چگونه از فیسبوک بهینه استفاده کنیم؟

در ادامه با ما همراه باشید تا با ۷ امکانی که در فیسبوک در اختیار شماست آشنا شوید.

 

۱- مطلبی که به اشتراک گذاشته اید را از دید افراد مشخصی پنهان کنید.

ممکن است شما هم در فیسبوک با رییس یا همکاران خود دوست باشید اما تمایلی نداشته باشید آنها از اتفاقاتی که در زندگی شخصی شما رخ می دهد مطلع شوند. نگران نباشید این کار به راحتی امکانپذیر است. وارد اپلیکیشن فیسبوک بشوید، مطلبی را برای به اشتراک گذاری تهیه کنید، منویی که زیر اسم خودتان در بالای پست قرار دارد را باز کنید، روی Friends کلیک کنید، گزینه Friends except را انتخاب کنید و نام تمام افرادی که تمایل ندارید آن مطلب شما را ببینند را در آن قسمت اضافه کنید.

 

۲-  از پخش خودکار ویدیوها در فید خود ممانعت کنید.

فرض کنید در موقعیتی قرار دارید که تصمیم می گیرید به نوعی دور از دید دیگران فیسبوک را چک کنید ولی ناگهان صدای ویدیویی که در فید شما در فیسبوک قرار دارد و بطور خودکار پخش می شود در محیط می پیچد. قطعا موقعیت جالبی نیست. باید تنظیمات را به نحوی تغییر دهید که از پخش خوکار ویدیوها خلاص شوید. برای اینکار وارد اپلیکیشن شوید و مسیر زیر را طی کنید.


More > Settings > Account Settings > Videos and Photos > Auto-Play > Never Autoplay videos


با تایید مرحله آخر دیگر ویدیویی به طور خودکار بر روی فید شما پخش نخواهد شد و بدین ترتیب در مصرف دیتا هم صرفه جویی می کنید.

 

۳- وضعیت relationship خود را بی سر و صدا تغییر دهید.

شاید در زندگی هر شخصی اتفاق بیفتد که مجبور باشد با شکست های عاطفی دست و پنجه نرم کند و از یک فرد متاهل به مجرد تبدیل شود. این وضعیت بخودی خود ناراحت کننده است. حالا اگر قرار باشد با تغییر در وضعیت رابطه خود با سیل پرسش های دوستان و آشنایان و همکاران هم مواجه شویم که اوضاع خیلی وخیم تر می شود. اما باز هم این امکان در فیسبوک وجود دارد که شما بدون اطلاع همه دنیا!! تغییراتی را در اکانت خود ایجاد کنید. این مورد در خصوص تغییرات شغلی هم صادق است.

برای این کار بعد از باز کردن اپلیکیشن وارد پروفایل خود شوید و بعد به بخش About و Relationship بروید. در قسمت پایین سمت چپ یک دکمه کوچک دیده می شود، وضعیت را به Only Me تغییر داده و وضعیت رابطه خود را به هر چه که تمایل دارید تغییر بدهید مثلا به single. بدین ترتیب تغییری که ایجاد کرده اید در فید دوستانتان در فیسبوک نمایش داده نمی شود.

 

۴- تلفظ صحیح اسم تان را به دیگران آموزش دهید.

گاه پیش می آید که تلفظ نام یک کاربر برای دیگران دشوار است و شخص باید بطور مداوم در خصوص آن به دیگران توضیح دهد. اگر از این کار به ستوه آمده اید کافیست پس از ورود به اپلیکیشن وارد پروفایل خود شوید و به بخش ویرایش اطلاعات بروید. به پایین صفحه اسکرول کنید تا به? How do you pronounce your name+برسید. از این پس تلفظ نام شما در بخش About در دسترس سایرین است.

 

۵- تایید خوانده شدن پیام را در بخش پیام های فیسبوک غیر فعال کنید.

شاید گاه علاقه نداشته باشیم که افراد بدانند پیام های آنها را در فیسبوک خوانده ایم، اما به محض باز کردن یک پیام ارسال کننده آن کلمه Seen را در کنار پیام می بیند و قطعا منتظر پاسخ شما خواهد بود. در بعضی مواقع برای پاسخ ندادن به یک فرد نهایت سعی خود را می کنیم تا پیام آنها را باز نکنیم. خوشبختانه برای فرار از این وضعیت یک اپلیکیشن وجود دارد. البته این امکان برای اپلیکیشن موبایلی وجود ندارد ولی با استفاده از این اپلیکیشن نسخه های دسکتاپی فیسبوک قابل مدیریت هستند. متاسفانه با فعال کردن این امکان شما هم از دریافت پیام seen بر روی متن هایی که برای دیگران ارسال کرده اید محروم می شوید.

اگر از مرورگر کروم استفاده می کنید، اکستنشن Unseen for Facebook را دانلود کنید. اگر هم از فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید Chat Undetected را روی سیستم خود نصب کنید. مشکل حل می شود.

 

۶- تاریخ تولد دوستان خود در فیسبوک را به تقویم منتقل کنید.

یکی از نکات مثبت فیسبوک این است که با یادآوری تاریخ های تولد همیشه در چشم دوستان خود فردی خوش حافظه به نظر می رسید. اما شاید چک کردن روزانه تاریخ های تولد کمی وقت گیر باشد. برای همین بهتر است که تاریخ تولد همه دوستان را به تقویم خود اضافه کنید تا فیسبوک آن ها را به شما یادآوری کند.

برای فعال کردن این امکان بهتر است از نسخه دسکتاپی استفاده کنید. به صفحه هوم بروید و وارد Events بشوید. به پایین صفحه اسکرول کنید تا در سمت راست به یک گزینه ای برسید که اعلام می کند You can add your events to Microsoft Outlook,Google Valendar or Apple Calendar و بعد وارد بخش Birthdays بشوید. این لینک را کپی کنید بعد وارد تقویم مورد نظرتان مثلا Google Calendar بشوید. در اینجا بخش Other Calendars را انتخاب کنید روی فلشی که به سمت پایین اشاره می کند کلیک کنید. گزینه Add by URL را انتخاب کنید و لینک کپی شده را در اینجا پیست کنید.

 

۷- مقالات را برای مطالعه در زمان مناسب دیگری ذخیره کنید.

ممکن است تعداد مقالات جالبی که در فید خود می بینید بسیار زیاد باشند ولی شما در آن لحظه فرصت مطالعه آن ها را نداشته باشید. در اینجا نیز فیسبوک امکان مشخص نمودن این مطالب را برای مطالعه بعدی برای شما فراهم کرده است. برای این کار روی دکمه Share که بر روی مطلب مورد نظر دیده می شود کلیک کرده و سپس گزینه Save link را انتخاب کنید. در نسخه دسکتاپی مقالاتی که به این شکل ذخیره کرده اید در قسمت Saved که در گوشه سمت چپ دیده می شود قابل دسترسی هستند. در نسخه موبایلی باید به قسمت More بروید و بعد وارد بخشSaved شوید.