حداقل امکان ۲G فراهم است .

گزینه سوم (WCDMA ترجیحی / GSM ) – در این حالت آنتن دهی تقریبا به ۱۰۰ می رسد اما در این حالت اولویت با ۲G است یعنی اگر آنتن دهی ۳G ضعیف باشد شبکه به صورت خودکار بر روی ۲G تنظیم می شود .

گزینه چهارم ( LTE ترجیحی / WCDMA / GSM ) – این حالت آنتن دهی ۱۰۰ درصد هست یعنی هر دکلی موجود باشد آنتن دهی خواهید داشت ! مگر این که دکلی موجود نباشد 

change-network-mode3

تمام شد !

دستگاه خود را بر روی حالت ترجیحی بگذارید

برای آن که همواره آنتن داشته باشید و در دسترس باشید موبایل خود را بر روی حالت ترجیحی قرار دهید .

 

 منبع : همیار پی سی

0

 

5 تا از بهترین کلاینت های FTP رایگان

تبادل فایل بین شما و وب سایتتان زمانی بهتر انجام می شود که این کار بوسیله ی کلاینت های ارسال فایل تحت عنوان کلاینت های FTP انجام گیرد.از این خانواده ی کلاینت های امن،میتوان به SFTP و FTPS ها اشاره کرد.در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا بهترین کلاینت های ارسال فایل به هاست و سرور آشنا شویم.با سمیکالن همراه باشید.

شما در حالت عادی می توانید با استفاده از FTP هاست اقدام به ارسال فایل به آن بکنید.ولی باید بدانید که این FTP امنیت چندانی ندارد. و احتمال لو رفتن اطلاعاتتان در هنگام ارسال فایل وجود دارد.زیرا آن نمی تواند فایل های شما را هنگام ارسال مخفی نماید و همین می تواند باعث شود تا فایل های شما در معرض خطر قرار گیرند. و لو بروند.ولی ما می خواهیم در این مقاله شما را با بهترین کلاینت های FTP که امنیت بسیار بیشتری دارند آشنا کنیم تا با اطمینان خاطر بیشتری به این عملیات بپردازید.

fz

FileZilla یک کلاینت ارسال فایل امن و متن باز است.شاید به همین دلیل هم در صدر جدول بهترین های ما قرار می گیرد.این نرم افزار بسیار سریع است و قادر است ارسال فایل ها را به طور همزمان مدیریت و انجام دهد و همچنین از SFTP و FTPS پشتیبانی می کندو یکی از قابلیت هایی که این نرم افزار داراست این است که شما اگر مجبورید در محل کارتان از سیستم عامل ویندوز استفاده کنید و در خانه از سیستم عامل مک استفاده می کنید.لازم نیست که از نرم افزار جداگانه ای برای ارسال فایل های خود استفاده کنید.شما می توانید این نرم افزار را در دو سیستم عامل ویندوز و مک استفاده و دانلود کنید.

cd2

Cyberduck میتواند از هر چیزی که شما برای انتقال اطلاعات نیاز دارید محافظت کند مثل SFTP و WebDav ،این نرم افزار رابط کاربری بسیار ساده ای دارد که کار را با آن آسان کرده است و شما میتوانید آن را برای ویندوز و مک دانلود کنید.

fire3

قسمت add-on موزیلا فایرفاکس به شما امکان داشتن یک کلاینت FTP/SFTP بسیار قدرتمند را می دهد.این کلاینت بر روی تمامی پلتفرم هایی که قابلیت اجرای موزیلا فایرفاکس را دارند در دسترس است.به همین دلیل شما می توانید از آن در سیستم عامل های ویندوز و مک و لینوکس استفاده و دانلود کنید

class4

این نرم افزار یک کلاینت انتقال فایل است که معمولا برای امور غیر تجاری از آن استفاده می شود و یک رابط کاربری بسیار خوب و ساده دارد که استفاده ازآن را بسیار آسان میکند.شما می توانید آن را برای ویندوز و مک دانلود کنید

scp5

WinSCP یکی از کلاینت های مشهور FTP است و اگر یک کاربر ویندوزی هستید پیشنهاد می کنیم حتی یکبار هم شده WinSCP را بر روی سیستم خود امتحان کنید. WinSCP می تواند از پروتکل های انتقال اطلاعات نظیر SFTP,SCP,FTP,WebDav پشتیبانی کند و با آنها مبادله داشته باشد.شما می توانید آن را برای سیستم عامل ویندوز دانلود کنید.

 

0

چه محتوایی در اینترنت، شبکه‌ های اجتماعی و پیام‌ رسان‌ ها مجرمانه شناخته می‌شود؟

انتشار برخی از محتواها در سطح فضای مجازی می‌تواند پای ناشر و تولیدکننده‌ی محتوا را به دادگاه یا پلیس فتا باز کند. آشنایی با این نوع محتوا برای فعالان اینترنتی یک امر ضروری به حساب می‌آید. همراه زومیت باشید تا دریابید چه محتوایی در اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به عنوان محتوای مجرمانه شناخته می‌شود؟

هر محتوایی در اینترنت نمی‌تواند مفید یا بدون دردسر باشد. برخی از محتواها علاوه بر مضر بودن می‌توانند ناشر و تولیدکننده‌ی محتوا را به دادگاه یا پلیس فتا کشانده و حتی می‌تواند سبب مسدود شدن سایت، اپلیکیشن یا شبکه‌ا‌ی که محتوا در آن قرار دارد، شود.

در کشور ما ضوابط حقوقی و مجرمانه‌ی مرتبط با کامپیوتر، اینترنت، موبایل و موارد مشابه در قانون جرایم رایانه‌ای مشخص شده است. ماده‌ی ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای فهرست مصادیق محتوای مجرمانه را مشخص می‌کند. در این ماده از قانون جرایم رایانه‌ای ۸۳ مصداق مجرمانه در ۹ بخش تقسیم بندی شده است. به نظر می‌رسد آشنایی با این مصادیق محتوای مجرمانه برای مدیران‌سایت‌ها، نویسندگان، کاربران فعال و توسعه‌دهندگان اینترنتی امری ضروری باشد.

مصادیق محتوای مجرمانه در ماده‌ی ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای عبارتند از:

 

الف) محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی

۱. اشاعه‌ی فحشاء و منکرات. (بند۲ ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات)

۲. تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرایم منافی عفت یا انحرافات جنسی. (بند ب ماده‌ی ۱۵ قانون جرائم رایانه‌ای و ماده‌ی ۶۳۹  قانون مجازات اسلامی)  

۳. انتشار، توزیع و معامله محتوای خلاف عفت عمومی. (مبتذل و مستهجن)  (بند ۲ ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات و ماده‌ی ۱۴ قانون جرائم رایانه‌ای)

۴. تسهیل، تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید یا تطمیع افراد به دستیابی به محتویات مستهجن و مبتذل. (ماده‌ی ۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای)

۵. استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) در تصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی. (بند ۱۰ ماده ۶ قانون مطبوعات) 

۶. راه اندازی مراکز و پایگاه‌های همسریابی در فضای مجازی بدون اخذ مجوز از وزارت ورزش و جوانان. (مصوبه بیست و هشتمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه)

 

ب) محتوا علیه مقدسات اسلامی

۱. محتوای الحادی و مخالف موازین اسلامی (بند  ۱ماده ۶ قانون مطبوعات)

۲. اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن (بند ۷ ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات و ماده‌ی ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی)

۳. اهانت به هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) (ماده‌ی۵۱۳  قانون مجازات اسلامی)

۴. تبلیغ به نفع حزب گروه یا فرقه منحرف و مخالف اسلام (بند ۹ ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات)

۵. نقل مطالب از نشریات و رسانه‌ها و احزاب و گروه های داخلی و خارجی منحرف و مخالف اسلام به نحوی که تبلیغ از آنها باشد. (بند ۹ ماده‌ی ۶ قانون مطبوعات)

۶. اهانت به امام خمینی (ره) و تحریف آثار ایشان (ماده‌ی۵۱۴  قانون مجازات اسلامی)

۷. اهانت به مقام معظم رهبری (امام خامنه‌ای) و سایر مراجع مسلم تقلید (بند ۷ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات) 

 

ج) محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی

۱. تشکیل جمعیت، دسته، گروه در فضای مجازی (سایبر) با هدف برهم زدن امنیت کشور. (ماده‌ی۴۹۸ قانون مجازات اسلامی)

۲. هر گونه تهدید به بمب گذاری. (ماده‌ی۵۱۱  قانون مجازات اسلامی)

۳. محتوایی که به اساس جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد کند. (بند ۱ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۴. انتشار محتوا علیه اصول قانون اساسی. (بند ۱۲ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۵. تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران. (ماده‌ی۵۰۰  قانون مجازات اسلامی)

۶. اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی و قومی. (بند ۴ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۷. تحریک یا اغوای مردم به جنگ و کشتار یکدیگر. (ماده‌ی۵۱۲  قانون مجازات اسلامی)

۸. تحریک نیروهای رزمنده یا اشخاصی که به نحوی از انحا در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی. (ماده‌ی۵۰۴  قانون مجازات اسلامی)

۹. تحریص و تشویق افراد و گروه‌ها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج از کشور. (بند ۵ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۰. تبلیع به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران (ماده‌ی۵۰۰ ق م. ا)

۱۱. فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسناد و دستورها و مسایل محرمانه و سری دولتی و عمومی. (بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات و مواد ۲و۳ ‌قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده‌ی۳ قانون جرائم رایانه‌ای)

۱۲. فاش کردن و انتشار غیرمجاز اسرار نیروهای مسلح. (بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۳. فاش کردن و انتشار غیرمجاز نقشه و استحکامات نظامی. (بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۴. انتشار غیرمجاز مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی. (بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۵. انتشار بدون مجوز مذاکرات محاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی. (بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۶. انتشار محتوایی که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد.  

 

د) محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی

۱. اهانت و هجو نسبت به مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی و عمومی. (بند ۸ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات و مواد ۶۰۹ و ۷۰۰  قانون مجازات اسلامی)

۲. افترا به مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی و عمومی. (بند ۸ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات و ۶۹۷  قانون مجازات اسلامی)

۳. نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی. (بند ۱۱ ماده۶ قانون مطبوعات و ۶۹۸  قانون مجازات اسلامی)

۴. جعل پایگاه‌های اینترنتی بانک‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی (مواد ۶ و ۷ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸)  

 

ه) محتوای که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای به کار می‌رود (محتوا مرتبط با جرایم رایانه‌ای)

۱. انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده‌ها یا نرم افزارهایی که صرفاً برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای به کار می‌رود. (ماده‌ی۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای)

۲. فروش، انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز گذرواژه‌ها و داده‌هایی که امکان دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامان  های رایانه‌ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می‌کند. (ماده‌ی۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای)

۳. انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ای، تحریف و اخلال در داده‌ها یا سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی. (ماده‌ی۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای)

۴. آموزش و تسهیل سایر جرایم رایانه‌ای. (ماده‌ی۲۱ قانون جرائم رایانه‌ای)

۵. انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ. (بند ج ماده‌ی۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای)

۶. انجام هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه‌ای مجرمانه مانند شرکت‌های هرمی، فعالیت‌های غیرمجاز مرتبط با بازار اوراق بهادار (قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور و بند الف ماده‌ی۴۹ قانون بازار و اوراق بهادار ج. ا. ا. و سایر قوانین مرتبط)

۷. ایجاد مراکز قمار در فضای مجازی (مواد ۷۰۵، ۷۰۸ و ۷۱۰ قانون مجازات اسلامی)

۸. بکارگیری و وارد کردن کلمات کلیدی (tag) نامرتبط با محتوای سایت یا سوء استفاده از نرم افزارهایی نظیر پاپ آپ که منجر به بازکردن اجباری صفحات غیرمرتبط با درخواست بازدید کننده شده و در نتیجه موجب اتلاف وقت و هزینه بازدیدکنندگان و افزایش متقلبانه رتبه سایت و کسب درآمد و امتیاز برای مالک سایت می‌گردد (ماده‌ی۷۴۱ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (جرایم رایانه‌ای) و مصوبه هشتاد و هشتمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه)

 

و) محتوایی که تحریک، ترغیب، یا دعوت به ارتکاب جرم می‌کند (محتوای مرتبط با سایر جرایم)

۱. انتشار محتوای حاوی تحریک، ترغیب، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودکشی. (ماده‌ی۱۵ قانون جرائم رایانه‌ای)

۲. تبلیغ و ترویج مصرف مواد مخدر، مواد روان گردان و سیگار. (ماده‌ی۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات ۱۳۸۵)

۳. درج پیوند (لینک) یا تبلیغ تارنماهای فیلتر شده یا باز انتشار محتوای مجرمانه نشریات توقیف شده و رسانه‌های وابسته به گروه‌ها و جریانات منحرف و غیر قانونی.

۴. تشویق تحریک و تسهیل ارتکاب جرائمی که دارای جنبه عمومی هستند از قبیل اخلال در نظم،‌ تخریب اموال عمومی، ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الکلی و غیره. (ماده‌ی۱۲۶  قانون مجازات اسلامی)

۵. تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر. (بند ۳ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۶. فروش، تبلیغ، توزیع و آموزش استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره (ماده‌ی۱ قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت ماهواره مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۷۳)

۷. فروش، تبلیغ، توزیع و هرگونه معامله بدون مجوز تجهیزات نظامی و تجهیزاتی که دارای کاربرد دوگانه و نیز اقلام و موارد تحت کنترل از قبیل انواع مواد محترقه، ناریه، منفجره اعم از نظامی و غیرنظامی، شیمیایی، رادیواکتیو، میکروبی، گازهای بیهوش‌کننده، بی‌حس‌کننده و اشک‌آور و شوک‌دهنده‌ها (شوکرها) و تجهیزات نظامی و انتظامی. (مواد ۱ تا ۴ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز و مصوبه چهل و هفتمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه)

۸. راه اندازی رادیو و تلویزیون اینترنتی و انتشار و پخش برنامه‌های صوتی و تصویری از طریق سیستم‌های فنی قابل انتشار فراگیر، بدون مجوز سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) (پاسخ شورای نگهبان به استفساریه رییس وقت سازمان صدا و سیما درباره اصل ۴۴ قانون اساسی و مصوبه شصت و دومین جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه)

 

ز) محتوا مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی

۱. انتشار و سرویس دهی بازی های رایانه‌ای دارای محتوای مجرمانه یا فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (بنیاد ملی بازی های رایانه‌ای)(مواد مختلف  قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه‌ای)

۲. معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز. (ماده‌ی۱ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند)

۳. عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (ماده‌ی۲ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند)

۴. تشویق و ترغیب به نقض حقوق مالکیت معنوی (ماده‌ی۱ قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزار های رایانه‌ای و ماده‌ی۷۴ قانون تجارت الکترونیکی)

 

ح) محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری

۱. انتشار هرگونه محتوا با هدف ترغیب و تشویق مردم به تحریم یا کاهش مشارکت در انتخابات (ماده‌ی۷۵ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و بند ۳ و ۸ ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده‌ی۴۶ آیین نامه اجرایی آن)

۲. انتشار هرگونه ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات یا دعوت به تجمع اعتراض‌آمیز‌، اعتصاب‌، تحصن و هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات شود (ماده‌ی۷۵ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و بند ۸ ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

۳. انتشار و تبلیغ علائم گروه‌های ضد‌انقلاب و معاند مرتبط با انتخابات (ماده‌ی۵۰۰ قانون مجازات اسلامی)

۴. انتشار هجو یا هجویه یا هرگونه محتوای توهین‌آمیز در فضای مجازی علیه انتخابات (ماده‌ی۷۰۰ قانون مجازات اسلامی و بند ۸ ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

۵. انتشار هرگونه مطلب خلاف واقع مبنی بر انصراف گروه‌های قانونی از انتخابات (ماده‌ی۶۹۸ قانون مجازات اسلامی، ماده‌ی۶۴ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده‌ی۷۵ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری)

۶. استفاده از سایت‌ها و وبلاگ‌های رسمی نهادها و دستگاه‌های دولتی جهت بهره‌برداری در تبلیغات نامزدهای انتخاباتی. شایان ذکر است تمامی شرکت‌ها‌، موسسات‌، شهرداری‌ها‌، سازمان‌ها و نهادهایی که قسمتی از دارایی آنها جزء بودجه و اموال عمومی است مشمول این ماده‌یمی‌شوند. (ماده‌ی۵۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده‌ی۲۵ و ۲۶ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری)

۷. درج محتوای تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی خارج از مدت زمان مقرر شده برای فعالیت انتخاباتی. (ماده‌ی۵۶ قانون قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده‌ی۴۵ آیین‌نامه اجرایی آن و ماده‌ی۲۳ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری)

۸. انتشار هرگونه محتوا در جهت تحریک‌، ترغیب‌، تطمیع یا تهدید افراد به خرید و فروش آراء‌، رای دادن با شناسنامه جعلی و شناسنامه دیگری‌، جعل اوراق تعرفه‌، رای دادن بیش از یک‌بار و سایر روش‌های تقلب در رای‌گیری و شمارش آراء. (ماده‌ی۷۵ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده‌ی۱۲۶ قانون مجازات اسلامی)

۹. انتشار هرگونه محتوا جهت ایجاد رعب و وحشت برای رای‌دهندگان یا اعضاء شعب. (ماده‌ی۲۸۶ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و بند ۱۶ ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

۱۰. استفاده ابزاری از تصاویر زنان برای تبلیغات انتخاباتی یا عدم رعایت شئونات اسلامی در انتشار تصاویر مربوط به زنانی که نامزد انتخاباتی هستند. (بند ۱۰ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۱. انتشار هرگونه محتوا در جهت توهین‌، افترا و نشر اکاذیب با هدف تخریب نظام‌، قوای سه‌گانه‌، سازمان‌های حکومتی و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات به منظور بهره‌برداری انتخاباتی. (مواد ۵۰۰، ۶۹۸، ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی و بند ۸ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات و ماده‌ی۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای)

۱۲. انتشار هرگونه محتوا و مکاتبات دارای طبقه‌بندی (محرمانه و سری) مرتبط با انتخابات‌. (ماده‌ی۳ قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده‌ی۳ قانون جرایم رایانه‌ای و بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات)

۱۳. انتشار اخبار کذب از نتایج بررسی صلاحیت‌ها‌، شمارش آراء‌، ادعاهای بی‌اساس پیرامون تقلب در انتخابات یا مخدوش بودن انتخابات. (مواد ۶۹۷ و ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی و بند ۸ ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

۱۴. تشویش اذهان عمومی، سیاه نمایی و بیان مطالب خلاف واقع علیه کشور، ایجاد اختلافات مابین اقشار جامعه بویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی، انتشارهرگونه نتایج نظرسازی و نظرسنجی کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری (ماده‌ی۷۵ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و بند ۸ ماده‌ی۶۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی– مواد۵۰۰ و ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی – بند ۴ مادة ۶ قانون مطبوعات)

 

ط) محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری

۱.  انتشار هرگونه محتوا به منظور ترغیب و تشویق مردم به تحریم یا کاهش مشارکت در انتخابات، تجمع اعتراض آمیز بدون مجوز، اعتصاب، تحصن، ادعای غیرواقع مبنی بر توقف انتخابات یا هر اقدامی که به نحوی موجب اخلال در امر انتخابات ریاست جمهوری گردد. (بند ۷ ماده‌ی۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری و بند۵ ماده‌ی۶ و ۲۵ قانون مطبوعات).

۲. تشویش اذهان عمومی، سیاه نمایی و بیان مطالب خلاف واقع علیه کشور،  ایجاد اختلافات مابین اقشار جامعه بویژه از طریق طرح مسائل قومی و نژادی، انتشارهرگونه  نتایج نظرسازی و نظرسنجی کاذب در خصوص انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری(بند۷ مادة ۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری– مواد۵۰۰ و  ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی – بند ۴ مادة ۶ قانون مطبوعات- مصوبه شورایعالی امنیت ملی)

۳. انتشار و تبلیغ علائم تحریم انتخابات (ماده‌ی۵۰۰ قانون مجازات اسلامی).

۴. انتشار هجو یا هجویه یا هر گونه محتوای توهین آمیز یا تخریب در فضای مجازی علیه انتخابات و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری (ماده‌ی۷۰۰ قانون مجازات اسلامی).

۵. انتشار هرگونه مطلب،علیه نامزدهای انتخاباتی یا انتشارمطالبی خلاف واقع دال بر انصراف گروه یا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری (مواد ۷۴ و ۹۱ قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی).

۶. استفاده غیرمجاز از سایت‌ها و وبلاگ های متعلق به دستگاه های دولتی و مؤسسات و نهادهایی که تمام یا  بخشی از دارایی و بودجه آنها از اموال عمومی است، به منظور تبلیغ له یا علیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری (مواد۶۲، ۶۸ و ۸۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری).

۷. انتشار محتوای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری در فضای مجازی خارج از مدت زمان مقرر برای فعالیت انتخاباتی (مواد ۶۶ و ۶۷ قانون انتخابات ریاست جمهوری).

۸. انتشار هرگونه محتوا در جهت تحریک، ترغیب، تطمیع یا تهدید افراد به خرید و فروش آراء، رأی دادن با شناسنامه جعلی و شناسنامه دیگری، جعل اوراق تعرفه، رأی دادن بیش از یک بار، تقلب در رأی گیری و شمارش آراء (ماده‌ی۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده‌ی۱۲۶ قانون مجازات اسلامی).

