1
+1
swiftدر طول مراسم WWDC 2014، شرکت اپل زبان برنامه‌نویسی را با نام «سویف» (Swift) ابداع کرد. زبان سویفت یک زبان ساده بود تا فرآیند توسعه نرم‌افزار با سرعت بیشتری انجام شود و آن پیچیدگی‌های سابق XCode را نداشته باشد.

در طول سال‌های گذشته، شرکت اپل با استفاده از مستندات و ابزارهایی که در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار قرار می داد، سعی بر آن داشت که برنامه‌نویسی را ساده‌تر نماید، اما بهرحال، زبان Objective-C و محیط XCode پیچیدگی‌های خاص به خودشان را داشتند. همه این‌ها با هم باعث می‌شد تا افرادی که گزینه‌های دیگری برای توسعه نرم‌افزار داشته باشند را از خود به دور کند. حتی اگر شما یک برنامه‌نویس وتوسعه‌دهنده حرفه‌ای نرم‌افزار باشید، ممکن است خود را در محیط مزاحم XCode ببینید.


 • دستورات نحوی زیاد در Objective-C:

قصد و هدف شرکت اپل از ابداع زبان Swift، از بین بردن نگرانی‌های ناشی از دستورات نحوی نگران‌کننده هست و بجای آن، بیشتر تمرکز خود را به بخش منطق برنامه‌نویسی منعطف کند. طبق گفته‌ی شرکت اپل، زبان Swift به منظور امنیت و مدیریت خودکار حافظه ایجاد شد. همچنین، این زبان بطور کامل از یونیکدها (Unicodes) در کارکترهای خود پشتیبانی می‌کند.

 

 • یکپارچه‌سازی با Objective-C:

اگر با زبان Objective-C آشنایی دارید، شما یک خوش‌شانس هستید! زبان Swift به‌نحوی ایجاد شده که با برنامه‌های نوشته شده توسط Objective-C نیز هماهنگ باشد، بنابراین می‌بایست که همه برنامه‌های شما را با پروژه‌های Objective-C یکپارچه شود.

02_swift

اپل می‌گوید که ابداع این زبان حاصل ساعت‌ها تحقیق و مطالعه در رابطه با این که توسعه‌دهندگان چه چیزهایی را دوست دارند و نسبت به چه چیزهایی بی‌علاقه هستند.

سویفت، زبان برنامه‌نویسی مدرن برای توسعه‌دهندگان مدرن است.

 

 • اصلی‌ترین ویژگی جدید سویفت – Playground (=زمین بازی)

ویژگی جدید و زیبای زبان برنامه‌نویسی جدید اپل، یعنی سویفت، که باعث شد خیلی از توسعه‌دهندگان در مورد آن صحبت کنند، ویژگی Playground و یا همان زمین‌بازی است. این ویژگی به توسعه‌دهندگان این قابلیت را می‌دهد که در همان لحظه‌ای که در حال کدنویسی هستند، نتیجه کدهای خود را در در کنار کدهای خود ببینند؛ در واقع بصورت همزمان، کد بزنید و نتیجه را در همان آن مشاهده کنید. دیگر لازم نیست برنامه را مجدد و مجدد کامپایل (Compile) کنید.

03_Swift-Programming-Lanuguage-XCode6

 

 • سویفت – امنیت و راحتی در کار

اپل اعلام کرده‌است که زبان برنامه‌نویسی خود، سویفت، اساساً در جهت امنیت بیشتر و مدیریت بهتر حافظه طراحی و ایجاد شده است. خیلی از توسعه‌دهندگان پس از استفاده از این زبان، صراحتاً اعلام کرده‌اند که سویفت قابلیت خوانایی بهتری داشته که آن هم بدلیل نحوه‌ی ارسال پارامترها به توابع می‌باشد.

به نمونه‌های زیر توجه کنید؛ برای تنها چاپ عبارت “Hello, World!” در زبان Objective-C، چند خط کد لازم است:

04_Swift-Programming-Lanuguage-Obj-C

اکنون نگاه کنید که همین کار در زبان سویفت، چگونه صورت می‌گیرد:

println(“Hello, world!”)

 به همین راحتی!

 

سویفت همچنین می‌تواند خطاهای موجود در کدها را پیش از آنکه به مرحله پایانی توسعه برسد، پیدا کند. اینکار باعث می‌شود که برنامه‌هایی که توسط توسعه‌دهندگان از این پس توسعه داده می‌شود، از پایداری بیشتری برخوردار باشد. توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های مخصوص سیستم‌عامل‌های iOS و OS X را که توسط زبان سویفت ایجاد شده‌اند را برای بازبینی و ثبت در App Store ارسال نمایند؛ البته دقت کنید ثبت کردن برنامه‌ها بعد از انتشار نسخه‌های جدید سیستم‌عامل‌های اپل که این پاییز می‌باشد، امکان‌پذیر خواهد بود.

05_Swift-Programming-Lanuguage-Keynote

افرادی که تمایل به یادگیری زبان سویفت هستند (خصوصاً توسعه‌دهندگان تازه وارد)، شرکت اپل برای آن‌ها یک کتابچه راهنما در فروشگاه iBook خود بصورت رایگان قرار داده که از هم‌اکنون می‌توان آن را دریافت کرد.

06_Swift-Programming-Lanuguage-iBooks

 

منبع: وب‌سایت MakeTechEasier

 

0

آموزش جامع پشتیبان‌ گیری از آیفون، آیپد و اپل واچ

با دنبال کردن گام‌های ساده‌ای که در این مقاله بیان خواهیم کرد، قادر به پشتیبان‌گیری کامل از دستگاه‌های اپلی دارای iOS مانند آیفون و آیپد به علاوه‌ی داده‌های مربوط به فعالیت ورزشی خود در اپل واچ خواهید بود.ما را همراهی کنید تا نحوه‌ی پشتیبان‌گیری از دستگاه‌های اپلی در آی‌کلود و آیتونز را شرح دهیم.

اگر به تصاویر، ویدیوها و دیگر داده‌های شخصی موجود در دستگاه‌های اپلی خود اهمیت می‌دهید بهتر است با پشتیبان‌گیری کامل از آیفون، آیپد و داده‌های مربوط به فعالیت ورزشی خود در اپل واچ، مانع نابود شدن همیشگی آن‌ها شوید! در این مقاله نحوه‌ی پشتیبان‌گیری کامل از دستگاه‌های اپلی در آی‌کلود و آیتونز را توضیح خواهیم داد تا با انجام این کار در زمان از دست دادن آیفون یا آیپد خود نسبت به حفظ داده‌های شخصی آرامش خاطر داشته باشید.

چگونه از آیفون خود پشتیبان‌گیری کنم؟ آیفون من قدیمی است و به شدت نگران از دست دادن تصاویر شخصی موجود در آن هستم. آیا پشتیبان‌گیری از آیفون یا آیپد در آی‌کلود به اندازه‌ی کافی امن است؟

این‌ها سوالات و مشکلاتی هستند که بیش‌تر کاربران دستگاه‌های اپلی با آن مواجه می‌شوند. پشتیبان‌گیری از دستگاه اپلی ساده بوده و بسیار مهم است. اگر ما بخواهیم سه نکته را به عنوان یک مشاور به دارندگان آیفون یا آیپد گوش‌زد کنیم، باید بگوییم پشتیبان‌گیری کنید، پشتیبان‌گیری کنید، پشتیبان‌گیری کنید! اهمیت این کار چنان بالا است که بدون هیچ وقفه‌ای، دعوت می‌کنیم تا نحوه‌ی پشتیبان‌گیری از دستگاه اپلی را مطالعه کنید.

 

دلیل اهمیت پشتیبان‌گیری از آیفون و آیپد

آیفون و آیپد جزو مهم‌ترین و با ارزش‌ترین دارایی‌های موجود ما محسوب می‌شوند. جدا از ارزش مالی، آیفون یا آیپد قطعه‌ی کوچکی از آلومینیوم، سیلیکون و شیشه است که مخزن مرکزی اسناد مهم و خاطراتی همچون سوژه‌های خاص عکاسی است که ممکن است فقط یک‌بار در طول عمر با این سوژه‌های خاص مواجه شویم!

با پشتیبان‌گیری از داده‌های با ارزش خود، می‌توانید در مقابل مواردی همچون دزدیده شدن، آسیب دیدن یا فراموش کردن گوشی آیفون خود در صندلی عقب تاکسی، حفاظی مستحکم ایجاد کنید! همچنین در موقعیت‌هایی مانند تعویض آیفون قدیمی خود با یک مدل جدیدتر، قادر به انتقال سریع و ساده‌ی همه‌ی داده‌های خود به آیفون جدید خواهید بود. خوشبختانه راهکارهای زیادی برای ذخیره کردن اطلاعات در فضای ابری، رایانه‌ی ویندوزی و مک وجود دارد که بهره‌مندی از هر یک بسیار ساده و کاملا رایگان است.

پشتیبان گیری از آیفون و آیپد

با پشتیبان‌گیری مستمر از داده‌های با ارزش خود، می‌توانید جلوی آسیب دیدن آن‌ها را بگیرید.

با استفاده از سرویس آی‌کلود اپل می‌توانید داده‌های مهم آیفون و آیپد خود را به طور دائمی با خدمات تحت وب همگام‌سازی (Sync) کنید. به علاوه، با بهره‌مندی از آیتونز هم می‌توانید با یک کلیک، به سادگی اقدام به پشتیبان‌گیری محلی و ابری از دستگاه اپلی خود کنید. علاوه‌بر موارد یاد شده، این روزها سرویس‌های سوم شخص دیگری هم وجود دارد که گزینه‌های مختلفی را در زمینه‌ی خدمات مبتنی‌ بر ابر به کاربران پیشنهاد می‌دهند. به منظور رعایت جانب احتیاط، پیشنهاد می‌کنیم که حداقل از دو راهکار در دسترس استفاده کنید تا در صورت وقوع اتفاقی غیرمنتظره و از بین رفتن یکی از نسخه‌های پشتیبان، قادر به بازگردانی داده‌های شخصی خود باشید.

 

پشتیبان‌گیری از آیفون و آیپد در آی‌کلود

یکی از آسوده‌ترین راهکارهای پشتیبان‌گیری از آیفون و آیپد استفاده از سرویس آی‌کلود اپل است. هر اپل آیدی به طور پیش‌فرض دارای ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری در آی‌کلود است که می‌توانید از آن برای ذخیره کردن صفحات وب مورد علاقه (bookmark)، فهرست مخاطب‌ها (contacts)، تقویم (calendar)، اسناد آی‌کلود، پیام‌های ایمیلی، یادداشت‌ها (notes) و کتابخانه‌ی تصاویر آی‌کلود (iCloud photo library) خود استفاده کنید. اگر تعداد فایل‌های شخصی شما بیش از حد بوده و نیازمند بروزرسانی ظرفیت حافظه‌ی ذخیره‌سازی آی‌کلود خود هستید، هم‌اکنون می‌توانید بسته‌ی ۵۰ گیگابایتی را با ۰.۷۹ پوند در ماه، بسته‌ی ۲۰۰ گیگابایتی را با ۲.۴۹ پوند در ماه و بسته‌ی ۱ ترابایتی را با ۶.۹۹ پوند در ماه از اپل درخواست کنید.

با وجود پشتیبان‌گیری ساده در آی‌کلود، بهتر است برای پوشش دادن داده‌های بیش‌تر، از پشتیبان‌گیری رمزگذاری شده‌ی آیتونز هم استفاده کنید.

