رسانه های اجتماعی چگونه زندگی ما را تهدید می کنند

0

رسانه های اجتماعی چگونه زندگی ما را تهدید می کنند

در آغازین سال هایی که اینترنت خود را به عنوان عضوی جدایی ناپذیر، به زندگی ما انسان ها تحمیل کرد، این باور در ذهن افراد شکل گرفت که تا جایی که ممکن است باید از این دستاورد و ابزارهایی که بر  پایه این بستر شکل گرفتند، استفاده کرد و علاوه بر کسب اطلاعات، خود نیز نقشی را در این زمینه ایفا کرد.

 

طولی نکشید که رسانه های اجتماعی معرفی شدند. رسانه هایی که به منظور اشتراک گذاری عقاید، تصاویر، ویدیوها و غیره با دوستان و یا حتی کاربرانی ناشناس طراحی شدند و می توانستند پلی ارتباطی میان تک تک ساکنین کره زمین و زمینه ساز تعامل هر چه بیشتر آن ها با یکدیگر باشند.

 

اما متاسفانه، این دستاورد بشری، در کنار چنین مزیت هایی از معایبی نیز برخوردار است که اگر نحوه استفاده از آن هوشمندانه مدیریت نشود، ممکن است تهدیدی جدی برای زندگی شخصی، شغلی، رابطه های میان افراد و هچنین عزت نفس کاربران محسوب شود. در ادامه قصد داریم تا به 5 شیوه ای که ممکن است رسانه های اجتماعی از طریق آن، زندگی ما را تحت الشعاع قرار دهند، اشاره کنیم.

 

 

1. اشتراک گذاری بیش از حد

 

شبکه های اجتماعی


شاید دانستن این موضوع که روزانه 3 میلیون پست توسط کاربران در شبکه های اجتماعی منتشر می شد، جالب باشد. اما پست هایی که این روزها به اشتراک گذاشته می شوند، همانند گذشته در مورد چیزهای بی اهمیت نیستند و بیشتر در مورد مسائل مربوط به زندگی شخصی افراد هستند.

در اشتراک گذاری های افراطی، افراد تمامی جزییات زندگی خود را به صورت آنلاین برای عموم به اشتراک می گذارند و آن ها در جریان تک تک اتفاقات زندگی خود قرار می دهند. بسیاری از افراد، با ارسال پست های خود در رسانه های اجتماعی، در فضایی عمومی به جنگ با مشکلات شخصی خود می روند و به گفته بسیاری از تحلیلگران، هر پستی که در این رابطه منتشر می شود می تواند موجب ناراحتی دوستان، همکاران و یا افرادی که به نحوی با آن ها درگیر هستید، شود.

 

 

2. اشتراک گذاری مطالب بدون فکر کردن درباره آن ها

 

شبکه اجتماعی

در سال های گذشته، ارسال پست در یک شبکه اجتماعی به راحتی آن چه که امروز پیش روی خود می بینید، نبود. در گذشته، افراد ابتدا می بایست در مورد یک موضوع جالب فکر می کردند، ایده خود را در قالب یک متن مفهومی یادداشت می کردند، به یک شبکه اجتماعی لاگین می شدند، مطلب خود را در قسمت مربوطه پیاده می کرده و پس از بازنگری دوباره، آن را به اشتراک می گذاشتند و در نهایت از حساب کاربری خود خارج می شدند.


اما امروزه، اشتراک گذاری مطالب، در کمترین زمان ممکن و به راحتی هرچه تمام تر انجام می شود. در این جا دیگر، زمانی برای فکر کردن درباره آن چه که می خواهیم به اشتراک بگذاریم، صرف نخواهد شد و به تبع، هر چیزی و با هر محتوایی می تواند از سوی یک کاربر ارسال شود. وقتی این فرصت فکر کردن از کاربران برداشته شود، دیگر نمی توان شخصیت و یا روحیات یک فرد را با توجه به پست هایش تشخیص داد و همین امر، ما را در برقراری ارتباط با آن هایی که نمی شناسیم، دچار مشکل می کند.

 

 

3. اعتیاد به شبکه های اجتماعی 

 

فیس بوک

شاید در آغازین روزهایی که شبکه های اجتماعی معرفی شدند، کمتر کسی تصور می کرد روزی اعتیاد به آن به یکی از معضلات جامعه بشری تبدیل شود. اعتیاد به گرفتن تایید و یا همان لایک، در بسیاری از افراد مشاهده می شود. این معضل، نه تنها از زندگی شما در زمان حال جلوگیری می کند، بلکه می تواند زمینه را برای بروز مشکلاتی از قبیل خشم و اضطراب نیز فراهم کند.

از سویی دیگر، با گسترش اعتیاد به شبکه های اجتماعی، روابط میان انسان ها نیز کمرنگ می شود. یعنی افراد نیازی به برقراری ارتباط و صحبت با یکدیگر نمی بینند چرا که از طریق شبکه های اجتماعی در جریان تمامی وقایع و اتفاقات زندگی یکدیگر قرار گرفته اند و نظر خود را نیز در آن جا مطرح کرده اند.

 

 

4. تبدیل شدن به یک چهره مشهور اینترنتی

 

insta

انسان ها به این نتیجه رسیدند که با شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، می توانند به یک چهره مشهور اینترنتی تبدیل شوند. آن ها می توانند از این طریق، کاربران را به وب سایت های خود بکشانند و ترافیک وب سایت را افزایش دهند. اگرچه این کار ممکن است به مذاق بسیاری خوش بیاید اما نباید فراموش کرد که ممکن است چنین شهرتی، دردسرهایی را نیز به دنبال داشته باشد. به طوری که افرادی بسیار زیادی وجود دارند که چهره های مشهور را به عنوان قربانی اهداف خود انتخاب می کنند و در صدد تخریب آن ها برمی آیند. اینجاست که تنها با انتشار یک تصویر، مطلب و یا توییت، هزاران فردی که تا دیروز برای شما سوت و کف می زدند،  پشت درب خانه تان صف می شکند و به خونتان تشنه اند. بنابراین، مراقب باشید که چه چیزی را در این شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید تا به سرنوشت افرادی که در این گرداب افتاده اند، گرفتار نشوید.

 

 

5. از بین رفتن حریم خصوصی

 

شبکه اجتماعی

مشکل اصلی شبکه های اجتماعی این است که یک فرد که هیچ آشنایی با شما ندارد، می تواند به اطلاعات مهمی همچون نام، شماره تلفن، آدرس، آدرس والدین، همکاران، دوستان و حتی اسم رییس‌تان نیز دسترسی داشته باشد و احتمال دارد که بخواهد از این اطلاعات برای ضربه زدن به زندگی تان استفاده کند. بنابراین، کدام منطق قبول می کند که شما تمامی زمینه های لازم برای دستیابی به اهداف شوم این افراد را فراهم کنید؟ به یاد داشته باشید که از طریق این شبکه ها، زندگی تک تک ما انسان ها، هر لحظه در معرض خطری بزرگ قرار دارد و ممکن است شغل، زندگی و رابطه ما با آن هایی که در ارتباط هستیم را تهدید کند.

 اگرچه این شبکه ها در ابتدا به منظور نزدیک کردن انسان ها به یکدیگر طراحی و تولید شده بودند، اما این روزها نحوه استفاده کاربران از این ابزارها، به گونه ای شده است که بیشتر در جهت پاره کردن پیوند میان انسان ها گام بر می دارند.

 

منبع: lifehack

نوشتن دیدگاه