۹. انتشار هرگونه محتوا به منظور ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضاء شعب (بند ۱۶ ماده‌ی۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری و آئین نامه اجرایی آن).

۱۰. استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری (بند ۱۰ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات).

۱۱. انتشار هرگونه محتوا مشتمل بر توهین، افترا و نشر اکاذیب  علیه  نظام، قوای سه گانه، سازمان‌های حکومتی  و نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری (مواد ۵۰۰، ۶۱۸ و ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی و بند ۸ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات و ماده‌ی۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای).

۱۲. انتشار هرگونه محتوای دارای طبقه بندی (محرمانه و سری)مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری (تبصره ۴ ماده‌ی۸۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، ماده‌ی۳ قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده‌ی۳ قانون جرایم رایانه‌ای و بند ۶ ماده‌ی۶ قانون مطبوعات).

۱۳. انتشار محتوای خلاف واقع در ارتباط با نتایج بررسی صلاحیت‌ها، شمارش آراء، نتایج انتخابات. (مواد ۶۹۷ و ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی و بند ۷ماده‌ی۳۳ و ۸۰ و ۸۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری)

۱۴. انتشار محتوا با هدف دخالت در امر انتخابات با سمت یا سند مجعول یا به هر نحو غیر قانونی در فضای مجازی(بند ۱۵ و ۱۷ ماده‌ی۳۳ و ۸۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری).

۱۵. انتشار و توزیع هرگونه محتوای تبلیغاتی از سوی کارکنان ادارات، سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی و نهادها با ذکر سمت خود، له یا علیه هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی (مواد ۶۸و ۸۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری).

۱۶. انتشار و توزیع هرگونه محتوای تبلیغاتی از سوی مقامات اجرایی و نظارتی انتخابات له یا علیه هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی (ماده‌ی۷۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری).

منبع کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

 

0

فصل یكم ـ جرائم علیه محرمانگی داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

مبحث یكم ـ دسترسی غیرمجاز

ماده1ـ هركس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی كه به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.

مبحث دوم ـ شنود غیرمجاز

ماده2ـ هر كس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الكترومغناطیسی یا نوری را شنود كند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.


مبحث سوم ـ جاسوسی رایانه ای

ماده3ـ هر كس به طور غیرمجاز نسبت به داده های سری درحال انتقال یا ذخیره شده در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده مرتكب اعمال زیر شود، به مجازاتهای مقرر محكوم خواهدشد:
الف) دسترسی به داده های مذكور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال، به حبس از یك تا سه سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا شصت میلیون (60.000.000) ریال یا هر دو مجازات.
ب) در دسترس قراردادن داده های مذكور برای اشخاص فاقد صلاحیت، به حبس از دو تا ده سال.
ج) افشاء یا در دسترس قرار دادن داده های مذكور برای دولت، سازمان، شركت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال.
تبصره1ـ داده های سری داده هایی است كه افشای آنها به امنیت كشور یا منافع ملی لطمه می زند.
تبصره2ـ آئین نامه نحوه تعیین و تشخیص داده های سری و نحوه طبقه بندی و حفاظت آنها ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت اطلاعات با همكاری وزارتخانه های دادگستری، كشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهدرسید.
ماده4ـ هركس به قصد دسترسی به داده های سری موضوع ماده (3) این قانون، تدابیر امنیتی سامانه های رایانه ای یا مخابراتی را نقض كند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.
ماده5 ـ چنانچه مأموران دولتی كه مسؤول حفظ داده های سری مقرر در ماده (3) این قانون یا سامانه های مربوط هستند و به آنها آموزش لازم داده شده است یا داده ها یا سامانه های مذكور در اختیار آنها قرار گرفته است بر اثر بی احتیاطی، بی مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی موجب دسترسی اشخاص فاقد صلاحیت به داده ها، حاملهای داده یا سامانه های مذكور شوند، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات و انفصال از خدمت از شش ماه تا دو سال محكوم خواهندشد.

فصل دوم ـ جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی
مبحث یكم ـ جعل رایانه ای

ماده6 ـ هر كس به طور غیرمجاز مرتكب اعمال زیر شود، جاعل محسوب و به حبس از یك تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یكصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد:
الف) تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا واردكردن متقلبانة داده به آنها.
ب) تغییر داده ها یا علائم موجود در كارتهای حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد كردن متقلبانة داده ها یا علائم به آنها.
ماده7ـ هركس با علم به مجعول بودن داده ها یا كارتها یا تراشه ها از آنها استفاده كند، به مجازات مندرج در ماده فوق محكوم خواهدشد.
مبحث دوم ـ تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
ماده8 ـ هركس به طور غیرمجاز داده های دیگری را از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش كند به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.
ماده9ـ هر كس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل واردكردن، انتقال دادن، پخش، حذف كردن، متوقف كردن، دستكاری یا تخریب داده ها یا امواج الكترومغناطیسی یا نوری، سامانه های رایانه ای یا مخابراتی دیگری را از كار بیندازد یا كاركرد آنها را مختل كند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.
ماده10ـ هركس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل مخفی كردن داده ها، تغییر گذر واژه یا رمزنگاری داده ها مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی شود، به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
ماده11ـ هركس به قصد خطر انداختن امنیت، آسایش و امنیت عمومی اعمال مذكور در مواد (8)، (9) و (10) این قانون را علیه سامانه های رایانه ای و مخابراتی كه برای ارائه خدمات ضروری عمومی به كار می روند، از قبیل خدمات درمانی، آب، برق، گاز، مخابرات، حمل و نقل و بانكداری مرتكب شود، به حبس از سه تا ده سال محكوم خواهدشد.

فصل سوم ـ سرقت و كلاهبرداری مرتبط با رایانه

ماده12ـ هركس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یك میلیون (1.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
ماده13ـ هركس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتكاب اعمالی از قبیل وارد كردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف كردن داده ها یا مختل كردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل كند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یك تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یكصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

فصل چهارم ـ جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی

ماده14ـ هركس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله كند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری كند، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
تبصره1ـ ارتكاب اعمال فوق درخصوص محتویات مبتذل موجب محكومیت به حداقل یكی از مجازاتهای فوق می شود.
محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد كه دارای صحنه و صور قبیحه باشد.
تبصره2ـ هرگاه محتویات مستهجن به كمتر از ده نفر ارسال شود، مرتكب به یك میلیون (1.000.000) ریال تا پنج میلیون (5.000.000) ریال جزای نقدی محكوم خواهد شد.
تبصره3ـ چنانچه مرتكب اعمال مذكور در این ماده را حرفة خود قرار داده باشد یا به طور سازمان یافته مرتكب شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداكثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محكوم خواهد شد.
تبصره4ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیر واقعی یا متنی اطلاق می شود كه بیانگر برهنگی كامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.
ماده15ـ هركس از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتكب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:
الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریك، ترغیب، تهدید یا تطمیع كند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل نموده یا آموزش دهد، به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
ارتكاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو میلیون (2.000.000) ریال تا پنج میلیون (5.000.000) ریال است.
ب) چنانچه افراد را به ارتكاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان یا خودكشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تحریك یا ترغیب یا تهدید یا دعوت كرده یا فریب دهد یا شیوه ارتكاب یا استعمال آنها را تسهیل كند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم می شود.
تبصره ـ مفاد این ماده و ماده (14) شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد كه برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می شود.

فصل پنجم ـ هتك حیثیت و نشر اكاذیب

ماده16ـ هركس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف كند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر كند، به نحوی كه عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتكب به حداكثر هر دو مجازات مقرر محكوم خواهد شد.
ماده17ـ هر كس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر كند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی كه منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.
ماده18ـ هر كس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اكاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینكه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امكان)، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.

فصل ششم ـ مسؤولیت كیفری اشخاص

ماده19ـ در موارد زیر، چنانچه جرائم رایانه ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتكاب یابد، شخص حقوقی دارای مسؤولیت كیفری خواهدبود:
الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتكب جرم رایانه ای شود.
ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتكاب جرم رایانه ای را صادر كند و جرم به وقوع بپیوندد.
ج) هرگاه یكی از كارمندان شخص حقوقی با اطلاع مدیر یا در اثر عدم نظارت وی مرتكب جرم رایانه ای شود.
د) هرگاه تمام یا قسمتی از فعالیت شخص حقوقی به ارتكاب جرم رایانه ای اختصاص یافته باشد.
تبصره1ـ منظور از مدیر كسی است كه اختیار نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی را دارد.
تبصره2ـ مسؤولیت كیفری شخص حقوقی مانع مجازات مرتكب نخواهدبود و در صورت نبود شرایط صدر ماده و عدم انتساب جرم به شخص خصوصی فقط شخص حقیقی مسؤول خواهدبود.
ماده20ـ اشخاص حقوقی موضوع ماده فوق، با توجه به شرایط و اوضاع و احوال جرم ارتكابی، میزان درآمد و نتایج حاصله از ارتكاب جرم، علاوه بر سه تا شش برابر حداكثر جزای نقدی جرم ارتكابی، به ترتیب ذیل محكوم خواهند شد:
الف) چنانچه حداكثر مجازات حبس آن جرم تا پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یك تا نُه ماه و در صورت تكرار جرم تعطیلی موقت شخص حقوقی از یك تا پنج سال.
ب) چنانچه حداكثر مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یك تا سه سال و در صورت تكرار جرم، شخص حقوقی منحل خواهد شد.
تبصره ـ مدیر شخص حقوقی كه طبق بند « ب» این ماده منحل می شود، تا سه سال حق تأسیس یا نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی دیگر را نخواهد داشت.
ماده21ـ ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند طبق ضوابط فنی و فهرست مقرر از سوی كارگروه (كمیته) تعیین مصادیق موضوع ماده ذیل محتوای مجرمانه كه در چهارچوب قانون تنظیم شده است اعم از محتوای ناشی از جرائم رایانه ای و محتوایی كه برای ارتكاب جرائم رایانه ای به كار می رود را پالایش ( فیلتر ) كنند. در صورتی كه عمداً از پالایش ( فیلتر ) محتوای مجرمانه خودداری كنند، منحل خواهند شد و چنانچه از روی بی احتیاطی و بی مبالاتی زمینة دسترسی به محتوای غیر قانونی را فراهم آورند، در مرتبة نخسـت به جزای نقـدی از بیسـت میلیـون (20.000.000) ریـال تا یكصـد میلیـون (100.000.000) ریال و در مرتبة دوم به جزای نقدی از یكصد میلیون (100.000.000) ریال تا یك میلیارد (1.000.000.000) ریال و در مرتبة سوم به یك تا سه سال تعطیلی موقت محكوم خواهند شد.
تبصره1ـ چنانچه محتوای مجرمانه به تارنماهای (وب سایتهای) مؤسسات عمومی شامل نهادهای زیر نظر ولی فقیه و قوای سه گانة مقننه، مجریه و قضائیه و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب 19/4/1373 و الحاقات بعدی آن یا به احزاب، جمعیتها، انجمن های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته شده یا به سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی حاضر در ایران كه امكان احراز هویت و ارتباط با آنها وجود دارد تعلق داشته باشد، با دستور مقام قضائی رسیدگی كننده به پرونده و رفع اثر فوری محتوای مجرمانه از سوی دارندگان، تارنما (وب سایت) مزبور تا صدور حكم نهایی پالایش ( فیلتر ) نخواهد شد.
تبصره2ـ پالایش ( فیلتر ) محتوای مجرمانه موضوع شكایت خصوصی با دستور مقام قضائی رسیدگی كننده به پرونده انجام خواهد گرفت.
ماده22ـ قوة قضاییه موظف است ظرف یك ماه از تاریخ تصویب این قانون كارگروه (كمیته) تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را در محل دادستانی كل كشور تشكیل دهد. وزیر یا نمایندة وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاداسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یك نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یك نفر از نمایندگان عضو كمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب كمیسیون قضائی و حقوقی و تأیید مجلس شورای اسلامی اعضای كارگروه (كمیته) را تشكیل خواهند داد. ریاست كارگروه (كمیته) به عهدة دادستان كل كشور خواهد بود.
تبصره1ـ جلسات كارگروه (كمیته) حداقل هر پانزده روز یك بار و با حضور هفت نفر عضو رسمیت می یابد و تصمیمات كارگروه (كمیته) با اكثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود.
تبصره2ـ كارگروه (كمیته) موظف است به شكایات راجع به مصادیق پالایش ( فیلتر ) شده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم گیری كند.
تبصره3ـ كارگروه (كمیته) موظف است هر شش ماه گزارشی در خصوص روند پالایش ( فیلتر ) محتوای مجرمانه را به رؤسای قوای سه گانه و شورای عالی امنیت ملی تقدیم كند.
ماده23ـ ارائه دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور كارگروه (كمیته) تعیین مصادیق مذكور در مادة فوق یا مقام قضائی رسیدگی كننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سامانه های رایانه ای خود از ادامة دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور كارگروه (كمیته) یا مقام قضائی خودداری كنند، منحل خواهند شد. در غیر این صورت، چنانچه در اثر بی احتیاطی و بی مبالاتی زمینة دسترسی به محتـوای مجرمـانه مزبور را فراهم كنند، در مرتبة نخسـت به جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یكصد میلیون (100.000.000) ریـال و در مرتبـة دوم به یكصـد میلیـون (100.000.000) ریال تـا یك میلیـارد (1.000.000.000) ریال و در مرتبة سوم به یك تا سه سال تعطیلی موقت محكوم خواهندشد.
تبصره ـ ارائه دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض آگاهی از وجود محتوای مجرمانه مراتب را به كارگروه (كمیته) تعیین مصادیق اطلاع دهند.
ماده24ـ هركس بدون مجوز قانونی از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی مبتنی بر پروتكل اینترنتی از خارج ایران به داخل یا برعكس استفاده كند، به حبس از یك تا سه سال یا جزای نقدی از یكصد میلیون (100.000.000) ریال تا یك میلیارد (1.000.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

فصل هفتم ـ سایر جرائم

ماده25ـ هر شخصی كه مرتكب اعمال زیر شود، به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد:
الف) تولید یا انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معاملة داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الكترونیكی كه صرفاً به منظور ارتكاب جرائم رایانه ای به كار می رود.
ب) فروش یا انتشار یا در دسترس قراردادن گذر واژه یا هر داده ای كه امكان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را بدون رضایت او فراهم می كند.
ج) انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای و تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.
تبصره ـ چنانچه مرتكب، اعمال یادشده را حرفه خود قرار داده باشد، به حداكثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محكوم خواهد شد.

فصل هشتم ـ تشدید مجازات ها

ماده26ـ در موارد زیر، حسب مورد مرتكب به بیش از دو سوم حداكثر یك یا دو مجازات مقرر محكوم خواهد شد:
الف) هر یك از كارمندان و كاركنان اداره ها و سازمانها یا شوراها و یا شهرداریها و موسسه ها و شركتهای دولتی و یا وابسته به دولت یا نهادهای انقلابی و بنیادها و مؤسسه هایی كه زیر نظر ولی فقیه اداره می شوند و دیوان محاسبات و مؤسسه هایی كه با كمك مستمر دولت اداره می شوند و یا دارندگان پایه قضائی و به طور كلی اعضاء و كاركنان قوای سه گانه و همچنین نیروهای مسلح و مأموران به خدمت عمومی اعم از رسمی و غیررسمی به مناسبت انجام وظیفه مرتكب جرم رایانه ای شده باشند.
ب) متصدی یا متصرف قانونی شبكه های رایانه ای یا مخابراتی كه به مناسبت شغل خود مرتكب جرم رایانه ای شده باشد.
ج) داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، متعلق به دولت یا نهادها و مراكز ارائه دهنده خدمات عمومی باشد.
د) جرم به صورت سازمان یافته ارتكاب یافته باشد.
ه ( جرم در سطح گسترد ه ای ارتكاب یافته باشد.
ماده27 ـ در صورت تكرار جرم برای بیش از دو بار دادگاه می تواند مرتكب را از خدمات الكترونیكی عمومی از قبیل اشتراك اینترنت، تلفن همراه، اخذ نام دامنة مرتبه بالای كشوری و بانكداری الكترونیكی محروم كند:
الف) چنانچه مجازات حبس آن جرم نودویك روز تا دو سال حبس باشد، محرومیت از یك ماه تا یك سال.
ب) چنانچه مجازات حبس آن جرم دو تا پنج سال حبس باشد، محرومیت از یك تا سه سال.
ج) چنانچه مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، محرومیت از سه تا پنج سال.

بخش دوم ـ آئین دادرسی

فصل یكم ـ صلاحیت

ماده28ـ علاوه بر موارد پیش بینی شده در دیگر قوانین، دادگاههای ایران در موارد زیر نیز صالح به رسیدگی خواهند بود:
الف) داده های مجرمانه یا داده هایی كه برای ارتكاب جرم به كار رفته است به هر نحو در سامانه های رایانه ای و مخابراتی یا حاملهای دادة موجود در قلمرو حاكمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران ذخیره شده باشد.
ب) جرم از طریق تارنماهای (وب سایتهای) دارای دامنه مرتبه بالای كد كشوری ایران ارتكاب یافته باشد.
ج) جرم توسط هر ایرانی یا غیرایرانی در خارج از ایران علیه سامانه های رایانه ای و مخابراتی و تارنماهای (وب سایتهای) مورد استفاده یا تحت كنترل قوای سه گانه یا نهاد رهبری یا نمایندگی های رسمی دولت یا هر نهاد یا مؤسسه ای كه خدمات عمومی ارائه می دهد یا علیه تارنماهای (وب سایتهای) دارای دامنة مرتبه بالای كدكشوری ایران در سطح گسترده ارتكاب یافته باشد.
د) جرائم رایانه ای متضمن سوءاستفاده از اشخاص كمتر از هجده سال، اعم از آنكه مرتكب یا بزه دیده ایرانی یا غیرایرانی باشد.
ماده29ـ چنانچه جرم رایانه ای در محلی كشف یا گزارش شود، ولی محل وقوع آن معلوم نباشد، دادسرای محل كشف مكلف است تحقیقات مقدماتی را انجام دهد. چنانچه محل وقوع جرم مشخص نشود، دادسرا پس از اتمام تحقیقات مبادرت به صدور قرار می كند و دادگاه مربوط نیز رأی مقتضی را صادر خواهد كرد.
ماده30ـ قوه قضائیه موظف است به تناسب ضرورت شعبه یا شعبی از دادسراها، دادگاههای عمومی و انقلاب، نظامی و تجدیدنظر را برای رسیدگی به جرائم رایانه ای اختصاص دهد.
تبصره ـ قضات دادسراها و دادگاه های مذكور از میان قضاتی كه آشنایی لازم به امور رایانه دارند انتخاب خواهند شد.
ماده31 ـ در صورت بروز اختلاف در صلاحیت، حل اختلاف مطابق مقررات قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی خواهدبود.

فصل دوم ـ جمع آوری ادله الكترونیكی
مبحث اول ـ نگهداری داده ها

ماده32ـ ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند داده های ترافیك را حداقل تا شش ماه پس از ایجاد و اطلاعات كاربران را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراك نگهداری كنند.
تبصره1ـ داده ترافیك هرگونه داده ای است كه سامانه های رایانه ای در زنجیره ارتباطات رایانه ای و مخابراتی تولید می كنند تا امكان ردیابی آنها از مبدأ تا مقصد وجود داشته باشد. این داده ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبدأ، مسیر، تاریخ، زمان، مدت و حجم ارتباط و نوع خدمات مربوطه می شود.
تبصره2ـ اطلاعات كاربر هرگونه اطلاعات راجع به كاربر خدمات دسترسی از قبیل نوع خدمات، امكانات فنی مورد استفاده و مدت زمان آن، هویت، آدرس جغرافیایی یا پستی یا پروتكل اینترنتی (ip)، شماره تلفن و سایر مشخصات فردی اوست.
ماده33ـ ارائه دهندگان خدمات میزبانی داخلی موظفند اطلاعات كاربران خود را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراك و محتوای ذخیره شده و داده ترافیك حاصل از تغییرات ایجاد شده را حداقل تا پانزده روز نگهداری كنند.

مبحث دوم ـ حفظ فوری داده های رایانه ای ذخیره شده

ماده34ـ هرگاه حفظ داده های رایانه ای ذخیره شده برای تحقیق یا دادرسی لازم باشد، مقام قضائی می تواند دستور حفاظت از آنها را برای اشخاصی كه به نحوی تحت تصرف یا كنترل دارند صادر كند. در شرایط فوری، نظیر خطر آسیب دیدن یا تغییر یا از بین رفتن داده ها، ضابطان قضائی می توانند رأساً دستور حفاظت را صادر كنند و مراتب را حداكثر تا 24 ساعت به اطلاع مقام قضائی برسانند. چنانچه هر یك از كاركنان دولت یا ضابطان قضائی یا سایر اشخاص از اجرای این دستور خودداری یا داده های حفاظت شده را افشاء كنند یا اشخاصی كه داده های مزبور به آنها مربوط می شود را از مفاد دستور صادره آگاه كنند، ضابطان قضائی و كاركنان دولت به مجازات امتناع از دستور مقام قضائی و سایر اشخاص به حبس از نودویك روز تا شش ماه یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا ده میلیون (10.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهند شد.
تبصره1 ـ حفظ داده ها به منزله ارائه یا افشاء آنها نبوده و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.
تبصره2ـ مدت زمان حفاظت از داده ها حداكثر سه ماه است و در صورت لزوم با دستور مقام قضائی قابل تمدید است.