در هر یک از موارد پیشنهادی، یا قیمت کاهش یافته یا مقدار حافظه‌ی ابری ذخیره‌سازی افزایش داده شده است. با این وجود برخی از کاربران هنوز خواستار تخصیص مقدار حافظه‌ی رایگان بیش‌تری از سوی اپل هستند. باید در نظر داشت که با بهره‌مندی از آی‌کلود اپل، دیگر نیازی به خرید دستگاه‌های ذخیره‌سازی اضافی نخواهید داشت.

با وجود این که پشتیبان‌گیری در آی‌کلود بسیار مفید است اما برای پوشش دادن داده‌های بیش‌تر، بهتر است همراه با آیتونز استفاده شود. راه‌اندازی پشتیبان‌گیری در آی‌کلود بسیار ساده بوده و هر بار که دستگاه درحال شارژ به شبکه‌ی بی‌سیم (Wi-Fi) متصل شود، پشتیبان‌گیری به صورت خودکار در پس‌زمینه اجرا خواهد شد.

برای ایجاد و راه‌اندازی پشتیبان‌گیری در آی‌کلود نیازمند حساب کاربری آی‌کلود خواهید بود که معمولا هنگام راه‌اندازی اولیه‌ی دستگاه ایجاد می‌شود. در دستگاه اپلی خود به مسیر Settings → iCloud → Backup رفته و دکمه‌ی لغزنده‌ی گزینه‌ی iCloud Backup را برای قرار دادن در حالت On لمس کنید. به همین سادگی کار انجام شد! هم‌اکنون گوشی یا تبلت اپلی شما به صورت خودکار از داده‌های موجود در دستگاه مراقبت خواهد کرد!

پشتیبان گیری از آیفون و آیپد

 

پشتیبان‌گیری از آیفون و آیپد با استفاده از رایانه و آیتونز

داشتن نسخه‌ی پشتیبان محلی همیشه ایده‌ی بسیار خوبی است. با داشتن چنین نسخه‌ی پشتیبانی به جای صرفا اعتماد به فضای ابری مطلق، اطمینان دارید که همیشه یک رونوشت (کپی) از داده‌های مهم و شخصی تحت کنترل خود شما قرار دارد! به عنوان نمونه، چند وقت پیش حساب کاربری آی‌کلود افراد مشهور هک شد؛ اگرچه اپل در پاسخ به این رویداد اظهار کرد که این نفوذ به دلیل به سرقت بردن یا حدس زدن رمزهای عبور افراد بوده و هیچ‌گونه کوتاهی در سیستم اپل صورت نگرفته است.

ایجاد یک نسخه‌ی پشتیبان محلی از موسیقی‌ها با استفاده از ویژگی favorite آیتونز بسیار آسان اما کمی آزار دهنده است! سال‌ها پیش شما باید برای همگام‌سازی موسیقی‌های مورد علاقه، آیفون را به طور منظم و متوالی به رایانه‌ی خود متصل می‌کردید؛ اما با ظهور قابلیت مطابقت آیتونز (iTunes Match)، ویژگی favorite از رده خارج شد. این قابلیت تمامی موسیقی‌های محلی کاربر را در فضای ابری آی‌کلود بارگذاری می‌کند تا از هر مکانی قابل دسترسی باشند. آیتونز نرم‌افزارهای مفیدی به کاربران معرفی کرده و امکان تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از آیفون یا آیپد را در چند دقیقه فراهم می‌کند.

با تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان محلی، رونوشتی از داده‌های مهم و شخصی همیشه تحت کنترل شما خواهد بود.

ابتدا آیفون خود را به رایانه‌ی ویندوزی یا مک متصل کنید. در گوشه‌ی بالایی سمت چپ و در زیر دکمه‌های کنترل پخش موسیقی، آیکون کوچکی از گوشی خود را مشاهده خواهید کرد که باید روی آن کلیک کنید تا به منوی دستگاه خود دسترسی داشته باشید. پس از انتخاب گزینه‌ی Summary واقع در ستون سمت چپ، سه جعبه‌ی قابل انتخاب در پنل اصلی خواهید داشت که جعبه‌ی وسطی مربوط به پشتیبان‌گیری محلی است.

پشتیبان گیری از آیفون و آیپد

دو بخش اصلی وجود دارد که شامل پشتیبان‌گیری خودکار (automatic) و دستی (manual) است. گزینه‌ی پشتیبان‌گیری خودکار در آی‌کلود به طور معمول در آیفون فعال است. اما در صورتی که ترجیح می‌دهید هر چند وقت یک‌بار گوشی خود را به رایانه متصل کرده و نسخه‌ی پشتیبان محلی جدیدی ایجاد و ذخیره کنید، گزینه‌ی This computer را برگزینید.

در سمت راست پنجره‌ی جاری، گزینه‌ای تحت عنوان Back Up Now برای پشتیبان‌گیری دستی وجود دارد. روی این گزینه کلیک کنید تا فرآیند پشتیبان‌گیری آغاز شود. بسته به میزان داده‌های شما و ظرفیت حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه اپلی، فرآیند پشتیبان‌گیری چند دقیقه تا چند ساعت طول خواهد کشید. گزینه‌ی دیگری که در کنار پشتیبان‌گیری دستی وجود دارد، مربوط به بازگردانی فایل‌های شخصی با استفاده از نسخه‌ی پشتیبان تهیه شده است که Restore Backup نام دارد.

پشتیبان گیری از آیفون و آیپد

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دقیقا چه مواردی شامل پشتیبان‌گیری می‌شود؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که همه‌ی تصاویر موجود در دستگاه، لیست مخاطب‌ها، حساب‌های کاربری تقویم، صفحات وب ذخیره شده در سافاری (bookmark)، یادداشت‌ها، تاریخچه‌ی تماس، پروفایل‌ها و چند نوع داده‌ی دیگر شامل پشتیبان‌گیری می‌شوند. اگر خواستار دستیابی به لیست کامل و دقیق مواردی که شامل پشتیبان‌گیری می‌شود هستید، به صفحه‌ی وب مربوطه در وب‌سایت اپل مراجعه کنید.

پشتیبان‌گیری در آیتونز، رونوشتی اضافی از همه‌ی فایل‌های چندرسانه‌ای تهیه نمی‌کند. بنابراین فیلم‌ها، موسیقی‌ها و نرم‌افزارهای خریداری شده از آیتونز باید دوباره از سایت یا رایانه دریافت شوند. البته، آیفون و آیپد این کار را به صورت خودکار هنگام بازگردانی از طریق نسخه‌ی پشتیبان انجام می‌دهد.

 

ایجاد پشتیبان‌گیری رمزگذاری شده در آیتونز

نوع دیگری از پشتیبان‌گیری از طریق آیتونز قابل دسترس است که از قابلیت رمزگذاری برخوردار است. اگر داده‌های حساسی در گوشی دارید یا فقط به فکر امنیت هستید، بهره‌مندی از این قابلیت لایه‌ی امنیتی مضاعفی را به وسیله‌ی رمزدار کردن فایل پشتیبان‌گیری برای اطلاعات شخصی شما به ارمغان می‌آورد.

برای ایجاد چنین نسخه‌ی پشتیبانی باید از همان روش یاد شده برای پشتیبان‌گیری از طریق آیتونز استفاده کنید. به این صورت که فقط باید تیک گزینه‌ی Encrypt iPhone backup را بگذارید. اولین باری که این کار را انجام می‌دهید، باید مرحله‌ای اضافی به منظور انتخاب رمز عبور را پشت سر بگذارید.

به خاطر داشته باشید که این رمز عبور برای اپل قابل دسترس نیست و در صورت فراموشی آن، عملا نسخه‌ی پشتیبان تهیه شده بلااستفاده خواهد بود. به سبب وجود لایه‌ی امنیتی اضافی در یک نسخه‌ی پشتیبان رمزگذاری شده، شرکت اپل امکان پشتیبان‌گیری از داده‌های مضاعفی را نسبت به پشتیبان‌گیری استاندارد و بدون رمز عبور برای کاربران فراهم می‌کند. این نسخه شامل اطلاعاتی از نرم‌افزار سلامتی (Health )، بسته‌ی خانگی (HomeKit) و password keychain (قابلیتی برای ذخیره‌سازی ایمن رمزهای عبور و اطلاعات کارت اعتباری) است.

 

پشتیبان‌گیری از داده‌های فعالیت‌های ورزشی اپل واچ

اگر تحمل زحمت زیادی را ندارید و فکر می‌کنید که ایجاد پشتیبان‌گیری رمزگذاری شده ارزش زحمت ایجاد و به خاطر سپاری رمز عبور را ندارد، سخت در اشتباه هستید! به ویژه در صورتی که صاحب یک اپل واچ باشید، حتما باید از پشتیبان‌گیری رمزگذاری شده‌ی اپل استفاده کنید. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، فقط در پشتیبان‌گیری رمزگذاری شده است که داده‌های مربوط به نرم‌افزار Health، HomeKit و رمز عبور حساب‌های کاربری حفظ می‌شوند. ساعت هوشمند اپل همه‌ی داده‌های ورزشی را شامل می‌شود. از دست دادن این داده‌ها می‌تواند به شدت غم‌انگیز باشد اما در صورت داشتن نسخه‌ی پشتیبان رمزگذاری شده، خیالتان از هر جهت آسوده خواهد بود.

پشتیبان گیری از آیفون و آیپد

اگر نسخه‌ی پشتیبان رمزگذاری شده‌ای از آیفون قدیمی خود نداشته و قصد کوچ به آیفون جدیدی را دارید، می‌توانید داده‌های شخصی موجود در آیفون قدیمی را با استفاده از نسخه‌ی پشتیبان به آیفون جدید بازگردانی کنید. حال پس از پاک‌سازی عمیق (wipe) ساعت هوشمند اپل، آن را با آیفون جدید جفت کنید (pair) تا به همه‌ی داده‌های ورزشی جدید به دست آمده‌ی خود دسترسی داشته باشید.

داده‌های ورزشی قبلی باید در آیفون قدیمی شما ذخیره شده باشند. بنابراین اگر آیفون جدید را به طور عمیق پاک‌سازی کردید، نسخه‌ی پشتیبان رمزگذاری شده‌ای را از آیفون قدیمی خود تهیه کرده و با استفاده از آن، داده‌های خود را به آیفون جدید بازگردانی کنید. سپس ساعت هوشمند اپلی خود را به طور کامل پاک‌سازی کرده و با آیفون جدید جفت کنید تا بتوانید داده‌های فعالیت ورزشی قبلی خود را در اپل واچ مشاهده کنید.

 

پشتیبان‌گیری از آیفون و آیپد با استفاده از خدمات دهنده‌های سوم شخص

در حوزه‌ی امنیت داده موضوع مهمی وجود دارد که بر اساس آن گفته می‌شود: اگر فایلی فقط یک‌بار پشتیبان‌گیری شود، به هیچ وجه پشتیبان‌گیری محسوب نمی‌شود! ایجاد رونوشت چندگانه از داده واقعا تنها راهکاری است که امنیت آسیب ندیدن داده‌ها را تضمین می‌کند.

به صورت رایگان در خدمات مبتنی‌ بر ابری مانند دراپ‌باکس (Dropbox)، فلیکر (Flicker)، گوگل درایو (Google Drive)، وان‌درایو (OneDrive) مایکروسافت و دیگر خدمات دهنده‌هایی که راهکاری ساده را به منظور ایمن نگه داشتن تصاویر، اسناد و دیگر فایل‌های شخصی شما فراهم می‌کنند، ثبت نام کنید (Sign up). تقریبا همه‌ی این خدمات دهنده‌ها دارای قابلیت همگام‌سازی خودکار بوده و در عملکرد آی‌کلود هیچ مداخله‌ای نخواهند کرد!

