2
+2

تغییرات لوگوی ۱۹ برند معروف

برند‌‌های معتبر با لوگو‌ها یا علایم تجاری خود شناخته می‌شوند. این لوگو‌‌ها در طول زمان و با گذشت چند سال، تغییراتی کرده‌اند. در این مقاله، شما را با ۱۹ برند معروف آشنا می‌کنیم که لوگوی خود را تغییر داده‌اند. 

شرکت‌های بزرگ، هر چند سال، اصلاحات کوچک یا بزرگی را روی تنظیمات لوگوی خود انجام می‌دهند. با مقایسه طراحی‌های گذشته و جدید این لوگو‌ها، می‌توان از ریشه و پیشرفت کنونی این کمپانی‌ها، اطلاع حاصل کرد.

در این مقاله، لوگو‌های اولیه ۱۹ کمپانی بزرگ دنیا را با جدید‌ترین لوگوی آن‌ها مقایسه کرده‌ایم. مشاهده کنید که این شرکت‌ها چگونه طراحی لوگوی خود را تغییر داده‌اند.

 

۱- AT&T

logo

کمپانی تلفن BELL، لوگوی اولیه را در سال ۱۹۶۰، طراحی کرد. سال ۱۹۶۴، بخش AT&T کمپانی تلفنی Bell تبدیل به مهم‌ترین بخش این برند شد. نهایتاً در سال ۱۹۷۰ بخش Bell به طور کامل حذف شد و لوگوی کنونی شرکت AT&T در سال ۲۰۰۵ طراحی و ارائه شد.

 

۲- Canon

logo

لوگوی ابتدایی کمپانی کانن سال ۱۹۳۳ طراحی شد. نمونه ساده‌تر لوگوی این کمپانی در سال ۱۹۵۶ معرفی شد.

 

۳- Kodak

logo

کداک در ابتدا یک تبلیغات چاپی ساده بود که عبارت “the Kodak Company” در بالای صفحه نوشته شده بود. اولین لوگوی این کمپانی در سال ۱۹۰۷ ساخته شد. سال ۲۰۰۶، آخرین تغییرات در لوگوی این شرکت انجام شد.

 

۴- British Airways

logo

لوگوی شرکت هواپیمایی بریتیش در سال ۱۹۷۳ (زمانی که شرکت‌های British European Airways و British Overseas Airways Corp ادغام شدند) توسط Negus & Negus طراحی شد. به نبودن نقطه i در طراحی اولیه دقت کنید. لوگوی کنونی این کمپانی در سال ۱۹۹۷ رونمایی شد.

 

۵- Shell

logo

لوگوی اولیه کمپانی شل در سال ۱۹۰۰ طراحی شد. در ادامه این کمپانی، لوگوی خود را تغییر داد و از طرح رنگی یک صدف ایستاده استفاده کرد تا طرحی قابل شناسایی بسازد. این تغییر طراحی باقی ماند و با ایجاد تغییرات جرئی، طرح کنونی در سال ۱۹۹۹ ساخته شد.

 

۶- Apple

logo

اولین لوگوی کمپانی اپل سال ۱۹۷۶ توسط رونالد وین طراحی شد. در حاشیه تصویر این متن نوشته شده بود : "نیوتون ..... ذهنی که برای همیشه در دریای عجیب تفکرات در حال سفر است ..... به تنهایی". لوگوی نقره‌ای اپل آخرین لوگوی طراحی شده این شرکت است اما این کمپانی از سال ۲۰۱۳ از این لوگو استفاده نمی‌کند و محصولات خود را با لوگوی مشکی و تخت خود روانه بازار می‌کند که در سال ۱۹۹۸ طراحی شده است.

 

۷- Discovery Channel

logo

اولین لوگوی شبکه دیسکاوری سال ۱۹۸۵ طراحی شد. از آن زمان، تغییرات مختلفی روی این لوگو اعمال شده است و آخرین نسخه آن در سال ۲۰۰۹ عرضه شده است.

 

8- Mozilla Firefox

logo

لوگوی اولیه با شکل سیمرغ ال ۲۰۰۲ طراحی شد. سال ۲۰۰۴ این طرح با طرحی از روباهی آتشین جایگزین شد. لوگوی نهایی این شرکت در سال ۲۰۰۸ با استفاده از طرح قبلی، ساخته شد.

 

۹- General Electric

logo

لوگوی متنی ساده ابتدایی در سال ۱۸۹۲ طراحی شد و در سال ۱۹۰۰ دایره‌ای دور این لوگو قرار گرفت. در طول یک قرن تغییرات اندکی در لوگوی این شرکت ایجاد شد و سال ۲۰۰۴ رنگ آبی به این طرح اضافه شد.

 

۱۰- IBM

logo

از زمان پیدایش، شرکت IBM تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات تنها در لوگو نبوده است بلکه نام این شرکت نیز چندین بار تغییر کرده است. لوگوی اول در سال ۱۸۸۹ طراحی شده و نشان‌دهنده‌ی نام International Time Recording CO. (ITRC) است. International Business Machines (IBM) در سال ۱۹۲۴ معرفی شد و لوگوی کنونی نیز در سال ۱۹۷۲ طراحی شده است.

 

۱۱- Lay’s

logo

لوگوی اولیه شرکت Lay’s سال ۱۹۶۵ ساخته شد. لوگوی سه بعدی کنونی این شرکت سال ۲۰۰۷ طراحی شد.

 

۱۲- Lego

logo

لوگوی اولیه Lego در سال ۱۹۳۵ ساخته شد. بعد از ۲۶ تغییر، لوگوی نهایی این برند از سال ۱۹۹۸ به شکل کنونی طراحی شد.

 

۱۳- Mazda

logo

لوگوی ساده مزدا در سال ۱۹۳۴ طراحی شد. این کمپانی در سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۷۵ و همچنین سال ۱۹۹۱ از حرف M استفاده کرد. نسخه کنونی در سال ۱۹۹۷ معرفی شد.

 

۱۴- Mc‌Donald’s

logo

آیا مک‌دونالد در ابتدا یک باربکیو بوده است؟ بله اما فقط طی سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۸. این فست‌فود سریعاً متوجه شد که شور و اشتیاق برای همبرگر زیاد است. از سال ۱۹۴۸ به بعد، این کمپانی طراحی‌های مختلفی را امتحان کرد و طراحی نهایی لوگوی این شرکت با نوشته " من آن را دوست دارم" در سال ۲۰۰۳ معرفی شد.

 

۱۵- Microsoft

logo

لوگوی ابتدایی کمپانی مایکروسافت در سال ۱۹۷۵ ساخته شد. طراحی لوگوی کنونی این شرکت سال ۲۰۱۱ معرفی شد.

 

۱۶- نینتندو

logo

کمپانی ژاپنی بازی‌های کارتی نینتندو در سال ۱۸۸۹ اولین لوگوی خود را با سه حرف جدای نین تن دو طراحی کرد. این شرکت در سال ۱۹۶۷ شروع به توسعه اسباب‌بازی‌های کوچک الکتریکی کرد و هویت نینتندو را به وجود آورد. لوگوی نهایی این شرکت در سال ۲۰۰۶ ساخته شده است.

 

۱۷- Nissan

logo

زمانی که داتسون تغییر نام داد، لوگوی اولیه نیسان در سال ۱۹۸۳ ساخته شد. تغییرات مختلفی در این لوگو انجام شد و لوگوی نهایی در سال ۲۰۰۲ معرفی شده است.

 

۱۸- RCA Records

logo

لوگوی ابتدایی شرکت RCA Records (با استفاده از سگ نیپر) اوایل سال ۱۹۰۰ معرفی شد. سال ۱۹۱۹ این لوگو به لوگوی سه حرفی ساده‌ای تغییر شکل داد‌. لوگوی نهایی این شرکت با تغییرات جرئی در سال ۱۹۸۸ ساخته شد. همچنین سگ نیپر نیز در اختیار جنرال الکتریک قرار گرفت.

 

۱۹- Xerox

logo

لوگوی اولیه کمپانی زیراکس در سال ۱۹۴۸ ساخته شد. سپس در طرحی جدید از سوی Lippincott بخش “Haloid Company” حذف شد و طراحی کنونی از سال ۲۰۰۸ استفاده می‌شود.

منبع businessinsider

 

0

فایرفاکس با انتشار نسخه ی 40 خود پا به عرصه ی جدید گذاشت. بزرگترین تغییر سازگار نمودن این مرورگر با ویندوز 10 است، البته نسخه های پیشین فایرفاکس نیز به خوبی بر روی ویندوز 10 اجرا می شدند. در عوض این تغییرات بیشتر به این مربوط می شوند که ظاهر فایرفاکس بتواند با ویندوز 10 هماهنگ تر شود و استفاده از آن برای صفحات لمسی ساده تر گردد. به عنوان مثال، دکمه های بستن بر روی تب ها بزرگتر شده اند تا برای استفاده در دستگاه های دارای صفحه نمایش لمسی مناسب تر باشند یا مثلاً فونت نوار آدرس بزرگتر شده است. علاوه بر این ها، این مرورگرtapstip ها و ابزارها و یک پوسته ی مخصوص ویندوز ده را نیز در بروز رسانی خود دریافت نموده است.

ویژگی های جدید دیگر بر روی امنیت، که شامل محافظت بیشتر در برابر دانلود های خطرناک و هشدار هایی برای افزونه های نا معتبر (این افزونه ها به صورت کامل و در فایرفاکس 41 بلوکه خواهند شد). همچنین پشتیبانی بهتری برای گرافیک سیستم شما فراهم آورده که منجر به اسکرول روان تر، و اجرای بهتر انیمیشن ها می گردد. متاسفانه ورژن جدید هنوز 32 بیتی بوده و اطلاعاتی درباره ی زمان ارایه ی نسخه ی 64 بیتی آن در دسترس نیست.

0

 بلاک ایمیل‌های تبلیغاتی و اسپم در جی‌میل[افزونه فایرفاکس و کروم]

در دنیای مجازی و بخصوص در اکانت های ایمیل خود روزانه با ده ها پیام اسپم مواجه هستیم؛ تبلیغات، تبلیغات و تبلیغات. دریافت ده ها و شاید صدها ایمیل اسپم در روز زندگی مجازی بسیاری از کاربران را آزاردهنده کرده است. سرویس معروف و پرطرفدار جی میل در بلاک کردن ایمیل های اسپم قدرت و ظرافت خوبی دارد، با این حال به نظر می رسد برای رهایی از این ایمیل ها باید دست به دامن ابزارهای دیگری شویم.