مبحث سوم ـ ارائه داده ها

ماده35ـ مقام قضائی می تواند دستور ارائه داده های حفاظت شده مذكور در مواد (32)، (33) و (34) فوق را به اشخاص یادشده بدهد تا در اختیار ضابطان قرارگیرد. مستنكف از اجراء این دستور به مجازات مقرر در ماده (34) این قانون محكوم خواهد شد.

مبحث چهارم ـ تفتیش و توقیف داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی

ماده36ـ تفتیش و توقیف داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی به موجب دستور قضائی و در مواردی به عمل می آید كه ظن قوی به كشف جرم یا شناسایی متهم یا ادله جرم وجود داشته باشد.
ماده37ـ تفتیش و توقیف داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی در حضور متصرفان قانونی یا اشخاصی كه به نحوی آنها را تحت كنترل قانونی دارند، نظیر متصدیان سامانه ها انجام خواهد شد. در غیر این صورت، قاضی با ذكر دلایل دستور تفتیش و توقیف بدون حضور اشخاص مذكور را صادر خواهد كرد.
ماده38ـ دستور تفتیش و توقیف باید شامل اطلاعاتی باشد كه به اجراء صحیح آن كمك میكند، از جمله اجراء دستور در محل یا خارج از آن، مشخصات مكان و محدوده تفتیش و توقیف، نوع و میزان داده های مورد نظر، نوع و تعداد سخت افزارها و نرم افزارها، نحوه دستیابی به داده های رمزنگاری یا حذف شده و زمان تقریبی انجام تفتیش و توقیف.
ماده39ـ تفتیش داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی شامل اقدامات ذیل می شود:
الف) دسترسی به تمام یا بخشی از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی.
ب) دسترسی به حامل های داده از قبیل دیسكت ها یا لوحهای فشرده یا كارتهای حافظه.
ج) دستیابی به داده های حذف یا رمزنگاری شده.
ماده40 ـ در توقیف داده ها، با رعایت تناسب، نوع، اهمیت و نقش آنها در ارتكاب جرم، به روش هایی از قبیل چاپ داده ها، كپی برداری یا تصویربرداری از تمام یا بخشی از داده ها، غیر قابل دسترس كردن داده ها با روش هایی از قبیل تغییر گذرواژه یا رمزنگاری و ضبط حاملهای داده عمل می شود.
ماده41 ـ در هریك از موارد زیر سامانه های رایانه ای یا مخابراتی توقیف خواهد شد:
الف) داده های ذخیره شده به سهولت در دسترس نبوده یا حجم زیادی داشته باشد،
ب) تفتیش و تجزیه و تحلیل داده ها بدون سامانه سخت افزاری امكان پذیر نباشد،
ج) متصرف قانونی سامانه رضایت داده باشد،
د) تصویربرداری ( كپی برداری ) از داده ها به لحاظ فنی امكان پذیر نباشد،
هـ) تفتیش در محل باعث آسیب داده ها شود،
ماده42 ـ توقیف سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متناسب با نوع و اهمیت و نقش آنها در ارتكاب جرم با روش هایی از تغییر گذرواژه به منظور عدم دسترسی به سامانه، پلمپ سامانه در محل استقرار و ضبط سامانه صورت می گیرد.
ماده43 ـ چنانچه در حین اجراء دستور تفتیش و توقیف، تفتیش داده های مرتبط با جرم ارتكابی در سایر سامانه های رایانه ای یا مخابراتی كه تحت كنترل یا تصرف متهم قراردارد ضروری باشد، ضابطان با دستور مقام قضائی دامنه تفتیش و توقیف را به سامانه های مذكور گسترش داده و داده های مورد نظر را تفتیش یا توقیف خواهند كرد.
ماده44ـ چنانچه توقیف داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی موجب ایراد لطمه جانی یا خسارت مالی شدید به اشخاص یا اخلال در ارائه خدمات عمومی شود ممنوع است.
ماده45ـ در مواردی كه اصل داده ها توقیف می شود، ذی نفع حق دارد پس از پرداخت هزینه از آنها كپی دریافت كند، مشروط به این كه ارائه داده های توقیف شده مجرمانه یا منافی با محرمانه بودن تحقیقات نباشد و به روند تحقیقات لطمه ای وارد نشود.
ماده46ـ در مواردی كه اصل داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی توقیف می شود، قاضی موظف است با لحاظ نوع و میزان داده ها و نوع و تعداد سخت افزار ها و نرم افزار های مـورد نظر و نقش آنها در جرم ارتـكابی، در مهلت متناسب و متعارف نسبت به آنها تعیین تكلیف كند.
ماده 47 ـ متضرر می تواند در مورد عملیات و اقدامهای مأموران در توقیف داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی، اعتراض كتبی خود را همراه با دلایل ظرف ده روز به مرجع قضائی دستوردهنده تسلیم نماید. به درخواست یادشده خارج از نوبت رسیدگی گردیده و تصمیم اتخاذ شده قابل اعتراض است.

مبحث پنجم ـ شنود محتوای ارتباطات رایانه ای

ماده 48 ـ شنود محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی مطابق مقررات راجع به شنود مكالمات تلفنی خواهد بود.
تبصره ـ دسترسی به محتوای ارتباطات غیرعمومی ذخیره شده، نظیر پست الكترونیكی یا پیامك در حكم شنود و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.

فصل سوم ـ استناد پذیری ادله الكترونیكی

ماده 49 ـ به منظور حفظ صحت و تمامیت، اعتبار و انكارناپذیری ادله الكترونیكی جمع آوری شده، لازم است مطابق آئین نامه مربوط از آنها نگهداری و مراقبت به عمل آید.
ماده50 ـ چنانچه داده های رایانه ای توسط طرف دعوا یا شخص ثالثی كه از دعوا آگاهی نداشته، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شده باشد و سامانه رایانه ای یا مخابراتی مربوط به نحوی درست عمل كند كه به صحت و تمامیت، اعتبار و انكارناپذیری داده ها خدشه وارد نشده باشد، قابل استناد خواهد بود.
ماده51 ـ كلیه مقررات مندرج در فصل های دوم و سوم این بخش، علاوه بر جرائم رایانه ای شامل سایر جرائمی كه ادله الكترونیكی در آنها مورد استناد قرار می گیرد نیز می شود.

بخش سوم ـ سایر مقررات

ماده52 ـ در مواردی كه سامانه رایانه ای یا مخابراتی به عنوان وسیله ارتكاب جرم به كار رفته و در این قانون برای عمل مزبور مجازاتی پیش بینی نشده است، مطابق قوانین جزائی مربوط عمل خواهد شد.
تبصره ـ در مواردی كه در بخش دوم این قانون برای رسیدگی به جرائم رایانه ای مقررات خاصی از جهت آئین دادرسی پیش بینی نشده است طبق مقررات قانون آئین دادرسی كیفری اقدام خواهد شد.
ماده53 ـ میزان جزا های نقدی این قانون بر اساس نرخ رسمی تورم حسب اعلام بانك مركزی هر سه سال یك بار با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و تصویب هیأت وزیران قابل تغییر است.
ماده54 ـ آیین نامه های مربوط به جمع آوری و استنادپذیری ادله الكترونیكی ظـرف مدت شـش ماه از تاریخ تصویب این قـانون توسط وزارت دادگسـتری با همكاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهد رسید.
ماده 55 ـ شماره مواد (1) تا (54) این قانون به عنوان مواد (729) تا (782) قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) با عنوان فصل جرائم رایانه ای منظور و شماره ماده (729) قانون مجازات اسلامی به شماره (783) اصلاح گردد.
ماده 56 ـ قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی است.
قانون فوق مشتمل بر 56 ماده و 25 تبصره در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ پنجم خردادماه یكهزار و سیصد و هشتاد و هشت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 20/3/1388 به تأیید شورای نگهبان رسید. 

0

انتخاب کلمات کلیدی مناسب - keyword niche - resaerch

مهمترین قدم قبل از شروع فرآیند سئو، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است که همیشه هم در انتخاب آن ، اشتباه می شود.اگر کلمات کلیدی به درستی انتخاب نشوند، پروژه سئوی شما یا شکست می خورد، یا بدون نتیجه و بازدهی خواهد بود.

توجه کنید در این مرحله هیچ کاری با Link Building و on page seo نداریم. فقط می خواهیم به درستی تشخیص دهیم که چه کلمات کلیدی مناسب است و از کجا باید شروع کنیم و به کجا برسیم.

کلمات کلیدی مرتبط ، به ربان ساده Keyword Niche نامیده می شود.کلا لغت niche در دنیای حرفه ای سئو (نه معنی لغوی تحت الفظی)، به معنی نزدیکی و ارتباط یا هدفگذاری ، گل موضوع(نه کل) و بهترین است.

کل فرآیند انتخاب کلمات کلیدی مناسب ، Keyword Research نامیده می شود.انتخاب کلمات کلیدی، فرآیند یک باره نیست.همواره تا زمان حیات وب سایت و تجارت شما، جربان دارد(باید داشته باشد).

در این آموزش و کل سئوروز، منظور از کلمه کلیدی لزوما یک کلمه نیست.منظور یک یا چند کلمه (عبارت) است و عدد های ذکر شده در این آموزش، فقط مثال هستند.

 

قبل از انتخاب کلمات کلیدی باید به درک درستی از کلمات کلیدی و دنیای سئو برسید و برخی باور های غلط را از خود دور کنید:

 

۱- نباید از ابتدای کار به فکر کلمات کلیدی رقابتی باشید.

این کار، احتمال شکست شما را بسیار بالا می برد و منطقا هم اشتباه است.فرض کنید با هزینه و زمان بسیار زیاد و به سختی، موفق شدید، کلمه کلیدی رقابتی (نسبت به سایر کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت مورد نظر) را به صدر نتایج گوگل برسانید و آن کلمه هم روزانه برای شما ۲۰۰ کلیک به ارمغان می آورد.حالا به هر دلیلی اگر در آن کلمه افت کنید و به صفحه ۲ گوگل بروید، کل کلیک (در نتیجه بازخورد و درامد و بازار) خود را از دست می دهید.لذا ریسک این گونه اقدام کردن، بسیار بالاست.

در عوض اگر برای ۲۰ کلمه کلیدی کم رقابت تر که هر کدام روزانه ۱۰ کلیک برای شما داشته باشند، هم خیلی راحت تر و سریع تر می توانید در سئوی انها موفق شوید، و هم اگر در یک یا بخشی از انها ، افت داشتید، کل کلیک های خود را از دست نمی دهید.زیرا هنوز کلمات کلیدی دیگری هستند که شما را سرپا نگه داشته اند و از آنها کلیک دارید.لذا ریسک آن بسیار کمتر است.احتمال موفقیت خیلی بیشتر است و مهمتر اینکه اکنون، خیلی راحت تر و با قدرت و سهولت بیشتری می توانید به سراغ کلمات کلیدی سخت تر بروید.بدون شک سایتی که در کلمات کلیدی مرتبط، دارای رتبه است، استعداد بیشتری برای ارتقا به صفحه اول گوگل با کلمات کلیدی رقابتی تر دارد تا وب سایتی که هنوز هیچ رتبه ای در کلمات کلیدی ساده تر ندارد!

 

۲- بالا آمدن با کلمات کلی، منجر به بالا آمدن با کلمات کوتاه تر نمی شود!

من شخصا این مورد رو خیلی شنیدم.که اگر با کلمه دانلود به صفحه اول راه پیدا کنید با هر کلمه ای که با دانلود شروع شود، هم صفحه اول خواهید آمد.

این که اساس این حرف از کجاست معلوم نیست! یک مثال منطقی برای شما می زنم که خود شما از این به بعد با استدلال کافی، دور این تفکر خط بکشید.فرض کنید سایتی با کلمه دانلود بالاست.منطقی هست که با کلمه دانلود آهنگ، دانلود فیلم، دانلود نرم افزار حسابداری، دانلود نرم افزار، دانلود کتاب x و … هم بالا باشد؟ اگر گوگل سایتی رو با همه این کلمات ، در صدر نتایج نشان دهد، نتایجش اشتباه نمی شود؟ اصلا وقتی شما چیزی را جستجو می کنید، انقدر کلی جستجو می کنید؟شما وقتی آهنگ x مرتضی پاشایی را دانلود کنید، کلمه “دانلود” را جستجو می کنید؟ وقتی می خواهید مرورگر کروم رو دانلود کنید، کلمه، “دانلود مرورگر” رو دانلود می کنید؟بدون شک خیر!اگر کسی چنین کیورد هایی را جستجو کند، معلوم نیست دنبال چه چیزی هست و اگر هم کلیکی روی سایت انجام بشه، کلیک هدفمندی نخواهد بود و نرخ تبدیل خیلی خیلی پایینی خواهد داشت.

 

۳- سئو برای بسیاری از کلمات کلیدی کلی، محال است!

در شماره ۲ کامل درباره اینکه چرا کلمات کلی، مناسب نیستند توضیح دادم.حالا چرا کلمات کلی محال است؟یادم هست یکی از مشتریان که با من تماس گرفته بود و موضوع سایتش ساعت دیواری، بود، به من گفت کلمات کلیدی مد نظر من اینهاست: ساعت دیواری، خرید ساعت دیواری، دکوری… ، کلمه دکوری حتی اگر هم ترافیک بالایی داشته باشه، کلمه ای نیست که منجر به مشتری بشه.اون هم مشتری که ساعت دیواری بخره! کسی که جستجو می کنه “دکوری” از کاربران آماتور وب هست و هنوز تازه با دنیای اینترنت و گوگل آشنا شده.چنین شخصی معلوم هم نیست دنبال چه چیزی هست.دکوراسیون خانه؟لوازم دکوراسیون؟اجرای دکوراسیون؟مجسمه دکوری، ساعت دکوری و … . تصور کنید چه نتایج درهمی شود اگر گوگل با کلمه دکوری، یک سایت مرتبط با ساعت دیواری را در صدر نتایج نشان دهد.

دنیای امروز دنیای کیورد های طولانی است.کیورد های کوتاه زیادی وجود دارند که ترافیک کمتری از کیورد های طولانی تر دارند.کیورد های طولانی Long tail keyword نامیده می شوند.کاربران وب روز به روز حرفه ای تر می شوند.اطلاعات موجود در سطح اینترنت، هر روز وسیع تر می شود.کاربران جستجو کننده به دنبال سایت هایی هستند که دقیقا خواسته انها را برطرق کند.کاربران حوصله گشت و گذار بیهوده ندارند.بنابراین برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر خود، ناچار هستند به جستجوی کلمات طولانی تر روی بیاورند.در نتیجه، کلمات کلیدی طولانی تر در حال جایگزین شدن با کلمات کوتاه تر هستند.حتی اگر دشواری سئوی کلمات کوتاه تر را هم در نظر نگیرید، عقل حکم می کند، که به کلمات کلیدی طولانی تر اهمیت بدهید.همچنین همانطور که در پست نرخ تبدیل کاربر به مشتری گفتم، کلمات کلیدی طولانی تر، نرخ تبدیل بالاتری دارند.

 

۴- برند های معروف را جزء کلمات کلیدی نیاورید!

خیلی می بینم که برند های معروف در کلمات کلیدی یک سایت، قرار می گیرد.مثلا دکتر کرمانی، از پیشکسوتان فعال در حوزه تغذیه و سلامت است.وب سایت هایی که در حوزه تغذیه و سلامت هستند نباید از برند دکتر کرمانی استفاده کنند.کسی که نام این دکتر را جستجو می کند، به دنبال خود اوست.نه دنبال تغذیه و سلامت.اگر هم به دنبال تغذیه و سلامت است، میخواهد از کانال ایشان، مطالبی را دنبال کند.پس حتی اگر شما با کلمه کلیدی برند شخص یا شرکت دیگری، بالا باشید، کاربر پس از ورود به سایت شما، متوجه می شود، شما آن سایت نیستید که دنبالش بوده است.لذا سایت شما خیلی زود بسته می شود(bounce rate بالا می رود) و کل تلاش شما برای سئوی این نوع کلمات کلیدی سوخت می شود.

حتی این طور کلمات کلیدی که حاوی برند دیگران هستند، دشواری خود را دارد.شما برای سئوی موفق کلمه کلیدی که حاوی برند دیگری است، باید درباره آن برند مطالب و گفته هایی داشته باشید تا وب سایت شما، بتواند به صدر نتایج گوگل با جستجوی آن برند، راه یابد.که همین کار حاشیه های زیادی دارد.گوگل نیز به خوبی می تواند سایت اصلی را تشخیص دهد.دست آخر اینکه شما با این کار، تبلیغ دیگری را می کنید! به جای این کارها، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، و به برند (یا ادرس دامنه خود) فکر کنید.سعی کنید، شما برتر از آن برند معروفی که مد نظر شماست، بشوید.سعی کنید، کاری کنید، که دیگران، برند شما را در کلمات کلیدی سایت خود برای کسب اعتبار، جای دهند.

 

با در نظر گرفتن موارد بالا، در مراحل زیر باید برای انتخاب کلمات کلیدی اقدام کنید:

 

مرحله اول – کسب اطلاعات درباره موضوع وب سایت

اگر سایت برای خودتان است،طبیعتا اطلاعات کافی را دارید و از جزئیات حوزه کاری و موضوع وب سایت خود خبر دارید.مثلا اگر سایت شما درباره نمای ساختمان است، به خوبی می دانید، کلماتی مثل نمای چوب،نمای شیشه و … در حوزه فعالیت شما هستند.اگر وب سایت آهنگ دارید، به خوبی می دانید که کلماتی مثل دانلود آهنگ جدید، دانلود آهنگ جدید با لینک مستقیم و … از کیورد های مرتبط با شما هستند.

اگر سایت دیگری را سئو می کنید، باید از صاحب آن بخواهید تا هر چه به ذهنش می رسد(درست یا غلط) درباره حوزه کاری خودش، به شما پیشنهاد کیورد بدهد.

 

مرحله دوم – استفاده از پیشنهاد های خود گوگل با توجه به اطلاعات بدست آمده در مرحله اول

وقتی در search box گوگل کلمه ای را بنویسید و سپس یک بار space را بزنید(یا نزنید) ، گوگل، به شما پیشنهاد هایی می دهد که این پیشنهاد ها البته دیر به دیر به روز می شوند.اما همواره گزینه های مناسب و مرتبط و دارای ترافیک مناسب نسبی هستند.وقتی هم کلمه کلیدی را وارد می کنید، اگر Cursor را به پشت کلمه ببرید و سپس space را بزنید، گوگل کلمات کلیدی پیشنهاد می دهد، که قبل از کلمه کلیدی شما، کلمه جدیدی وجود دارد.مثلا اگر جستجو کنید، سئو، و قبل از این کلمه یک بار space بزنید، گوگل به شما کلمات دیگری که به سئو ختم می شود را پیشنهاد می کند.مثل خدمات سئو.

با استفاده از همین کار، بخش زیادی از کلمات کلیدی را می توانید انتخاب کنید.

 

مرحله سوم – استفاده از Google Keyword Planner

با استفاده از اطلاعاتی که در دو مرحله قبل کسب کردید، از keyword planner گوگل مطابق با آموزش google keyword planner استفاده کنید تا ترافیک کلمات کلیدی را به دست اورید و سایر کلمات کلیدی که گوگل در بخش کلمات کلیدی مرتبط (related keywords) نیز به لیست کیورد های خود اضافه کنید.

در این مرحله کلمات کلیدی که میزان جستجوی آنها زیر ۱۰ تاست (با خط تیره نمایش داده شده است) را کلا حذف کنید و در آخر به ترتیب میزان جستجو (impression) لیست کنید.

 

مرحله چهارم – جمع بندی

کلمات کلیدی خیلی کلی را حذف کنید.مثل دانلود، پنجره، وب سایت، آموزش ، دکور، اخبار و … .این کلمات همانطور که گفته شد، نباید سئو شوند و باید فراموششان کنید که در ابتدای این آموزش توضیحات لازم را دادم.

کلمات کلیدی کم ترافیک تر و طولانی تر و کم رقابت تر را در اولیت قرار دهید و کلمات کلیدی کوتاه تر و پر ترافیک تر و رقابتی تر را در انتهای لیست خود قرار دهید(آموزش تشخیص رقابت کلمات کلیدی را مطالعه کنید)

حالا شما اطلاعات دقیق از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع وب سایت دارید و از کلمات کلیدی ساده تر شروع می کنید و به کلمات دشوار تر، در فرآیند سئو می رسید.

 

1
+1

گاهی هنگام تغییر دی ان اس دامنه از یک هاست به هاستی دیگر ممکن است مدت زیادی وب سایت برای شما لود نشود یا سایت شما بر روی سرور قبلی به نمایش در آید که این اختلال از 1 الی 72 ساعت بسته به نوع و پنل دامنه ممکن است طبیعی باشد و طولانی شدن بیش از چند ساعت این مساله اغلب دو دلیل عمده دارد. اول کش شدن دی ان اس در آی اس پی شرکت اینترنتی که از آن استفاده می کنید و دوم کش شدن فایلها و کوکی ها و همچنین کش شدن دی ان اس در مرورگر اینترنتی شما که در این صورت باید نسبت به حذف کش DNS اقدام نمایید.

برای حذف کش دی ان اس از مرورگر سیستم خود ابتدا برنامه ی CMD را در ویندوز خود اجرا کنید (در صورت لزوم برای اجرای این برنامه با زدن دکمه های ترکیبی windows+R برنامه ی run را اجرا نموده و سپس در خط فرمان run دستور cmd را اجرا نمایید)

اجرای برنامه ی ران برای حذف کش DNS
پس از اجرا شدن برنامه cmd در خط فرمان آن دستور زیر را عینا وارد کنید

ipconfig/flushdns

 

حذف کش دی ان اس
با زدن این گزینه باید پیام زیر برای شما به نمایش در آید:

Windows IP Configuration
Successfully flushed the DNS Resolver Cache.