پس از دریافت نرم‌افزار یک یا چند خدمات دهنده‌ی مبتنی‌ بر فضای ابری، دستورالعمل بهره‌مندی از آن را دنبال کنید تا به شبکه‌ی ذخیره‌سازی ایمنی که در حال اجرا در پس‌زمینه است، دسترسی داشته باشید. فقط در بخش تنظیمات نرم‌افزار هر خدمات دهنده، گزینه‌ی مربوط به استفاده از داده‌های سلولی (Cellular Data) را غیرفعال کنید؛ در غیر این صورت با مشاهده‌ی قبض تلفن خود، غافلگیر خواهید شد!

آیا از داده‌های شخصی موجود در آیفون یا آیپد خود، نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع macworld

 

0

تیم کوک، واقعیت افزوده و سیستم حمل و نقل را بستر محصولات انقلابی آینده اپل معرفی می کند

آیفون به عنوان مهم‌ترین محصول کمپانی اپل و اصلی‌ترین منبع درآمد و سود سرشار این کمپانی در ۹ سال اخیر، با روند رو به کاهش فروش روبرو شده است، از این‌رو کاپرتینویی‌ها باید محصولی انقلابی را رونمایی کنند تا دوباره نظرها به سمت این کمپانی جلب شود. اما محصولات آینده‌ی این کمپانی چه می‌تواند باشد؟ 

به جرات می‌توان گفت که آیفون دیگر در حال بازنشستگی به عنوان ماشین پولساز اپل است. با وجود اینکه هنوز بخش اعظمی از درآمد و سود اپل از فروش گوشی‌های هوشمند آیفون کسب می‌شود، اما برای اولین بار در ۹ سال اخیر، گزارش‌های مالی اپل نشان از این دارد که فروش این گوشی روند نزولی به خود گرفته است. در چند سال اخیر بسیاری از کارشناسان لزوم معرفی یک محصول انقلابی دیگر را شرط بقای اپل و تکیه زدن بر رده‌های بالای دنیای فناوری می‌دانند. اپل نیز با اطلاع از این موضوع تلاش‌ها بسیاری را به کار گرفته که روشن‌ترین مثال آن ساعت هوشمند اپل واچ است که نتوانست آنچنان که باید موجی را همچون آیفون به راه انداخته و جریان‌ساز شود. به طور حتم اپل در آزمایشگاه تحقیق و توسعه‌ی خود بیکار ننشسته و در تلاش است تا محصولات جدیدی را راهی بازار کند. اما این محصولات چه خواهند بود؟

بی‌تردید تیم‌های تحقیق و توسعه و آزمایشگاه‌های کمپانی‌ها به عنوان یکی از سری‌ترین مراکز شناخته شده و سعی می‌شود تا اطلاعاتی از این آزمایشگاه‌ها به بیرون درز نکند، اما متخصصان و مدیران دوست دارند تا با اشتیاق در مورد آنچه که دوست دارند، سخن بگویند. همانطور که تیم کوک در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که پوشیدنی‌ها حوزه‌ی مناسبی برای ورود محصولات الکترونیک هستند. این اظهار نظر دقیقا یک سال پیش از رونمایی از اپل واچ اتفاق افتاد.

تیم کوک در جریان کنفرانس ارائه‌ی گزارش مالی اپل برای بهار ۲۰۱۶ به دو موضوع اشاره کرد که می‌توان از آن‌ها به عنوان سرنخ‌هایی برای اطلاع از محصولات آینده‌ی کمپانی یاد کرد.

 

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را باید ترند‌های آینده‌ی دنیای فناوری خواند که مصرف کنندگان و علاقمندان به حوزه‌ی فناوری در حال لمس موج‌های اولیه آن هستند. برخلاف واقعیت مجازی که کاربر را در دنیای مجازی غوطه ور می‌کند، واقعیت افزوده تصاویر دیجیتال را به دنیای واقعی می‌آورد. بهترین مثال از واقعیت افزوده بازی پوکمون‌گو است که این روزها از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است.

اما آیا اپل برای حضور در حوزه‌ی واقعیت افزوده برنامه‌هایی را در سر می‌پروراند؟

در جریان برگزاری کنفرانس ارائه‌ی گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ اپل، تیم کوک در پاسخ به سوالی در مورد بازی پوکمون گو و برنامه‌های اپل برای حضور در حوزه‌ی واقعیت مجازی پاسخ داد. وی در این خصوص گفت:

بازی‌هایی نظیر پوکمون گو همچنین نشان می‌دهد که واقعیت افزوده می‌تواند یک حوزه‌ی بسیار خوب باشد. ما نیز با درک این موضوع سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در این حوزه انجام داده و همچنان به سرمایه‌گذاری و تلاش‌ها در این حوزه ادامه خواهیم داد. ما سرمایه‌گذاری زیادی را روی واقعیت افزوده برای طولانی مدت انجام داده‌ایم. ما معتقدیم که در این حوزه چیزهای بسیار جالبی برای کاربران وجود دارد و همچنین امکان موفقیت تجاری نیز محتمل است. از این رو ما در این حوزه‌ سرمایه گذاری کرده‌ و در درجه‌ی اول اطمینان حاصل می‌کنیم که محصول ما با سایر محصولات محصولات توسعه یافته در بازار نظیر بازی‌ پوکمون گو به خوبی کار خواهد کرد.

اما سخنان تیم کوک چگونه تعبیر می‌شود؟ تیم کوک به این موضوع اشاره کرده که محصولات اپل با بازی‌هایی نظیر پوکمون گو هماهنگ خواهند بود. البته منظور هماهنگی و پشتیبانی خاص از بازی پوکمون گو نیست و در واقع اپل با توجه به موج ایجاد شده درصدد روشنگری در محصولات خود در این حوزه است که شامل تمام اپلیکیشن‌های و کاربردهایی است که در آینده به درخت واقعیت افزوده اضافه خواهد شد.

واقعیت مجازی اپل

به گزارش فایننشال تایمز اپل از ابتدای سال جاری میلادی چند صد کارشناس خود را روی تحقیقات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی متمرکز کرده است. هنوز مشخص نیست که نتیجه‌ی این تحقیقات چه خواهد بود، اما در کنار اپل کمپانی‌های دیگری نظیر مایکروسافت، گوگل و فیسبوک نیز وجود دارند که به سختی در این حوزه تلاش می‌کنند. البته نباید در این بین استارتاپ‌هایی نظیر مجیک لیپ را از یاد برد.

 

خودرو و حمل و نقل

بیش از یک سال است که شایعات در مورد فعالیت‌های اپل برای توسعه‌ی خودروهای هوشمند به گوش می‌رسد. در کنار فعالیت‌های سری اپل، این کمپانی بهار سال جاری نیز یک سرویس با عملکردی مشابه اوبر را تصاحب کرد. Didi Chuxing یک سرویس اشتراک گذاری خودرو چینی است که مدلی مشابه اوبر دارد. کاپرتینویی‌ها برای تصاحب این کمپانی چینی بیش از یک میلیارد دلار پرداخت کردند. تصاحب این کمپانی با پرداخت یک میلیارد دلار را باید اقدامی مهم از جانب اپل خواند چراکه این کمپانی علاقه‌ای به هزینه‌های هنگفت ندارد و جز در موارد خاص به دنبال سرویس‌هایی می‌رود که ناشناخته بوده و هزینه‌ی کمتری را نیز روی دست این کمپانی بگذارد.

کوک در پاسخ به سوالی در مورد استراتژی سرمایه‌گذاری اپل چنین اظهار نظر کرده است:

ما همواره به دنبال ایده‌های ناب و خرید‌های خوب هستیم. ما بصورت میانگین هر سه تا چهار هفته یک کمپانی جدید را تصاحب می‌کنیم. ما همچنان به اینکار ادامه خواهیم داد، چراکه فکر می‌کنیم که در میان خریدهای خود گزینه‌های بسیار خوبی را مال خود کرده‌ایم. در مورد سرمایه‌گذاری روی Didi، این موضوع از این نظر جالب توجه به نظر می‌رسد که در گذشته‌ی اپل نمی‌توان خریدهای این چنینی را به وفور پیدا کرد، هرچند ما در گذشته نیز چنین خریدهایی را انجام داده‌ایم. ما در سال‌های دور سرمایه‌گذاری در کمپانی‌هایی نظیر ARM و Akamai را تجربه کرده‌ایم. در مورد شرکت چینی ما یک سرمایه‌گذاری بسیار خوب انجام داده‌ایم. از منظر استراتژیک ما معتقدیم که دو کمپانی می‌توانند در شماری از موارد همکاری‌هایی را با یکدیگر در گذر زمان داشته باشند. همچنین ما معتقدیم باید چیزهایی را در این حوزه یادبگیریم و پتانسیل موجود در بازار چین از آنچه که تصور می‌شود، بالاتر است.

به جرات می‌توان گفت که بنیان گذاشتن کمپانی مشابه اوبر توسط اپل بسیار سخت و حتی غیرممکن است، از این‌رو خرید Didi چینی را باید راهکاری بسیار خوب برای ورود سریع‌تر به این حوزه خواند. تصاحب دیدی اپل را در جایگاهی قرار می‌دهد تا بتواند دید بهتری را نسبت به صنعت حمل و نقل داشته باشد. همچنین این خرید می‌تواند برای خودروی هوشمند اپل نیز بسیار کاربردی باشد. بسیاری از شایعات نشان از این دارد که اپل در سال ۲۰۲۱ خودروی هوشمند الکتریکی خود را راهی بازار خواهد کرد.

 

اپل تی وی بی سرانجام

دو سال پیش اپل تی‌وی یکی از محصولاتی بود که بسیاری آن را یکی از محصولات انقلابی اپل می‌خواندند. پس از آنکه اپل آیفون ۶ و اپل واچ را رونمایی کرد، تیم کوک به این موضوع اشاره کرد که تلویزیون‌های کنونی در تکنولوژی‌های عرضه شده‌ی دهه ۷۰ باقی مانده‌اند و اپل راهکار بسیار بهتری را در این حوزه ارائه خواه کرد.

این شایعات با انتشار اخباری در مورد اینکه اپل درصدد ارائه‌ی یک سرویس استریم ویدیو است، بیش از پیش قوت گرفت. اما ایجاد مشکلات برسر قراردادها باعث شد تا این سرویس آنطور که وعده داده شده بود در پایان سال ۲۰۱۵ میلادی راهی بازار نشود.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع businessinsider

 

1
+1

سیری، کورتانا، گوگل ناو و دیگر دستیارهای صوتی چطور صدای انسان را درک می‌کنند؟

الکسا، سیری، گوگل ناو، کورتانا و دیگر دستیارهای صوتی، دستورات صوتی کاربر را دریافت کرده، آن‌ها را متوجه شده و سپس به اجرای آن‌ها می‌پردازد. اما کامپیوتر چطور صدای ما را تشخیص می‌دهد و با زبان انسان با ما صحبت می‌کند؟ 

امروزه به راحتی می‌توان از طریق دستورات صوتی، گوشی موبایل، تبلت، تلویزیون و چندین گجت دیگر را کنترل کنید و روز به روز بر تعداد و تنوع ابزارهایی که صدای انسان را متوجه می‌شوند، افزوده می‌شود. برخی از خودروها، دستورات را بصورت صوتی دریافت و اجرا می‌کنند و در آینده‌ی نه چندان دور خودروها می‌توانند بدون لمس فرمان، شما را به مقصدی که به زبان آورده‌اید برسانند.