یکی از این ابزارها افزونه مرورگرها هستند. افزونه Block Sender در عین حجم کم و سبکی، امکان بلاک کردن ایمیل های اسپم به ساده ترین شکل ممکن را می دهد. به کمک این افزونه تنها با یک کلیک می توانید از دریافت هرگونه ایمیل از یک ارسال کننده یا حتی دامین جلوگیری کنید.

این افزونه در حالت رایگان امکان بلاک کردن ۱۰ ارسال کننده یا دامین را می دهد که به نظر می رسد برای رهایی از شر برخی از ارسال کنندگان سمج کافی باشید. با این حال اگر می خواهید امکان دسترسی به نسخه نامحدود این افزونه را داشته باشید می توانید نسخه غیر رایگان (۴٫۹۹ دلار در ماه یا ۲۹ دلار در سال) را خریداری نمایید.

در ادامه با این افزونه بیشتر آشنا می شویم.

این افزونه ساده و کم حجم به سرعت بر روی مرورگر شما (کروم یا فایرفاکس) نصب می شود. Block sender امکانات متعددی را به کاربران ارائه می دهد، همچنین می توانید بلک لیست خود را در صفحه ای جداگانه به صورت کامل در اختیار داشته و آن را مدیریت کنید.

پس از دریافت و نصب این افزونه، مطابق شکل گزینه بلاک در صفحه جی میل شما پدیدار خواهد شد(کنار گزینه Archive و Delete). با انتخاب هر ایمیل و زدن گزینه Block به راحتی آن دامین یا ارسال کننده برای همیشه بلاک می شود.

بجز امکان بلاک کردن ایمیل های اسپم، امکانات دیگری نیز در این افزونه گنجانده شده اند. شما می توانید تمامی ایمیل ها از یک ارسال کننده، از یک دامین و یا حتی یک موضوع را بلاک کرده و هر وقت که بخواهید با انتخاب گزینه فلش رو به پایین، آن ها را از حالت بلاک در آورید. همچنین امکان بلاک تمامی اسپم هایی که شامل یک کلمه خاص هستند نیز برای کاربران وجود دارد.

Block-Sender_Message

هنگامی که یک ایمیل اسپم را بلاک میکنید با پیغام زیر مواجه می شوید، بر روی عبارت Yes کلیک کنید تا عملیات به اتمام برسد.

Block-Sender_Confirm

همچنین برای استفاده از این افزونه باید حالت Canned Response در بخش Gmail Labs فعال شود. در صورتی که این گزینه فعال نباشد، افزونه مطابق شکل زیر شما را راهنمایی خواهد کرد.

Block-Sender_Enable

برای دریافت و نصب این افزونه رایگان برای دو مرورگر کروم و فایرفاکس می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

افزونه BlockSender Firefox & Chorme

0

موزیلا به تازگی اعلام کرد که مرورگر فایرفاکس محبوب خود را به روز رسانی کرده است. هر دو نسخه ی دسکتاپ و برنامه های آندروید به نسخه 48 بروز رسانی می شوند که به لطف چند ویژگی الکترولیز به روز شده بهبود قابل توجه عملکرد را به ارمغان می آورد.

 

این ویژگی ها جدا از فرآیندهای فایرفاکس برای محتوای وب از رابط کاربری مرورگر، مانند زبانه ها و دکمه ها است ؛ با توجه به اینکه شرکت، آن را بزرگترین تغییر آنها تا کنون برای مرورگر دانسته است. نسخه 48 فاز اول اجرای پروژه موزیلا الکترولیز است، به طوری که ما می توانیم شاهد بهبود وپیشرفت های بزرگتر در نسخه های آینده باشیم، اما این شرکت گفته است که در حال حرکت با احتیاط رو به جلو حرکت میکند.

 

منبع nextpowerup

 

0

فایرفاکس محتوای غیر ضرروی فلش را مسدود می‌کند

کمپانی موزیلا اعلام کرده که مرورگر فایرفاکس این شرکت به زودی محتوای غیرضروری و خاصی را که مبتنی بر فلش (Adobe Flash) هستند مسدود خواهد کرد. این تصمیم از شهریور ماه امسال، اجرایی خواهد شد.

ظاهرا روزهای اینترنت مملو از محتوای فلش به زودی به پایان می‌رسند. کمپانی موزیلا دیروز در پستی اعلام کرد که با آغاز شهریور ماه (آگوست ۲۰۱۶)، مرورگر فایرفاکس شروع به مسدود کردن محتوای غیرقابل رویت و خاصی می‌کند که همگی مبتنی بر فلش بوده و ارتباطی با  تجربه‌ی کاربری ندارند. توسعه دهندگاه می‌تواند محتوای مسدود شده‌ی فلش را با HTML جایگزین کنند. برای اطمینان از سازگاری با وبسایت‌ها روند مسدود سازی محتوای فلش قدم به قدم افزایش می‌یابد، اما به مرور کلیه‌ی محتوای فلش مسدود خواهد شد.

در ادامه و در سال جاری، موزیلا مانع استفاده از فلش برای تهیه‌ی آمار مشاهده‌ی تبلیغات شد. این مورد، روشی برای سنجش میزان بازدید تبلیغات است. موزیلا می‌گوید که با مسدود کردن این مورد، عملکرد فایرفاکس و عمر باتری دستگاه بهبود خواهد یافت. این کمپانی همچنین تاکید کرد تبلیغ‌کننده‌هایی که از فلش برای سنجش میزان مشاهده‌ی تبلیغات خود استفاده می‌کنند، باید هرچه سریع‌تر به یک API مبتنی بر HTML به نام Intersection Observer مهاجرت کنند.

اما تلاش موزیلا برای متوقف کردن فلش در فایرفاکس به همین‌جا ختم نمی‌شود. این کمپانی در سال ۲۰۱۷ یک ویژگی click to play را هم به مرورگر خود می‌افزاید که موجب جلوگیری از اجرای اتوماتیک تمامی محتوای فلش می‌شود. بنابراین وبسایت‌هایی که برای بازی‌ها یا ویدیوهای خود از فلش یا سیلورلایت (SilverLight) استفاده می‌کنند، باید هرچه سریع‌تر به فناوری HTML مهاجرت کنند. فایرفاکس در حال حاضر از Google Widevine و Adobe Primetime برای پخش ویدیو پشتیبانی می‌کند.

Adobe flash

کاهش استفاده از ادوبی فلش در اینترنت، بخشی از یک حرکت جهانی است که هدف نهایی آن کاهش میزان استفاده از پلاگین‌های مرورگرها و امن‌تر کردن شبکه‌ی جهانی وب برای کاربران است. پلاگین‌ها که ادوبی فلش یکی از معروف‌ترین‌هایشان است، علاوه بر ایجاد مشکلاتی همچون ناپایداری و اختلال در عملکرد مرورگر، همواره هدف حمله‌ی هکرها قرار می‌گیرند. حرکت جمعی به سوی HTML 5 موجب کاهش نیاز به فلش می‌شود.

در طی سالیان گذشته، فایرفاکس از API های مخصوص وب استفاده کرده تا برای قابلیت‌هایی که تنها توسط پلاگین‌ها ارائه می‌شدند جایگزینی ایجاد کند. از جمله این موارد می‌توان به پخش ویدیو و صدا، قابلیت‌های استریمینگ، ادغام کلیپ‌بورد، گرافیک‌های سریع دوبعدی و سه‌بعدی، WebSocket networking و دسترسی به میکروفن و دوربین (وب‌کم) دستگاه اشاره کرد. از زمانی که وب‌سایت‌ها شروع به مهاجرت از فلش به تکنولوژی‌های مبتنی بر وب کرده‌اند، میزان مشکلات پلاگین‌ها در فایرفاکس نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

با توجه به نموداری که توسط موزیلا تهیه شده است، تا زمان کوچ گوگل در پخش ویدیوهای یوتیوب از فلش به HTML 5، میزان کرش پلاگین‌های مرورگر فایرفاکس دائما در حال افزایش بوده است. میزان کرش‌ها پس از روی آوردن فیسبوک به HTML 5 برای پخش ویدیوها با کاهش بیشتری نیز روبرو شده است. اما این نمودار هنوز نقاط پستی و بلندی زیادی دارد، چرا که بسیاری از وبسایت‌های دیگر هنوز برای کارهایی همچون پخش ویدیو، تبلیغات، بازی و سایر محتوای مبتنی بر وب، اصرار به استفاده از ادوبی فلش دارند.

موزیلا اعلام کرده تا زمانی که فلش کاملا از اینترنت حذف شود، با کمپانی ادوبی همکاری می‌کند تا بهترین تجربه‌ی کار با فلش را برای کاربران مرورگر خود ایجاد کند. این تلاش‌های مشترک، موجب پخش باکیفیت‌تر و رندر سریع‌تر محتوای فلش و ارتقای قابلیت SandBoxing (مکانیزمی امنیتی برای اجرای پلاگین‌ها در فضایی ایزوله) شده است. زمانی هم که موزیلا از مارس سال ۲۰۱۷ پشتیبانی از پلاگین‌های NPAPI را قطع کند، فلش همچنان توسط این کمپانی و از طریق یک پلاگین پشتیبانی خواهد شد. این امر زمانی آغاز خواهد شد که موزیلا بیلد ESR بعدی فایرفاکس را که از پلاگین‌های خاصی همچون جاوا، سیلورلایت و ... پشتیبانی می‌کند منتشر کند.

کمپانی گوگل نیز در ژوئن سال گذشته ویژگی جدیدی را برای مرورگر کروم خود معرفی کرد که محتوای غیرضروری فلش یک سایت را متوقف می‌کند. مایکروسافت نیز به محض ارائه‌ی آپدیت سالانه‌ی ویندوز ۱۰ در ماه بعد، ویژگی مشابهی را به مرورگر اج خود خواهد افزود. طبق اعلام مایکروسافت، این قابلیت جدید به طرز کاملا خودکار و هوشمندانه‌ای محتوای فلش غیرضروری یک وبسایت را متوقف می‌کند.

با توجه به این روند، به نظر می‌رسد که مرورگر فایرفاکس نیز از سال آینده کنترل کاملی بر روی تمامی محتوای فلش خواهد داشت.