بعد از زدن دستورات فوق قبل از اینکه سایتی که با باز کردن آن روی کامپیوتر خود مشکل دارید را در مرورگر خود اجرا نمایید یک بار کش و کوکی های مرورگر خود را پاک کرده و سپس آدرس سایت را وارد نموده و بلافاصله بعد از زدن دکمه ی ورود (enter) دکمه های ترکیبی crtl+F5 را فشار دهید.

اگر با وجود گذشت 48 ساعت از تغییر دی ان است و انجام اقدامات فوق که مربوط به حذف کش DNS از مرورگر اینترنت می باشد موفق به رفع مشکل نشدید سعی کنید با سرویس دهنده ی اینترنت خود تماس گرفته و با اعلام آدرس سایتتان از آنها بخواهید تا مشکل را رفع کنند (معمولا آنها اقدام به حذف کش دی ان اس از isp خواهند نمود)

 

0

فرصت‌ های دنیای تکنولوژی برای زنان

"ناتالی کریسمن کوپر" زنی میانسال است که به تازگی وارد عرصه‌ی فناوری شده و اکنون به عنوان یک طراح وب فریلنسر فعالیت می‌کند. در این مطلب که از زبان وی بیان شده است از زنان دعوت می‌کند تا با تکنولوژی ارتباط بهتر و کارآمدتری برقرار کنند. 

در گروه آنلاین تکنولوژی محلی من، معمولا تعداد خانم‌ها انگشت‌شمار هستند. در این گروه، دوره‌های رایگان آنلاین زیادی وجود دارد که خانم‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

وقتی به عنوان یک زن وارد حوزه‌ی فناوری شدم، فرصت‌های آنلاین زیادی در اختیارم قرار داشت و به محض این که شروع به فعالیت کردم، فهمیدم این عرصه آن طور که تصور می‌کردم، بد نبوده است. مشکل اینجا بود که در این فضا هم نوعی تبعیض برقرار بود. با این حال، ذهنیتی که پوشش‌های رسانه‌ای از آن ایجاد کرده بودند، واقعا درست نبود.

از این رو گروهی تشکیل دادم تا این فضا برای خانم‌ها هم فراهم شود تا برتری خود را در این زمینه نشان دهند و در یک محیط آرام و دوستانه به یادگیری موضوعات جدید بپردازند. ضمن این که از برنامه‌ی موجود در Google Campus که برای پدرها و مادرها طراحی شده بود، استفاده کردم. این برنامه نوعی محیط آموزشی جذاب فراهم کرده بود تا والدین خلاق در آن ایده‌های خود را شکوفا کنند.

از طریق این برنامه و با راهنمایی کارشناسان آن توانستم با موضوعاتی چون برنامه‌ریزی‌های کسب و کار و اصول طراحی تجربه‌ی کاربری (UX) آشنا شوم و آموزش‌های مربوط به آن را فرا بگیرم. البته به صورت مداوم از مردم می‌شنوم که حوزه‌ی تکنولوژی برای خانم‌ها سخت است اما در مقایسه با تجربه‌های قبلی خودم در طراحی و تبلیغات صنعتی که در آن شغل هم تبعیض جنسیتی به وفور دیده می‌شد، کار سخت‌تری نبود.

موانع ورود به این عرصه بسیار کم است. منابع آموزشی آنلاین زیادی وجود دارد که اکثر آن‌ها رایگان هستند و به هیچ تجربه و بیشینه‌ای هم در رشته‌های کامپیوتر نیازی نیست. در واقع لازم نیست که پس‌زمینه‌ی فنی در این خصوص داشته باشید بلکه یک ذهن کنجکاو و مشتاق به یادگیری در آغاز راه کفایت می‌کند.

سوالی که ممکن است مطرح شود اینکه، با وجود ورودی آسان این حوزه، چرا خانم‌ها کمتر وارد آن شده‌اند؟

به عقیده‌ی من نبود الگو در این عرصه می‌تواند علت این عدم استقبال باشد. برای مثال من ۴۷ سال سن دارم. اما هیچ زن میانسال‌تر از خودم را نمی‌شناسم که با وجود مسئولیت‌های سنگین زندگی وارد عرصه‌ی تکنولوژی شده باشد.

من متعلق به نسلی هستم که دختران در مدرسه هم با کامپیوتر کار نمی‌کردند و از آنجا که درس‌های دیگری برای گذراندن وجود داشت، شانس آشنایی با کامپیوتر از من گرفته شد. حتی وقتی درخواست تغییر درس دادم با آن مخالفت شد. به یاد نمی‌آورم که در آن زمان با پسرها چنین برخوردی می‌شد و این گونه بود که تا مدت زمانی طولانی هیچ دانش و تجربه‌ای نسبت به علوم کامپیوتر و دنیای فناوری نداشتم.

اکنون حال من مثل کودکی است که در یک فروشگاه شکلات آزادانه برای خود قدم می‌زند و تنوع زیادی از انتخاب در برابر او قرار دارد. برای مثال از خودم می‌پرسم امروز به دنبال یادگیری چه زبانی باشم؟ HTML، روبی یا جاوا اسکریپت؟ یا چطور است به سراغ طراحی UX یا یادگیری Data Analysis بروم؟ بهترین اتفاقی که در این میان می‌افتد این است که می‌توانم بین کار و نقش مادری‌ام نوعی تعادل برقرار کنم. ضمن این که به من اجازه می‌دهد تا کار خود را با موضوعات مورد علاقه‌ام ترکیب کنم. در حال حاضر روی طراحی اپلیکیشنی کار می‌کنم تا یکی از مشکلات شخصی من که خوردن غذاهای ناسازگار با هم دیگر است را حل کند.

شما می‌توانید در ساعات فراغت خود شروع به کار کنید. بهترین بخش این کار این است که هیچ گونه محدودیت سنی ندارد. برای مثال خود من از اواسط دهه‌ی چهل زندگی‌ام وارد دنیای تکنولوژی شدم و برای دوستان، خانواده و سپس مشتریان شروع به ساخت وب‌سایت کردم و به این ترتیب کسب و کار کوچکی راه انداختم.

یکی از راهکارهای رشد در فناوری، "همکاری" است. خیلی از همکاران مرد واقعا من را تشویق و حمایت کردند. قسمت هیجان‌انگیز کار، بخش تکنولوژی است که فضای اشتراک‌گذاری ایده‌ها را فراهم می‌کند.

دنیای تکنولوژی به من اجازه داده که علاوه بر زن بودن و مسئولیت‌های مادری شغل دومی ‌هم برای خود داشته باشم. اکنون به عنوان یک طراح وب فریلنسر مشغول به کار هستم این شهامت را پیدا کرده‎ام که به عنوان استارتاپ در عرصه‌ی فناوری سرمایه‌گذاری کنم.

منبع theguardian

 

0

۵ تصور اشتباهی که درباره‌ی اینترنت ۵G داریم

0

می توان لینک های وب سایت را به آسانی به منوی شروع ویندوز 10 اضافه کرد. این کار را با استفاده از یک راه ساده برای ایجاد لینک دسترسی آسان به هر وب سایتی درست روی منوی شروع ویندوز 10 خود انجام دهید. برای این کار راهنمای زیر را دنبال کنید.

 

در ویندوز 10، مایکروسافت تغییرات مهمی در صفحه منوی شروع، بعد از ویندوز 8 و 8.1 اعمال کرده است و اکنون شما شکل متفاوتی از منوی شروع را در دست دارید. در این نسخه ویندوز، شما می توانید قابلیت های جدید مهم و همچنین برخی تنظیمات شگفت انگیز و مجموعه ویژگی هایی را اجرا کنید که این بسته را یکی از بهترین سیستم عامل ها می کند. همچنین قادر خواهید بود در این ویندوز تغییرات حیرت انگیز در منوی شروع خود ایجاد کنید که به این وسیله بتوانید به سادگی نرم افزارها را به لیست اضافه یا از آن حذف کنید. یک تفاوت دیگر که این نسخه را از نسخه های دیگر متمایز می سازد این است که همچنین می توانید به سادگی لینک ها را به منوی شروع اضافه کنید و برای دست یافتن به سایت های مورد علاقه تان از آن استفاده نمایید. در این مقاله در خصوص روشی بحث می کنیم که می توانید با استفاده از آن لینک های وب سایت را به منوی شروع ویندوز 10 اضافه کنید. بنابراین نگاهی داشته باشید به این روش کامل که در زیر مطرح شده است. روش کاملا ساده است و شما می توانید با دنبال کردن مراحل زیر آن را یاد بگیرید.

 

مراحل اضافه کردن لینک های وب سایت به منوی شروع ویندوز 10:

1.  قبل از هر چیز، لینک خود را در مرورگر وب Microsoft’s Edge که شما می خواهید در منوی شروع تان قرار بگیرد، باز کنید.

10

 

2.  بعد از باز کردن لینک خود، روی منوی سه نقطه که در بالای گوشه سمت راست صفحه قرار گرفته است، کلیک کنید. یک منوی کشویی از انتخاب ها را آنجا خواهید دید.


10

 

3.  از میان گزینه هایی که می بینید، Pin to startرا انتخاب کنید.

 
10

 

4. حالا لینکی که شما باز کرده اید در مرورگر وب در منوی شروع ویندوز شما قرار خواهد گرفت.


10

 

برای سایر مرورگر ها:

1.  لینک را در مرورگر وب خود باز کنید و سپس روی آیکون صفحه که به احتمال زیاد روی نوار آدرس مرورگر وب آن را خواهید دید، کلیک کنید.


10

 

2.  این آیکون را روی دسکتاپ خود بیاورید و سپس میانبر لینک فورا روی دسکتاپ شما ایجاد خواهد شد. حالا شما فقط باید لینکی را که بعدا باید استفاده کنید کپی نمایید تا لینک روی منوی شروع تان ایجاد شود.


10

3.  ستون "Run" را با جستجوی آن از نوار جستجوی منوی شروع، باز کنید.


10

4.  فرمان "shell:programs" را در ستون داخل پنجره Run تایپ کرده و گزینه okرا کلیک کنید.

10

5.  حالا می بینید که پنجره دیگری راه اندازی می شود و اینجا در این پنجره شما باید لینکی را که قبلا کپی کرده اید بچسبانید. بخاطر داشته باشید که نباید لینک را به هیچ پوشه ای در این پنجره بچسبانید.


10

6.  حالا شما می توانید میان بر لینک خودتان را در بخش منوی شروعتان ببینید.


10

7.  اگر دوست دارید می توانید آن را به بخش اصلی منوی شروع بیاورید.


10

این بهترین روشی است که با آن می توانید به سادگی لینک های وب سایت مورد علاقه تان را به منوی شروع ویندوز 10 خود اضافه کنید. این امر دستیابی به نقاط آنلاین را برای شما آسان تر می کند و دیگر نیاز نخواهید داشت برای دستیابی به آن هر بار مرورگر وب تان را بررسی کنید.
اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید، لینک ها را در منوی شروع تان ایجاد کنید زیرا این ویژگی فقط در این نسخه وجود دارد.

0

با نهایی‌شدن فرآیند خرید سایت LinkedIn توسط Microsoft و اخبار ضد و نقیضی که از فروش Yahoo به گوش می‌رسد، به نظر می‌رسد عصر جدیدی از ادغام‌های بزرگ یا Megamerger ها در جهان وب در حال شکل‌گیری است. شرکت Twitter از ۷۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در Soundcloud خبر داده در حالی که شایعات از احتمال خریداری شدن خود توییتر توسط مجموعه‌ی Alphabet یا همان Google خودمان خبر می‌دهند. کمپانی Samsung هم از پا ننشسته و از خرید شرکت Joynet خبر داده است. شرکت Joynet از شرکت‌های مطرح در رایانش فضای ابری است.

خریداران یاهو لینکدین توییتر

برای کسانی که اقتصاد جهان وب را دنبال می‌کنند، خبر بزرگ هفته ادغام شدن لینکدین در مایکروسافت بود. این رویداد که به واسطه‌ی یک معامله‌ی ۲/۲۶ میلیارد دلاری عملی شد، برای بعضی از تحلیل‌گران به منزله‌ی زنگ آغاز موج ششم ادغام‌های بزرگ اقتصادی یا Megamerger بود. با این تفاوت که این‌بار، غول‌های حوزه‌ی فناوری ارتباطات و وب سوژه‌ی ادغام‌ها هستند. نتیجه‌ی مستقیم این ادغام این بود که در عرض چند ساعت، ارزش سهام LinkedIn در بورس‌های جهانی رشد شگفت‌انگیزی را تجربه کرد. هرچند از مدل اقتصادی این مجموعه‌ها اطلاعی نداریم، اما دست‌کم یک‌سالی زمان می‌برد تا خروجی نهایی این ادغام را هم در Microsoft و هم در LinkedIn شاهد باشیم.

از سوی دیگر با نهایی‌شدن این معامله، چشم‌ها به سمت رقیب بزرگ Microsoft یعنی Alphabet دوخته شده است. شایعاتی وجود دارد که گوگلی‌ها مصمم به خرید یک شبکه یا رسانه‌ی اجتماعی دیگر هستند تا از رقیب سنتی‌شان عقب نمانند. در این میان Twitter محتمل‌ترین گزینه برای Google محسوب می‌شود. پیتر گارنری، از تحلیل‌گران بانک Saxo معتقد است این معامله، که البته معامله‌ای با ابعاد و ارقامی شگفت‌انگیز خواهد بود، احتمال زیاد تا پیش از پایان سال جاری نهایی و اعلام خواهد شد. در صورت نهایی‌شدن این قرارداد، گوگل یک‌بار دیگر بخت خود را در رقابت با Facebook به آزمون خواهد گذاشت. هرچند دفعه‌ی قبل و با راه‌اندازی Google Plus توفیقی در رقابت با این غول آبی‌رنگ نیافت، اما شاید با ترکیب نیروهای Google Plus و Twitter بتواند زوکربرگ و یارانش را دست‌کم کمی تکان بدهد!

در مقابل توئیتری‌ها هم چندان بی‌کار نبوده‌اند و با صرف سرمایه‌ای ۷۰ میلیون دلاری، سعی کرده‌اند Soundcloud را در جنگ استریمینگ‌ها یاری کنند. به نظر می‌رسد رقابت در این عرصه هم بسیار نزدیک و تنگاتنگ است و این هفتاد میلیون، علاوه بر این که می‌تواند ساوندکلودی‌ها را در مبارزه با رقبایشان توانمندتر کند، این مجموعه را بیش از پیش به توئیتر نزدیک می‌کند. باید دید آیا توئیتری‌ها از ایفای نقش پرنده‌ی آبی خوشبختی برای Soundcloud در جستجوی چه منافعی هستند.

داستان خرید یاهو اما به یک سریال کش‌دار و تکراری مبدل شده و هر روز بر نقاط ابهام و سوالات موجود در این معامله‌ی بزرگ اضافه می‌شود. شرکت Yahoo تصمیم گرفته تا هسته‌ی فعالیتی خود (و نه تمام مجموعه‌اش) را به بهترین پیشنهاد واگذار کند. تا اینجای کار به نظر می‌رسد پیشنهاد سه میلیارد دلاری Verizon بالاترین و پذیرفتنی‌ترین پیشنهاد ارائه‌شده است؛ اما هنوز این پیشنهاد تا ۶ میلیارد دلاری که New York Times روی هسته‌ی فعالیتی یاهو قیمت گذاشته، فاصله‌ی زیادی دارد.

قرارداد ادغام LinkedIn از لحاظ ارزش، سنگین‌ترین قرارداد حوزه‌ی فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۶ بوده؛ البته تا اینجای سال. اما به نظر می‌رسد این رکورد در آینده‌ای دور یا نزدیک شکسته خواهد شد. ادغام شگفت‌انگیز سال کدام ادغام خواهد بود؟ باید ماند و دید.

 

0

ارزش بیت کوین در یک سال اخیر با افزایشی ۲۰۰ درصدی به ۷۵۴ دلار رسید

نمودار ارزش پول رمزنگاری شده یا همان بیت کوین جان تازه‌ای گرفته و بار دیگر در حال افزایش است، بطوریکه در هفته‌ای که گذشت ارزش این واحد پول دیجیتال بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و به ۷۵۴ دلار به ازای هر بیت کوین رسید.

بیت کوین پس از تولید در سال ۲۰۰۸ میلادی دستخوش فراز و نشیب‌های بسیاری بوده، بطوریکه پس از صعود چشم‌گیر، ارزش این پول دیجیتال در هفته‌های اخیر دوباره اوج گرفته و بار دیگر شاهد افزایش ارزش این پول هستیم، به طوریکه در هفته‌ی اخیر ارزش بیت کوین بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و به بیش از ۷۵۴ دلار رسیده است. بیت کوین در حالی به ۷۵۴ دلار دست یافته که ارزش پول رمزنگاری شده تنها دوبار در تاریخ خود شاهد دست یافتن به چنین رقمی بوده است.

پس از آنکه ارزش بیت کوین در سال گذشته‌ی میلادی به ۲۳۰ دلار سقوط کرد، افزایش آرام قیمت این واحد پولی آغاز شد تا اینکه در هفته‌های اخیر، شیب صعود بسیار تند شده و بیت کوین در مسیر ثبت رکوردی دیگر قدم برداشت.

به طور حتم یکی از مواردی که شاید ذهن بسیاری از تعقیب کنندگان اخبار بیت کوین را به خود مشغول کرده، چرایی سقوط و صعود دوباره‌ی ارزش پول رمزنگاری شده باشد. هرچند نمی‌توان بصورت دقیق و قاطع، دلیلی را برای افزایش ارزش یکباره‌ی بیت کوین مطرح کرد، اما مجموعه‌ی عواملی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

تقسیم و کاهش پاداش معدن کاوی

بیت کوین دارای ساختاری است که طی آن فرآیند تولید سکه‌ها از طریق پاداش معدن کاوی روز به روز کاهش پیدا می‌کند. بیت کوین به نوعی طراحی شده که تنها ۲۱ میلیون از آن تولید شده و دیگر خبری از بیت کوین‌های جدید نخواهد بود. روند اضافه شدن سکه‌ها به گونه‌ای است که معدن کاوان به عنوان پاداش تصدیق تراکنش‌های انجام شده و تعیین سلامت سیستم بیت کوین، سکه‌هایی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند، حال آنکه روند اهدای پاداش با افزایش تعداد بیت کوین‌ها کاهش یافته و نهایتا پس از انتشار آخرین بیت کوین، متوقف می‌شود.

براساس طراحی بیت کوین، پس از تولید ۲۱۰٫۰۰۰ بیت کوین، پاداش اهدا شده نصف می‌شود. در ابتدا به ازای هر بلاک، ۵۰ بیت کوین به عنوان پاداش ضرب می‌شد. در اواخر سال ۲۰۱۲ تعداد بیت کوین‌های ضرب شده به ۲۵ عدد کاهش یافت. انتظار می‌رود تعداد پاداش اهدا شده در سه هفته‌ی آینده به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت.

به طور حتم زمانی که معدن کاوان به مرحله‌ای برسند که در ازای تخصیص منابع زیاد، تعداد بیت کوین‌های کمی را دریافت کنند، ارزش هر بیت کوین افزایش یافته و بصورت طبیعی شاهد افزایش نرخ تبادل پول رمزنگاری شده در ازای دلار خواهیم بود.

 

بروزرسانی هسته‌ی بیت کوین

هسته‌ی بیت کوین را باید اصلی‌ترین قسمت پول رمزنگاری شده خواند. هسته‌ی بیت کوین توسط تیمی از مورد اعتمادترین توسعه دهندگان کنترل شده و موراد مورد نیاز به هسته اضافه یا حذف می‌شود.

در ماه‌های اخیر بیت کوین دچار مشکلی شده بود که طی آن محدودیت هسته‌ی بیت کوین برای پردازش تراکنش‌ها منجر به سپری شدن زمان زیاد برای تایید بود، حال آنکه در هفته‌های آینده شاهد بروزرسانی هسته‌ی بیت کوین خواهیم بود تا پایانی بر تمام مشکلات پیش آمده در ماه‌های اخیر باشد. پس از بروزرسانی، سرعت تایید تراکنش‌ها افزایش یافته و کاربران می‌توانند با سرعت بیشتری به خرید و تبادل بیت کوین بپردازند. هیجان ناشی از همین بروزرسانی را نیز می‌توان به عنون عاملی محرک برای افزایش قیمت خواند.

 

عدم قطعیت در مورد وضعیت اقتصاد جهان

آخرین عامل را می‌توان اتفاقاتی خواند که برگرفته از وضعیت اقتصاد جهانی است، چراکه این وضعیت باعث می‌شود تا بازار‌ها با نوعی عدم قطعیت روبرو شوند.

زمانی که وضعیت اقتصاد آشفته بوده و نوعی عدم قطعیت وجود داشته باشد، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند تا دارایی خود را تبدیل به منابع ارزشمندی کنند که از این جمله منابع می‌توان به طلا اشاره کرد. هرچند بیت کوین را نمی‌توان به عنوان یک منبع پایدار در بازه‌ی زمانی کنونی شناخت، اما شماری از افراد بنابر دلایلی تمایل دارند تا روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. برای مثال می‌توان به کاربران چینی اشاره کرد که دوست دارند روی منابعی سرمایه‌گذاری کنند که دست دولتمردان و قانون گذاران از آن کوتاه باشند.