دستیارهای صوتی همچون سیری اپل، الکسا آمازون، گوگل ناوِ گوگل و کورتانا مایکروسافت، همگی می‌توانند آنچه به زبان می‌آورید را تشخیص داده و سپس در صورت امکان آن‌ها را اجرا کنند. دستیارهای صوتی روز به روز قوی‌تر شده و دستوراتی که قادر به انجام آن‌ها هستند بیشتر و بیشتر می‌شود. به عنوان مثال کورتانا می‌تواند علاوه بر اجرای دستورات برایتان جک تعریف کند یا حتی شعر بخواند. الکسا نیز نه تنها به پرسش‌های شما جواب می‌دهد بلکه می‌تواند ارتباط بین خانواده را بهتر کند و به عنوان یک معلم خانگی، به فرزندانتان آموزش دهد.

اما این سرویس‌ها چطور کار می‌کنند؟ آن‌ها چطور می‌توانند کلماتی که به زبان می‌آورید را تشخیص داده و به دستورات قابل فهم برای کامپیوتر یا موبایل شما تبدیل کند و پس از اجرا، نتیجه را به زبان خود انسان خروجی دهد. تصور کنید که تک تک کلمات یک زبان را به کامپیوتر بدهیم و با صدای معادل هر کدام مطابقت دهیم به این ترتیب کامپیوتر می‌تواند کلماتی که به زبان می‌آورید را با فرهنگ لغت داخلی خود مقایسه کرده و در نهایت تشخیص دهد چه کلماتی را به زبان آورده‌اید اما صرفا با درک هر کلمه نمی‌توان مفهوم جمله را متوجه شد.

Amazon Echo

در همین راستا هر کدام از سرویس‌های تشخیص صدا و دستیارهای صوتی، علاوه بر الگوهای تشخیص صدا، الگوهای پیش‌بینی جملات را نیز دارند. اگر تا به حال از دستیارهای صوتی مانند گوگل ناو استفاده کرده باشید یا بدنبال جستجوی موضوعی در گوگل باشید، پیش از آنکه کل جمله را به زبان بیاورید، پیشنهادهای بسیار نزدیک به آنچه در تلاش برای بیان آن هستید، پیشنهاد داده می‌شود. پس دستیارهای صوتی نه تنها تک تک کلماتی که به زبان می‌آورید را متوجه می‌شوند بلکه جملات را نیز درک می‌کنند اما کامپیوتر چطور به دانش درک جملات رسیده است؟

مدل سازی آگوستیک: شکل موج‌ها و فون‌ها

تشخیص صدا، فرایند بسیار پیچیده‌ای دارد که به واسطه‌ی فناوری‌های مدل‌سازی آکوستیک و مدل‌سازی زبان انجام می‌شود. مدل‌سازی آگوستیک در واقع فرایندی است که در آن موج‌های صدا دریافت شده و توسط مدل‌های از پیش‌تعریف شده، آنالیز می‌شود. معروف‌ترین و رایج‌ترین روشِ مدل سازی آکوستیک مدل‌سازی مخفی مارکوف (Hidden Markov Modeling) نام دارد که در آن مدل‌های تلفظ با خرد کردن جملات انسان به بخش‌های مختلف انجام می‌شود. در این سیستم به هر کدام از بخش‌ها، فون (با گوشی موبایل یا تلفن همراه‌تان اشتباه نگیرید) گفته می‌شود. مایکروسافت در این روش پیشرو است و از سال‌ها قبل در این زمینه تحقیق و فعالیت می‌کند. در این روش از مدل‌های پیش‌بینی کننده‌ی ریاضی استفاده می‌شود.

برای درک بهتر این روش به این مثال دقت کنید. دو دوست با نام‌های آرش و نادر در دو شهر مختلف زندگی می‌کنند، آن‌ها هر روز از طریق تلفن با یکدیگر صحبت می‌کنند. نادر تنها به سه فعالیت علاقه دارد: پیاده روی، خرید و تمیز کردن آپارتمان. آب‌ و هوای هر روز تعیین می‌کند که نادر در آن روز، کدامیک از این سه کار را انجام می‌دهد. آرش هیچ اطلاعاتی از وضعیت آب و هوا در شهری که نادر در آن زندگی می‌کند، ندارد؛ اما او می‌داند که مثلا وقتی نادر برای پیاده روی به پارک می‌رود، هوا آفتابی است. به این ترتیب آرش به صورت مستقیم وضعیت آب و هوا را نمی‌داند و به اصلاح وضعیت آب و هوا برای وی مخفی است، اما بصورت غیر مستقیم می‌تواند از فعالیت نادر متوجه‌ی، وضعیت آب و هوای شهر زندگی وی شود. این همان روشی است که مدل‌سازی آکوستیک مدل سازی مخفی (HMM) کار می‌کند.

HMM

در تشخیص صدا در این مدل، هر بخش از موج صدا بصورت مستقل با آنچه قبل و بعد آن آمده، مقایسه می‌شود و با دیتابیسی از موج‌های صدا مطابقت داده می‌شود تا متوجه شود کاربر چه چیز را به زبان آورده است. مثلا حروف th در زبان انگلیسی را در نظر بگیرید. اگر به تلفظ the یا that در زبان انگلیسی دقت کنید th در هر کدام تلفظ متفاوتی دارد. در روش HMM از طریق آنالیز موج‌های at و e کامپیوتر متوجه می‌شود که شما چه کلمه‌ای را به زبان آورده‌اید.

مایکروسافت در مقاله‌ای مفصل روش HMM را بطور کامل توضیح داده است.

 

مدل سازی زبان: فراتر از صدا

اما مدل سازی آگوستیک به تنهایی نمی‌تواند صدای شما را درک کند. اگر شما لهجه‌ی خاصی داشته باشید یا مناطق خاصی کلمات را به شکل متفاوتی بیان کنند، آن‌وقت مدل سازی آگوستیک به تنهایی کارآمد نیست و مدل‌سازی زبان وارد عمل می‌شود. گوگل در این باره تحقیقات بسیاری انجام داده و آن‌ها را در قالب مدل‌سازی N-gram استفاده می‌کند.

گوگل وقتی تلاش می‌کند تا صدای شما را تشخیص دهد، به بانکی از صداها که از طریق یوتیوب و جستجوی صوتی خود بدست آورده مراجعه می‌کند. گوگل همچنین از سیستم جستجوی محلی خود با نام GOOG-141 نیز بهره می‌برد که در واقع سرویس تلفنی بود که در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد و در آن اطلاعات نحوه‌ی صحبت کردن کاربران جمع‌آوری می‌شد. این سرویس در سال ۲۰۱۰ تعطیل شد. اما جستجوهای صوتی آن هنوز هم مورد استفاده گوگل قرار می‌گیرند.

شبکه های اجتماعی

گوگل تمام اطلاعات بدست آمده از سرویس‌های یوتیوب، جستجوی صوتی و GOOG-141 را جمع‌آوری کرده و حالا پایگاه‌داده‌ای از صداها و لهجه‌های مختلف در اختیار دارد. به این ترتیب گوگل به سادگی می‌تواند تلفظ‌های مختلف از کلمات را در اختیار داشته و عبارتی را که به زبان می‌آورید فارغ از لهجه‌ای که دارید با معادل آن در دیتابیس خود تطابق داده و متوجه شود چه چیز را به زبان آورده‌اید.

هر چند گوگل در این زمینه پیش‌رو است، اما مدل‌های ریاضی مختلفی نیز توسعه داده شده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مدل‌های موضعی زبان یا مدل پیشرفته‌تر مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد. این مدل‌ها بر پایه‌ی الگوبرداری نوعی از استدلال شبیه به آنچه دو انسان با هم گفتگو می‌کنند، کار می‌کند. این روش‌ها بسیار پیچیده و پیشرفته هستند و برای تهیه نقشه این مدل‌ها از ریاضی و کدنویسی‌های پیچیده استفاده می‌شود.

 

مدل سازی N-Gram: احتمال

مدل سازی N-Gram بر پایه‌ی احتمالات کار می‌کند و در آن از دیکشنری از کلمات برای ایجاد درختی از احتمالات، استفاده می‌شود. نقطه‌ی قوت این روش در دسترسی به دیکشنری بزرگی از کلمات و استفاده آن‌ها به جای اصوات ابتدایی است. در این نوع از مدل سازی، برنامه توانایی آن را دارد تا تفاوت بین کلمات هم‌آوا مثل beat و beat را تشخیص دهد. این نوع مدل سازی بر پایه‌ی محتوا کار می‌کند و در آن جملات تشخیص داده شده و درک می‌شوند.

با این حال، این روش نیز بهترین گزینه برای زبان نیست. مهم‌ترین مشکل در این روش احتمالاتِ مختلف کلمات در جملات بلند است. هر چه کلمات در جمله بیشتر می‌شوند، این مدل دچار سردرگمی در برقراری ارتباط با کلمات ابتدایی جمله می‌شود و نهایتا نمی‌تواند درک صحیحی از جمله بیان شده داشته باشد.

از آنجایی که پیاده سازی این روش آسان است، آن را به گزینه‌ای مناسب برای شرکتی شبیه به گوگل می‌کند که به سرورهای قدرتمند دسترسی دارد و مشکلی از بابت محاسبات سنگین ندارد.

چطور کامپیوتر جملات ما را تشخیص می‌دهد؟

تشخیص عبارت و جملات برای کامپیوتر یک علم بسیار پیچیده و وسیع است که هر چه بیشتر در آن عمیق شوید بیشتر متوجه‌ی پیچیدگی آن می‌شوید. این علم ترکیبی از زبان شناسی بسیار پیچیده‌ی ماشین، ریاضیات و همچنین محاسبات است. اگر بخواهیم اطلاعاتی که ارائه کردیم را گردآوری کنیم، ماشین برای آنکه صحبت‌های ما را درک کند:

 • صحبت‌های ما را با الگوهای ضبط شده‌‌ای که در دیتابیس خود دارد مقایسه می‌کند و پس از تشخیص کلمات، وارد درختی و جدولی از عبارت می‌شود که کلمه مورد نظر شما در آن وجود دارد و سپس به آنالیز احتمالات ممکن برای مطابقت با جمله‌ی شما می‌شود.
 • مدل سازی زبان و آنالیزهای آماری روش دیگری است که در آن دانش گرامری و احتمالا ممکن برای کلمات و صداها بکار گرفته می‌شود.
 • ریاضیات و شبکه‌ی عصبی شبیه به مغز انسان در کامپیوتر مدل سازی می‌شود تا الگوی تشخیص صدا ایجاد شده و کلمات در کنار یکدیگر مفهوم پیدا کنند.

با این ترتیب هر کدام از شرکت‌ها از روش‌های مختلف و یا ترکیبی از روش‌های بیان شده استفاده می‌کنند تا کلمات را متوجه شده و پس از آن به کمک الگوریتم‌های پیچیده ریاضی و بکار گیری بانک گسترده‌ای از عبارات، جملات بیان شده کاربر را درک کنند. زبان ماشین روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود و کامپیوترها همچون انسان، زبان انسان را فرا گرفته‌اند و می توانند آنچه به زبان آورده‌ایم را به خوبی درک کنند.