منبع digitaltrends

 

0

تماشا کنید: مرورگر کروم در مقایسه با مرورگر اج مایکروسافت ۷۰ درصد باتری بیشتری مصرف می کند

مرورگر کروم در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که به کاربران ارزانی داشته، نقص نسبتا بزرگی چون مصرف بی اندازه‌ی باتری دارد. گوگل اخیرا وعده داده که با انجام تغییرات و بهبودهایی این مشکل را حل کند، اما بهبودهای انجام شده آن چنان که باید ثمر بخش نبوده، بطوری که مایکروسافت نیز با انجام تست‌هایی این موضوع را اثبات کرده است. با زومیت همراه باشید.

در صورتی که از مرورگر کروم استفاده کرده باشید، بزرگ‌ترین ویژگی منفی این نرم‌افزار کاربردی که همان مصرف بالای منابع رایانه و مخصوصا باتری در لپ‌تاپ‌ها است را لمس کرده‌اید. گوگل با آگاهی از این موضوع اعلام کرده که درصدد آن است تا با بروزرسانی این مرورگر و انجام بهبود‌هایی، میزان مصرف انرژی کروم را به مراتب کاهش دهد، حال آنکه این موضوع زیاد اثر بخش نبوده است. در این بین مایکروسافت نیز با انجام تست‌های بر آن شده تا این موضوع را بیش از پیش ثابت کند.

مایکروسافت برای آزمایش تعدادی از مرورگر‌های پرکاربرد در سیستم عامل ویندوز، دو آزمایش را طراحی کرده است. اولین آزمایش در محیط آزمایشگاهی با اندازه‌گیری میزان انرژی مصرف شده توسط هر یک از مرورگرها با بازدید از سایت‌های پرطرفدار به انجام رسیده است. دومین آزمایش نیز در خصوص مصرف باتری در زمانی که یک ویدیو بصورت HD از اینترنت استریم می‌شود، به انجام رسیده است. کروم گوگل در دومین آزمایش انجام شده موفق شده تا رکورد ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه را به ثبت برساند که در مقایسه با ۷ ساعت و ۲۲ دقیقه‌ی مرورگر اج مایکروسافت بسیار پایین است.

مصرف بالای مرورگر کروم

براساس نتایج آزمایش انجام شده توسط مایکروسافت، سایر مرورگرها که شامل اپرا و فایرفاکس می‌شوند نیز مصرفی بسیار بالاتر از اج را در کاربردهایی نظیر بارگذاری سایت‌ها، اسکرول کردن در مطالب آنلاین، پخش ویدیوها و باز کردن تب‌های جدید به ثبت رسانده‌اند. مایکروسافت علاوه بر نتایج آزمایش خود، برای اثبات بیش از پیش گفته‌هایش، اطلاعاتی را که برگرفته از میلیون‌ها رایانه‌ی مبتنی بر ویندوز ۱۰ را نیز جمع آوری کرده و نشان داده که دو مرورگر اج و فایرفاکس بسیار بهینه‌تر از کروم گوگل است.

مایکروسافت به شدت در تلاش است تا تعداد کاربران مرورگر اج را افزایش دهد، هرچند این مرورگر در مقایسه با رقبایی نظیر کروم و فایرفاکس کاستی‌هایی دارد. برای مثال می‌توان به افزونه‌ها اشاره کرد که هنوز در اج پشتیبانی نمی‌شوند، البته انتظار می‌رود همزمان با انتشار بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز شاهد اضافه شدن این ویژگی به مرورگر اج باشیم. مایکروسافت وعده داده که مصرف انرژی توسط مرورگر اج به واسطه‌ی استفاده‌ی کمتر از منابع پس از دریافت بروزرسانی سالگرد انتشار ویندوز ۱۰، بیش از پیش بهینه‌تر خواهد شد.

نظر شما در مورد مصرف مرورگر‌هایی نظیر کروم، فایرفاکس و اج چیست؟

منبع theverge

 

0

فایرفاکس ویژگی جدیدی را برای استفاده همزمان از چند حساب کاربری در هر سایت تست می‌کند

فایرفاکس در حال تست ویژگی‌ جدیدی است که با استفاده از آن می‌توانید از چندین حساب کاربری خود در یک سایت به صورت همزمان در یک پنجره از مرورگر استفاده کنید. 

موزیلا قصد دارد امکانی را در مرورگر فایرفاکس ارائه کند تا کاربران بتوانند به صورت همزمان و آسان از چندین حساب کاربری خود مثلا حساب کاربری شخصی و کاری توییتر در یک پنجره از مرورگر بهره ببرند. این ویژگی جدید فعلا به صورت آزمایشی و در نسخه‌های Nightly فایرفاکس اضافه شده و به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید از چندین هویت مختلف در هر وب‌سایتی به صورت همزمان در یک تب از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید.

این ویژگی‌ جدید زندگی دیجیتال شما را به چهار بخش تقسیم می‌کند: شخصی، کاری، بانکی و خرید. همچنین یک حالت پیش‌فرض هم وجود دارد که می‌توانید حساب کاربری معمول و روزانه خود را مثل همیشه و بنا به روش سابق مدیریت کنید.

برای استفاده از این قابلیت جدید باید جدیدترین نسخه Nightly فایرفاکس را از این لینک دانلود کنید. در نظر داشته باشید که نسخه‌های Nightly اکثرا ثبات کامل ندارند و معمولا مشکلات امنیتی و نرم‌افزاری مختلفی در آن‌ها دیده می‌شود.

فایرفاکس

پس از دانلود و نصب جدیدترین نسخه Nightly فایرفاکس، لازم است کاربران به منوی File و سپس New Container Tab بروند. کاربران ویندوز برای نمایش منوها ابتدا باید کلید Alt را در صفحه کلید فشار دهند، حالا باید تب مورد نظر خود را بر اساس موارد در دسترس یعنی شخصی، کاری، بانکی و خرید بسازید. در این صورت برای هر حالت شما به یک حساب کاربری جداگانه باید لاگین کنید. به عنوان مثال می‌توانید اطلاعات مرتبط با حساب شخصی توییتر خود را در تب پیش‌فرض یا تب شخصی وارد کنید.

برخی از افراد از سایت‌هایی مثل توییتر استفاده زیادی می‌کنند و مطمئنا بیشتر این افراد بیش از یک حساب کاربری در این شبکه اجتماعی دارند. اما از آنجا که در حال حاضر و تا به این لحظه توییتر امکان جابجایی بین اکانت‌ها را در امکانات خود قرار نداده است، برای استفاده از چند حساب کاربری قطعا زمان بیشتری از کاربر تلف خواهد شد. با اینحال برخی دیگر از سرویس‌ها نظیر فیسبوک و جیمیل امکان جابجایی بین چند حساب‌کاربری را در اختیار شما قرار می‌دهند. البته روش فیسبوک با جیمیل در این مورد متفاوت است و در فیسبوک فقط می‌توانید بین حساب شخصی یا حساب مربوط به صفحه فیسبوک جابجا شوید.

فایرفاکس

به منظور استفاده همزمان از چند حساب کاربری، فایرفاکس از کدهای رنگی به منظور  تفکیک حساب‌ها برای تب‌های مختلف استفاده می‌کند. شما همچنین یک متن و یک آیکون را در سمت راست نوار آدرس مشاهده خواهید کرد که به شما اعلام می‌کند در حال حاضر از کدام حساب کاربری خود استفاده می‌کنید.

برخلاف سایر روش‌هایی که برای حل این مشکل ارائه شده‌اند، از جمله Account Switcher کروم، داده‌ها در روش فایرفاکس پس از ریست شدن مرورگر داده‌ها به صورت کامل از بین نخواهند رفت. به عنوان مثال رمزهای عبور ذخیره شده و نیز سوابق مرورگری وب شما همیشه در تمام تب‌ها در دسترس خواهند بود.

کوکی‌ها و سایت‌هایی که در حافظه کش قرار گرفته‌اند با این وجود با ریست فایرفاکس از بین خواهند رفت. مهمترین چیزی که در این مورد باید دانست این که ورود به حساب کاربری توییتر یا جیمیل در تب کاری فقط در شرایطی امکان‌پذیر خواهد بود اگر تب کاری جدیدی را باز کرده باشید مجددا به آن حساب کاربری لاگین نکنید. جداسازی کوکی‌ها در واقع دلیلی برای ارائه این ویژگی محسوب می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید در چندین تب به چند حساب کاربری مختلف از یک سایت در آن واحد لاگین کنید.

این نکته نیز بسیار مهم است و باید بدانید که ویژگی جدید مورد اشاره یک امکان امنیتی نیست. در این تب‌های جدید هیچ امکانی مثل ردیابی داخلی وجود ندارد. بدین منظور البته می‌توانید مثل همیشه از افزونه‌های فایرفاکس نظیر NoScript و Ghostery یا حالت مرور امن این مرورگر بهره ببرید.

موزیلا از جوانب مختلفی اعلام می‌کند که این ویژگی جدید می‌تواند برای کاربران بسیار مفید و کاربردی باشد. اما نباید انتظار داشت که این قابلیت جدید به زودی به نسخه‌های عمومی و اصلی فایرفاکس اضافه شود. موزیلا می‌گوید قصد دارد به مدت بیشتری روی این ویژگی جدید کار کند و پس از دریافت بازخوردهای مختلف از کاربران نسخه Nightly فایرفاکس و اعمال این بازخوردها، اقدام به انتشار نسخه اصلی و عمومی مرورگر خود با این ویژگی جدید کند.

نظر شما در مورد این قابلیت جدید چیست؟

منبع pcworld

 

0

نبرد مرورگرها: کروم، فایرفاکس، سافاری، اپرا، اینترنت اکسپلورر، اج و ویوالدی (بخش اول)

کاربران برای مرور صفحات وب از مرورگرهای مختلفی استفاده می‌کنند. بر اساس آخرین آمارها گوگل کروم هم اکنون به عنوان محبوب‌ترین مرورگر شناخته می‌شود. در این مطلب به مقایسه‌ بین مرورگرهای کروم، فایرفاکس، اپرا، اج، سافاری، اینترنت‌اکسپلورر و ویوالدی می‌پردازیم.

