در حالی تا چند سال قبل کسی تصور نمی‌کرد هیچ یک از نرم افزارهای تولیدی مایکروسافت با دنیای متن باز سازگار شود که این شرکت نسخه ای از SQL Server سازگار با لینوکس عرضه کرده است. برای اولین بار کاربران می توانند بدون استفاده از ویندوز از نرم افزار پایگاه داده مایکروسافت استفاده کنند. مایکروسافت در این زمینه حتی با خالقان برخی نسخه‌های پرطرفدار لینوکس هم همکاری کرده که از جمله آنها می توان به ردهت و اوبونتو اشاره کرد. 

مایکروسافت به منظور روان سازی SQL Server اعلام کرده که عرضه رسمی آن را تا اواسط سال 2017 به تعویق خواهد انداخت. اما نسخه پیش نمایش نرم افزار یاد شده را برای استفاده شرکت های تجاری عرضه کرده است.

در حالی که استیو بالمر مدیر عامل سابق مایکروسافت لینوکس را به سرطان تشبیه کرده بود، ساتیا نادلا مدیر عامل تازه این شرکت رویکرد کاملا متفاوتی در زمینه پشتیبانی از نرم افزارها و سیستم عامل های رقیب داشته و پذیرفته که ویندوز دیگر در مرکز دنیای فعالیت های رایانه ای نیست.

خدمات کلود مایکروسافت موسوم به آژور کاملا با لینوکس سازگاری دارد و بسیاری از برنامه های موبایلی مایکروسافت با آندروید که مبتنی بر لینوکس است و همین طور iOS هماهنگی دارند. کارشناسان معتقدند این سیاست به نفع مایکروسافت است و منجر به ارتقای جایگاه آن در بازار می شود. زیرا دیگر دوران مخفی کردن کدهای برنامه ها و نرم افزارهای مختلف سپری شده است.