اهمیت سرویس‌های ابری در دستیارهای صوتی

اگر تا به حال از دستیارهای صوتی مثل سیری یا گوگل ناو استفاده کرده باشید حتما در جریان هستید که اگر اتصال سریعی به اینترنت نداشته باشید، عملکرد آن‌ها بسیار کند و آزار دهنده می‌شود. کورتانا در ویندوز نیز بدون اتصال به اینترنت بسیاری از عملکردهای آن غیر فعال می‌شود. اکو آمازون هم بدون اتصال اینترنت تنها یک اسپیکر بلوتوث خواهد بود.

اما چرا برای دستیارهای صوتی نیاز به اینترنت داریم؟ دلیل این موضوع است که دستیارهای صوتی مانند سیری، گوگل ناو و کورتانا برای تشخیص صدا و در آن به سرورهای فوق‌العاده قدرتمندی متصل می‌شوند. پردازش مورد نیاز برای تشخیص صحیح صدا بسیار سنگین است و گوشی و تبلت از پس آن بر نمی‌آیند و اگر قرار باشد حتی در دستگاه‌های پرچمدار این فرایند بر روی خود گوشی یا تبلت انجام شود، باعث مصرف بیش از حد باتری می‌شود. به همین دلیل این سرویس‌ها در قالب سرویس‌های ابری در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

البته گوگل و برخی دیگر از شرکت‌ها برخی از دستورات صوتی محدودی را که عموما برای اجرای اپلیکیشن‌ها و برخی دستورات داخلی سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند بصورت آفلاین دریافت و پردازش می‌کنند.

پس فرایند تشخیص صدا به این صورت است که صدای ضبط شده‌ی شما به سرورهای قدرتمند سرویس‌دهنده ارسال شده، توسط الگوریتم‌های مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و درک می‌شود، سپس دستور مربوطه انجام شده و نتیجه‌ی حاصل آن که می‌تواند از موتور جستجوی گوگل، وکی‌پدیا یا موتورهای جستجوی پیشرفته مانند WolframAlpha بدست امده باشد به زبان انسان بازگردانده شده و به گوش شما می‌رسد.

منبع http://www.explainthatstuff.com/voicerecognition.html University of Washington Microsoft Wikipedia Mathworks Microsoft Wikipedia makeuseof

 

0

نقد و بررسی اپل واچ

با شنیدن واژه‌ی ساعت هوشمند، یک گجت دوست‌داشتنی، محبوب و زیبا در ذهنتان تداعی می‌شود. شاید این گجت، واقعا دوست‌داشتنی باشد؛ اما چقدر برای زندگی امروزی ما ضروری است؟ گجت‌های پوشیدنی، رفته‌رفته جای خود را در زندگی ما باز می‌کنند. ساعت هوشمند، یکی از گجت‌های پوشیدنی با قابلیت‌های بی‌شماری است که بیشتر از هر زمان دیگری به زندگی ما رنگ‌و‌بوی دیجیتالی‌شدن داده است. گجت دوست‌داشتنی و گران‌قیمت «اپل واچ» (Apple Watch) در عین زیبایی و جلب‌توجه، قابلیت‌های متعددی را با خود به زندگی روزمره‌ی ما آورده است. شمارش تعداد ضربان قلب، اطلاع از وضعیت فعالیت‌های روزانه، پاسخ به تماس‌ها، اطلاع از اعلان‌های مهم و قابلیت‌هایی که هر روز در حال اضافه‌شدن هستند، با خرید اپل واچ به زندگی شما وارد می‌شوند تا آن را به روش اپل، دیجیتالی کنند. تمام این قابلیت‌ها در قالب یک گجت زیبا و کم‌دردسر روی  مچتان بسته می‌شود. این گجت آن‌قدر قابلیت شخصی‌سازی و سفارشی‌شدن دارد که نمی‌توانید تصور کنید. این شخصی‌سازی‌ها از ظاهر فیزیکی گرفته تا ظاهر نرم‌افزاری قابل‌تغییر هستند. چندین مدل بدنه و انواع گوناگونی از بند‌ها با جنس و رنگ‌و‌لعاب‌های  متفاوت، قیافه‌های مختلفی برای اپل ‌واچ رقم می‌زنند. زیبایی، تنوع و کارایی‌های اپل ‌واچ، حتما شما را جذب خواهد کرد؛ اما قبل از آن باید اطمینان داشته باشید که اپل واچ تا چه حد زندگی شما را تغییر می‌دهد و خرید آن چقدر به نفع شماست.

۰۱ اپل واچ Apple Watch

۴۲ یا ۳۸، آلومینیوم یا استیل…

فقط ۳۰ گرم را در مدل ۴۲ میلی‌متری و ۲۷ گرم را در مدل ۳۸ میلی‌متری روی مچتان می‌بندید. این وزن اپل ‌واچ بدون بند است. بند‌ها می‌توانند از هر جنس با هر قیمتی باشند؛ اما برای بدنه اگر از مدل‌های گران‌قیمت و لوکس چشم‌پوشی کنیم، تنها دو بدنه‌ی آلومینیومی و استیل وجود دارد. وزن‌های ذکرشده، مربوط به مدل‌های آلومینیومی هستند. شاید وزن ساعت و تحملش به مدت طولانی روی مچتان آزاردهنده نباشد و تابه‌حال توجه شما را به خود جلب نکرده باشد. اگر یک ساعت فلزی با بند چرمی داشته باشید، چیزی در حدود ۵۸ تا ۸۴ گرم را با خود حمل می‌کنید. ساعت کلاسیک فلزی با بند فلزی چیزی در حدود ۱۱۰ تا ۱۸۰ گرم و ساعت پلاستیکی ۳۹ تا ۴۸ گرم وزن دارد. شاید مطلع‌شدن از این وزن‌ها، برایتان جالب نباشد؛ اما ما این وزن‌ها را روزانه روی مچ خود تحمل می‌کنیم و اصلا به آن‌ها توجهی نداریم. درصورتی‌که اپل واچ اسپرت با بند سیلیکونی تنها ۵۴ گرم است که این وزن با در نظر گرفتن تمام قابلیت‌های جذاب و کم‌نظیر این گجت، جای ستودن دارد. نسخه‌ی دوم از موتو ۳۶۰ چیزی در حدود ۶۴ گرم و سامسونگ Gear S با جثه‌ی بزرگش، ۸۴ گرم وزن دارد.

۰۲ اپل واچ Apple Watch

این گجت با توجه به ضخامت و نوع قرارگیری‌اش روی مچ‌، آن‌قدر خوب روی دستتان قرار می‌گیرد که در هیچ حالتی آزارتان نمی‌دهد. اطمینان داشته باشید بعد از یک‌ هفته استفاده، حتما به آن عادت می‌کنید و دیگر جزیی از دستتان می‌شود.

شاسی اصلی، یک فلز یک‌تکه از جنس آلومینیوم ۷۰۰۰ است که در برابر خط‌و‌خش و خمیدگی مقاومت بالایی دارد. تنها دو کلید روی اپل‌ واچ دیده می‌شود؛ یک کلید مشابه چیزی که در آیفون برای روشن/خاموش‌کردن وجود دارد و دیگری، یک پیچ است که اپل آن را «کراون» (Crown) نامیده. کراون هرزه‌گرد است و قابلیت فشار دادن هم دارد. کراون تقریبا انجام هر عملیاتی را روی اپل ‌واچ به عهده دارد و کلید دیگر تنها وظایف محدودی را انجام می‌دهد. ظاهر ساده و زیبای این گجت حتما در نگاه اول، حس تحسین را در شما به وجود می‌آورد. مرز شیشه و فلز به طرز ماهرانه‌ای به هم متصل شده‌ است که با لمس اصلا قابل‌تشخیص نیست . زیر بدنه، چهار سنسور وجود دارد که اپل اعلام کرده از آن‌ها برای سنجش ضربان قلب کمک می‌گیرد. دو سنسور وظیفه‌ی تاباندن نور را به عهده دارند و دو سنسور دیگر برای تشخیص به کار می‌روند. در کنار این سنسورها، دو گیره برای قفل‌کردن بندها وجود دارد. این قفل‌ها بند را روی دسته‌های اپل ‌واچ نگه می‌دارند. برای خارج‌کردن بند‌ها، باید این قفل‌ها را فشار دهید و بند‌ها را به‌صورت کشویی از جای خود خارج کنید.

۰۳ اپل واچ Apple Watch

مدل استیل از استیلی مرغوب و مقاوم ساخته ‌شده و جلوه‌ای چشم‌نواز هم دارد. در این مدل شاسی، همان ویژگی‌ها و طراحی کلی آلومینیوم مدل اسپرت را دارد و تنها تفاوتش این است که از استیلی براق ساخته ‌شده. با این ‌همه دقت و ظرافت در طراحی، باز هم بند‌های سیلیکونی و استیل روی مچتان باعث تجمع عرق زیادی می‌شوند. از طرفی هنگام شستن دست‌ها، اگر زیر بند اپل ‌واچ ، هرچند به مقدار خیلی کم آب جمع شود، حتما باید آن را از دستتان باز کنید و این رطوبت را خشک‌ کنید.

۰۴ اپل واچ Apple Watch

بندهای متخلف اپل واچ برای سلیقه‌های متفاوت

از زمان رونمایی اپل از ساعت هوشمندش، علاوه بر پیشرفت‌های نرم‌افزاری، فاکتور دیگری هم نیاز بود تا این ساعت در زمان باقی‌مانده تا معرفی نسل بعدی‌اش، فروش مناسبی داشته باشد. با توجه به اینکه طراحی کلی، آلیاژها و کریستال‌های به‌کاررفته در اپل واچ‌‌ها یکسان هستند، اپل تصمیم گرفت که با بازی جنس و رنگ، در بندهای این ساعت هوشمند راهی برای شخصی‌سازی و البته سازگاری با سلیقه‌های مختلف باز کند. با شنیدن نام اپل ‌واچ، تصورمان یک ساعت با بندهای سیلیکونی رنگارنگ و جذاب است که با مدل اسپرت معرفی شد.

۰۵ اپل واچ Apple Watch

این بندها رنگ‌های شاد و جذابی دارند که در عین زیبایی، راحتی و سبکی فوق‌العاده‌ای برای کاربر به ارمغان می‌آورند. اگرچه این نوع بند با رنگ‌بندی متفاوت برای اپل‌ واچ استیل هم استفاده ‌شده؛ اما همچنان اکثر افراد آن را به‌عنوان نشانه‌ای برای اپل ‌واچ اسپرت می‌شناسند. بند سیلیکونی، ارزان‌‌قیمت‌ترین بند برای اپل ‌واچ است که در بیش از ۲۰ رنگ ارایه شده.

۰۶ اپل واچ Apple Watch

داستان بند‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ بلکه اپل هر روز با ارایه‌ی طرحی تازه از بند‌ها، بازار اپل ‌واچ اسپرت، ارزان‌ترین و محبوب‌ترین ساعت هوشمندش را داغ نگه می‌دارد. سری بندهای Woven Nylon تازه‌ترین محصولات ارایه‌شده برای اپل واچ است که با وجود جدیدبودن، طرفداران زیادی را بین صاحبان اپل واچ اسپرت برای خود دست‌وپا کرده است.  این بندهای نایلونی، حالتی بافته‌شده از الیاف نایلون دارند که از دوام بسیار بالایی برخوردارند و احساسی شبیه به بافت پارچه را برای  صاحبانشان به همراه می‌آورند. هفت‌رنگ مختلفی که طراحان اپل برای بندهای Woven Nylon در نظر گرفته‌اند، می‌تواند حال و هوای اپل واچ اسپرت را به‌کلی عوض کند.