هنوز مشخص نیست که وضعیت بیت کوین در آینده چگونه خواهد بود. به طور حتم دارندگان بیت کوین با توجه به کارنامه‌ی پول رمزنگاری شده، سیاست‌های متفاوتی را در قبال این واحد پولی در پیش خواهند گرفت که احتمالا بر مبنای عدم ذخیره‌سازی بیشتر بیت کوین استوار خواهد بود.

منبع techcrunch

 

0

مجسمه‌ی یادبود عکس سلفی در تگزاس

0

رتبه‌بندی الکسا چیست و چه‌قدر مهم است؟

0

پاک کردن اطلاعات از گوگل و حفظ حریم شخصی

حریم شخصی کاربران در اینترنت همیشه از مقوله‌های بسیار مهمی بوده که متاسفانه بسیاری از افراد این موضوع را نادیده می‌گیرند. از آنجا که استفاده از  سرویس‌های گوگل برای رفع نیازهای مختلف در بین کاربران اینترنت بسیار رایج است، پس حذف اطلاعات شخصی از این سرویس‌ها می‌تواند حریم شخصی شما را تا حد زیادی در دنیای مجازی تامین کند.

در حال حاضر کتابی به نام Dragnet Nation توسط Julia Angwin نوشته شده که مواردی را درباره‌ی حریم شخصی در آن بیان کرده است. کتاب یاد شده یک کتاب تحقیقاتی محسوب می‌شود و در آن نویسنده به این نکته اشاره دارد که شما چطور با میل و رغبت، اطلاعات شخصی‌ خود را تحت اختیار بازاریابان آنلاین، تبلیغ کنندگان و اسپمرها قرار می‌دهید. پس از خواندن ۱۰ صفحه از این کتاب اهمیت موضوع را دریافته و به سرعت تصمیم به پاکسازی اطلاعت خود خواهید گرفت.

به گفته‌ی نویسنده‌ی وب سایت MakeUseOf وی پس از خواندن کتاب یاد شده تصمیم به پالایش اطلاعات خود گرفته است. همچنین وی ادامه می‌دهد که با دیدن یک فیلم تا حدی نسبت به حریم شخصی خود نگران شده که گوشی‌اش را خاموش و سیمکارت آن را نیز بیرون آورده است!

در این مقاله نیز می‌خواهیم دقیقا به همین موضوع بپردازیم؛ بنابراین اگر قصد دارید تا اطلاعات خود را از اینترنت پاکسازی کنید، باید بدانید که نمی‌توانید از برخی سرویس‌های جذاب آنلاین ارائه شده، بعد از این کار استفاده کنید؛ منظور ما در اینجا گوگل است که یکی از بازیگران اصلی اینترنت در زمان حاضر به حساب می‌آید.

در حریم شخصی، گوگل از چند نظر مورد توجه است. این شرکت پیش‌تر تعداد زیادی از وکلای کار کشته را برای حفط امنیت اطلاعات کاربران مورد استفاده قرار می‌داد، ولی حالا اشتباهات بزرگی را در این زمینه مرتکب شده است. در ادامه روش حذف اطلاعات شخصی از سرویس‌های مختلف گوگل را به شما آموزش خواهیم داد.

پاکسازی Gmail

gmail cleaning

اولین گام برای انجام اینکار، تعیین نوع ایمیل‌هایی که قصد دارید آن‌ها را نگه داشته یا حذف کنید. با وجود فضای ارائه شده برای هر کاربر، گوگل این ایده را در ذهن اکثر افراد جای داده که شما هیچوقت نیاز به حذف چیزی نخواهید داشت. اما بگذارید صادق باشیم. نیازی نیست که اطلاعات بسیاری از کارهای خود را نگه داریم. برای مثال می‌توان به نوتیفیکیشن‌ها اشاره کرد. پس پاکسازی را شروع کنید. یک روش سریع برای انجام اینکار، آن است که ایمیل‌های موجود در هر یک از برچسب‌های صندوق ورودی خود را حذف کنید.

اگر قصد دارید هر موردی را نگه‌ دارید، در صورت استفاده از مرورگر گوگل کروم، دکمه‌های CTRL + P را در صفحه کلید فشرده و آن ایمیل را به صورت PDF ذخیره کنید. اگر از مرورگر فایرفاکس بهره می‌برید تعدادی افزونه وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را برای ایجاد PDF از صفحات نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید. همچنین اگر از کاربران Evernote هستید، می‌توانید از قابلیت Web Clipper این اپلیکیشن برای نگه داشتن ایمیل در اپلیکیشن‌ دسکتاپی خود بهره ببرید. اما در کنار این قابلیت Evernote همچنین سرویس همگام‌سازی ابری را به کاربر ارائه می‌دهد. اما آیا این سرویس بهتر از گوگل است؟ انتخاب با شماست! ولی بهترین کار این است که داده‌های خود را به روشی که گفته شد نگه‌داری کنید.

حال حساب کاربری ایمیل خود را خالی کردید، حالا چه؟ چکاری باید اکنون انجام دهید؟ خب به صورت خلاصه در هرجا که حفظ حریم شخصی برایتان بسیار مهم است بهترین کار استفاده از سرویس‌های مبتنی بر قوانین اتحادیه‌ی اروپا است. اتحادیه‌ی مورد اشاره قوانین سخت‌گیرانه‌ای در بخش حریم شخصی دارد که می‌تواند داده‌های شما را بهتر از سرویس‌هایی که در آمریکا ارائه می‌شوند، تامین کند. برای مدتی طولانی، بسیاری از کاربران از سرویس ProtonMail استفاده می‌کردند که یک سرویس ایمیل سوئیسی است. سرورهای این شرکت در یکی از مقرهای فرماندهی نظامی سوئیس که در دل کوه‌های آلپ قرار دارد، نگه‌داری می‌شوند. برای ورود به این سرویس و استفاده از آن نیاز به دو رمز عبور خواهید داشت، یکی برای ورود و دیگری برای رمزنگاری کردن صندوق ایمیل خود. اما منظور ما در اینجا اعتبارسنجی دو مرحله‌ای نیست. هیچ رمزعبوری از طریق موبایل برای شما ارسال نخواهد شد. کدهای پشتیبان‌گیری نیز وجود ندارند. اگر شما دومین رمزعبور خود فراموش کنید، حساب کاربریتان برای همیشه قفل شده و دیگر امکان دسترسی به داده‌های خود را نخواهید داشت.

ProtonMail هیچگونه تبلیغاتی ندارد. شما می‌توانید برای ایمیل‌های خود تاریخ انقضا تعیین کنید. گزارش آی‌پی‌هایی که به حساب کاربری شما وارد شده‌اند نگه‌داری نمی‌شوند؛ بنابراین می‌توان از امنیت حریم شخصی در این بخش اطمینان حاصل کرد. البته مهم‌ترین ویژگی این سرویس ایمیل، قابلیت رمزنگاری نظیر به نظیر آن است.

تنها موردی منفی‌ که در مورد ProtonMail وجود دارد، این است که فعلا در حالت آزمایشی و تست قرار دارد؛ بنابراین برای ثبت‌نام در این سرویس نیاز به دعوت‌نامه خواهید داشت که البته ظاهرا این روزها، دریافت چنین دعوت‌نامه‌ای به سرعت قابل انجام است. به این نکته‌ی منفی، باگ‌های احتمالی را هم اضافه کنید؛ زیرا همانطور که اشاره کردیم سرویس مورد بحث فعلا در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد. همچنین در حال حاضر شما تنها ۵۰۰ مگابایت فضا برای نگه‌داری ایمیل‌های خود در اختیار خواهید داشت. از آنجا که بیشتر کاربران، ایمیل‌های ۳۰ روز اخیر خود را به طور میانگین نگه‌داری می‌کنند، بنابراین میزان فضای اختصاص یافته به هر کاربر در این سرویس، مناسب به نظر نمی‌آید.

به محض اینکه وب سایت یاد شده از حالت آزمایشی درآید، هیچ تضمینی وجود ندارد که تغییرات جدیدی در سرویس آن‌ها اعمال نشود. البته در اینجا باز هم می‌توان از ضرب‌المثل معروف «هر چقدر پول بدهی، آش می‌خوری» یاد کرد و چون سرویس ایمیل مورد اشاره به صورت رایگان ارائه شده، در صورت بروز هرگونه تغییر در آن نمی‌توان به مسئولین آن ایراد گرفت. همچنین در صورتی که این سرویس ایمیل به طور رایگان هم بخواهد به کار خویش ادامه دهد، احتمال دارد برای تامین مخارج و هزینه‌های خود اقدام به نمایش تبلیغات کند.

تاریخچه‌ی جستجو در وب

حالا می‌خواهیم در مورد مهم‌ترین سرویس گوگل یعنی جستجوگر وب صحبت کنیم. در این بخش جستجو‌های شما باعث می‌شوند تا این شرکت از آن‌ها برای مقاصد تجاری نهایت استفاده را ببرد. نتایج جستجو به صورت سفارشی و مختص شما نمایش می‌یابند که این یعنی شما چیزی را می‌بینید که می‌خواسته‌اید ببینید. تبلیغات مختلف بر اساس آنچه شما جستجو می‌کنید در بالای صفحه، نمایش خواهند یافت. همچنین آنچه شما جستجو کنید می‌تواند به عنوان هدف شما در نظر گرفته شده و به همین ترتیب تبلیغات مرتبط برای شما نمایش یابند. برای مثال شما به دنبال راهی برای درمان تبخال در گوگل جستجو کرده‌اید، و در این حالت در صفحه‌ی نتایج جستجو، شرکت‌های داروسازی را مشاهده خواهید کرد که به متن مورد جستجوی شما مرتبط هستند.

اما راه‌حل چیست؟ برای شروع می‌توانید از موتورهای جستجوی جایگزین مانند DuckDuckGo استفاده کنید که پیش‌تر در مورد آن در اینترنت مطالب زیادی نوشته شده است. این موتور جستجو از نتایج گوگل هم بهره می‌برد؛ اما هیچگونه ردیابی داده‌ای در آن صورت نمی‌گیرد و آی‌پی و دیگر اطلاعاتی که گوگل آن‌ها را در هنگام جستجو مورد بررسی قرار می دهد را ذخیره نمی‌کند.

اما اگر مجبور به استفاده از سرویس جستجوی گوگل هستید، هیچ گاه به صورت لاگین شده به حساب کاربری خود آن را بکار نگیرید. در شرایطی که به حساب کاربریتان لاگین شده باشید، هر چیزی که جستجو کنید به نام شما خواهد بود. ابتدا از حساب کاربری خود خارج شده و اگر می‌توانید آی‌پی خود را نیز با سرویس‌های شبکه خصوصی مجازی (V-P-N) تغییر دهید. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید از شبکه‌های خصوصی مجازی استفاده کنید روش بهتری برای انجام اینکار نیز وجود دارد. اگر گوگل کروم استفاده می‌کنید بهتر از از حالت Incognito که در این مرورگر ارائه شده بهره ببرید. در صورت استفاده از فایرفاکس نیز می‌توانید از حالت Private Browsing استفاده کنید تا مرورگری اینترنت شما به صورتی امن صورت گیرد.

حالا باید سوابق مرور وب خود که توسط گوگل ذخیره شده را ببینید. اگر نیاز بود این بخش را نیز پاکسازی کنید. برای انجام این کار نیاز به صرف مقداری زمان دارید؛ اما پس از انجام آن احساس خیلی خوبی خواهید داشت. به گفته‌ی ما اطمینان کنید که حذف اطلاعات این بخش واقعا حس خوبی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

سوابق موقعیت‌های مکانی

google location delete

اما در مورد موقعیت مکانی باید بگوییم که گوگل موقعیت هر کدام از کاربرانش را نگه‌داری می‌کند. در سمت چپ تقویم، منوی کوچک موجود را باز کرده و گزینه‌ی 30Days را انتخاب کنید. حال سوابق موقعیت مکانی شما در ۳۰ روز اخیر نمایان خواهد شد؛ ولی در کنار این سوابق یک گزینه دیگر هم مشاهده خواهید کرد.

گزینه‌ی Delete all history را کلیک کرده و سپس Ok را بفشارید. حالا می‌توانید GPS دستگاه خود را خاموش کنید تا موقعیت مکانی شما دیگر ثبت نشود. با انجام این فرآیند تمامی سوابق ذخیره شده شما در بخش موقعیت مکانی گوگل، حذف خواهد شد.

یوتیوب

delete youtube data

در هر ماه چند ویدیو در یوتیوب مشاهده می کنید؟ با دیدن سوابق ویدیوهای مشاهده شده‌ی هر کاربر در یوتیوب، می‌توان اطلاعات زیادی در مورد علایق وی به دست آورد. البته اگر ویدیوهای مشاهده شده توسط شما جنبه عمومی دارند و از اینکه کسی آن را بداند نگران نیستید، این مورد مشکل محسوب نمی‌شود؛ اما اگر ویدیویی خاص را دیده باشید و به هیچ وجه نخواهید کسی این موضوع را بفهمد چه؟ همان‌طور که احتمالا می‌دانید در این سرویس نیز گوگل اطلاعات و سوابق کاربر را نگه می دارد تا در مراجعات بعدی بتواند به صورت هوشمند ویدیوهایی مطابق با سلیقه‌تان را به شما پیشنهاد بدهد.

برای پاک کردن سوابق ویدیوهای مشاهده شده‌تان در سرویس یوتیوب، ابتدا آن را گشوده و سپس باید بر روی هر دو گزینه Clear all watch history و Pause watch history کلیک کنید. برای جلوگیری از ثبت سوابق ویدیوهای مشاهده شده توسط شما، از این پس در حالتی که به حساب کاربریتان لاگین نکرده‌اید از یوتیوب استفاده کنید یا از حالت مرور امن مرورگر خود بهره ببرید. در کروم نام این حالت Incognito و در فایرفاکس Private Browsing است.

کروم

خب حالا نوبت به مرورگی اینترنت می‌رسد. برای برخی افراد، تغییر مرورگرها می‌تواند یک راه حل برای جلوگیری از افشای اطلاعات آن‌ها باشد. من شخصا از مرورگر کروم برای کارهای خود استفاده می‌کنم و در برخی موارد نیز از فایرفاکس بهره می‌برم؛ چراکه به نظر بسیاری از کاربران فایرفاکس یک جایگزین بسیار مناسب برای گوگل کروم محسوب می‌شود. موزیلا در بخش حریم‌شخصی کاربران، کار خود را خیلی خوب انجام داده و اطلاعات کمتری از شما را نگه‌داری می‌کند. همچنین در اکثر موارد اگر قرار بر ذخیره اطلاعات شما باشد، بر اساس قوانین بنیاد موزیلا، تا شما این موضوع را تایید نکنید، داده‌هایتان به هیچ سروری ارسال نشده و نگهداری نمی‌شوند.

اگر فایرفاکس را نمی‌پسندید، بهتر است نگاهی به Tor بیاندازید. این نرم‌افزار می‌تواند کمی کند باشد، زیرا برای مخفی نگه‌داشتن اطلاعات کاربران به چندین سرویس متصل شده و یکسری عملیات‌های خاصی را در پشت پرده انجام می‌دهد. اما Tor واقعا یک مرورگر بسیار خوب به شمار می‌آید و به شما اجازه مرورگری در اعماق وب به صورت کاملا مخفی و امن را می‌دهد.

اگر قصد دارید از گوگل کروم به مرورگری دیگر کوچ کنید، بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

بایگانی اطلاعات گوگل

google takeout delete

بخش بایگانی گوگل طراحی شده تا بتوانید از تمامی اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. در این بخش می توانید هر داده‌ای که نیاز دارید را نگه‌دارید و هرکدام را که می‌خواهید حذف کنید. اگر نیاز دارید اطلاعات هر سرویسی حذف نشوند، باید تیک مقابل آن در حالت سبز رنگ یعنی فعال باشند. به عنوان مثال شاید بخواهید اطلاعات تقویم را نگه‌دارید، ولی داده‌های مرور در شبکه‌ی اجتماعی گوگل پلاس خود را حذف کنید. از طریق این بخش براحتی می‌توانید عملیات‌ مورد نظرتان را انجام دهید.

حذف کامل حساب کاربری گوگل

برخی از کاربران ترجیح می‌دهند کار را برای خود راحت کرده و حساب کاربری گوگل خود را به طور کامل حذف کنند. ولی اگر اینکار را انجام دهید امکان استفاده از آن را در آینده نخواهید داشت. اما اگر نام کاربری خاصی برای خود انتخاب کرده‌اید بهتر است آن را نگه دارید و از حذف کامل حساب کاربریتان خودداری کنید؛ چراکه حتی در صورت حذف کامل آن، در آینده نمی‌توانید نام کاربری قبلی خود را مجددا ثبت کنید. همچنین در این شرایط تمامی اطلاعات کاربری شما پاک خواهد شد و قابل بازگردانی هم نیست. بهترین کار این است ابتدا از اطلاعات مهم‌ و ضروری‌تان نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده و سپس اقدام به حذف کامل حساب کاربری گوگل کنید.

منبع makeuseof

 

0

چرا یاهو بازنده نبرد اینترنت در برابر گوگل شد؟

به نظر می‌رسد یاهو آخرین روزهای فعالیت به عنوان یک کمپانی مستقل را سپری می‌کند؛ کمتر از ۱۰ سال پیش، یاهو رقیبی سرسخت برای گوگل بود، اما نمودار پیشرفت این دو کمپانی در سال‌های اخیر مسیری معکوس را طی کرده، بطوریکه پیشرفت روزافزون گوگل با افول یاهو همراه شده است. اما چرا یاهو جنگ قدرت در دنیای مجازی را به گوگل باخت؟

یاهو در روزهایی که اینترنت به کشورمان راه پیدا کرده بود و رفته رفته مشتریان اینترنت رو به افزایش بود، دوران بلوغ خود را پشت سرگذاشته و به یکی از بهترین کمپانی‌های ارائه دهنده‌ی سرویس‌های تحت اینترنت بدل شده بود. مشاهده‌ی لوگوی این کمپانی در میان تبلیغات جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن، قدرت بالقوه‌ی دنیای فناوری را نمایش می‌داد که یاهو در آن زمان پیش قراول این جریان بود. گوگل جوان به عنوان رقیبی برای یاهو به وجود آمده بود و بسیاری در پی یافتن موقعیت خود در دو قطبی یاهو و گوگل بودند، اما به نظر می‌رسد این روزها آخرین برگ‌ها از دفتر فعالیت یاهو در حال ورق خوردن است و در آینده‌ی نزدیک یاهو نیز به خاطره‌ای شیرین در ذهن اهالی فناوری تبدیل خواهد شد.

شاید ۱۰ سال پیش کسی تصور تغییرات گسترده در حال و روز این دو کمپانی را نداشت و پیش‌بینی نمی‌شد که روزی دیگر یاهو به کبریت بی خطری در برابر گوگل تبدیل شود. نکته‌ای که در اینجا می‌توان به آن پرداخت، فاکتور‌ها و در پیش گرفتن سیاست‌هایی است که باعث شده تا این دو کمپانی در دو مسیر مختلف حرکت کرده و نتیجه‌ای متضاد را طی سال‌ها فعالیت در دره‌ی سیلیکون به دست بیاورند.

مقاله‌ای که در ادامه خواهید خواند، به قلم Mohit Aron در وب‌سایت تک‌کرانچ منتشر شده است. آرون سابقه‌ی فعالیت در گوگل را داشته و از این‌رو می‌توان سیاست‌های متفاوت در پیش گرفته شده توسط این دو کمپانی را از نگاه شخصی که تجربه‌ی کار در گوگل را دارد، بسیار قابل درک‌تر از زبان یک تحلیل‌گر لمس کرد.

مُهیت آرون کار در گوگل را در سال ۲۰۰۳ میلادی، زمانی که دو کمپانی یاهو و گوگل در رقابت برای به دست آوردن قلمرو بزرگ‌تری در اینترنت بودند، آغاز کرده است. از این‌رو می‌توان تمام تصمیمات در پیش گرفته شده توسط این دو کمپانی از آن سال‌ها را در نتیجه‌ای که امروز می‌بینیم، دخیل بدانیم. البته آرون اصلی‌ترین دلیل برای تفاوت در وضعیت جایگاه این دو کمپانی را، تفاوت نگرش این دو کمپانی در قبال زیرساخت‌های اصلی کسب و کار خوانده است.

البته آرون به این موضوع اعتراف کرده که شاید سابقه‌ی فعالیت در گوگل، تحلیل وی در مورد وضعیت این کمپانی را تحت تاثیر قرار دهد، اما به هر حال وی توجه هر دو کمپانی یاهو و گوگل به توسعه‌ی زیرساخت‌ها را حاوی نکته‌های بسیار مهمی برای توسعه‌ی یک تجارت پایدار خوانده است. این موضوع در حوزه‌ای نظیر فناوری که هر روز شاهد تغییر ماهیت آن هستیم، بسیار تاثیرگذار است.

توسعه سریع در برابر توسعه آرام و پایدار

در آغاز عصر جدید که در آن فناوری حرف اول را می‌زند، گوگل و یاهو راه بسیار متفاوتی را برای پیشبرد سیاست‌های خود در پیش گرفتند. در واقع این دو کمپانی سنگ بنای ارائه‌ی سرویس‌های خود را بسیار متفاوت از دیگری بنا نهادند. هر دو کمپانی سرویس‌های متعددی را ارائه کردند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سرویس ایمیل، جستجو و نقشه اشاره کرد که روی بستر متفاوتی در دو کمپانی به کاربران ارائه می‌شد. یاهو از همان ابتدای کار به سراغ راهکارهای سخت‌افزاری و سرویس‌های ارائه شده توسط کمپانی NetApp رفت که در ابتدای کار امکان اضافه کردن فضای بسیار زیادی را در اختیار یاهو می‌گذاشت. هر سرویسی که یاهو به کاربرانش  ارائه می‌کرد، مبتنی بر حافظه‌های اختصاصی توسعه یافته توسط NetApp برای یاهو بود. در پیش گرفتن این استراتژی باعث می‌شد تا یاهو به سرعت به تقاضای بازار پاسخ دهد، بطوریکه به سرعت یاهو بدل به بزرگ‌ترین مشتری NetApp شد.