مشخصا گوگل کروم یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای حال حاضر است. این مرورگر سرعت بالایی دارد و افزونه‌های مختلفی برای آن توسعه داده شده است. هم اکنون می‌توان گفت ما در عصر طلایی مرورگرها زندگی می‌کنیم و کاربران انتخاب‌های مناسبی پیش روی خود دارند. پس از یک دهه بالاخره مایکروسافت مرورگر اج را جایگزین اینترنت‌اکسپلورر کرد. اج در کنار IE در ویندوز ۱۰ عرضه شده است. موزیلا فایرفاکس و اپرا نیز همچنان به صورت مداوم ویژگی‌های خود را بهبود می‌دهند و نیز قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌کنند. این در حالی است که سافاری بر استفاده پرقدرت تمرکز کرده و به دلایل مهمی به عنوان مرورگر پیشفرض کاربران مک در نظر گرفته شده است. علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد، یک بازیگر جدید نیز در این زمینه وجود دارد که ویوالدی (Vivaldi) نام دارد. این مرورگر طراحی مینیمالی داشته و تقریبا می‌توان همه بخش‌هایش را شخصی‌سازی کرد.

با انتخاب هر کدام از این مرورگرها نمی‌توان گفت که انتخاب شما اشتباه است، اما قطعا تفاوت‌هایی در آن‌ها وجود دارد که در صورت دانستن این تفاوت‌ها احتمالا می‌توان تصمیم بهتری در انتخاب مرورگر گرفت.

نصب، بروزرسانی و تطبیق‌پذیری

روش نصب تمامی مرورگرها تقریبا مشابه است. کاربران می‌توانند مرورگر مورد نظر خود را از وب‌سایت‌های رسمی آن‌ها دانلود کنند. البته همانطور که اشاره شد، برخی از مرورگر‌ها نظیر اینترنت اکسپلورر، اج و سافاری به صورت پیش‌فرض در سیستم‌عامل ویندوز و مک ارائه می‌شوند. البته حجم اکثر مرورگرها کم است و می‌توان در مدت کوتاهی نصب به دانلود آن‌ها اقدام کرد.

در زیر می‌توانید تطبیق‌پذیری مرورگرهای مورد بحث را مشاهده کنید.

  • گوگل کروم: ویندوز، مک OS X و لینوکس
  • موزیلا فایرفاکس: ویندوز، مک OS X و لینوکس
  • اینترنت اکسپلورر: ویندوز ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی
  • سافاری: مک OS X (نسخه ویندوز دیگر پشتیبانی نمی‌شود)
  • اپرا: ویندوز، مک OS X و لینوکس
  • اج: در حال حاضر فقط برای ویندوز ۱۰ عرضه شده است و برای نسخه‌های قبلی ویندوز نیز در دسترس نیست
  • ویوالدی: ویندوز، مک OS X و لینوکس

هنگامی که صحبت در مورد بروزرسانی باشد، بیشتر مرورگرها هم اکنون تقریبا به یک صورت عمل می‌کنند. بروزرسانی در پس زمینه یکی از روش‌های آپدیت در نظر گرفته شده در بیشتر مرورگرها است. کروم، فایرفاکس، ویوالدی و اپرا از طریق خود مرورگر بروزرسانی می‌شوند. اج و سافاری از طریق بخش ابزارهای آپدیت مایکروسافت و اپل بروزرسانی می‌شوند. اینترنت اکسپلورر اما در این بین تنها مرورگری است که دیگر برای آن آپدیتی عرضه نخواهد شد چراکه همانطور که گفتیم مرورگر اج قرار است جایگزین آن شود. در هرحال، این مرورگ همچنان بر روی دستگاه‌های سازگار قابل استفاده است.

طراحی و راحتی استفاده

روند کنونی در پیش گرفته شده برای طراحی مرورگرها درحال ناپدید شدن است. اینترنت‌اکسپلورر، اج، فایرفاکس، سافاری و کروم همگی سعی کرده‌اند تا طراحی آن‌ها تا جایی که امکان دارد مینیمال باشد. این مرورگرها متون یکپارچه، دکمه‌های مشابه که در برخی مواقع به صورت پراکنده و ترکیبی ارائه شده‌اند را مورد استفاده قرار داده‌اند. همچنین شکل این دکمه‌ها و طراحی آن‌ها برای استفاده در سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز ۸ و OS X زیبا ارزیابی می‌شود. ویوالدی در بخش طراحی یک ساختار رنگ کلی را ارائه می‌دهد. در کل تمامی مرورگرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هنگام وب‌گردی، نگاه کاربر به صفحه وب متمرکز شود تا به خود مرورگر. در ادامه طراحی هر کدام از مرورگرهای مورد اشاره را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

گوگل کروم (Google Chrome)

chrome

کروم اولین مرورگری بوده که رابط کاربری آن اساسا ساده طراحی شده و آنچه در معرض دید کاربر قرار می‌دهد یک نوار آدرس و چند دکمه است. نمای این مروگر بسیار ساده و به دور از جزئیات است و با نصب افزونه‌های مختلف می‌توان به قابلیت‌های آن اضافه کرد. استفاده از افزونه‌های برای اکثر کاربران چندان گیج‌کننده نیست. همانند بیشتر مرورگرها، در کروم می‌توان ۱۵ تب همزمان یا حتی بیشتر را باز کرد. 

در کروم ابزارهای ناوبری استاندارد نظیر بازگشت، جلو رفتن (forward)، بازنشانی، و گشودن صفحه خانگی ارائه می‌شوند. اما امکان شخصی سازی دکمه‌ها و نوار ابزار به دلخواه کاربر نیز وجود دارد و می‌توان دکمه‌های مورد نظر را حذف و دکمه‌های دیگری را اضافه کرد. روش بوک‌مارک کردن با یک کلیک در گوگل کروم نیز در نوع خود جالب است و برای اضافه کردن یک وب‌سایت به لیست علاقمندی‌ها کافیست بر روی علامت ستاره که در سمت راست نوار آدرس قابل مشاهده است کلیک کنید.

موزیلا فایرفاکس (Mozilla FireFox)

firefox

این مرورگر در مقایسه با سایر رقبای خود یک نمای کاربردی را ارائه می‌دهد و نوار تب‌ها در آن در بالای نوار آدرس قرار داده شده است. آدرس URL و جعبه جستجو در حالت پیشفرض به صورت جداگانه قرار داده شده‌اند که این مورد یکی از ویژگی‌های کم‌نظیر فایرفاکس نسبت به دیگر مرورگ‌ها به شما می‌رود. البته ناگفته نماند که جستجو از طریق نوار آدرس نیز بخوبی کار خود را در این مرورگر انجام می‌دهد. اخیرا دکمه‌هایی برای سرویس‌های Pocket و Hello اضافه شده است. اما اگر به این موارد نیازی ندارید امکان حذف آن‌ها تنها با چند کلیک ساده وجود دارد. اگر امکانات شخصی سازی در این مرورگر وجود نداشت، فایرفاکس هیچ نبود.

این مرورگر همانند کروم امکان بوک‌مارک کردن وب‌سایت‌های مورد علاقه را تنها با یک کلیک در اختیار کاربران قرار داده است و تنها کاری که برای اضافع کردن یک وب‌سایت به لیست علایق خود باید انجام دهید، کلیک بر روی ستاره سمت راست نوار آدرس است، اما در فایرفاکس این ستاره با یک علامت بسیار کوچک از بخش نوار آدرس جدا شده است. منوی تنظیمات همانند تنظیمات گوگل کروم از طریق کلیک بر روی دکمه در نظر گرفته شده در بالای مرورگر امکان‌پذیر است. این دکمه با سه خطی که بر روی آن به صورت افقی قرار داده شده مشخص است و در سمت راست بالای مرورگر قرار داده شده است. متاسفانه این بخش در مرورگر فایرفاکس فضایی را به خود اختصاص داده که باعث می‌شود تعداد تب‌های مورد استفاده به صورت همزمان را کاهش دهد.

اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)

IE

از نظر فضای صفحه‌نمایش، اینترنت اکسپلورر نیز طراحی مینیمالی دارد و از این نظر می‌توان گفت نسبت به کروم ساده‌تر است. اینترنت اکسپلورر ۱۱ فقط یک نوار در بالای خود ارائه می‌دهد که در آن بخش آدرس بار و جستجو نیز قرار داده شده‌اند. تب‌های باز شده در سمت راست محل وارد کردن URL نمایان می‌شوند. به نظر می‌رسد فضای این بخش کمی به هم ریختگی دارد چراکه بخش جستجو نیز در این قسمت تعبیه شده ولی مادامی که شما تب‌های زیادی را باز نکنید با مشکل چندانی مواجه نخواهید شد. از جمله دیگر ویژگی‌هایی که در بخش طراحی این مرورگر باید به آن‌ها اشاره کرد، قابلیت بوک‌مارک کردن با یک کلیک است که در بیشتر مرورگرها ارائه می‌شود.

در هرحال اینترنت اکسپلورر یک مرورگر ۲۰ ساله است که حال قرار است بالاخره جای خود را به مرورگر جدید مایکروسافت یعنی اج بدهد. البته IE همچنان در ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران قرار داده شده اما دیگر به صورت پیشفرض نیست و امکانات جدیدی برای آن عرضه نخواهد شد.

سافاری (Safari)

safari

مرورگری که مدت‌ها به عنوان یک مرورگر با عملکرد متوسط از آن یاد می‌شد، حالا به رقیبی جدی در مقایسه با کروم و فایرفاکس تبدیل شده است. جدیدترین نسخه مرورگر اپل نیز از طراحی مینیمالی بهره گرفته، اما برای کاربران قدیمی سافاری به اندازه کافی آشنا به نظر می‌رسد و این کاربران در هنگام کار با نسخه جدید مرورگر یاد شده نیز احساس آشنایی خواهند داشت. سافاری نیز مانند رقبای خود نوار آدرس و جستجوی یکپارچه را ارائه می‌دهد. ویژگی‌هایی که اخیرا به این مرورگر اضافه شده یک آیکون اشتراک‌گذاری است که در سمت راست فیلد جستجو جای داده شده و روش کار با آن مانند بوک‌مارک با یک کلیک است. با استفاده از این آیکون می‌توان صفحات مورد نظر را در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های اپل نظیر آی‌مسیج و ایمیل به اشتراک گذاشت. یک نوار کناری اختیاری نیز در سافاری وجود دارد که به کاربر امکان دسترسی سریع به لیست علاقمندی‌ها، اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی و لیست مطالعه‌ای که از طریق iOS همگام‌سازی شده را می‌دهد.