۰۷ اپل واچ Apple Watch

در مقابل صاحبان اپل واچ استاندارد که برای ساعتشان قیمت بالاتری نسبت به اپل واچ اسپرت پرداخته‌اند، علاوه بر بدنه‌ای ساخته‌شده از استیل مقاوم و کریستال سافایر پوشاننده‌ی نمایشگر، تنوع بند گسترده‌تری را هم در اختیار دارند. بازی ترکیب چرم و فلز اینجا در زیباترین حالت، جای بازی با رنگ‌ها را گرفته است. یکی از بندهای شناخته‌شده‌‌ای که اپل واچ استیل به همراه آن ارایه می‌شود، بند چرمی با قفل سگکی ساده است؛ بندی که ساعت هوشمند اپل را بیش از هر چیز به ساعت‌های کلاسیک و لوکس شبیه می‌کنند. این بند که با نام Classic Buckle  عرضه می‌شود، از انواع مرغوب چرم گاو ساخته ‌شده و احساسی دوست‌داشتنی را  برای کاربر خود به همراه دارد. این مدل بند در ۹ رنگ جذاب برای هر دو مدل ۳۸ و ۴۲ میلی‌متری ساخته می‌شود و در برابر بدنه‌ی استیل، قیمتی معقول دارد.

۰۸ اپل واچ Apple Watch

بند دیگری که اپل به‌تازگی برای ساعت هوشمندش روانه‌ی بازار کرده، بندی از جنس چرم بدون طرح است که با سگکی زیبا و مغناطیسی به دست بسته می‌شود. به گفته‌ی اپل، این بند از چرم‌های شهری در جنوب اسپانیا ساخته ‌شده که یکی از مراکز مشهور دباغی چرم‌ باکیفیت در دنیاست و به «گرانادا» شهرت دارد . اگر به دنبال این بند هستید که با نام Modern Buckle شناخته می‌شود ، باید از بین ۷ رنگ آن، شامل طیف رنگی از قرمز و زرد تا قهوه‌ای و سیاه ، یکی را انتخاب کنید. چرم مرغوب و طراحی منحصربه‌فرد برای کاربر هزینه‌ای دوبرابر هزینه‌ی بند چرم معمولی دربرخواهد داشت.

۰۹ اپل واچ Apple Watch

اگر طرفدار بندهای چرمی هستید و البته دو بند قبلی توجه شما را جلب نمی‌کند، اپل انتخاب دیگری هم با نام Leather Loop برایتان دارد. یک بند چرمی ظریف با دوختی به سبک ایتالیایی که اپل آن را با عنوانQuilted Venezia leather  معرفی کرده است و می‌توانید آن را برای اپل واچتان انتخاب کنید. این بند یک قفل آهن‌ربایی هم دارد  و اندازه‌اش به‌راحتی برای مچ‌های مختلف تنظیم می‌شود. این بند در ۶ رنگ و فقط برای مدل ۴۲ میلی‌متری طراحی‌ شده و با همان قیمت بند چرم معمولی فروخته می‌شود.

۱۰ اپل واچ Apple Watch

از چرم و پلاستیک که فاکتور بگیریم، اپل ‌واچ بندهای فلزی هم دارد. افراد زیادی به بندهای فلزی علاقه دارند. این بندها از ابتدای به دنیا آمدن مفهوم ساعت مچی، طرفداران خاص خود را داشته‌اند. طراحان اپل به این سلیقه هم اهمیت داده‌اند و دو مدل بند فلزی برای اپل واچ طراحی کرده‌اند. اولین بند که با نام Milanese Loop  شناخته می‌شود، بندی بافته‌شده از حلقه‌های بسیار ریز و ظریف استیل است که حالتی نرم و بافت‌گون به این بند می‌دهد. بندی با انعطاف بالا و راحتی فوق‌العاده که علاوه بر فاکتورهای یادشده، زیبایی کم‌نظیری را به اپل‌ واچ استیل بخشیده است. البته این مدل محبوبیت چشمگیری هم  دارد. این بند با قفلی مغناطیسی و با قابلیت تغییر سایز به دست بسته می‌شود؛ نقره‌ای و سیاه، رنگ‌های قابل‌انتخاب برای این مدل هستند. قیمت تعیین‌شده برای این بند هم برابر با مدل چرمی است.

۱۱ اپل واچ Apple Watch

بند فلزی دیگری که برای اپل‌ واچ طراحی ‌شده، Link Bracelet نام دارد و بندی نسبتا گران‌قیمت  محسوب می‌شود. بندی ساخته‌شده از استیل مقاوم ۳۱۶L که همین آلیاژ باعث بالارفتن قیمتش شده است. استیل ضدزنگ ۳۱۶L، یکی از انواع آلیاژ‌های فولاد است که درصد کربن به‌کاررفته در آن، پایین‌تر از حد معمول بوده و در مقابل استحکام بسیار بالایی دارد. اگر بند‌های لوکس و منحصر‌به‌فرد را کنار بگذاریم، این بند گران‌قیمت‌ترین بند ساخت اپل است که از ظاهری مثال‌زدنی هم برخوردار است. این بند برای هر دو سایز ۳۸ و ۴۲ میلی‌متری ارایه ‌می‌شود و در دو رنگ‌، نقره‌ای و سیاه در دسترس است. قفل پروانه‌ای این بند ویژگی دیگری است که آن را به یک بند خاص و زیبا تبدیل می‌کند.

۱۲ اپل واچ Apple Watch

بعد از معرفی بندهای رسمی از سوی اپل باید به بندهای اختصاصی ساخت «هرمس» هم اشاره کرد. هرمس به‌عنوان یکی از سازندگان مشهور محصولات مربوط به مد و زیبایی، سه مدل بند را برای اپل واچ طراحی کرده که اپل با افتخار، آن‌ها را در کنار بندهای رسمی خود برای فروش قرار داده است. بندهایی دست‌ساز از مرغوب‌ترین نوع چرم که با طرح‌هایی فوق‌العاده و خاص ساخته‌ شده‌اند.

۱۳ اپل واچ Apple Watch

مدل اختصاصی سایز ۳۸ میلی‌متری از طولی بلندتر در مقایسه با بندهای استاندارد بهره می‌برد و دو بار به دور مچ پیچیده می‌شود. قهوه‌ای، رنگ اصلی هرمس محسوب می‌شود؛ اما این بند در ۷ رنگ جذاب و دوست‌داشتنی دیگر هم وجود دارد. بند دیگر هرمس بندی ساده و کلاسیک است که برای هر دو سایز ۳۸ (در ۷ رنگ) و ۴۲ (در ۴ رنگ) تولید شده است. این بند پرطرفدارترین محصول ویژه‌ی هرمس، برای اپل واچ است، قیمتی در حدود بندهای استیل دارد و از بند مخصوص مدل ۳۸ میلی‌متری ارزان‌تر است. گران‌‌قیمت‌ترین محصول هرمس با ظاهری منحصربه‌فرد و خاص، مخصوص اپل واچ ۴۲ میلی‌متری است که تنها با رنگ قهوه‌ای تولید می‌شود. بندی پهن که برای دوستداران بند‌های خاص و ضخیم طراحی ‌شده است.

۱۴ اپل واچ Apple Watch

اولین تجربه‌ی لمس فشاری

از زمانی‌که شایعات مربوط به ساعت هوشمند اپل در رسانه‌های مربوط به فناوری مطرح شد، مشخص بود که این گجت با دو اندازه‌ی متفاوت نمایشگر عرضه خواهد شد. اپل ‌واچ فارغ از مدل‌های کلاسیک، اسپرت و ادیشن در دو اندازه‌ی ۳۸ و ۴۲ میلی‌متری عرضه شد.

۱۵ اپل واچ Apple Watch

مدل ۳۸ میلی‌متری از یک صفحه‌نمایش ۱.۶۹ اینچی با رزولوشن ۲۷۲ در۳۴۰ پیکسل بهره می‌برد. تراکم پیکسلی صفحه‌نمایش اپل‌ واچ کوچک‌تر، ۲۹۰ پیکسل بر اینچ است؛ اما مدل ۴۲ میلی‌متری نمایشگری ۱.۸۱ اینچی دارد. رزولوشن ۳۱۲ در۳۹۰ پیکسل، یک صفحه‌نمایش جذاب را نوید می‌دهد. تراکم ۳۰۳ پیکسل بر اینچ برای اپل واچ بزرگ‌تر یک برتری به‌حساب می‌آید. اپل ‌واچ را می‌توان تنها محصول این شرکت با نمایشگر‌هایی اولد دانست. فناوری امولد به‌کاررفته در این نمایشگر باعث می‌شود تا علاوه بر مصرف پایین، رنگ‌ها با غلظت مناسب نمایش داده شوند. این فناوری شما را از داشتن روشنایی کافی نمایشگر محروم می‌کند؛ البته این نور در مقایسه با سایر گجت‌های پوشیدنی برتری دارد. طرفداران ساعت‌های هوشمند از این ویژگی به‌عنوان مهم‌ترین قابلیت نمایشگر اپل واچ یاد می‌کنند.

با در نظر داشتن تمامی این موارد و ویژگی‌ها، نمایشگر اپل‌ واچ را می‌توان یکی از بهترین نمایشگر‌های موجود در بین گجت‌های هوشمند، به‌حساب آورد. البته نبود حسگر نور محیط برای تنظیم اتوماتیک روشنایی نمایشگر یکی از ضعف‌های این نمایشگر به شمار می‌رود. این نمایشگر آن‌قدر شفاف و چشم‌نواز طراحی‌ شده که اصلا در دیدن محتویاتش دچار مشکل نخواهید شد. متن، تصویر، ویدیو یا حتی گرافیک‌های خوش‌رنگ‌و‌لعاب همه با دقت تمام در نمایشگر اپل ‌واچ در مقابل دیدگان شما قرار می‌گیرند.

۱۶ اپل واچ Apple Watch

قابلیت دیگری که اپل آن را به کاربران ساعت هوشمند ساخت خود هدیه داده، فناوری «لمس فشاری» (Force Touch) است. این فناوری، می‌تواند میزان فشار انگشت کاربر را روی صفحه‌نمایش ساعت تشخیص داده و بر اساس آن عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود نشان ‌دهد. در واقع با میزان‌های متفاوتی از فشار به بخش لمسی نمایشگر، می‌توان عکس‌العمل‌های متفاوتی را از اپل واچ انتظار داشت. به‌عنوان‌مثال هنگام نشان‌دادن ساعت، فشار بیشتر روی صفحه‌نمایش، منوی انتخاب پوسته‌های بیشتر دیگر قابل‌استفاده برای ساعت را نمایش می‌دهد.

۱۷ اپل واچ Apple Watch

 برای محافظت از این نمایشگر در مدل‌های مختلف، دو نوع کریستال در نظر گرفته‌ شده است. برای مدل اسپرت که ارزان‌ترین مدل اپل‌ واچ به‌حساب می‌آید، شیشه‌ای از جنس کریستال Ion-X در نظر گرفته‌اند. کریستال یون ایکس، ویژگی‌هایی مشابه با Gorilla Glass دارد. باید گفت درست مانند محافظ گوریلا گلس، Ion-X ممکن است در برابر خراش‌های ناشی از افتادن ساعت از دست مقاومت نداشته باشد؛ اما در برابر ضربه‌های شدید از شکستن شیشه‌ی روی نمایشگر جلوگیری می‌کند. کریستال استفاده‌شده برای مدل کلاسیک و ادیشن که مدل‌های گران‌تری هستند، سافایر است. سافایر یا یاقوت کبود مصنوعی، کریستالی فوق‌العاده سخت با درصد انعکاس پایین‌ است. امروزه، این محافظ در لوکس‌ترین برندهای ساعت‌های کلاسیک مانند رولکس و امگا استفاده می‌شود.