برخلاف یاهو، گوگل فرآیند توسعه زیرساخت اختصاصی خود را در پیش گرفت

اما وضعیت در مانتن‌ویو به گونه‌ای دیگر در حال رقم خوردن بود. گوگل برخلاف یاهو که سرویس‌های یک کمپانی دیگر را مورد استفاده قرار می‌داد، فعالیت‌های مهندسی برای توسعه‌ی زیرساخت مورد نیاز خود را آغاز کرد. این سیستم که با نام فایل سیستم گوگل (Google File System) شناخته می‌شود، به عنوان پلتفرمی شکل می‌گرفت که امکان استفاده از آن در طیف گسترده‌ای از کاربردها را که شاید در آینده گوگل ارائه می‌داد، فراهم می‌کرد. گوگل به جای استفاده از آخرین فناوری‌ها و محصولات موجود در حوزه‌ی حافظه‌ی مورد استفاده در سرور‌ها، فایل سیستم گوگل را روی سرور‌های معمولی پیاده کرد تا بتواند از معماری‌های پیچیده و انعطاف‌پذیری برخوردار باشد. گوگل در پی آن بود تا بتواند مشکل گستردگی سرویس‌هایی را که در آینده نیز وارد حوزه‌ی فعالیت این کمپانی می‌شد، حل کند. گوگل با اقدام خود، ارائه‌ی سرویس‌های دیگری را نظیر سرویس نقشه و سرویس‌های ابری را در مقیاس وب، بسیار تسهیل کرد.

افزایش پیچیدگی سیستم

فرآیند توسعه‌ی فایل سیستم گوگل ۴ سال طول کشید و طی این چهار سال حجم گسترد‌ه‌ای از دانش مهندسی در سیستم گوگل مورد استفاده قرار داد تا اینکه این سیستم توسط غول جستجو در ماموریت‌های مهم و بحرانی مورد استفاده قرار گرفت. همزمان با گوگل، یاهو سیاست پیشین خود را همچنان ادامه می‌داد، بطوریکه همچنان در صورت نیاز و تقاضای بازار برای سرویس‌های جدید، یاهو به سراغ NetApp و سرویس‌های این کمپانی می‌رفت تا به سرعت بتواند به نیاز بازار پاسخ دهد. در رقابت برای کسب سهم بیشتری از اینترنت و در اختیار گرفتن شمار بیشتری از کاربران، یاهو در سال‌های ابتدایی به نظر برنده‌ی بازی بود، چراکه سرویس‌های این کمپانی بخش بزرگی از کاربران را به سمت خود جلب کرده بود.

البته پس از مدتی، سیاست زودبازده یاهو مشکلاتی را نیز برای این کمپانی ایجاد کرد. با افزایش تقاضای بازار و افزایش تعداد کاربران در کنار بالا رفتن تنوع سرویس‌های ارائه شده، استفاده ا زیرساخت غیربومی توسط یاهو رفته رفته مشکلاتی را برای این کمپانی ایجاد کرد، بطوریکه بعضا فرآیند‌های مهندسی تکراری برای هر یک از سرویس‌ها انجام می‌شد. افزایش هزینه‌های نگهداری و پیاده سازی مکرر فرآیند‌های پیچیده مهندسی در نهایت باعث افزایش هزینه‌های ارائه‌ی سرویس توسط یاهو شد. زمانی که یاهو درصدد ارائه‌ی سرویس جدیدی بود، مهندسان این کمپانی مجبور بودند تا پلتفرم NetApp را برای کاربرد مورد نظر از دوباره بهینه کرده و تغییراتی را ایجاد کنند.

گسترش سرویس‌های یاهو رفته رفته پیچیدگی زیرساخت این کمپانی را افزایش داد

ایجاد تغییرات باعث می‌شد تا در سرویس‌های متفاوت، چالش‌های یکسانی ایجاد شود که مهندسان را به انجام کار تکراری وادار می‌کرد. برای مثال سرویس جستجو و ایمیل یاهو را در نظر بگیرید که مهندسان بارها مجبور شده‌اند یک تغییر یکسان را در هر دو سرویس انجام دهند. زیرساخت مورد استفاده توسط یاهو برای سرویس‌های مختلف‌اش یکسان نبود و هر یک از سرویس‌ها به فضای جداگانه و سرور مخصوص به خود نیاز داشتند و امکان اشتراک گذاری منابع بین پلتفرم‌های مختلف وجود نداشت. استفاده از سرویس‌های NetApp‌ نیز به اندازه‌ای افزایش پیدا کرد که هزینه‌های این کمپانی بخشی از درآمد کمپانی را مال خود می‌کرد.

گوگل فایل سیستم خود را پیش بینی تمام چالش‌های پیش‌رو توسعه داده بود، از این‌رو هنگامی که این کمپانی می‌خواست سرویس جدیدی را ایجاد کرده یا کاربردهای جدیدی را به سیستم خود اضافه کند، تغییر معماری به بهینه‌ترین شکل ممکن انجام می‌شد. برای مثال پس از آنکه گوگل سرویس یوتیوب را مال خود کرد، به راحتی با تعویض Back-End این سرویس، آن را به سیستم خود منتقل کرد. مهندسان گوگل در صورت نیاز به بروزرسانی سیستم، یکبار این‌کار را انجام داده و تغییرات در تمام سرویس‌های گوگل قابل مشاهده بود.

زیرساخت سرورهای گوگل

استفاده از یک سیستم انعطاف‌پذیر توسط گوگل این امکان را در اختیار کمپانی قرار داده بود تا به‌راحتی به اشتراک‌ منابع بین سرویس‌های مختلف بپردازد. برای مثال در صورتی که منابع اختصاص داده شده برای سرویس جستجو در حالت کم باری بودند،‌ منابع مورد استفاده در این سرویس‌، برای عملکرد بهتر، با سرویس ایمیل به اشتراک گذاشته می‌شدند. در پیش گرفتن چنین سیاستی باعث شده بود تا گوگل از خریدن سرور‌های گران قیمت بی نیاز شده و با سخت‌افزار ارزان قیمت سرویسی مطلوب را در اختیار کاربران قرار دهد.

با توجه به افزایش هزینه‌های نگهداری و ارائه‌ی سرویس‌های جدید، یاهو دیگر قادر نبود تا همپای گوگل پیشرفت کرده و به ارائه‌ی سرویس‌های جدید بپردازد، از این‌رو این کمپانی رفته رفته شاهد کاهش سرعت پیشرفت و افزایش درآمد بود تا اینکه گوگل با سرعتی برق آسا پیشرفت کرد و این روزها تقریبا برای یاهو دست نیافتنی است.

اهمیت شروع خوب

شاید در ظاهر به نظر برسد که استفاده از یک معماری انعطاف پذیر باعث شده تا گوگل و یاهو جایگاه‌های امروز را داشته باشند. اما موردی که با نگاهی عمیق‌تر می‌توان کشف کرد و اهمیتی بسیار بالاتر از کار مهندسی و توسعه‌ی زیرساخت خوب دارد، فهم و درک عمیق مشکل و چالش پیش‌رو، پیش از آغاز فرآیند توسعه‌ی راهکار برای مشکل مورد نظر است.

بهترین اقدام در ابتدا، کنار گذاشتن تمام راه‌حل‌های پیشینی است که برای حل مساله‌ی مشابه مورد استفاده قرار گرفته است

بهترین کار در ابتدای راه، فکر کردن به مشکل پیش رو بدون در نظر گرفتن تمام راه‌حل‌های پیشین است که برای حل مساله‌ی مشابه مورد استفاده قرار گرفته است. زمانی که یک مهندس موفق شد تمام راه‌حل‌های پیشین را کنار گذاشته و مساله‌ای را که باید حل کرد، بصورت کامل درک کند، قادر است تا بهترین راه‌حل را برای مشکل پیش رو انتخاب کرده و راهکار‌های پیشین را نیز با استفاده از ایجاد تغییرات در برخی قسمت‌ها در اختیار کاربران قرار دهد.

در پیش گرفتن سیاست مشابه آنچه گوگل آن را اجرا کرد، کلید اصلی موفقیت بسیاری از استارتاپ‌ها است که باعث شده تا این روزها شاهد کنار رفتن بسیاری از کمپانی‌های بزرگ با مشتریان تجاری بسیاری باشیم که در اثر سرویس‌ استارتاپ‌ها و نبود تغییرات بنیادی، کنار رفته‌اند.

البته ایجاد یک زیرساخت از پایه، به معنی خداحافظی با رسیدن به سود زودهنگام و داشتن پلتفرمی ایده‌آل و درآمدزا در طولانی مدت است که البته این موضوع در جایی مثل دره‌ی سیلیکون که کمپانی‌ها به سرعت برق و باد در حال پیشرفت هستند، بسیار سخت است. گوگل موفق شده تا با توسعه‌ی یک پلتفرم ساده و انعطاف‌پذیر، سرویس‌های متعددی را ارائه کرده و قدرت خود را بیش از پیش افزایش دهد، حال آنکه پیچیدگی معماری سیستمی که توسط یاهو مورد استفاده قرار گرفته، این کمپانی را به زیرکشیده است.

منبع techcrunch

 

0

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) تا حد  بسیار کمی وارد حریم خصوصی ما می شوند.

 

پیتر اسوایر، متخصص در زمینه امنیت سایبری و حریم خصوصی  مطالعه‌ای را انجام داد و به این نتیجه رسید که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی دسترسی محدودی به داده‌های مشتری دارند. این دسترسی محدود بازتاب موقعیت اقتصادی در حال تضعیف آن‌ها است. اگر چه ISPها در حال گرایش به سمت تبلیغات دیجیتال هستند، اما پلت فرم‌های آنلاین مانند گوگل و فیس بوک  دربردارنده اطلاعات بیشتری هستند و به تبع آن درآمد بیشتری هم کسب می کنند.  اسوایر در یک تماس تلفنی مطبوعات اذعان کرد که  اطلاعات جمع آوری شده مربوط به داده‌های شخصی در تمام مناطق نشان می‌دهد ISPهای قدیمی در صدر بازار قرار ندارد؛ همچنین وی افزود که در هر مکانی  که  در آمد بیشتری وجود داشته باشد، قطعا اطلاعات ارزشمندی هم وجود دارد، اما این موضوع در مورد ISP ها که بخشی از این فرآیند هستند، صدق نمی‌کند.

حریم خصوص همیشه از اهمیت بسیار بالای برخوردار است و  در بن بستی که اپل در حال حاضر در اختلاف با اف بی آی با  آن مواجه شده است ، این موضوع بیش از پیش اهمیت دارد. کمیسیون ارتباطات فدرال با داشتن  مجوزی که به موجب آن می‌تواند با  تمام انواع داده‌ها به شیوه‌ای یکسان برخورد کند، به قانون گذاران این اختیار را داده است تا در مورد قوانین حریم خصوصی که تامین کنندگان پهنای باند باید آنها را رعایت کنند، سخت گیری بیشتری داشته باشد. تا کنون  وظیفه حفاظت از حریم خصوصی افراد به کمیته تجاری اف بی آی واگذار شده است که تقاضا کرده است برنامه های کاربردی وب فعالیت ردیابی کاربران قابلیت ردیابی کاربران را متوقف  کند که باعث ایجاد روندی با سرعت بسیار کند می‌شود.

ما در عصری زندگی می‌کنیم که  اطلاعات جزء دارایی‌های ارزشمند محسوب می شوند و در نهایت به اطلاعات در مورد افراد تبدیل می شوند. تام ویلر مدیر عامل کمیسیون ارتباطات فدرال پاییز سال گذشته در مصاحبه خود با چارلی رز اذعان کرد که همه افراد باید در مورد جمع آوری اطلاعات در مورد  خود حق تصمیم گیری داشته باشندو سازمان ما هم چنین حقی را دارد، شما در چند ماه آینده جلسه‌ای با ما خواهید داشت و درباره  اقدامات شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی برای حفظ حریم خصوصی سوالات خود را مطرح خواهید کرد.

سازمان‌‌های مدافع حریم خصوصی شامل اتحادیه آمریکایی آزادی‌ شهروندان، مرکز دموکراسی و فناوری و سازمان حامی حقوق دیجیتال شهروندان و بسیاری از سازمان‌ها و افراد دیگر می‌شود که کمیته ارتباطات فدرال را برای انجام وظیفه خود تشویق می‌کنند و نظر همه این نهادها و سازمان‌ها این است که باید برای جلوگیری از جمع آوری اطلاعات مربوط به مشتریان و به اشتراک گذاشتن آنها توسط ISPها بدون رضایت آن‌ها، قوانین سخت گیرانه‌ای اعمال شود.

یافته‌های اصلی پژوهش در مورد ISP ها به این شرح است.

در دهه 1990 مردم با کامپیوترهای رومیزی به اینترنت متصل می‌شدند و مودم‌ها اینترنت تنها یک کامپیوتر را تأمین می‌کردند؛ امروزه مردم در آن واحد از شش وسیله متصل به اینترنت استفاده می‌کنند و از طریق ISP‌های چند گانه با روش های مختلفی به اینترنت دسترسی دارند. تقریبا نیمی از حجم  اینترنت در  گوشی‌ها و تبلت‌ها از طریق وای فای انتقال داده می‌شود، بنابراین هر یک از ISP ها زمان بسیار کمی از فعالیت‌های آنلاین کاربر را کنترل می‌کنند.

ISP ها میزبانی (host) برای سایت ها و  نرم افزار آنلاین  هستند که شامل این موارد می شود: سایت‌های اجتماعی آنلاین مانند فیس بوک، گوگل پلاس، پینتِرِست و تویتر، موتورهای جست و جو مانند گوگل، سایت‌های ارائه دهنده خدمات ایمیل مثل یاهو و جیمیل، نرم افزارهای  پیام رسان مانند پیام رسان فیس بوک، اسنپ چت و واتس آپ و ردیابی آنلاین که برای اهداف تبلیغاتی مورد استفاده قرار  می‌گیرند دریافت واقعی اطلاعات از ترکیب اطلاعات در  بین سرویس‌ها و پلت فرم‌ها نشئت می‌گیرد.

شواهد بیانگر این موضوع هستند که ISP ها اطلاعات جامع و کاملی در مورد فعالیت های اینترنتی مشترکان خود ندارند. نتیجه مطالعه اسوایر و دیگر افراد این بود که ISP ها در مورد فعالیت کابران اطلاعات زیادی ندارند، اگر چه سایت ها و  نرم افزار های آنلاین دیگر قادر به کسب اطلاعاتی در مورد کاربر هستند.

منبع: msn

0

در آینده ای نه چندان دور شما برای خوردن یک فنجان قهوه می‌بایست یک اسکناس ۵ دلاری پرداخت کنید. با در نظر گرفتن این واقعیت، شما در حال در دست گرفتن یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین اختراعات جامعه بشری یعنی پول هستید.

به گزارش کلیک، انسان به جای زندگی به صورت فردی و انزوایی خیلی زود تصمیم به زندگی اجتماعی گرفت. انسان از مبادله گاو و دانه درLydian – ساکنان عصر Bronze در ترکیه امروزی- نیاز خود به وسیله‌ای برای مبادله را بسیار احساس کرد. در آنجا بود که اقدام به ضرب سکه کردند. مشخص بود که حمل سکه به میزان زیاد بسیار سخت و دشوار بود بنابراین سکه تبدیل به اسکناسی شد که ما امروز از آن استفاده می‌کنیم.

کاغذ جایگزین فلز شد، چرا که سکه طول عمر چندانی نداشت و عمدتاً زود از بین می‌رفت. همه ما تا سال ۱۹۷۱ میلادی سکه را در جیب شلوار جابجا می‌کردیم تا اینکه در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون در ایالات متحده، با اتخاذ سیاست کنترل قیمت ها پول به یک نوع باور تبدیل شد که بیانگر ارزشمندی هر چیز بود.

البته، امروزه هر یک از ما به ندرت برای خرید و تفریح با پول نقد از خانه خارج می‌شویم. امروزه اغلب با استفاده از کارت ‌های اعتباری، کارت های هدیه و یا حتی با برنامه های درون پرداختی آیفون بر روی Apple اقدام به خرید می‌کنیم. راه‌های انتقال پول و سرمایه تغییر پیدا کرده است. این روش‌ها بیشتر از پیش انتزاعی عمل می‌کنند. تعداد زیادی از حساب های بانکی و یا کارت‌های اعتباری به وجود آمده است. تعداد زیادی دفاتر دیجیتال ، پردازنده‌های پرداخت و راه‌اندازه‌های مالی در بانکها نگهداری می‌شوند. هکرها به دنبال راهی برای نفوذ به سرور بانک‌ها و شکستن دیواره های امنیتی آن ها برای پاک کردن تمامی بدهی های خود و ایجاد یک هرج و مرج جدید به عنوان جامعه بدون پول هستند.

پول پیچیدگی ‌های روز افزونی دارد. پول بر خلاف موارد دیگر تغییر نمی کند بلکه تکامل پیدا می کند. Paypal، Square،Stripe  و Venmo تماماً برنامه‌های پرداخت پول با تکنولوژی قدیمی هستند. این برنامه ها به جای استفاده از کاغذ یا فلز برای پرداخت پول از تکنولوژی دیجیتال برای واریز وجه به یک حساب بانکی یا کارت های اعتباری استفاده می‌کنند.

بیت‌کوین(Bitcoin) یک شبکه‌ی پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول است که با استفاده از تکنولوژی همتا به همتا و بدون هیچ مرجع یا بانک مرکزی، کار می کند؛ تراکنشها را مدیریت کرده و بیت کوین‌هایی صادر می کند که توسط شبکه بطور دسته جمعی ساخته می شوند. بیت کوین به صورت متن باز (open source) است، طراحی آن عمومی است، هیچکس مالک آن نیست یا آن را کنترل نمی کند و همه می توانند در آن مشارکت کنند. با این همه ویژگیهای بی نظیر، بیت کوین کاربردهای هیجان انگیزی دارد که نمی توان در هیچیک از سیستمهای پرداخت پیش از این وجود نداشته است. به لحاظ تئوری بیت‌کوین امن تر از کار‌ت‌های اعتباری است. اگر شما قصد خرید وسیله‌ای را با بیت‌کوین داشته باشید از هک شدن اطلاعات‌تان در امان هستید.

بیت کوین یک شبکه توافقی است که یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً دیجیتال را بوجود آورده است. این اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه تمرکز زدایی شده است که توسط کاربرانش بدون هیچگونه اختیار مرکزی و یا واسطه ای، نیرومند شده است. از نقطه نظر یک کاربر، بیت کوین بسیار شبیه پول نقد اینترنتی است. بیت کوین همچنین می تواند به عنوان مهمترین سیستم دفتر داری با سه ورودی موجود به شمار آید.

بیت کوین اولین پیاده سازی یک مفهوم به نام “ارز سری” است که اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط وِی دای در فهرست ایمیل سایفرپانک‌ها، توصیف شده بود و بیان می‌کرد که این مفهوم، نوع جدیدی از پول است که برای کنترل تولید و تراکنش‌های روی آن، به‌جای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت کوین و اثبات مفهوم در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید. ساتوشی بدون آنکه چیز زیادی از خودش فاش سازد، پروژه را به اواخر سال ۲۰۱۰ موکول کرد. از آن موقع این جامعه بطور نمایی با توسعه دهندگان بسیاری که روی بیت کوین کار می کنند، رشد کرده است.

گمنامی ساتوشی اغلب باعث نگرانی‌های بی موردی می شود که بسیاری از آنها به فهم نادرست از طبیعت متن باز بیت کوین بر‌می‌گردد. پروتکل بیت کوین و نرم افزار آن بصورت باز منتشر شده است و هر توسعه دهنده‌ای در هر کجای گیتی می‌تواند کد آن را بازبینی کرده و یا نسخه تغییر یافته نرم افزار بیت کوین مخصوص خودش را بسازد. تاثیر ساتوشی نیز مانند توسعه دهندگان کنونی، محدود به تغییراتی بود که از دیگران اقتباس می کرد و بنابراین بیت کوین را کنترل نمی‌کرد.

 

منبع: popsci.com

0

از تاثیرات دیوارها بر روی سیگنال‌های مودم چه می‌دانید؟، آیا آنتن مودم خود را باید به صورت عمودی قرار دهیم یا افقی؟، بهترین مکان برای قرار دادن مودم خود در خانه یا محل کار کجاست؟، در این مقاله سعی در کمک به سوالات شما داریم.

 

کلیک – اگر بخواهیم به طور کاملا صادقانه با یکدیگر صحبت کنیم، باید گفت اینترنت سیر زندگی بشر را تغییر داده است. این موضوع برای افراد بسیار سخت است که به خاطر بیاورند، زندگی بدون اینترنت قبلا چه طعمی داشته است یا اصلا کسی تصور این را هم نکرده است که اگر کلا اینترنت موجود نبود باید چه می‌کردند.

