بدترین تصمیم های بیل گیتس در زمان مدیرعاملی

0

بدترین تصمیم های بیل گیتس در زمان مدیرعاملی به باور یکی از مدیران قدیمی مایکروسافت

بیل گیتس، حدود 25 سال بر صندلی مدیریت عاملی مایکروسافت تکیه زد و در نهایت در سال 2000 میلادی، جای خود را به ساتیا نادلا بخشید. وی در مدت زمان تصدی گری این سمت، یک شرکت به اصطلاح زیرپله ای را به بزرگ ترین کمپانی نرم افزاری جهان تبدیل کرد و توانست با درآمدهای کلانی که در این مدت به دست آورد، خود را به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی کند.

 

عملکرد موفق این کمپانی، بیشتر مدیون تصمیمات درست و سنجیده ای بود که با در نظر گرفتن تمامی جوانب اتخاذ می شد و بیل گیتس به عنوان نفر اول این کمپانی، همواره نقش پررنگی را در این تصمیم گیری ها ایفا می کرد.

 

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی بیل گیتس هم در بعضی مواقع، تصمیمات اشتباهی را می گرفت که در ادامه قصد داریم آن ها را از زبان برد سیلوربرگ، که سابقه 9 سال کار با این کمپانی بزرگ را در کارنامه دارد، بشنویم. 

 

به عقیده سیلوربرگ، بیل گیتس دو اشتباه بزرگ را در دوران مدیرعاملی خود در مایکروسافت انجام داد که اولی، لابی نکردن و دیگری عدم استفاده از ظرفیت های اینترنت در سال های ابتدایی معرفی آن بود.

 

وی در این خصوص عنوان می کند:"به اعتقاد من، یکی از بزرگ ترین اشتباهات بیل گیتس، عدم اعتقاد وی و همچنین کمپانی مایکروسافت به قدرت لابی بود. زمانی که رقبای مایکروسافت، در حال لابی کردن و انجام مذاکرات پشت پرده با دولت بودند، گیتس اعتقاد داشت که دولت نباید هیچ مداخله ای در عملکرد این کمپانی داشته باشد و مایکروسافت را به حال خود رها کند."

 

او در ادامه گفت که بیل گیتس به سختی با مدیران دولتی و سیاست مداران ارتباط برقرار می کرد چرا که به عقیده وی، مایکروسافت اعتقاد قلبی شدیدی به رقابت عادلانه و ایجاد ارزش کافی برای مشتریان داشت. اما این شیوه مدیریت، واکنش هایی را نیز به دنبال داشت به طوری که دولت و همچنین اتحادیه اروپا در برابر مایکروسافت موضع گرفتند و جنگ خود را علیه این ابرکمپانی نرم افزاری جهان اعلام کردند.

 

اگر به یاد داشته باشید، در سال 2000، دادگاهی در آمریکا کمپانی مایکروسافت را به ناحق به نقض قوانین آنتی تراست (Anti-Trust) متهم کرد که البته این شرکت توانست در سال 2001، رای را به نفع خود برگرداند. اما به عقیده بسیاری از تحلیلگران، این دعواهای حقوقی تاثیری منفی در جلب اعتماد کاربران نسبت به این کمپانی داشته است.

 

علاوه بر این، سیلوربرگ اعتقاد داشت که بیل گیتس تهدید اینترنت را در آغازین سال های عرضه، جدی نگرفت و سعی داشت تا سلطه پلتفرم ویندوز خود بر بازار پلتفرم ها را حفظ کند. .

وی در این خصوص عنوان می کند:

بیل گیتس در آن روزها، نمی توانست واکنشی معقول در نحوه مواجهه با اینترنت از خود نشان دهد. البته این رویکرد، منطقی هم به نظر می رسید چرا که وقتی شما صاحب پلتفرم محبوب ویندوز باشید و درآمدهای کلانی را از آن بدست آورید، دیگر نیازی به تغییر اوضاع و استفاده از ظرفیت های این دستاورد نمی بینید. بیل گیتس اعتقاد داشت که باید تمامی تلاش خود را برای حفظ ویندوز به کار ببندد و هیچ راهکاری را برای نگه داشتن ویندوز و استراتژی سیستم های مایکروسافت در کنار هم، پیش بینی نکرده بود. نتیجه چنین تفکری هم این بود که جایگاه استراتژیک این کمپانی در سال های آغازین 2000 میلادی به شدت افت کرد. اکنون این شرکت به این نتیجه رسیده است که می بایست خود را با این پدیده های جدید وفق داده و تغییرات لازم را برای همگام شدن با آن ها انجام دهد.

 

با این حال، سیلوربرگ، احترام زیادی برای بیل گیتس قائل است و او را یکی از بزرگ ترین مدیران عامل در جهان می داند.

 

منبع: businessinsider

 

نوشتن دیدگاه