معجزه‌ی اپل این بار روی ساعتش

اگر با اکوسیستم اپل آشنا باشید یا حداقل یک‌بار از آن استفاده کرده باشید، حتما متوجه راحتی، کارایی و سادگی آن شده‌اید. همه‌چیز آن‌قدر ساده و دم‌دست است که به فکرکردن برای پیداکردن یک تنظیم یا قابلیت خاص نیاز نخواهد بود. در سیستم‌عامل اپل ‌واچ معروف به «سیستم‌عامل واچ» (WatchOS) هم همه‌چیز، همان‌طور که باید ساده است؛ اما گاهی اوقات، یافتن یک قابلیت یا تنظیم خاص آن‌قدر اذیتتان می‌کند که شاید از انجامش پشیمان ‌شوید.

۱۹ اپل واچ Apple Watch

به‌جرات می‌توان گفت، این سیستم‌عامل مثل iOS، تاکنون بهترین سیستم‌عامل برای گجت‌های پوشیدنی است. ساده، کارآمد و زیبا صفت‌هایی برای توصیف این سیستم‌عامل استثنایی هستند. ویژگی‌های منحصربه‌فردی در این سیستم‌عامل وجود دارند؛ قابلیت‌های محبوب و دوست‌داشتنی مثل برنامه‌هایی که هر روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. این برنامه‌ها و بازی‌ها در بهترین شکل‌وشمایل و البته کارایی ممکن، مخصوص صفحات کوچک طراحی ‌شده‌اند.

۲۰ اپل واچ Apple Watch

سیستم‌عامل اپل‌ واچ آن‌قدر خوب طراحی ‌شده که تمام نیاز‌های شما را برآورده می‌کند. همه‌چیز دم‌دست‌ به نظر می‌رسد و دسترسی به تمام موارد موردنیاز برای برآوردن احتیاج‌های روزمره ، ساده و کاربردی است.

این سیستم‌عامل از سه بخش اصلی تشکیل ‌شده است. منوی اصلی برنامه‌ها، بخش «گلنس» (Gelance) و بخش اعلان‌ها که هرکدام برای وظیفه‌ای خاص کنار هم مجموعه‌ی کاملی را تشکیل داده‌اند. منوی اصلی برنامه‌ها، برنامه‌های نصب‌شده روی اپل ‌واچ را در کنار برنامه‌های پیش‌فرض نمایش می‌دهد. هر برنامه برای خود آیکونی دایره‌ای‌شکل دارد که معرف آن است. بخش گلنس کمی جذاب‌تر به نظر می‌رسد؛ این بخش مثل ویجت‌هاست که در اندروید شاهدش هستیم. هر برنامه پیش‌نمایشی را از خود ارایه می‌دهد و بسته به اهمیتش می‌تواند در بخش گلنس باشد. تمامی برنامه‌ها قابلیت و طراحی لازم را جهت قرارگیری در بخش گلنس ندارند. کاربری بخش اعلان‌ها هم کاملا مشخص است؛ هر اعلان جدیدی در این قسمت به نمایش در‌می‌آید.

بزرگ‌ترین برتری اپل ‌واچ در مقایسه با ساعت‌های هوشمند دیگر و به‌خصوص اندرویدی، امکان نصب برنامه‌های جدید است. برنامه‌های پیش‌فرض برای تمام مواردی که مدنظر دارید، کافی هستند؛ اما باز هم امکان دارد این برنامه‌ها شما را راضی نکند. در این صورت می‌توانید با برنامه‌ها و بازی‌های بیشتر از نهایت قابلیت‌های اپل‌ واچ استفاده کنید. از تلگرام گرفته تا بازی‌های ریز و درشت را می‌توانید به‌راحتی روی اپل ‌واچ نصب کنید و بدون خارج‌کردن گوشی از جیب یا کیفتان ، از همه‌چیز باخبر شوید یا از بازی‌های کوچک و جذاب لذت ببرید.

۲۱ اپل واچ Apple Watch

هیچ‌چیز را از دست ندهید. ایمیل، تلگرام، پیامک، قرار‌های ملاقات، یادآورها و از همه مهم‌تر تماس‌های ورودی برای همه‌ی ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ اما گاهی اوقات مشاهده یا پاسخ‌دادن به آن‌ها به خاطر دسترسی‌نداشتن به گوشی یا مشکلاتی که‌ کم‌وبیش برای همه‌ی ما  پیش آمده‌اند، امکان‌پذیر نیست. با اپل ‌واچ هیچ اعلانی را از دست نمی‌دهید. اطمینان داشته باشید، صددرصد اعلان‌ها قابل‌مشاهده هستند و از تمام تماس‌های ورودی باخبر خواهید شد.

با هر اعلان، اپل‌ واچ آن را به شما اعلام می‌کند؛ حالا اگر اعلان موردنظر برایتان مهم  باشد، پاسخ‌دادنش به عهده‌ی شماست. هر پیام ابتدا با ویبره و صدایی که شدتش را شما تعیین می‌کنید، به شما اطلاع‌رسانی می‌شود. در اعلان‌های مختلف، شما از ارسال‌کننده و نوع اعلان باخبر می‌شوید. بعد می‌توانید در صورت تمایل آن را مشاهده کنید یا حتی از پاسخ‌های آماده برای پاسخ‌دادن سریع به آن کمک بگیرید. حتی از میکروفون اپل ‌واچ می‌توانید برای ضبط صدا و ارسال آن به‌صورت صوت یا نوشته، استفاده کنید. اما اگر فکر کرده‌اید، می‌توانید از طریق اپل ‌واچ هر پاسخ دلخواهی را برای ایمیل، پیامک یا تلگرام ارسال کنید، سخت در اشتباهید؛ این قابلیت هنوز در WatchOS جایی ندارد.

۲۳ اپل واچ Apple Watch

در صورت دریافت تماس ورودی، می‌توانید آن را مستقیما با اپل‌ واچ پاسخ دهید یا حتی حین تماس اگر جملاتی دارید که احساس می‌کنید نباید کسی از آن باخبر شود، می‌توانید با استفاده از قابلیت Handoff ، تماس را از طریق گوشی ادامه دهید. برای ساکت‌کردن زنگ تماس، دستتان را روی صفحه بگیرید یا از سیری بخواهید همه‌چیز را به بعد موکول کند.

بسیاری از ما برای ورزش، زندگی می‌کنیم. مهم نیست این ورزش پیاده‌روی باشد، دویدن، دوچرخه‌سواری یا ورزش‌های سنگین دیگر. رسیدن به هدف‌هایی که برای ورزش‌کردن در سر می‌پرورانیم، برایمان مهم است. برخی هم از روی علاقه ورزش نمی‌کنند؛ بلکه اجباری مثل کم‌کردن وزن پشت قضیه‌ی ورزش وجود دارد. هر نوع ورزش‌کردن هدف‌هایی مثل رسیدن به وزن دلخواه، پیمودن تعداد قدم‌هایی مشخص در روز، سوزاندن مقدار لازم کالری و حتی اینکه چه مقدار از روز را ایستاده‌ایم یا نشسته گذرانده‌ایم و … را به وجود می‌آورد که همگی با اپل واچ قابل‌اندازه‌گیری هستند.

۲۲ اپل واچ Apple Watch

برنامه‌ی Activity می‌تواند با دریافت اطلاعاتی مثل جنسیت، وزن، قد و سن‌ به‌صورت خودکار اهدافی را برای یک روز شما برنامه‌ریزی کند؛ مثل تعداد قدم‌ها یا میزان کالری که باید بسوزانید. البته این اهداف قابل‌تغییر هستند و می‌توانید مطابق با برنامه‌ی غذایی و ورزشی‌تان، آن‌ها را هرچند بار که نیاز است، تنظیم کنید.

۲۴ اپل واچ Apple Watch

یا حتی با استفاده از برنامه‌ی Workout می‌توانید اطلاعات و فعالیت‌های خود در پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری، ورزش‌های سنگین/قدرتی  یا هر ورزش مشابه دیگری را در لحظه مورد بررسی قرار دهید. در این برنامه، اپل ‌واچ به‌صورت مداوم میزان ضربان قلب، میزان کالری مصرفی، مسافت طی‌شده، سرعت و حتی کل کالری مصرفی از ابتدای تمرین را محاسبه کرده و در حافظه‌اش به‌صورت طبقه‌بندی‌شده، ذخیره می‌کند تا در آینده بتوانید از آن استفاده کنید. گفتنی است که اپل ‌واچ در این برنامه بیشترین انرژی ممکن را مصرف می‌کند؛ اگر با این برنامه زیاد سروکار دارید باید به فکر خرید یک پاوربانک هم باشید!

۲۵ اپل واچ Apple Watch

اگر از امکانات ورزشی اپل ‌واچ استفاده‌ای نمی‌کنید، شاید مصارف اداری آن برایتان جذاب باشد. شاید اداره‌ی ساکتی دارید یا باید همیشه گوشی‌تان را در حالت بی‌صدا قرار دهید، حتی شاید در جلسه‌ی مهمی حضور دارید که دردست‌داشتن گوشی هوشمند، نوع بی‌احترامی به حاضران به‌حساب می‌آید؛ بهترین راه‌حل برای شما استفاده از اپل ‌واچ است. می‌توانید  آیفونتان را با خیال راحت داخل کیف‌ یا گوشه‌ی میزتان در حالت کاملا بی‌صدا قرار دهید و از طریق اپل‌ واچ به‌راحتی از تمام وقایعی که در گوشی  می‌گذرد، باخبر شوید.

۲۶ اپل واچ Apple Watch

اپل واچ ویژگی‌های جالب دیگری هم دارد: اطلاع از مکان آیفونی که فراموش کرده‌اید کجا قرارش داده‌اید، بررسی آب‌و‌هوا، اطلاع از تقویم، تاریخ و قرار‌های ملاقات، گوش‌دادن به موسیقی، استفاده از نقشه برای مسیریابی یا رسیدن به مقصدی خاص و حتی مطلع‌شدن از ساعت‌های نقاط مختلف جهان. اگر این مقدار برنامه‌ی پیش‌فرض برایتان کافی نیست، می‌توانید از برنامه‌های مخصوص اپل‌واچ استفاده کنید که در AppStore برای دانلود یا خرید آماده ‌شده‌اند.

یکی از قابلیت‌های جذاب و درعین‌حال فانتزی اپل ‌واچ به سنسور‌های اندازه‌گیری‌کننده‌ی تعداد ضربان قلب مربوط است. این تنها عملکرد این سنسور‌ها نیست؛ بلکه می‌توانید نوع و حالت ضربان قلبتان را برای افراد خانواده یا دوستانتان که اپل ‌واچ دارند، بفرستید. در این حالت اپل واچ دوستتان ویبره‌ای شبیه به ضربان قلب شما می‌زند و طرف مقابل از روند ضربان قلب شما مطلع می‌شود!