از زمان ظهور اینترنت، چند فناوری دیگر در راستای این ابزار معرفی شده است که بتوان بهتر از قبل از آن بهره برد، و وای‌فای قطعا یکی از آن‌هاست. تمام چیزی که احتیاج دارید یک اتصال به اینترنت پرسرعت، و یک مودم روتر با قابلیت وای‌فای است. فقط کافی است مودم خود را یک گوشه خانه قرار دهید و در سرتاسر خانه (در یک محدوده خاصی) به اینترنت دسترسی پیدا کنید. معمولا مودم را در هر چهارگوشه خانه می‌توان قرار داد.

اما گاهی اوقات متوجه می‌شوید که در هر گوشه خانه وای‌فای آنتن نمی‌دهد و دسترسی به اینترنت را مشکل‌سار می‌کند مثلا مشاهده می‌کنید یک گوشه خانه خوب آنتن می‌دهد و قوی عمل می‌کند ولی در گوشه دیگری خانه، سیگنال ضعیف است.

برای حل مشکل چه کاری می‌توانید انجام دهید؟، مشابه این مشکلات زمانی رخ خواهد داد که شما مودم خودم را در جای نامناسبی قرار داده‌اید. یک‌سری نکات هست که اگر رعایت شود، شما می‌توانید بهترین نتیجه را از آنتن‌دهی وای‌فای در سرتاسر خانه بگیرید. تیم کلیک شما را با این نکات، در پایین آشنا می‌کند.

نقطه مرکزی را پیدا کنید

کابل‌ها و اضافاتی که برای راه‌اندازی مودم خود به کار گرفته‌اید، مغمولا در یک گوشه خانه قرار دارد، اما این به مشکل شما کمکی نخواهد کرد. برای اثربخشی و استفاده از بهترین آنتن ممکن، پیشنهاد می‌شود که مودم خود را در مرکز خانه قرار دهید. البته یک‌سری افراد هستند که از یک نقطه از خانه بیشتر از جاهای دیگر استفاده می‌کنند مثلا اتاق، که در این صورت باید مودم در اتاق قرار بگیرد. به طور کلی باید از جایی که نشسته‌اید مودم خود را ببینید. این تحلیل مناسبی است برای این‌که متوجه شوید وای‌فای در نزدیکی شما قرار دارد یا خیر.

مودم را از هر نوع فلزی دور کنید

ایا فلز یا آهن در نزدیکی محل روتر خود وجود دارد؟، تاثیرات فلزات بر روی روترهای وایرلس موردی نیست که شما از آن خوشتان بیاید، زیرا موجب تداخل‌هایی بین روتر و کامپیوتر شما می‌شود و در نتیجه راه اتصال را مسدود می‌کند و کامپیوتر نمی‌توند سیگنال‌های وای‌فای را به درستی دریافت کند. بناربراین اتصال اینترنت شما در کامپیوتر بسیار ضعیف می‌شود و وب‌گردی را به کاری سخت مبدل می‌سازد. در این مورد گزینه‌های رفع مشکل، در تنگنا قرار دارند و در واقع راهی جز تعویض مکان روتر خود ندارید. روتر باید از فلزات دور شود تا مشکل آنتن‌دهی حل شود.

تاثیرات دیوارهای مابین روتر

آیا می‌دانستید که دیوارهای بتنی یا آجری می‌توانند بر عملکرد روتر شما تاثیر بگذارند؟، بله این‌چنین است، این دیوارها بخش زیادی از تشعشعات آنتن وای‌فای را در خود جذب می‌کند. فرض کنید که شما در یک گوشه خانه نشسته‌اید و روتر شما در گوشه دیگر خانه قرار دارد، در چنین مواقعی نمی‌توان از روتر انتظار داشت که سیگنال‌ها را ار چندین دیوار عبور دهد و به شما برساند، بنابراین توصیه می‌شود در اتاقی مودم قرار بگیرد که شما بیشترین اوقات خود را در آن سپری می‌کنید.

قراردادن روتر در بلندی

قطعا شما می‌دانید که سیگنال‌های وای‌فای، دور مودم روتر شما را احاطه کردند، اما آیا می‌دانستید که این سیگنال‌ها دارای موج حرکتی هستند؟، پس اگر نمی‌خواهید که سیگنال‌های وای‌فای مختل یا محدود به زمین شود، مهم است که محل قرارگیری آن را با احتیاط انتخاب کنید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که روتر را در بلندی نسبت به زمین قرار دهید. اگر مودم بر روی زمین قرار بگیرد سیگنال‌ها به خوبی در هوا پخش نخواهند شد. ارتفاع باعث می‌شود که سیگنال‌ها پخش شوند و راه خود را به تمام مکان‌های خانه هموار سازد که در این صورت شما در هر گوشه خانه که باشید، سیگنال قوی خواهید داشت.

استفاده مناسب از آنتن

روتری که وای‌فای دارد باید یک یا چند آنتن داشته باشد. قبل از این‌که بگوییم چگونه می‌توان بهترین بهره از آنتن را برد، چند سوال ایجاد می‌شود. آیا می‌خواهید که سیگنال‌ها عمودی حرکت کنند یا افقی؟، اگر می‌خواهید سیگنال‌ها به سمت بالا حرکت کنند باید جهت آنتن را عمودی قرار دهید، و اگر می‌خواهید که سیگنال‌ها به پهلو و افقی حرکت کنند پس باید آنتن را به سمت افقی بچرخانید. بهترین ایده این است که همیشه انتن را به صورت افقی قرار دهید تا سیگنال‌های بهتری دریافت کنید و یک پیشنهاد دیگر این است که همیشه وای‌فای خود را در جایی که رفت‌وآمد افراد زیاد است قرار ندهید چون حتی رفت‌وآمد افراد هم سیگنال‌ها را مختل می‌کند.

منبع: business2community

0

چگونه مک آدرس خود را در ویندوز تغییر دهیم؟

افراد معمولا تمایل چندانی به انجام تنظیمات مربوط به شبکه روی کامپیوتر خود ندارند. در این مقاله راهنمای کامل آن‌چه که باید برای تغییر مک آدرس روی ویندوز کامپیوتر شخصی خود انجام دهید، ارائه شده است. به علاوه سعی داریم تا شما را با دو ابزار قدرتمند NoVirusThanks MAC Address Changer و Technitium MAC Address Changer آشنا کنیم تا در صورت لزوم بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. 

 نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که تنظیمات مربوط به شبکه روی کامپیوتر، چندان ساده و جذاب نیست و همواره این احتمال وجود دارد که با یک اشتباه کوچک، دسترسی شما به اینترنت قطع شود.

با این حال، اگر با شرایطی مواجه شده‌اید که نیازمند تغییر MAC address خود هستید، باید گفت که خوشبختانه روند کار تا زمانی که بدانید چه کاری انجام می‌دهید، بسیار ساده و کوتاه خواهد بود.

 

مک آدرس چیست؟

مک آدرس یک عنصر حیاتی در شبکه‌های کابلی و بی‌سیم است. به منظور ارسال اطلاعات در شبکه، از مک آدرس به عنوان روشی برای شناسایی دستگاه مقصد استفاده می‌شود. هر دستگاه در شبکه دارای مک آدرس منحصر به فرد است به همین دلیل می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعات ارسال شده به درستی در اختیار دستگاه مورد نظر قرار می‌گیرد.

مک آدرس کارت‌های شبکه، در طول فرآیند تولید به آن‌ها اختصاص می‌یابد. به عنوان مثال برخی از شرکت‌ها یک رشته‌‌ی ترکیبی از حرف و رقم را به عنوان یک شناسه به ابتدای مک آدرس اضافه می‌کنند.

با وجود ارتباط نزدیک بین آدرس‌های IP، حقیقتی که در مورد مک آدرس‌ها وجود دارد و آن‌ها را به ابزاری قدرتمند برای مدیران شبکه به هنگام حل مشکلات مبدل ساخته، عدم تغییر و ثبات آدرس مک است. البته اگر دانش مورد نیاز را داشته باشید، می‌توانید کد دوازده رقمی آن را هر زمان که لازم باشد تغییر دهید.

 

چرا باید مک آدرس خود را تغییر دهیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما را مجبور به انجام این کار می‌کند. مثلا، اگر ISP شما یا مدیر سیستم، دسترسی به اینترنت را برای دستگاهی با مک آدرسی خاص محدود کرده باشد، ممکن است با جایگزینی کارت شبکه‌ی اصلی خود، متوجه شوید که نمی‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. حل این مشکل برای مدیر شبکه یا یک شرکت ممکن است چند لحظه بیشتر طول نکشد. شما هم می‌توانید با صرف زمان بیشتری نسبت به آن‌ها و ظرف مدت چند دقیقه، مک آدرس خود را تغییر دهید.

حفظ حریم خصوصی از دیگر علل این کار است. کارشناسان امنیت شبکه، این موضوع را مطرح کردند که مک آدرس می‌تواند به عنوان یک تهدید امنیتی محسوب شود. اما تغییر مک آدرس مربوط به دستگاه‌ها، هکرها را در ردیابی حرکات شما در شبکه با مشکل مواجه می‌سازد.

البته برخی از افراد از مک آدرس به منظور انجام اقدامات غیر قانونی استفاده می‌کنند، بنابراین تغییر آن در برخی از کشورها غیر قانونی است. تغییر مک آدرس به خودی خود قانونی است اما استفاده از آن در فعالیت‌های غیر مجاز، می‌تواند شما را با مشکلاتی مواجه سازد.

 

چگونه مک آدرس خود را در ویندوز ۱۰ تغییر دهیم؟مک آدرس

به منظور تغییر مک آدرس در windows 10 ابتدا، در نوار جستجو عبارت Device Manager را تایپ کرده و روی قسمت Control Panel، که به عنوان نتیجه‌ی جستجو نمایش می‌یابد، کلیک کنید. در آن پنجره، به قسمت مربوط به Network Adapters بروید و کانکشنی را که امکان تغییر مک آدرس را برای شما فراهم می‌کند، انتخاب کنید. از آنجایی که اجزاء مربوط به شبکه‌های کابلی و بی‌سیم از یکدیگر مجزا هستند، ممکن است آدرس‌های متفاوتی داشته باشند. بنابراین مطمئن شوید که گزینه‌ی درست را انتخاب می‌کنید.

 

روی دستگاه مورد نظر، دوبار کلیک کنید. با این کار برای شما پنجره‌ی جدیدی باز خواهد شد که مربوط به آن دستگاه خاص است. به قسمت فوقانی سربرگ Advanced، بروید و لیست موجود در زیر عبارت Property را پیمایش کنید تا گزینه‌ی Network Address را بیابید. ممکن است به جای Network Address، گزینه‌ی Locally Administered Address جایگزین شده باشد.

مک ادرس

مقدار radio dialog را از Not Present به Value تغییر دهید و در فیلد مربوطه، MAC address جدید خود را وارد کنید و سپس کلید ok را بزنید. به منظور بررسی نتایج اقدامات خود، می‌توانید Command Prompt را باز کرده و عبارت “getmac” را تایپ کنید. با این کار کلیه‌ی آدرس‌هایی را که در سیستم شما وجود دارد، مشاهده خواهید کرد.

مک ادرس

 

چگونه از یک MAC Address Generator استفاده کنیم؟

برخی مواقع کارت شبکه برای شما اجازه‌ی استفاده از روش بالا به منظور تغییر مک آدرس را صادر نمی‌کند. در این هنگام، بهترین روش، استفاده از یک مولد مک آدرس یا MAC Address Generator است که با نام MAC address changer نیز شناخته می‌شود.

NoVirusThanks MAC Address Changer، ابزاری رایگان است که می‌توانید آن را دانلود کرده و با استفاده از آن مک آدرس مربوط به کارت شبکه‌ی خود را به یک رشته مشخص یا تصادفی تغییر دهید. این نرم‌افزار دارای ظاهری تمیز و عاری از هرگونه بهم ریختگی است و می‌توانید روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کرده و آن را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانید. بنابراین استفاده از این ابزار می‌تواند برای افرادی که اعتماد به نفس لازم برای این قبیل کارها ندارند، بهترین گزینه باشد. 

مک ادرس

علاوه بر آن، ممکن است بیشتر کاربران با Technitium MAC Address Changer به خوبی آشنایی داشته باشند و از آن به عنوان بهترین راه حل برای انجام این کار استفاده کنند. گزینه‌های اضافی موجود در این ابزار ممکن است کمی ترسناک به نظر برسند اما، هر کدام از آن‌ها کاربرد‌های مخصوص به خود دارند و در صورتی که شما فقط به دنبال روشی سریع برای تغییر مک آدرس خود هستید، چندان سردرگم کننده نیستند.

مک ادرس

 

می‌توانید مک آدرس خود را به آسانی تغییر دهید

مک آدرس بخشی است که اغلب در مواقع تشخیص هویت دیجیتالی شما نادیده گرفته می‌شود اما همانگونه که در بالا ثابت کردیم، کنترل و تنظیم آن بسیار ساده است.

 

منبع makeuseof

 

0

مت هاگی که موسس شرکتی نوپا بود با تجربه تلخی که داشت به قدرت موتور جستجوی گوگل پی برد. ما قصد داریم داستان این تجربه تلخ را برای شما بیان کنیم.

 

به گزارش کلیک، مت هاگی وبلاگ اجتماعی MetaFilter را در اواخر دهه ۱۹۹۰ ایجاد کرد و توانست درآمد خوبی از طریق این وبلاگ به دست آورد. اما در سال ۲۰۱۲ با مجازاتی که گوگل به صورت تصادفی مسبب آن بود همه چیز خود را از دست داد. او در مصاحبه‌ای که اخیرا با Indie.vc انجام داد اذعان کرد که این تجربه تلخ درس مهمی به او داد و به او فهماند که به عنوان مسئول یک شرکت نوپا نباید اهمیت کسب درآمد از منابع مختلف و همچنین صرفه جویی در مخارج بیش از حد  مورد نیاز و ذخیره بخشی از درآمد را نادیده بگیرد.

داستان تجربه تلخ او به این شرح است.

در واقع داستان او از سال ۲۰۱۱ شروع شد. در آن زمان ۸۹ درصد درآمد وبلاگ او از طریق برنامه تبلیغاتی گوگل به نام AdSence حاصل می‌شد که شرکت‌ها از طریق آنمی‌توانستند تبلیغات مختلفی را در سایت خود قرار دهند. زیرا قسمت پرسش و پاسخ وبلاگ او دارای ترافیک بسیار بالایی بود. هاگی می‌توانست در این بخش تبلیغات زیادی نمایش دهد و درآمد بسیار زیادی نیز از این طریق کسب کند.

اما در سال ۲۰۱۲ اتفاق بدی رخ داد و ترافیک میزان بازدید MetaFilter به میزان بسیار زیادی کاهش یافت و نیمی از تبلیغات سایت او یک شبه از دست رفت.

گوگل رتبه سایت‌های مختلف بر اساس جستجوی افراد  توسط موتور جستجوی خود را به روز رسانی کرد و این کار میزان بازدید از MetaFilter را تحت تاثیر قرار داد. این به روز رسانی به معنای تنزل رتبه سایت‌هایی بود که آن قدر هم که تصور می‌شد ارزشمند نبودند و تنها به واسطه جستجوی زیاد رتبه آن‌ها افزایش پیدا کرده بود. سایت‌هایی که دربردارنده محتوایی ضعیفی هستند و یا لینک‌هایی غیر طبیعی در آن‌ها دیده می‌شوند، از این دست سایت‌ها هستند.

مت هاگی نمی‌دانست چه موضوعی باعث شده است که رتبه سایت او این چنین کاهش پیدا کند.

هنگامی که این اتفاق رخ داد هاگی با مت کات، سرپرست بخش هرزآگهی‌های گوگل تماس گرفت. مت کات به او گفت که با روز رسانی گوگل رتبه سایت به شدت کاهش یافته است اما گوگل طی یک تا دو ماه این مشکل را برطرف خواهد کرد و رتبه سایت را افزایش خواهد داد. اما رتبه سایت همانند قبل افزایش پیدا نکرد.

هاگی در ادامه گفتگوی خود با Indie.vc خود افزود که او در حدود یک سال و نیم صبر کرد و درآمد سایت به میزان قابل توجهی کاهش یافت طوری که او دیگر قادر نبوده است حتی صورت حساب‌های خود را  پرداخت کند و چاره‌ای جز تماس دوباره با مت کات نداشته است اما مت کات با بررسی آمار گوگل به او گفته بود که میزان بازدید از سایت او دیگر به روال سابق باز نمی‌گردد زیرا سایت او به طور تصادفی در میان سایت‌هایی قرار گرفته است که رتبه آن‌ها پایین است.

هاگی با نگاه از گذشته از اینکه درآمد وبلاگ خود را تنها به یک منبع متکی کرده است، اظهار پشیمانی کرد و از اینکه درآمد خود را به جای خرید سهام صرف پرداخت حقوق و مزایا و پاداش کرده است، نیز پشیمان بود. اگر چه او  قبل از این می‌دانست که روزی درآمد سایت تا میزانی کاهش خواهد یافت، اما هرگز انتظار چنین اتفاق بدی را نداشت. او چاره‌ای جز اخراج بخشی از کارکنان سایت خود نداشت.

توصیه او به مسئولان شرکت‌های نوپای دیگر این است که برای کسب درآمد تنها به یک منبع متکی نباشند، در مخارج صرفه جویی کنند و بخشی از درآمد خود را ذخیره کنند.

منبع: businessinsider

0

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از میزان زیاد استفاده دیتا و هزینه های زیاد آن ناراضی هستید، این مطلب راه های جلوگیری از مصرف بیش از حد دیتا را به شما آموزش می دهد.

 

کلیک – برای کاربران اندروید و آیفون ، دیتای موبایل همیشه جزء نگرانی هایشان بوده است. خدمات تلفن به هیچ وجه ارزان نیستند و با توجه به ویدیو های HD و سایر رسانه های با کیفیت بالایی که می توانید پخش کنید، بالا رفتن مصرف دیتا اصلا عجیب نیست.

نرم افزار های اندروید که باعث کم تر مصرف کردن دیتا در هنگام جست و جو در اینترنت می شوند، بسیار موثر هستند. اما راه حل های بیشتری برای اطمینان از عبور نکردن از حد مجاز استفاده از دیتا و پرداخت نکردن هزینه های اضافی وجود دارد.

اگر خواستید که گوشی شما به هنگام رسیدن به حد نهایی استفاده از دیتا به شما هشدار دهد، به قسمت setting>data usage بروید. در این قسمت میزان استفاده کنونی دیتا را در یک نمودار مشاهده می کنید. در این بخش خطی وجود دارد که در کنارش اعدای نوشته شده است. با تغییر مکان این خط، می توانید میزان نهایی مصرف را مشخص  کنید و به محض رسیدن میزان مصرف دیتا به آن خط، اخطار دریافت خواهید کرد. شاید ۷۵ درصد از میزان کل استفاده شما، عدد خوبی باشد.

برای اطمینان حاصل کردن از درستی اعداد حساب شده، چرخه ی حساب خود را که بالای نمودار است، بررسی کنید. برای این کار، به قسمت Dropdown بروید و گزینه Change Cycle را انتخاب کنید. با این روش شما تاریخ شروع و پایان را مشخص کرده اید.

اگر بخواهید می توانید بخش Set Celluar Data Limit را فعال کنید. در این بخش وقتی که میزان استفاده از دیتا به سر حد خود برسد، تلفن شما تمام ارتباطات‌ اینترنتی را قطع می کند. این روش بسیار مطمعنی است. اما این را در نظر داشته باشید ک دیگر قادر نخواهید بود از دیتای گوشی خود استفاده کنید، پس مراقب باشید.

به یاد داشته باشید که شما می توانید بازی هایی را که نیاز به اتصال اینترنت ندارند، انجام دهید. اگر شما مجبور بودید چند روزی را بدون اینترنت سپری کنید، می توانید تمام برنامه های خود را برای استفاده از اینترنت، مسدود کنید.

منبع:makeuseof

12
+9
3

 

چگونه در ویندوز 10 به شبکه وای‌فای متصل شویم؟

شاید شما هم به تازگی ویندوز 10 مایکروسافت را بر روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود نصب کرده باشید و حال ندانید که چطور باید در این سیستم عامل به شبکه وای‌فای مد نظرتان متصل شوید. به منظور فراگیری این موضوع با کلیک همراه باشید.

 

در ویندوز 10 از نظر ظاهرای و عملکردی تغییراتی ایجاد شده که گاها ممکن است منجر به گیج شدن کاربر شود. یکی از مسائلی که ممکن است پس از نصب ویندوز 10 مشکلاتی برای شما ایجاد کند، مربوط به نحوه اتصال به شبکه وای‌فای است. ما در این مقاله به صورت گام به گام نحوه متصل شدن به شبکه وای‌فای را در سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت آموزش می‌دهیم. دقت داشته باشید که این روش می‌تواند به منظور اتصال به شبکه وای‌فای در هر دستگاه مبتنی بر ویندوز 10 استفاده شود.

پیش از شروع به کار، باید چند نکته را بدانید. اولین نکته مربوط به نام شبکه وا‌ی‌فایی است که قصد اتصال به آن را دارید. به طور پیش فرض نام شبکه وای‌فایی که به آن متصل می‌شوید با نام خود مودم شما یکی خواهد بود، اما اگر نام آن را قبلا تغییر داده باشید باید به دنبال همان نام اختصاصی مد نظرتان بگردید. نکته دوم در رابطه با پسوورد یا رمز عبور اتصال به شبکه وای‌فای مد نظرتان است که حتما باید آن را دانسته به خاطر داشته باشید.