اپرا (Opera)

opera

این مرورگر از موتور وب گوگل کرومیوم بهره می‌برد ولی امکانات و قابلیت‌های اختصاصی آن باعث می‌شود تا شکلی مجزا داشته باشد. اپرا نوار آدرس و جستجو را به صورت یکپارچه ارائه کرده، درست همانند آنچه کروم ارائه می‌دهد، اما این مرورگر همچنین ویژگی‌های اختصاصی خود را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله ویژگی‌های اختصاصی اپرا می‌توان به بخش Speed Dial اشاره کرد که به کاربر اجازه می‌دهد با روشی بسیار سریع به لیست بوک‌مارک‌های خود دسترسی داشته باشد، درست مانند سافاری که صفحاتی که زیاد بازدید شده‌اند را به همین شکل در اختیار کاربر قرار می‌دهد. ویژگی دیگر اپرا Stash است که می‌توان آن را مشابه Pocket دانست و به کاربر اجازه می‌دهد تا صفحات مورد نظر خود را برای مرور در آینده ذخیره کند. 

اج (Edge)

edge

اج در واقع بازسازی شده IE 11 است ولی در این مروگر حاشیه‌ها و آیکون‌های کمتری وجود دارد و نیز طراحی آن نسبت به IE 11 بسیار بهبود یافته است. نوار آدرس و جستجو این مرورگر نیز به صورت یکپارچه بوده ولی عرض آن تقریبا به اندازه عرض صفحه خواهد بود. البته در سمت راست این نوار چند دکمه از جمله نمای مطالعه، کورتانا و مارک‌اپ‌ها قرار دارند. اج یک مرورگر استاندارد برای ویندوز ۱۰ است و با بسیاری از اپلیکیشن‌ها و ویژگی‌های این سیستم‌عامل همخوانی دارد که می‌توان در این زمینه به اوت‌لوک و کورتانا اشاره کرد. با جدیدترین آپدیت این مرورگر امکان کست کردن ویدیو، صوت و تصویر به میراکست و دستگاه‌هایی که از DLAN بهره می‌برند وجود دارد.

ویوالدی (Vivaldi)

vivaldi

این مرورگر نه تنها قابلیت‌های شخصی سازی زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه پس از اولین اجرا، از شما می‌خواهد تا محل قرار گیری مواردی از قبیل تب‌ها، نوار آدرس را تعیین کنید. اگر شما بخواهید تب‌ها را در یک پنل در سمت چپ پنجره مرورگر قرار دهید، می‌توانید این کار را براحتی انجام دهید، یا می‌توانید اجازه دهید تا نوار یاد شده در بخش بالایی جای گیرد. ویوالدی همچنین بخش نوار وضعیت را ارائه می‌دهد که به کاربر امکان مشاهده سریع آدرس‌ صفحاتی که مشاهده می‌کند را می‌هد. رنگ هر تب نیز با توجه به وب‌سایتی که از ان بازدید می‌شود تغییر می‌یابد.

تست بنچمارک

بیشتر مروگرهای امروزی با استانداردهای وب همخوانی داشته و سرعت بالایی را ارائه می‌دهند. یک کاربر عادی شاید نتواند تفاوت سرعت رندر شدن صفحات را در مرورگرهای مدرن امروزی حس کند، اما حالا این شش مرورگر همگی نسبت به نسخه‌های قبلی خود بسیار سریع‌تر شده اند و در هر بروزرسانی نیز سرعت آن‌ها افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید نتایج بنچمارک را برای مرورگرهای مورد بحث مشاهده کنید. بخشی که به صورت پررنگ درآمده در واقع برنده هر بخش است.

browser benchmarks

در بخش دوم این مطلب به ادامه بررسی و مقایسه این مرورگرها را خواهیم پرداخت.

 

منبع technbitz

 

0

مرورگر فایرفاکس با گذر از اینترنت اکسپلورر تبدیل به دومین مرورگر پراستفاده در سطح جهان شد

مرورگر اینترنت فایر‌فاکس همواره به عنوان یکی از قدرتمند‌ترین مرورگر‌ها شناخته می‌شود. در جدید‌ترین رده‌بندی استفاده از مرورگر‌های اینترنتی دسکتاپ، فایر‌فاکس با گذر از اینترنت اکسپلورر و اج موفق شده است به مقام دوم دست یابد. 

مرورگر فایر‌فاکس در نسخه‌ی دسکتاپ به مرحله‌ی مهمی رسیده است. این مرورگر وب با گذر از اینترنت اکسپلورر موفق شد در ماه آپریل به عنوان دومین مرورگر نسخه‌ی دسکتاپ مورد استفاده توسط کاربران انتخاب شود.

بر اساس آمار موسسه‌ی تحلیل و آمار Stat Counter که آمار مشاهده‌ی ۱۵ میلیارد صفحه در سه میلیون وب‌سایت را جمع‌آوری می‌کند، مرورگر فایر‌فاکس با اختلاف اندک نسبت به اینترنت اکسپلورر و اج موفق شد عنوان دومین مرورگر پر استفاده را از آن خود کند. ۱۵.۶ درصد کاربران از فایرفاکس استفاده کرده‌اند، در حالی که این آمار برای مرورگر اینترنت اکسپلورر و اج ۱۵.۵ درصد است. البته این به معنای افزایش استفاده از فایرفاکس نیست؛ بلکه آمار این مرورگر در مقایسه با سهم ۱۶.۱ درصدی در فوریه با کاهش روبرو شده است، اما کاهش سهم استفاده مرورگر مایکروسافت بیشتر بوده است. مرورگر گوگل کروم با سهم بالای ۶۰ درصد همچنان بیشترین سهم را دارد.

firefox vs ie vs chrome vs safari

این آمار تنها مربوط به استفاده‌ی کاربران از مرورگر‌ها است. از نظر تعداد واقعی کاربران بر اساس آمار Net Application Data، مرورگر دسکتاپ مایکروسافت همچنان با سهم ۴۴ درصدی بیشترین سهم را دارد. البته این آمار نشان از کاهش ۱۰ درصدی در مقایسه با سال گذشته دارد.

firefox vs ie vs chrome vs safari

آدهان کالن مدیر عامل موسسه Stat Counter اعلام کرد : "مایکروسافت با عرضه‌ی ویندوز ۱۰ و مرورگر اج انتظار داشت که سهم کلی بازار مرورگر‌های این شرکت بالاتر برود که این اتفاق رخ نداد. سهم گوگل کروم در سطح جهانی همچنان در حال افزایش است."

مرورگر گوگل کروم در بخش تعداد کاربران نیز همچنان در حال پیشرفت است. بر اساس آمار Net Applications Data این مرورگر در ۱۲ ماه گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش سهم داشته است که تقریباً با مقداری که مایکروسافت از دست داده، برابر است. همچنین سهم فایر‌فاکس نیز کاهش یک درصدی داشته است.

منبع venturebeat

 

0

معرفی ۱۵ افزونه کاربردی فایرفاکس برای گیک ها

فایرفاکس که یکی از محبوب‌ترین مرورگرها است به دلیل متن‌باز بودن مورد توجه توسعه دهندگان قرار گرفته و افزونه‌های متعددی برای آن وجود دارد.اگر شما نیز جزو گیگ‌ها هستید و از ابزارهای خاصی در کامپیوترهای خود استفاده می‌کنید، ممکن است نام این افزونه‌ها برایتان آشنا باشد یا حتی تا به حال از آن‌ها استفاده کرده‌اید. فایرفاکس به دلیل محبوبیت‌ بیشتر بین کاربران و مخصوصا به دلیل متن‌باز بودن تا به حال افزونه و ابزارهای مختلفی برای آن منتشر شده است. شاید کمتر کسی پیدا شود که فایرفاکس را بدون هیچ افزونه‌ای استفاده کند؛ افزونه‌ها بر اساس نیازهای کاربران متنوع بوده و بی‌شک این ابزارها یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت فایرفاکس است. در این مطلب چند مورد از افزونه‌های پرکاربرد و محبوب این مرورگر معرفی شده و استفاده از آن‌ها در مواقع لزوم، وبگردی را لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.

firebug

Firebug یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود برای فایرفاکس است که به شما اجازه می‌دهد هنگامی که وبگردی می‌کنید عمل لاگ کردن، آنالیز و دیباگ صفحات وب را نیز انجام دهید. در حقیقت این افزونه می‌تواند صفحات HTML و کدهای CSS و جاوا اسکریپت را ویرایش کند و حتی پنل بخصوصی به منظور ویرایش کوکی‌ها نیز در نظر گرفته شده است. به کمک این ابزار می‌توان عناصر و مشخصه‌ها در صفحات وب را حذف یا ویرایش کرد.

FlagFox

Flagfox یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین افزونه‌های فایرفاکس است که به کمک آن می‌توان به اطلاعات هویتی وب‌سایت دست یافت. پس از نصب این افزونه، اطلاعاتی نظیر کشور، آدرس آی‌پی وب‌سایت، شهری که سرور در آنجا قرار دارد و حتی ISP میزبان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این افزونه همچنین اطلاعات Whois و DNS را نیز ارائه می‌دهد. این افزونه قابل سفارشی سازی بوده و می‌توانید گزینه‌هایی را از طریق تنظیمات به آن اضافه کنید.

افزونه Web Developer یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین افزونه‌های فایرفاکس در زمینه‌ی طراحی وب است. این افزونه دارای گزینه‌های متعددی برای کار با صفحات وب است. به کمک این ابزار می‌توان عناصر به کار رفته در سایت مانند کوکی‌ها، جاوا اسکریپت، CSS، تصاویر و فرم‌ها را فعال و غیرفعال کرد؛ کدهای CSS، تگ‌های متا، هدرها و HTML را ویرایش کرد و حتی پنجره‌ی فایرفاکس را با رزولوشن‌های مختلف تنظیم کرد. برای سهولت کار این افزونه ابزارهای مختلفی همانند خط کش و ذره بین را برای وبگردی فراهم کرده است.

iMacros

اگر همواره کارهایی را انجام داده و آن‌ها را تکرار می‌کنید و دوست دارید این کارها به صورت اتوماتیک انجام شود، افزونه‌ی iMacros برایتان کاربرد بسیاری خواهد داشت. به کمک این افزونه می‌توان کارهایی که روزانه آن را انجام می‌دهید را ضبط کرده و دیگر انجام دادن آن‌ها را به این افزونه بسپارید. برای استفاده از imacros ابتدا باید دکمه‌ی record را بزنید و سپس کاری را در صفحه‌ی وب انجام دهید. بعد از این که کار شما تمام شد، دکمه‌ی stop را کلیک کرده و ذخیره کنید. حال افزونه‌ی iMacros تمامی کارهای که شما انجام داده‌اید را ضبط کرده و آن‌ها را به تعدادی کد تبدیل می‌کند. این کدها معمولا به صورت جاوا اسکریپت ذخیره می‌شود و می‌توانید بعدها آن را فراخوانی کنید تا کارها را به طور خودکار برایتان انجام دهد.