سخت‌افزاری ذره‌بینی

برد اصلی و تمام تراشه‌های اپل ‌واچ در محفظه‌ای دربسته قرار گرفته که دسترسی لازم حتی برای عکاسی به آن وجود ندارد. روی این تکه که به‌صورت فلزی بین نمایشگر و سنسور‌های تشخیص ضربان قلب قرارگرفته، عبارت S1 حک شده است؛ البته تصاویری که با اشعه‌ی ایکس از آن گرفته‌ شده‌، نشان می‌دهد که نزدیک به ۳۰ تکه سیلیکون روی برد اصلی ساعت اپل قرار گرفته‌اند که هرکدام وظیفه‌ی مشخصی دارند.

اپل یا هر شرکتی که این برد را ساخته، کار شگفت‌انگیزی انجام داده و تمام این ۳۰ مولفه را در فضایی به ابعاد ۲۶ در ۲۸ میلی‌متر قرار داده است. یکی از نکته‌ها در مورد تراشه‌ی اصلی این است که توسط سامسونگ ساخته‌ شده است. حدود هشت گیگابایت حافظه‌ی داخلی و ۵۱۲ مگابایت رم برای این ساعت در نظر گرفته‌اند. از طرفی در اپل ‌واچ از پردازنده‌ی گرافیکی بهره گرفته ‌شده که مشابه‌اش در آیفون ۴s استفاده‌ شده است. این مورد نشان‌دهنده‌ی نوع نگرش و اهمیت ویژه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی در تمام محصولات اپل است. از طرفی می‌توان گفت که انتخاب این پردازنده‌ی گرافیکی، به‌منظور اجرای ساده‌ی برنامه‌ها و بازی‌های ساخته‌شده برای اپل‌ واچ است.

۲۷ اپل واچ Apple Watch

ساعت اپل به Wi-Fi، بلوتوث و NFC هم مجهز شده است؛ البته برای Wi-Fi و NFC هیچ تنظیم خاصی در بخش تنظیمات این ساعت دیده نمی‌شود اما این فناوری‌های ارتباطی طوری ایفای نقش می‌کنند که حضورشان به‌روشنی احساس می‌شود. همچنین Taptick Engine که نقش موثری در عملکرد صحیح لمس فشاری دارد، برای لرزاندن اپل ‌واچ هم عملکرد انکارناپذیری دارد.

سنسور‌هایی که اپل برای بهبود کارایی ساعتش از آن‌ها استفاده کرده است، شتاب‌سنج، ژیروسکوپ و سنسور ضربان قلب هستند. موردی که در این ساعت جلب‌توجه می‌کند، استفاده از یک ژیروسکوپ شش جهته است که با استفاده از آن ساعت اپل می‌تواند، در شش‌ جهت مختلف حرکات خود و فعالیت‌های شما را شناسایی و درک کند. در هیچ محصول دیگری از اپل، نمونه‌ای از این تراشه قابل‌مشاهده نیست و تنها در همین محصول از آن استفاده‌ شده است. می‌توان نتیجه گرفت که فعالیت و حرکات کاربر، به چه میزانی برای یک گجت پوشیدنی مهم هستند و اپل این اهمیت را به‌خوبی تشخیص می‌دهد.

باتری

شاید برای بسیاری از افراد، مهم‌ترین ویژگی در خرید یک گجت پوشیدنی، مدت‌زمان روشن‌ماند یا در اصطلاح طول‌عمر باتری‌ باشد. همه‌ی قابلیت‌های جذاب و عجیب در اپل ‌واچ، وقتی معنا پیدا می‌کنند که این ساعت روشن باشد. باتری ۲۵۰ میلی‌آمپرساعتی از جنس لیتیوم-یونی برای اپل ‌واچ انتخاب ‌شده؛ البته اپل نمی‌توانست بسته به‌اندازه و اهمیت سبک‌بودن ساعتش، باتری بزرگ‌تر یا با ظرفیت بیشتری را در آن قرار دهد. با همین باتری اپل ‌واچ چیزی بین ۵ ساعت تا دو روز روشن می‌ماند و قابل‌استفاده است.

۲۸ اپل واچ Apple Watch

بسته به نوع فعالیت ، زمان یا نوع استفاده‌ای که از اپل ‌واچ می‌کنید؛ زمان دوام‌آوردن باتری آن متفاوت است. اگر ورزش‌کار هستید و می‌خواهید مدام از برنامه‌ی Workout استفاده کنید، نباید روی شارژدهی بیش از ۵ ساعتی این گجت حساب باز کنید؛ اما اگر استفاده‌ی معمولی از اپل ‌واچ دارید و فقط برای دیدن اعلان‌ها یا نهایتا سنجیدن تعداد قدم‌هایتان از آن استفاده می‌کنید، اطمینان داشته باشید تا دو روز می‌توانید با یک‌بار شارژ سر کنید. در نهایت همه‌چیز به شما مربوط می‌شود. اگر نمایشگر بیش‌ازحد روشن بماند یا از سنسور شمارش تعداد ضربان قلب مکرر استفاده کنید، حتما شارژدهی مناسبی را تجربه نخواهید کرد.

۲۹ اپل واچ Apple Watch

این باتری با شارژر مخصوص اپل واچ به‌صورت تماسی، باتری را تقریبا در ۷۵ دقیقه کامل شارژ می‌کند. یکی از مواردی که باید در خرید اپل ‌واچ به آن دقت لازم را داشته باشید، همین میزان مصرفتان است تا با مشکل کمبود ظرفیت باتری مواجه نشوید. کم‌بودن ظرفیت باتری اپل‌ واچ را می‌توان به‌عنوان بزرگ‌ترین مشکل آن برشمرد.

تجربه‌ی کاربری (از کابوس تا رستگاری)

با بستن ساعت اپل روی مچ دستتان، شاید دیگر مشکلی از لحاظ دیدن اعلان‌ها یا از دست دادن تماس‌های ورودی نداشته باشید. شاید شارژکردن تمام تجهیزاتی که با خود حمل می‌کنید مثل لپ‌تاپ، گوشی، تبلت، پاوربانک یا بعضی اوقات مودم همراه از ذهن خارج نباشد؛ اما شارژکردن ساعت، می‌تواند یک کابوس باشد. این صحنه را هرکدام از ما، حداقل یک‌بار در عمرمان تجربه کرده‌ایم که ساعت روی مچمان باتری نداشته و نتوانسته ساعت دقیق را نمایش دهد؛ اگر حواستان به شارژکردن مداوم اپل ‌واچ نباشد، می‌توانید این صحنه را تا دلتان بخواهد، ببینید!

۳۰ اپل واچ Apple Watch

بعد از کابوس شارژکردن اپل ‌واچ، باید با مشکلات دیگری  کنار بیایید: مثل برخورد آن با اجسامی سخت که شاید باعث شکستنش شود، خراش‌های احتمالی روی شیشه‌ی آن، روشن‌کردن نمایشگر هنگامی‌که دستتان بند است، روشن‌شدن اتوماتیک نمایشگر هنگام مطالعه، رانندگی یا حتی هنگامی‌که تایپ می‌کنید یا از همه آزاردهنده‌تر با اعلان‌های گاه‌وبیگاهش که از شما می‌خواهد چند دقیقه‌ای از روی صندلی خود بلند شوید،. البته چند ویژگی‌ در بخش تنظیمات، قابلیت شخصی‌سازی دارند.

اما اگر مشکل شارژکردن این ساعت را کنار بگذاریم، اپل ‌واچ بی‌شک دوست‌داشتنی‌ترین محصول اپل است. شک نکنید با داشتن این گجت به آن عادت خواهید کرد؛ به‌طوری‌که اگر روزی، بستنش را فراموش کنید یا با خاموش‌بودن چند ساعته‌اش، حتما چند اعلان و تماس را از دست خواهید داد. ضدآب‌بودن این گجت هم می‌تواند در نوع خود جالب باشد، می‌توانید اپل‌ واچ را در هر مکان یا زمانی به دست داشته باشید؛ حتی در مکان‌هایی که به علت رطوبت بالا یا هر مورد دیگری نمی‌توانید از گوشی استفاده کنید یا آن را از جیب یا کیفتان خارج کنید.

۳۱ اپل واچ Apple Watch

البته این گجت ضعف‌هایی هم  دارد. سلطه‌طلبی اپل در این گجت هم قابل‌مشاهده است. اپل ‌واچ تنها با آیفون جفت می‌شود. نه‌تنها سایر گوشی‌ها با سیستم‌عامل‌های دیگر برای جفت‌شدن با اپل ‌واچ قابل‌استفاده نیستند، بلکه حتی آیپد هم نمی‌تواند با ساعت اپل جفت شود. همین جفت‌شدن با آیفون هم گاهی اوقات کمی شما را به دردسر می‌اندازد. ازآنجایی‌که اپل ‌واچ می‌تواند به‌طور هوشمندانه تشخیص دهد که روی مچتان بسته‌شده یا خیر، مدتی که آن را به دست ندارید و بعد مجددا اپل ‌واچ را روی مچ خود می‌بندید، اپل ‌واچ باز هم در تشخیص مچ‌تان دقت لازم را به خرج نمی‌دهد و گاهی شما اعلان‌هایتان را از دست می‌دهید. قابل‌ذکر است این ویژگی به اپل ‌واچ امکان می‌دهد درصورتی‌که روی مچ‌تان نباشد، دیگر اعلانی را اعلام نکند و تنها هنگامی‌که تماس ورودی داشته باشید، اپل ‌واچ شما را از آن باخبر کند.

جمع‌‌بندی

 همه‌ی ویژگی‌های منحصربه‌فرد یا معایب عجیب را می‌توانید با خرید اپل‌ واچ تجربه کنید. اگر فکر می‌کنید بودن یا نبودن اپل ‌واچ آن‌قدر‌ها هم که باید فرقی نمی‌کند، اطمینان داشته باشید اشتباه می‌کنید. با استفاده‌ی یک‌هفته‌ای از ساعت اپل آن‌قدر به بودنش عادت می‌کنید که نبود یک ساعته‌ی  آن به شما سخت می‌گذرد.

۳۲ اپل واچ Apple Watch

با اعلام اینکه به‌زودی نسخه‌ی جدید از WatchOS برای اپل ‌واچ عرضه می‌شود، هر روز اقبال برای خریدش بیشتر می‌شود و می‌توانید از پشتیبانی کامل اپل از این گجت هم اطمینان داشته باشید. اپل ‌واچ تنها یک ساعت هوشمند ساده نیست و اصلا نمی‌توانید آن را با نمونه‌های اندرویدی‌اش مقایسه کنید. این ساعت علاوه بر اینکه می‌تواند تمام اعلان‌های مهم را به شما نمایش دهد، تمام فعالیت‌های روزانه‌ی شما را پیگیری می‌کند، شما را در کسری از ثانیه از تماس‌های ورودی‌تان باخبر می‌کند، تاریخ را نمایش می‌دهد، وضعیت آب‌و‌هوا را به شما اطلاع‌رسانی می‌کند، شما را از داشتن ایمیل‌ جدید آگاه می‌کند و آن را به شما نشان می‌دهد، و حتی به شما اجازه می‌دهد از طریقش به موسیقی گوش دهید. در کنار همه‌ی این قابلیت‌های پیش‌فرض، نصب هزاران برنامه که هرلحظه قابلیت‌های این گجت را چندین‌برابر می‌کنند، آن را از هر گجت پوشیدنی دیگری، متمایز می‌سازد.

Pros

 • رابط کاربری زیبا و کارآمد
 • کیفیت ساخت مطلوب
 • دقت بالای حسگرها
 • تعداد زیاد اپلیکیشن‌های اختصاصی
 • صفحه نمایش با کیفیت

Cons

 • عدم وجود حسگر سنجش نور محیط
 • عملکرد متوسط باتری

 

منبع : دیجی کالا