 

خلاصه نحوه اتصال به شبکه وای‌فای در ویندوز 10

  • با فشردن همزمان دکمه ویندوز و کلید A وارد بخش Action Centre شوید.
  • بر روی گزینه Wi-Fi کلیک کنید تا قابلیت وای‌فای دستگاه فعال شود.
  • بر روی این گزینه راست کلیک کرده و سپس گزینه Go to Settings را انتخاب نمایید.
  • در لیست پیش رویتان شبکه وای‌فای مد نظر را انتخاب کنید.
  • رمز عبور شبکه وای‌فای مد نظرتان را وارد کرده و منتظر بمانید تا به شبکه متصل شوید.

 

آموزش قدم به قدو نحوه اتصال به شبکه وای‌فای در ویندوز 10

به طور معمول آیکون وای‌فای در بخش سمت راست تسک‌بار (Taskbar) سیستم عامل شما قابل مشاهده است. منظور از تسک‌بار نواری است که در بخش زیرین صفحه نمایش و رابط کاربری ویندوز خود مشاهده می‌کنید. با کلیک کردن بر روی آیکون وای‌فای واقع شده در این بخش لیستی از شبکه‌های وای‌فای در دسترس شما نمایان می‌شود.

اگر این آیکون در بخش سمت راست تسک‌بار ویندوز شما قرار ندارد، دکمه‌های ویندوز و A را به طور همزمان از صفحه کلید خود بفشارید تا وارد بخش Action Centre شوید. در این شرایط آیکون مربوط به شبکه‌های وای‌فای را در لیست ارائه شده مشاهده خواهید کرد. اگر چنانچه مانند تصویر زیر همچنان آیکون وای‌فای را مشاهده نکردید، بر روی گزینه‌ آبی زنگ Expand کلیک کنید تا لیست کلی مربوط به تنظیمات این بخش ارائه شود. در این شرایط بدون تردید آیکون بخش اتصال وای‌فای را مشاهده خواهید کرد.

1

2

با انتخاب گزینه وای‌فای به صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر راه پیدا می‌کنید. در این قسمت لیستی از شبکه‌های وای‌فای موجود در محدوده شما ارائه شده است. با انتخاب شبکه وای‌فای مد نظرتان می‌توانید به آن متصل شوید. بنابراین ابتدا یک بار بر روی شبکه وای‌فای مد نظرتان کلیک کنید تا انتخاب شود. حال تیک مربوط به گزینه Connect automatically را بزنید. انتخاب این گزینه منجر می‌شود که دستگاه شما پس از این به طور اتوماتیک به شبکه وای‌فای انتخاب شده متصل شود. حال گزینه Connect را انتخاب کنید.

3

هنگامی که گزینه Connect را انتخاب می‌کنید، می‌بایست رمز عبور شبکه وای‌فای مد نظر را وارد کنید. دقت داشته باشید که اگر شبکه وای‌فای مد نظر رمز عبور نداشته باشد فرآیند اتصال به آن بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد. پس از وارد کردن رمز عبور شبکه وای‌فای بر روی گزینه Next کلیک کنید.

4

در این مرحله پنجره دیگری نمایان می‌شود که مجددا از شما درخواست وارد کردن یک رمز عبور را می‌کند. این رمز عبور در واقع رمز عبوری است که شما حق تعیین کردن آن را دارید تا سایر افرادی که قصد اتصال به شبکه وای‌فای و ارتباط برقرار کردن با دستگاه شما را دارند، با وارد کردن آن امکان این امر را داشته باشند. با در نظر نگرفتن هیچ رمز عبوری برای این قسمت، سایر افراد متصل شده به شبکه وای‌فای مشابه شما می‌توانند بدون هیچ رمز عبور مجزایی با دستگاه شما همگام‌سازی شوند. نهایتا با انتخاب گزینه Next فرآیند اتصال به شبکه وای‌فای مد نظر انجام می‌شود و با توجه به انتخاب گزینه Connect automatically در مرحله قبل، از این پس شما به طور اتوماتیک به این شبکه متصل خواهید شد.

5

منبع: pcadvisor

0

اینترنت در هوشمندی کاربران چه نقشی ایفا می‌کند؟

در هر لحظه حجم وسیعی از اطلاعات در بستر اینترنت منتشر می‌شوند، اطلاعاتی که گاه درست و گاه اشتباه و شاید متناقض هم باشند. 

همه‌ی ما از محدوده‌ی وسیعی از دانش بهره می‌بریم که شامل حقایق، اعداد، قوانین و حتی روایت‌های گوناگون می‌شود که در طول سال‌های مختلف از زندگی بدست آورده‌ایم. ما با استفاده از این شبکه‌ی دانشی مسائل روزمره‌ی خود را حل می‌کنیم و در مواجه با مسائل جدید و پیچیده راهی جدید برای آن پیدا و به گنجینه‌ی دانشی خود اضافه می‌کنیم. این شبکه بزرگ و تا حد زیادی سازمان‌یافته و یکپارچه است.

مطمئنا این خبر برای ما خوشحال کننده به نظر می‌رسد. با این حال ما هر روزه با سیلی از اطلاعات طرف هستیم که باعث می‌شود اطلاعات به صورت تکراری و پراکنده وارد مغز ما شوند. تکراری بودن اطلاعات اهمیت زیادی دارد ولی بیشتر این اطلاعات یا اشتباه هستند یا اداراک ما از آن‌ها اشتباه است.

برای اثبات این ادعا می‌توان اسفناج را مثال زد. تا سال‌های سال همه‌ی ما فکر می‌کردیم که اسفناج منبعی سرشار از آهن است و برای همین مادران به زور اسفناج پخته به بچه‌های خود می‌دادند. اما در حقیقت اسفناج منبع غنی آهن نیست. در طرف مقابل ما تنها از ۱۰ درصد از ظرفیت واقعی مغز خود استفاده می‌کنیم که عملا خوردن یا نخوردن اسفناج با اغراق‌هایی که در مورد آن شده بود در تناقض قرار دارد.

با وجود کامپییوتر و امروزه گوشی‌های هوشمند دسترسی ما به اخبار چندین برابر شده است. حالا تمامی ما می‌توانیم منبع یک خبر باشیم و روی محیط اطراف خود تاثیر بگذاریم. این اتفاق همیشه مثبت نیست.

دسترسی بیشتر به معنای درستی اطلاعات نیست

احتمالا با افزایش دسترسی به منابع خبری اطلاعات ما افزایش پیدا می‌کند و نسل آینده نسلی هوشمند خواهد بود. اما تحقیقات جدید دانشگاه ییل نشان می‌دهد که افراد دچار بدفهمی یا به عبارتی تصور غلط نسبت به دانش و میزان هوشمندی خود هستند.

ذهن ما آماده‌ی شنیدن اطلاعات غلط است. تحقیق سازمان جهانی اقتصاد نشان می‌دهد جریان دیجیتالی اطلاعات اشتباه، یکی از مخاطرات اصلی جامعه بشری در دهه‌های آینده به حساب می‌آید. تحقیقی بر روی ۵۰ سایت تغذیه انجام شده که بازگو کننده حقیقتی تلخ است. تنها ۳ وبسایت به دادن اطلاعات صحیح در مورد تغذیه‌ی درست و نادرست مشغول بودند و بقیه‌ی وبسایت‌ها تنها یکسری ویدیوی مربوط به روش‌های غلط لاغری را بازنشر می‌کردند. با این حال مردم نسبت به وقایع اطراف خود هوشیار هستند اما اطلاعات درستی از اطراف خود دریافت نمی‌کنند.

اطلاعات اشتباه در اینترنت

نتایج یک تحقیق دیگر در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که اینترنت نقش پررنگی در ایجاد و دامن زدن بر تئوری‌های توطئه دارد. حتما دیده‌اید که  یک شایعه با چه سرعتی در فیس‌بوک و تلگرام پخش می‌شود. کاربران فضای مجازی همانقدر که پیگیر اخبار علمی و پیشرفت‌های دنیای علم و فناوری هستند به شایعات نیز اهمیت می‌دهند.

متاسفانه حجم اطلاعات در فضای مجازی به حدی زیادی است که تشخیص اخبار درست و غلط عملا کاری پیچیده به نظر می‌رسد. در جریان یک تحقیق علمی از شرکت‌کنندگان خواستند که به سوالاتی در مورد فیزیک، منطق و علوم مالی پاسخ دهند. افرادی که دانسته‌های خود را بر پایه‌ی اطلاعات غلط بنا نهاده بودند به بیشتر سوالات پاسخ غلط دادند. مشکل این دسته از افراد اعتماد به نفس بالا بود که فکر می‌کردند اطلاعات آن‌ها درست و جواب نهایی نیز صحیح است.

 

اما چگونه می‌توانیم اطلاعات درست و غلط را از هم تمیز دهیم؟

در مرحله‌ی اول تفکر اشتباهی را که اطلاعات غلط و درست از هم متمایز هستند را از خود دور کنید. درستی اطلاعات به راحتی قابل ارزیابی نیست. بنابراین اگر پیگیر ماجرای خاصی هستید از جست‌و‌جو در اینترنت شروع کنید ولی فقط در فضای اینترنت باقی نمانید، اینترنت جواب تمامی سوال‌های شما را ندارد. اگر فکر می‌کنید می‌توان به وسیله‌ی اطلاعات یک وبسایت خوددرمانی کرد اشتباه می‌کنید، هر پزشک هفت سال درس می‌خواند که جواب سوالات شما را بدهد.

در مرحله‌ی بعد طرز رفتار شایعه پراکنان را بشناسید. معمولا شایعات طوری طراحی می‌شوند که منطبق بر واقعیت‌های فضای واقعی باشند و حتی برای اثربخشی بیشتر از بعضی مستندات نیز استفاده می‌شود و در نهایت در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شوند. در نتیجه‌ی این طراحی فرد دچار خطا می‌شود و چون کاربران به دنبال منابع دیگر برای اثبات ادعای خبر نمی‌گردند، شایعات به سرعت منتشر می‌شود.

 

به دنبال دلایل باشید

مطالعات علمی نشان می‌دهند فرض خلاف یک ادعا یکی از بهترین‌ راه‌های رسیدن به درستی ادعا است. بنابراین می‌توان به جای قبول کردن یک شایعه به دنبال راه‌هایی برای نقض کردن آن بود.

اطلاعات غلط البته فقط مربوط به اینترنت نیست. به عنوان مثال جمله‌ای مشهور از مارک توین وجود دارد: "زیاد به کتاب‌های پزشکی اعتماد نکنید، شاید قسمتی از کتاب اشتباه چاپی داشته باشد و همان اشتباه شما را به کام مرگ بکشاند". تحقیقات جدید و ریشه‌یابی ظهور این جمله نشان می‌دهد که فیزیکدان آلمانی، مارکوس هرتز، این جمله را برای اولین بار گفته است.

با حضور اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هر یک از ما به منبعی برای انتشار خبر تبدیل شده‌ایم و حالا تشخیص اطلاعات درست و غلط پیچیده‌تر از قبل شده است. شاید راه درست این باشد که خود را از اطلاعات و دیدگاه‌های مختلف غنی و درستی هر کدام را بررسی کنیم، شاید هم بهتر باشد بر اساس منطق خود با اخبار روبه‌رو شویم.

منبع iflscience

 

1
+1

سیستم عامل ویندوز ۱۰ به گونه ای طراحی شده است که همیشه به اینترنت متصل بوده و به روز باشد.

این نسخه از ویندوز در بین دیگر نسخه ها حجم اینترنت بیشتری را مصرف می کند، ولی شما با انجام ترفند هایی می توانید از مصرف بیش از حجم اینترنت توسط آن جلوگیری کنید.

ximg_57044f5b6b43b.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.z8ZLfcq4vq

مصرف اینترنت نرم افزار های مختلف را بررسی کنید

اگر چه سیستم به روزرسانی خود کار ویندوز ۱۰ می تواند حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف کند، ولی به احتمال زیاد بخش عمده حجم اینترنت شما توسط نرم افزار ها و اپلیکیشن های متفرقه نصب شده در ویندوز به مصرف می رسد. ویندوز ۱۰ دارای ابزار جدیدی به نام Data Usage (مصرف دیتا) است که به شما اجازه می دهد میزان دقیق مصرف هر نرم افزار از اینترنت را مشاهده کنید. با کمک این ابزار شما می توانید نرم افزار هایی را که بیش از حد از حجم اینترنت استفاده می کنند تشخیص دهید (که شامل نرم افزار های متفرقه نصب شده نیز می شود).

برای بررسی میزان مصرف اینترنت خود در ۳۰ روز گذشته بخش Settings را از منوی استارت باز کرده و سپس به Network & Internet و در مرحله بعد به  Data Usage بروید. در صفحه جدید شما می توانید نموداری از مصرف اینترنت ویندوز ۱۰ در ۳۰ روز گذشته را مشاهده کنید که به زیر دسته های اینترنت بی سیم (Wi-Fi) و اینترنت کابلی (wired Ethernet) تقسیم شده است.

برای مشاهده اینترنت مصرف شده توسط هر نرم افزار، روی گزینه Usage Details کلیک کنید. در صفحه جدید لیستی از نرم افزار هایی که طی ۳۰ روز گذشته از اینترنت استفاده کرده اند به نمایش در می آید و هر نرم افزاری که مصرف بیشتری داشته باشد در قسمت بالاتر لیست قابل مشاهده است. این لیست دقیقا به شما نمایش می دهد که حجم اینترنت شما به چه صورتی مصرف شده است. برای مثال شما می توانید میزان مصرف اینترنت مرورگر خود را به صورت دقیق ملاحظه کنید.

ximg_57044fa7b16c4.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.JNogQ001TA

 

از به روزرسانی های خودکار ویندوز جلوگیری کنید

ویندوز ۱۰ به صورت طبیعی بدون گرفتن هرگونه تایید از شما به روزرسانی های جدید را دریافت کرده و آن ها را به صورت خودکار نصب می کند. تعداد و دفعات به روزرسانی هایی که مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ ارائه می دهد بسیار زیاد است و این می تواند حجم زیادی از اینترنت شما را به هدر دهد. برای مثال، اولین به روزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ که با عنوان به روزرسانی نوامبر یا نسخه ۱۵۱۱ شناخته می شود، حدودا حجمی معادل ۳ گیگابایت دارد.

بسته به اینکه شما از کدام نسخه ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، راه های مختلفی برای جلوگیری از دانلود خودکار به روزرسانی های ویندوز ۱۰ وجود دارد. برای انجام این کار در تمامی نسخه های ویندوز ۱۰ از جمله نسخه خانگی یا Home، می بایست شبکه وای فای رایانه خود را در حالت metered connection (اتصال اندازه گیری شده) قرار دهید. در این حالت ویندوز ۱۰ از دانلود خودکار به روزرسانی ها خودداری کرده و در عوض قبل از انجام این کار از شما اجازه می گیرد. بنابر این شما می توانید زمان دانلود به روزرسانی ها را خودتان تعیین کنید و یا دستگاه خود را به یک شبکه وای فای دیگر متصل کرده و سپس به روزرسانی ها را انجام دهید.

به دلایلی ویندوز ۱۰ امکان قرار دادن اتصال اینترنت کابلی یا با سیم را در حالت metered connection نمی دهد. بنابر این اگر شما می خواهید با این روش انجام به روزرسانی های ویندوز ۱۰ را به تاخیر بیندازید، لزوما باید از اینترنت وای فای به جای اینترنت با سیم استفاده کنید.

و اما برای قرار دادن اتصال اینترنت خود در حالت metered connection ابتدا باید از منوی استارت Settings را باز کرده و سپس  Network & Internet و بعد Wi-Fi را انتخاب کنید. در پنجره جدید صفحه را به پایین کشانده و گزینه Advanced Options را انتخاب کنید. حال گزینه Set as Metered Connection را در حالت On قرار دهید. توجه داشته باشید که این حالت فقط روی شبکه وای فایی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید فعال می شود و در صورتی که به شبکه دیگری متصل شوید، ویندوز به دانلود خودکار به روزرسانی خواهد پرداخت. برای قرار دادن شبکه وای فای جدید در حالت metered connection باید به آن متصل شده و مجددا تنظیمات گفته شده را انجام دهید. ویندوز ۱۰ این تنظیمات را برای هر شبکه وای فای به یاد می سپارد و در دفعات بعد اگر بین آن شبکه ها جا به جا شوید نیازی به انجام مجدد این مراحل وجود ندارد.

ximg_570453655c0a9.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.lJNjFfs8rp

 

به اشتراک گذاری خودکار نظیر به نظیر به روزرسانی ها (Peer-to-Peer Update Sharing) را غیر فعال کنید

ویندوز ۱۰ به صورت پیش فرض از اینترنت شما برای آپلود به روزرسانی های ویندوز و نرم افزار ها و انتقال آن به رایانه های دیگر استفاده می کند. این سیستم شبیه به سبک کار تورنت عمل کرده و سعی می کند تا به روزرسانی های ویندوز ۱۰ را بین کاربران توزیع کند. اما بر خلاف بیت تورنت، ویندوز این کار را به صورت مخفی و در پس زمینه انجام می دهد. در صورتی که شما اینترنت خود را در حالت metered connection قرار داده باشید، ویندوز ۱۰ از آپلود به روزرسانی ها خودداری می کند ولی باز هم می توان آن را به صورت مستقیم غیر فعال کرد.

برای غیر فعال سازی آپلود خودکار به روزرسانی ها روی تمام شبکه ها، ابتدا بخش Settings را باز کرده و سپس به صفحات Update & Security و Windows Update مراجعه کرده و روی Advanced Options کلیک کنید. در محله بعد Choose How Updates are Delivered را انتخاب کرده و سپس گزینه PCs on My Local Network را انتخاب کرده و یا با قرار دادن آن در حالت Off آن را کامل غیر فعال کنید.

ximg_5704531cef403.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic._F4TJczkRy

 

به روزرسانی خود کار نرم افزار ها و Live Tile را غیر فعال کنید

اگر شما شبکه وای فای خود را در حالت metered connection قرار دهید، ویندوز ۱۰ از دریافت خودکار به روزرسانی نرم افزار های نصب شده روی سیستم و همچنین دریافت اطلاعات مربوط به Live Tile (کاشی زنده) ها خودداری خواهد کرد. اما علاوه بر این شما می توانید از انجام این کار در کلیه شبکه های اینترنت خود نیز ممانعت کنید.

جهت جلوگیری از به روزرسانی نرم افزار های استور در ویندوز ۱۰، نرم افزار Store را باز کنید. سپس روی تصویر پروفایل خود که در کنار کادر جستجو است کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید. در صفحه باز شده تیک گزینه Update Apps Automatically را بردارید. اکنون ویندوز دیگر به صورت خودکار نرم افزار های نصب شده روی سیستم شما را به روز نمی کند، با این حال شما می توانید با استفاده از نرم افزار Store این کار را به صورت دستی انجام دهید.

انجام این کار حتی در صورتی که شما هیچ برنامه ای از استور (Store) نصب نکرده باشید، مفید است چرا که بسیاری از نرم افزار های پیش فرض ویندوز در استور موجود است و از طریق آن به روز رسانی می شود.

ximg_57045407e484f.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic._Zf8jkXKz1

همچنین live tiles (کاشی های زنده به شکل مربع) ها نیز که در منوی استارت قرار دارند، مقدار اندکی از اینترنت شما را مصرف می کنند. البته این مقدار چندان زیاد نیست و حتی اگر آن ها را غیر فعال کنید، فقط می توانید مقدار کمی در مصرف حجم اینترنت خود صرفه جویی کنید. با این حال اگر می خواهید این کار را انجام دهید، کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

جهت جلوگیری از دریافت خودکار اطلاعات جدید توسط هر کاشی در منوی استارت روی آن کلیک راست (یا لمس طولانی مدت) کرده و گزینه More را انتخاب کنید و بعد Turn Live Tile Off را کلیک کنید.

 

صرفه جویی در مصرف اینترنت هنگام وبگردی

به احتمال زیاد اکثر حجم اینترنت شما توسط مرورگر ها مصرف می شود که می توانید آن را در صفحه Data Usage که قبلا اشاره کردیم مشاهده کنید.

جهت صرفه جویی در مصرف اینترنت هنگام وبگردی و استفاده از مرورگر ها از یک مرورگر که به قابلیت فشرده سازی پراکسی (compressing proxy) مجهز باشد استفاده کنید. این مرورگر ها داده های مورد نظر شما را از سرور های دیگری که قبلا داده ها در آن ها فشرده شده است دریافت می کنند. این قابلیت معمولا در گوشی های هوشمند وجود دارد ولی رایانه های دسکتاپ از آن بی بهره هستند. ولی اگر حجم اینترنت شما محدود است و واقعا به انجام این کار نیاز دارید، حتی روی رایانه هم می توانید از این روش استفاده کنید.

گوگل به همین منظور افزونه Data Saver extension را به طور رسمی برای گوگل کروم عرضه کرده است. عملکرد این افزونه شبیه به همان چیزی است که در مرورگر های اندروید و آیفون وجود دارد. کافیست این افزونه را روی مرورگر کروم نصب کنید تا به هدف خود برسید. اگر شما جزو طرفداران مرورگر اوپرا هستید، می توانید از قابلیت پیش فرض Turbo mode که در آن موجود است استفاده کنید.

ximg_5704544e87a9c.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.y7e4fTI5Q6

 

پس از این که شما از به روزرسانی و آپلود خودکار بسته های ویندوز ۱۰ جلوگیری کردید، این سیستم عامل می بایست حجم بسیار اندکی از اینترنت شما را مصرف کند. شما باید بدانید که اکثر حجم مصرفی اینترنت شما از طریق مرورگر ها و دیگر نرم افزارها استفاده می شود. بنابر این شما باید همیشه میزان مصرف نرم افزار های مختلف از اینترنت را زیر نظر داشته باشید و در صورت لزوم از آن ها جلوگیری کنید.

منبع: howtogeek