QuickJava

جاوا اسکریپت تکه‌ کدهایی هستند که تقریبا بیشتر صفحات وب از آن استفاده می‌کنند؛ اما اگر این کدها برایتان آزاردهنده هستند می‌توانید به کمک افزونه‌ی QuickJava آن‌ها را غیرفعال کنید. این افزونه علاوه بر جاوا اسکریپت، قادر است کوکی‌ها، تصاویر متحرک، فلش، سیلورلایت، تصاویر و پروکسی را فعال یا غیرفعال کند. در قسمت تنظیمات می‌توان این افزونه را سفارشی سازی کرده و گزینه‌های آن را بر حسب نیاز فعال یا غیرفعال کرد. 

Modify Headers

افزونه‌ی Modify Headers برای تست کدهایHTTP بسیار کاربردی بوده و به شما این امکان را فراهم می‌کند تا درخواست‌های HTTP که به وب‌ سرور ارسال می‌شوند را اضافه، تغییر و حتی فیلتر کنید. پس از اینکه این افزونه را نصب کردید، می‌توانید از طریق منوی Tools به آن دسترسی داشته و منوی Web Developer آن را فعال کنید. سپس از این منو می‌توانید توسط دکمه‌های Start و Stop عملکرد آن را کنترل کنید. 

SeoQuake SEO Extension

سئو یکی از مباحث داغ دنیای کسب و کار است که در کنار طراحی سایت، یکی از محبوب‌ترین مواردی است که دارای اولویت بالا بوده و همواره مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد. افزونه‌ی SeoQuake SEO Extension یکی از ابزارهای پرکاربردی است که برای هر دو مرورگر محبوب فایرفاکس و کروم منتشر شده و امکانات فراوانی را ارائه می‌دهد. این افزونه اطلاعاتی همچون رنک الکسا و دیگر پارامترهای سئو را به نمایش می‌گذارد. به کمک این افزونه می‌توان دامنه را بررسی کرده و پارامترهای صفحه، کلمات کلیدی و لینک‌های خارجی وب‌سایت را چک کرد. در تنظیمات این افزونه می‌توانید گزینه‌های SERP را بر حسب نیاز سفارشی سازی کنید.

color picker

افزونه‌ی Color Picker یکی از پرکاربردترین ابزارهای توسعه دهندگان وب است که کار کردن با آن بسیار آسان بوده و امکانات متعددی را فراهم می‌کند. گزینه‌هایی از قبیل مقادیر RGB و کدهای هگز در این افزونه در دسترس است. در حقیقت این ابزار زمانی کاربرد دارد که از رنگی در صفحات وب خوشتان آمده و دوست دارید کد آن را به دست آورید تا بعدها از آن استفاده کنید. برای استفاده از این افزونه ابتدا به سایت موردنظر خود رفته و بر روی قطره چکان کلیک کنید؛ سپس رنگ مورد نظر خود را که در وب‌سایت قرار دارد انتخاب کنید. پس از این کار، کد رنگ در کلیپ بورد ذخیره می‌شود. حتی این رنگ را می‌توانید به منوی علاقه‌مندی‌ها اضافه کنید.

computer tech theme

شاید بد نباشد ظاهر مرورگر خود را کمی تغییر دهید تا کار کردن با آن برایتان جذاب باشد! اگرچه تم‌ ابزاری حرفه‌ای برای گیک‌ها نیست اما با نصب کردن یک تم مخصوص گیک می‌توانید فضایی که در آن کار می‌کنید را متناسب با تخصصتان شخصی سازی کنید. تمِ Computer Tech نیز یکی از پوسته‌های محبوبی است که در صورت نیاز به تغییر ظاهر مرورگرتان می‌توانید آن را نصب کنید. با توجه به تنوع بسیار زیاد پوسته‌ها، برای تمامی کاربران با هر سلیقه‌ای پوسته‌هایی با زمینه‌های مختلف از قبیل هنر، منظره‌ها، مارک‌های تجاری معتبر، بازی‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و افراد مشهور وجود دارد.

Hackbar

اگر شما جزو پنتسترها هستید احتمالا تا به حال افزونه‌ی HackBar را استفاده کرده‌اید. این افزونه‌ عمل نفوذ و تست آسیب پذیری را سولت داده و همه‌ی کارهایتان را یکجا انجام می‌دهید. به عنوان مثال ممکن است برای وارد کردن دستورات یا انجام دادن کار خاصی به چندین وب‌سایت مراجعه کرده یا از ابزارهای مختلفی استفاده کنید که افزونه‌ی HackBar این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا همه را یکجا در این ابزار به کار ببرید. بی‌شک SQLi یکی از ابتدایی‌ترین تست‌های نفوذی است که هر پنتستر آن را انجام داده که حال می‌توان به کمک این ابزار این تست و دیگر تست‌ها را با آن انجام داد؛ نحوه‌ی استفاده از این پلاگین نیاز به توضیح بیشتر دارد که خارج از مباحث این مقاله است.

tamper data

پس از هک‌بار افزونه‌ی Tamper Data پرکاربردترین و تخصصی‌ترین ابزارهای موجود برای فایرفاکس است. به کمک تمپردیتا می‌توان کارهای متعددی انجام داد و به کدها و  موارد بسیاری دسترسی داشت که شاید وب‌سایت مورد نظر آن‌ها را در دسترس قرار نداده است. با وارد کردن دستورات و استفاده از برخی امکانات این افزونه می‌توان به عمل تست نفوذ سهولت داد. به کمک این ابزارها کارهای متعدد بسیاری می‌توان انجام داد که پیشنهاد می‌شود تنها در صورت نیاز و به منظور دسترسی به داده‌های مجاز از آن استفاده شود. همانند هک‌بار نحوه‌ی استفاده از آن خارج از بحث بوده و صرفا به معرفی آن بسنده می‌شود.

url fixer

احتمالا تا به حال برایتان پیش آمده آدرس‌های سایت را اشتباه وارد می‌کنید یا نام وب‌سایت را فراموش کرده‌اید، شاید در این حالت استفاده از موتورهای جستجو همانند گوگل راحت‌ترین روش است اما برای این منظور نیز افزونه‌ای توسعه داده شده که می‌توانید با نصب کردن آن بر روی فایرفاکس غلط‌های املایی خود را اصلاح کنید. پس از نصب این افزونه می‌توانید تنها با یک کلیک کردن خطاهای رایج مانند con به جای com یا googel به جای google را اصلاح کنید!

header monitor

شاید در برخی موارد خاص نیاز داشته باشید تا به هدرهای وب‌سایتی که در حال مشاهده‌ی آن هستید دسترسی داشته باشید. این کار به کمک افزونه‌های پیشین که معرفی شد نیز میسر است اما افزونه‌ی Header Monitor به راحتی و سریعا این کار را برایتان انجام می‌دهد. شاید یکی از نکات کلیدی این افزونه، دسترسی به تمامی هدرهای وب‌سایت در حین بارگذاری و رفرش‌ کردن آن‌ها در صورت تغییر است. این افزونه همان طور که از نام آن پیداست تمامی هدرها را مونیتور می‌کند. 

netcraft toolbar

افزونه‌ی Netcraft یکی دیگر از افزونه‌های امنیتی و قدیمی است که بسیار پرکاربرد بوده و استفاده از آن پیشنهاد می‌شود. این افزونه قابلیت‌های بسیاری دارد اما شاید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن شناسایی صفحات جعلی است. در مواقعی که سهوا از سایت‌های فیشینگ ویزیت می‌کنید وارد کار شده و شما را آگاه می‌کند. فیشینگ به آن دسته از حملاتی گفته می‌شود که با سایت‌های جعلی سعی در فریب کاربر دارد تا درنهایت به اطلاعات حساسی همانند نام کاربری و رمز عبور دسترسی داشته باشد. این افزونه علاوه بر شناسایی صفحات فیشینگ و نشان داده هشدار به کاربر، از پروتکل SSL و شناسه دیجیتالی هر سایت برای تشخیص سایت اصلی از سایت جعلی بهره می‌برد. بنابراین شناسایی وب‌سایت‌های جعلی به کمک این افزونه بسیار آسان و مطمئن است.

flashblock

بی‌شک از آسیب پذیری بالای فلش آگاه هستید! فلش از بدو تولد یکی از برنامه‌هایی که مرورگرها بخصوص فایرفاکس از آن استفاده می‌کند و می‌توان گفت یکی از ابزارهای رایجی است که نفوذکنندگان از آن به عنوان یک در باز به سیستم هدف استفاده می‌کنند! با نصب این افزونه فایل‌های مبتنی بر فلش هرگز بدون دخالت و اجازه شما اجرا نمی‌شوند؛ هر چند می‌توانید سایتهای خاصی را برای افزونه مشخص کنید تا همیشه فایل‌های فلش آن‌ها اجرا شود. درحقیقت بدون پاک کردن کلی فلش از سیستم خود، می‌توانید با کمک این افزونه فلش‌ها را مدیریت کنید.

نظر شما در خصوص این افزونه‌ها چیست؟ اگر افزونه‌ی تخصصی خاصی را مدنظر دارید آن را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

منبع mozilla makeuseof

 

1
+1

 ۵ افزونه کاربردی برای جیمیل و گوگل در مرورگر فایرفاکس

اغلب کاربران به طور روزانه از سرویس‌های مختلف گوگل مانند سرویس ایمیل یا ترجمه‌ی متون آن استفاده می‌کنند و این سرویس‌ها به نوعی عضوی جدایی‌ناپذیر از کارهای روزانه‌ی ما شده‌اند. اگر شما نیز جزو این افراد بوده و از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید، می‌توانید با افزونه‌های کاربردی که در ادامه معرفی خواهیم کرد کار خود را بسیار آسان‌تر کنید.

ممکن است از جمله افرادی باشید که مرورگر گوگل کروم را به عنوان ابزار پیش‌فرض وبگردی خود انتخاب نکرده‌اید، اما این مرورگر ارتباط بسیار خوبی با گوگل دارد. البته به دلیل پشتیبانی مرورگر فایرفاکس از افزونه‌ها، شما می‌توانید بسیاری از سرویس‌های مورد علاقه گوگلی خود و ابزارهای دیگر را به صورت مستقیم در مرورگرتان در دسترس داشته باشید. در ادامه می‌خواهیم ۵ مورد از افزونه‌های کاربردی گوگل برای مرورگر فایرفاکس را به شما معرفی کنیم.

افزونه Gmail Notifier

اگر دائما برای بررسی ایمیل خود با مرورگرتان وارد سرویس Gmail می‌شوید این کار ممکن است بهره‌وری‌ شما را کاهش دهد. بهترین راه حل آن است که روزانه چند مرتبه در فاصله‌های زمانی مشخص، Inbox ایمیل خود را بررسی کنید. اما اگر روش یاد شده مناسب شما نیست می‌توانید از افزونه Gmail Notifier استفاده کنید.

Gmail Notifier در صورتی که ایمیل جدیدی دریافت کنید، با نشان دادن هشدار در یک پنجره در بخش system tray شما را از آن آگاه می‌کند. بدون اینکه نیاز به باز کردن مرورگر داشته باشید می‌توانید ایمیل مورد نظر را بخوانید، حذف کنید یا آن را به پوشه بایگانی خود انتقال دهید. بهتر از همه این امکانات، قابلیت پشتیبانی از چند حساب کاربری گوگل به صورت همزمان در این افزونه است.

دانلود افزونه

افزونه Integrated Inbox for Gmail and Google App (اینباکس یکپارچه جیمیل و سرویس‌های گوگل)

گوگل روش دسترسی به سرویس‌های محبوب خود مانند گوگل درایو را بسیار آسان کرده، اما هر کدام از این سرویس‌ها را باید در یک تب جداگانه باز کنید و همین امر باعث کند شدن عملکرد مرورگر خواهد شد. افزونه Integrated Inbox for Gmail and Google Apps همه این سرویس‌ها را به صورت یکجا در دسترس‌تان قرار می‌دهد و در کنار آن امکان دسترسی به سرویس ایمیل گوگل یعنی جیمیل نیز فراهم است.

به محض اینکه افزونه مورد بحث را نصب کنید، شما به بخشی هدایت می‌شوید تا سرویس‌های مورد نظرتان را آنطور که دوست دارید شخصی سازی کرده و تعیین کنید آیا دسترسی به جیمیل را می‌خواهید یا خیر. این سرویس‌ها هر کدام به صورت یک آیکون در لیست ظاهر می‌شوند. پلن پیش‌فرض رایگان به شما اجازه می‌دهد تا دو سرویس را با مرورگر فایرفاکس خود یکپارچه سازی کنید، اما پلن‌های Plus و Pro که قیمت آن‌ها به ترتیب ۲۹ و ۴۹ دلار در سال است، امکان اضافه کردن سرویس‌های بیشتر را به کاربر می‌دهند. علاوه بر سرویس‌های گوگل در این پلن‌ها می‌توان حساب‌هایی نظیر توییتر و فیسبوک را هم یکپارچه سازی کرد.

دانلود افزونه

افزونه GDrive Panel

GDrive همان Google Drive است و این افزونه باعث می‌شود نیاز به باز کردن تب جدید نداشته باشید. با کلیک روی آیکون GDrive Panel می‌توانید به صورت مستقیم به سرویس drive.google.com وارد شوید. افزونه یاد شده باعث می‌شود سرویس گوگل درایو به صورت یک لایه روی مرورگر فایرفاکس قرار بگیرد و هر جا که نیاز به فایل‌هایتان در این فضای ابری داشته باشید می‌توانید از این طریق مستقیما به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

دانلود افزونه

افزونه Google Shortcuts (میانبرهای گوگل)

همانند GDrive Panel، این افزونه نیز باعث می‌شود دسترسی شما به سرویس‌های مورد نظر گوگلی‌تان ساده‌تر شود و این کار فقط با فشردن یک دکمه قابل انجام خواهد بود. کلیک روی آیکون میانبر هر سرویس که در نوار ابزار مرورگرتان اضافه می‌‌شود، یک پنل جدید را باز خواهد کرد که شامل آیکون‌های ۱۰۱ مورد از ابزارهای گوگل می‌شود. از جمله این ابزارها می‌توان به موتور جستجوگر گوگل، یوتیوب، پیکاسا، سرویس Google Analytics و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

دانلود افزونه

افزونه Google Translator (مترجم متن گوگل)

گاهی ممکن است نیاز باشد تا محتوای یک وب‌سایت به زبانی غیر از انگلیسی هم در دسترس باشد. برای این کار می‌توانید به سرویس مترجم متن گوگل مراجعه کنید و آدرس Url صفحه مورد نظرتان را در آن قرار دهید تا صفحه یاد شده به زبان مورد نظر نمایش داده شود. اما افزونه Google Translator به شما اجازه می‌دهد تا عملیات ترجمه را با روشی آسان‌تر انجام دهید و برای این‌کار نیازی به استفاده از سرویس تحت وب مترجم متن گوگل هم نخواهید داشت. این افزونه یک کلید میانبر به نوار ابزار فایرفاکس اضافه می‌کند. کافی است متن مورد نظر را به حالت انتخاب در آورده و سپس روی T قرمز رنگ کلیک کنید! به همین راحتی بدون نیاز به کپی متن به مرورگر یا انجام مراحل اضافی دیگر.

دانلود افزونه

 

 

منبع PCworld

0

افزونه­‌ها برنامه­‌های کوچک و کاربردی هستند که به کاربران کمک می­‌کنند تا مرورگرهای محبوبشان را آن‌­طور که می­‌خواهند ارتقا دهند. خوشبختانه افزونه‌­ها، برای مرورگرهای مشهور و محبوب نظیر فایرفاکس، گوگل کروم، اپرا و غیره طراحی شده و در دسترس هستند. اما موضوع مورد بحث امروز ما در این مقاله پیرامون موضوعات زیر است:

  ۱.  آشنایی با افزونه‌­های فایرفاکس
  ۲. راهنمای نصب افزونه­‌های فایرفاکس
  ۳. محل قرارگیری افزونه­‌های فایرفاکس
  ۴. روش حذف و غیرفعال کردن افزونه‌­های فایرفاکس

    ‌‌‌   ‌‌‌

 

در ادامه این آموزش را دنبال می‌کنیم:

۱.  آشنایی با افزونه‌­های فایرفاکس

فایرفاکس، افزونه‌‌­هایش را در آدرسی به‌صورت https://addons.mozilla.org/en-US/firefox جمع‌آوری کرده است. برخی افزونه­‌ها قابلیت نصب بر روی مرورگرهای تحت موبایل را دارند و برخی هم برای مرورگرهای تحت ویندوز طراحی شده‌اند؛ اما بیشتر افزونه­‌ها برای نصب در هر دو پلتفرم آماده‌­اند. زمانی‌که وارد این وب‌سایت می‌­شوید با صفحه‌­ای روبرو می‌شوید که بخش­‌های مهم آن را در زیر برای‌تان شرح داده‌­ایم.

افزونه فایرفاکس

در این صفحه می‌­توانید به افزونه‌­ها و تم­‌هایی دسترسی داشته باشید که تنها در این مرورگر قابلیت استفاده را دارند. در ابتدا با کادر جستجو روبه‌رو می­‌شوید:

فایرفاکس ۲

کافیست در این کادر، کلمه‌­ای مرتبط با افزونه­‌ای که به آن نیاز دارید را بنویسید؛ بعد از آن فایرفاکس، لیستی از افزونه‌­های مرتبط با کلمه‌ی مورد جستجو را برایتان لیست می­‌کند.

در سمت چپ صفحه با دسته‌بندی­‌هایی روبرو می‌­شوید که می‌­توان گفت تمام نیازهای عمومی کاربران اینترنتی را پوشش داده است.

افزونه های فایرفاکس

و اما در سمت راست نیز با افزونه‌هایی دیدار خواهید کرد که از آن‌ها بیشتر استقبال شده است. حتما به این بخش سر بزنید شاید شما هم به آن­‌ها نیاز داشته باشید.

    ‌‌   ‌‌‌‌‌

۲. راهنمای نصب افزونه­‌های فایرفاکس

افزونه‌­هایی که برای فایرفاکس طراحی می‌­شوند، علاوه بر اینکه در سایت توسعه‌دهنده­‌ی افزونه قرار می­‌گیرد، در این مخزن نیز برای دسترسی عمومی قرار خواهد گرفت. بنابراین شما حتی اگر نتوانید افزونه‌­ای را از طریق وب‌سایت سازنده‌­ی آن، مورد استفاده قرار دهید، می­‌توانید به‌راحتی آن را در این محل بیابید.

نصب افزونه‌­ها بسیار راحت است. در مثالی که در این بخش به آن خواهیم پرداخت قصد داریم یک افزونه را متناسب با نیاز خود پیدا کنیم و آن را نصب کنیم. تصور کنید که به یک افزونه برای کمک به ترجمه نیاز دارید. در چنین صورتی باید کادر جستجو را مورد استفاده قرار دهید یا اینکه از بخش دسته‌بندی­‌ها، وارد بخش language support بشوید و افزونه‌­ها را یک‌به‌یک بررسی کنید تا به افزونه­‌ی مورد نظر خود برسید.

در کادر جستجو، نزدیک‌­ترین کلمه به افزونه­‌ی مورد نظرتان را بنویسید (در اینجا ما کلمه‌­ی translate را جستجو می‌­کنیم).

افزونه فایرفاکس ۳

در ادامه، فایرفاکس برترین و پر مخاطب­ترین افزونه­‌ها را به شما نمایش می‌دهد. اما اگر نیاز دارید به افزونه‌­های بیشتری دسترسی داشته باشید، روی فلش سبزرنگ در کنار کادر جستجو کلیک کنید. با این کار لیست تمام افزونه­‌های مرتبط با ترجمه و translate در اختیارتان قرار خواهد گرفت. در این میان، ما افزونه­‌ی translate menu را انتخاب می­‌کنیم. صفحه­‌ی مربوط به این افزونه را باز می­‌کنیم.

افزونه فایرفاکس ۴

همان‌­طور که مشاهده می­‌کنید یک کادر نارنجی‌رنگ را مشاهده می­‌کنید که با عبارت Add to Firefox مشخص شده است. افزونه‌­هایی که با رنگ نارنجی، نمایش داده می­‌شوند، بیانگر این هستند که افزونه­‌ی مورد نظر با نسخه‌­ی بروز رسانی شده‌­ی مرورگر شما همخوانی ندارند. در چنین شرایطی باید نسخه‌­ی مرورگر خود را متناسب با نسخه­‌ی افزونه، هماهنگ کنید؛ اما اگر افزونه‌­ای آماده‌­ی نصب باشد، با رنگ سبز نمایش داده می‌شود.

افزونه فایرفاکس ۵

چگونه افزونه­‌ها را نصب کنیم؟

زمانی‌که متوجه شدید که افزونه قابلیت نصب روی مرورگر را دارد، روی دکمه­‌ی سبزرنگ (نظیر دکمه‌ی بالا) کلیک کنید.

افزونه فایرفاکس

بدین‌صورت افزونه دانلود و آماده‌­ی نصب می­‌شود:

افزونه فایرفاکس

اگر هنوز تمایل به نصب افزونه را دارید کافیست روی دکمه­‌ی install کلیک کنید. در غیر این‌صورت، cancel را کلیک کنید. بعد از این‌که روی دکمه‌­ی install کلیک کردید، افزونه در کمتر از ۵ ثانیه نصب شده و پیام زیر به شما نمایش داده می­‌شود:

افزونه فایرفاکس ۷

این جمله بیانگر این است که افزونه‌­ی شما با موفقیت نصب شده و آماده‌­ی استفاده است.

 

عبارت No Restart به چه معناست؟

برخی از افزونه­‌های فایرفاکس، بعد از نصب، نیاز به ریستارت (راه‌اندازی مجدد) مرورگر دارند تا به‌طور کامل نصب شده و قابلیت استفاده داشته باشند. افزونه­‌هایی که نیاز به restart ندارند با عبارت No Restart مشخص می‌شوند.

افزونه فایرفاکس ۸

‌‌‌    ‌‌‌‌   ‌‌    ‌‌

 ۳. محل قرارگیری افزونه­‌های فایرفاکس

افزونه‌های فایرفاکس بعد از نصب، یا در نوار ابزار مرورگر، یا در منوی راست کلیک (context menu)، یا اینکه با برنامه‌­های دیگر تلفیق می­‌شوند. برای هر کدام از موارد زیر مثال‌­هایی ارایه می­‌کنیم:

قرارگیری در نوار ابزار

برای مثال ما افزونه‌­ی WebRank SEO Toolbar را برای بررسی رتبه‌­ی سایت‌­ها نصب می­‌کنیم. بعد از نصب جایگاه این افزونه به‌صورت زیر نمایش داده می‌­شود:

فایرفاکس ۹

همچنین افزونه‌­ای که پیش از این در همین آموزش نصب کردیم نیز در بخش نوار ابزار قرار گرفته است.

فایرفاکس افزونه ها

قرارگیری افزونه در منوی راست کلیک (اصطلاحا context menu)

افزونه

تلفیق با سایت‌­ها و نرم‌افزارهای خاص

پر مخاطب­‌ترین افزونه‌­ها، مواردی هستند که با وب‌سایت­‌ها تلفیق می­‌شوند تا به کاربر تجربه­‌ی بهتری بدهند. همان‌طور که می­‌دانید در یوتیوب به‌خودی خود، امکان دانلود فیلم­‌ها وجود ندارد. اما افزونه­‌هایی به نام Click YouTube Video Download و Easy Youtube Video Downloader Express این امکان را به‌راحتی برای کاربران فراهم می‌­کنند. ما بعد از نصب این افزونه‌­ها، توانستیم امکان دانلود را به یوتیوب بیفزاییم.

فایر

‌‌‌‌   ‌‌‌   ‌‌‌

  ۴. روش حذف و غیرفعال کردن افزونه‌­های فایرفاکس

اگر بعد از مدتی نیاز به افزونه­‌ای نداشتید یا این‌که تصمیم گرفتید بعضی از آن­‌ها را به‌طور موقت غیر‌فعال کنید، کافی است به مسیر زیر بروید.

فایر فاکس آموزش

عکس بالا، محل تنظیمات فایرفاکس است که باید روی آیکون add-ons کلیک کنید یا این‌که کلید­های ترکیبی Ctrl+Shift+A را با هم مورد استفاده قرار دهید. در چنین صورتی صفحه­‌ی افزونه­‌ها باز می­‌شود.

از صفحه­‌ای که باز می­‌شود، ابتدا گزینه­‌ی Extensions را انتخاب کنید تا لیست افزونه‌­ها به شما نمایش داده شود.

آموزش افزونه ها

همان‌طور که در تصویر می­‌بینید، در کنار نام هر افزونه، سه گزینه به‌صورت option ،remove و disable قرار دارد. برای غیرفعال کردن موقتی افزونه، روی گزینه­‌ی disable و برای حذف دایمی هر افزونه نیز می‌­توانید روی گزینه‌ی remove کلیک کنید.

‌‌‌‌    ‌‌‌   ‌‌

نکته‌هایی که در کار کردن با افزونه‌ها باید به آن‌ها دقت کنید

توجه کنید که افزونه‌ها هر چند دارای حجم کمی هستند، اما اگر بخواهید به‌طور افراطی آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید، موجب می­‌شوند که حجم مرورگر افزایش یافته که این منجر به کاهش سرعت مرورگر خواهد شد. بنابراین سعی کنید بیش از ۷ افزونه روی مرورگر خود نصب نکنید.

افزونه‎ها، با بروز رسانی مرورگرها، به‌طور خودکار بروز رسانی می­‌شوند؛ بنابراین نیازی به بروز رسانی دستی ندارند.

 

-1
1

عملکرد قابل قبول مرورگر اج در برابر فایرفاکس و کروم در تست های بنچمارک مختلف


در ویندوز 10، مایکروسافت نام اینترنت اکسپلورر را به اج تغییر داد و این مساله در مورد ویندوز 10 موبایل نیز اعمال شد. اما تغییرات ایجاد شده در نسخه به روز شده از مرورگر ویندوز صرفا به تغییر نام محدود نمی شد و عملکرد آن نیز به مراتب بهتر از نسخه پیشینش بود.

برای آنکه درک بهتری از تغییرات ایجاد شده در این مرورگر داشته باشید، بهتر است نگاهی به مقایسه ای بیاندازید که توسط ReWritable صورت گرفته و در جریان آن، عملکرد اج با کروم و فایر فاکس مقایسه شده است.
در جریان این بررسی نسخه پیش نمایش فنی ویندوز 10 موبایل (بیلد 10586.11) روی یک دستگاه لومیا 640 نصب گردید و عملکرد آن با نسل دوم تلفن هوشمند موتورولا موتو جی LTE که از اندروید 5.1 بهره می برد مقایسه شد. هر دوی این موبایل ها چیپست اسنپدراگون 400 را در خود داشتند و از پردازنده گرفیکی Adreno 305 و نمایشگری با رزلوشن 720 در 1280 پیکسل بهره می بردند.

هر کدام از این تست ها سه مرتبه تکرار شدند و نتیجه، برآیندی از سه تست صورت گرفته است. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که تایمر قفل صفحه نمایش هر دوی این تلفن های همراه نیز در جریان تست ها غیر فعال شده بود.

در بنچمارک Google Octane، اج با کسب امتیاز 2522 توانست کروم را با امتیاز 2284 پشت سر بگذارد. فایرفاکس 42 نیز با کسب امتیاز 2384 توانست قوی تر از کروم عمل نماید و در جایگاه دوم جدول بنشیند.

در تست بنچمارک Jetstream این فایرفاکس 42 بود که با کسب امتیاز 15545 صدر نشین جدول شد و کروم 46 نیز با ثبت رقم 15115 در جایگاه دوم قرار گرفت. اج نیز به کسب جایگاه سوم جدول بسنده کرد و تنها توانست 14919 امتیاز را از آن خود نماید.

البته روشن است که امتیاز این مرورگرها در تست های بنچمارک نمی تواند جایگزین تجربه واقعی شما در زمان استفاده از آنها شود. نکته دیگر اینکه سخت افزار تلفن های هوشمند نیز با یکدیگر فرق دارد و این مساله نیز می تواند در امتیاز کسب شده توسط مرورگرها اثر داشته باشد.

با این همه اگر این موضوع را کنار بگذارید روشن است که کاربران ویندوز 10 موبایل در زمان وبگردی با تلفن های هوشمند خود تجربه به مراتب بهتری را در قیاس با ویندوز 8.1 و مرورگر اینترنت اکسپلورر پشت سر خواهند گذاشت.

0

موزیلا 

بروزرسانی جدیدی که برای فایرفاکس ارائه شده امکان ارسال اطلاعیه‌های فوری را فراهم می‌کند. موزیلا امکانی را در نسخه جدید مرورگر خود فراهم کرده تا با اجازه‌ی شما وب‌سایت‌ها بتوانند پیغام‌های فوری (Push notifications) را به صورت اطلاعیه (حتی اگر آن وب‌سایت باز نباشد) برای شما ارسال کنند.

بروزرسانی جدید فایرفاکس به شما اجازه می‌دهد تا تب‌های کمتری در مرورگر باز کنید و هم از مصرف حافظه رم و هم شارژ باتری دستگاه خود محافظت کنید. ویژگی ارسال اطلاعیه‌های فوری مخصوصا برای وب‌سایت‌هایی مانند فیسبوک، توییتر و جی‌میل مفید است تا دیگر لازم نباشد هر لحظه آن‌ها را بررسی کنید. البته هنوز این امکان وجود دارد که در هر لحظه دسترسی وب‌سایت‌ها را برای ارسال اطلاعیه قطع کنید.

push 9e780

push 1 1a87b

 

کروم و فایرفاکس برای اینکه این امکان را بدست آورند از پروتکل "Web Push" و API توسعه داده شده توسط W3C استفاده می‌کنند، در حالی که سافاری از استاندارد خاص خود برای ارسال نوتیفیکیشن در سیستم عامل مک استفاده می‌کند. مایکروسافت هم می‌گوید ارسال اطلاع‌رسانی‌های سریع در مرورگر اج در حال توسعه است.

 

منبع theverge