1
+1

گوشی های معروف و نوستالژیک نوکیا (بخش دوم)

شایعات مختلفی در رابطه با بازگشت کمپانی نوکیا به بازار گوشی‌های هوشمند شنیده می‌شود. به بهانه این رویداد مهم، در بخش اول این مقالات شما را با تعدادی از گوشی‌های معروف نوکیا آشنا کردیم. در این بخش، دیگر گوشی‌های نوستالژی این کمپانی را مشاهده خواهید کرد. 

کمپانی فنلاندی نوکیا زمانی تأسیس شد که فنلاند جزو روسیه (شوروی سابق) بود. در سال ۱۸۶۵ میلادی (۱۲۴۴ ه.ش) Fredrik Idestam (مهندس معدن) شرکت تولیدی کاغذ را تأسیس کرد. زمانی که فردریک بخش دوم شرکت خود را در بخش رودخانه Nokianvirta تأسیس کرد، نام نوکیا بوجود آمد. تا سال ۱۹۲۲ میلادی (۱۳۰۱ ه.ش)، نوکیا وارد کار‌های تولید کابل و لاستیک شد. این شرکت کار‌های مختلفی از قبیل تولید کاغذ، تایر، کفش، کابل‌های ارتباطی، ماشین‌های تولید الکتریسیته، ربات، خازن، پلاستیک، آلومینیوم و مواد شیمیایی را انجام داد. همچنین این شرکت، وسایل ارتباطی نظیر Sanomalaite m/90 و m61 را برای ارتش فنلاند تولید کرد. در دهه ۸۰ میلادی، نوکیا توجه خود را معطوف تکنولوژی مخابراتی کرد و آنچه که در ادامه به آن دست یافتند، به گفته مدیران این شرکت، تاریخ را ساخت.

آنچه امروزه ما از نوکیا می‌دانیم، مربوط به تولید گوشی‌های این شرکت در طول سه دهه اخیر است. در سری قبلی این مقالات شما را با تعدادی از گوشی‌های کمپانی نوکیا آشنا کردیم. در بخش دوم این مقاله، گوشی‌های دیگری از این شرکت را معرفی می‌کنیم.

Nokia N-Gage

سال ساخت: ۲۰۰۳ (۱۳۸۲ ه.ش) - قیمت در زمان عرضه: ۲۰۰۰۰ روپیه هند (۲۹۹ دلار)

از سال ۲۰۰۰ به بعد، طرفداران بازی، شروع به استفاده گسترده از گوشی‌های موبایل و کنسول‌های دستی کردند. نوکیا از این فرصت استفاده کرد تا هر دو وسیله را در یک دستگاه عرضه کند. بازی‌های چند نفره، به جای استفاده از کابل، از طریق بلوتوث یا اینترنت، قابل استفاده بود. این گوشی از سیمبین ۶.۱ سری ۶۰ استفاده می‌کرد اما فاقد دوربین بود. نوکیا تا سال ۲۰۰۷ حدود دو میلیون گوشی N-Gage به فروش رساند. کمپانی نوکیا حدود ۵۰ بازی برای این دستگاه عرضه کرد.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش ۲.۱ اینچ

پردازنده ۱۰۴ مگا‌هرتز ARM

سرویس آنلاین N-Gage Arena

وزن: ۱۳۷ گرم

باتری ۸۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

امکان اجرای حدود ۵۰ بازی عرضه شده توسط نوکیا

nokia nostalgic

Nokia 6630

سال ساخت: ۲۰۰۴ (۱۳۸۳ ه.ش)

گوشی نوکیا ۶۶۳۰ اولین گوشی 3G نوکیا بود که نسخه جدید گوشی ۶۶۰۰ و ۶۶۲۰ به حساب می‌آمد. ۶۶۳۰ اولین گوشی بود که از Roaming در کل جهان، پشتیبانی می‌کرد. این گوشی از سیستم عامل سیمبین ۸.۰ a نسخه دوم سری ۶۰، بهره می‌برد. ۶۶۳۰ از یک دوربین ۱.۳ مگا‌پیکسلی با قابلیت فیلمبرداری استفاده می‌کرد و صفحه نمایش ۲.۱ اینچ TFT این گوشی، قابلیت نمایش ۶۵۰۰۰ رنگ را داشت. این گوشی قابلیت تماس تلفنی را داشت، اما به دلیل نبود دوربین دوم، برای این کار باید از دوربین اصلی استفاده می‌شد.

ویژگی‌های اصلی:

پردازنده OMAP 1710 با فرکانس ۲۲۰ مگا‌هرتز

صفحه نمایش رنگی ۲.۱ اینچ TFT

سیستم عامل سیمبین ۸.۰ a نسخه دوم سری ۶۰

دوربین ۱.۳ مگا‌پیکسلی

وزن: ۱۲۷ گرم

باتری ۹۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia nostalgic

Nokia 7710

سال ساخت: ۲۰۰۴ (۱۳۸۳ ه.ش)

نوکیا ۷۷۰۰، اولین گوشی نوکیا با صفحه نمایش لمسی بود. این گوشی بر اساس طرح گوشی ۷۷۰۰ ساخته شد، البته ۷۷۰۰ هیچگاه به بازار عرضه نشد. این گوشی از سیستم عامل سیمبین ۷.۰ سری ۹۰ استفاده می‌کرد. نوکیا ۷۷۱۰ دارای صفحه نمایش لمسی ۳.۵ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۶۵۰۰۰ رنگ بود و حافظه ۹۰ مگا‌بایتی آن قابلیت ارتقا تا ۱۲۸ مگا‌بایت دیگر را به کمک کارت‌های مولتی مدیا (MMC) داشت. این گوشی همراه با رسیورهای ماهواره‌ای نیز فروخته می‌شد و اولین گوشی با قابلیت پشتیبانی از سیستم رهیاب ماهواره‌ای، لقب گرفت.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش لمسی ۳.۵ اینچ TFT

سیستم رهیاب ماهواره‌ای

سیستم عامل سیمبین ۷.۰ سری ۹۰

دوربین ۱ مگا‌پیکسل

وزن: ۱۸۹ گرم

باتری ۱۳۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia nostalgic

Nokia 7610

سال ساخت: ۲۰۰۴ ( ۱۳۸۳ ه.ش)

نوکیا گوشی ۷۶۱۰ را با دوربین ۱ مگا‌پیکسلی جهت استفاده در مدلینگ، عرضه کرد. این گوشی طراحی خاصی داشت و از سیستم عامل سیمبین ۷.۰ نسخه ۲.۱ سری ۶۰ استفاده می‌کرد. گوشی زیبای نوکیا از ۸ مگا‌‌بایت حافظه داخلی و ۳۲ مگا‌بایت رم بهره می‌برد.

مشخصات اصلی:

دوربین ۱ مگا‌پیکسل

پردازنده ARM 4T با فرکانس ۱۲۳ مگا‌هرتز

سیستم عامل سیمبین ۷.۰ نسخه ۲.۱ سری ۶۰

وزن: ۱۱۸ گرم

باتری: ۹۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

طراحی خاص

nokia nostalgic

Nokia N90

سال ساخت: ۲۰۰۵ (۱۳۸۴ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه: ۳۰۰۰۰ روپیه هند (۴۴۷ دلار)

بعد از اینکه نوکیا تبدیل به پر‌فروش‌ترین برند دوربین‌های دیجیتال دنیا شد، بازار دوربین‌های فیلمبرداری را با گوشی N90، هدف قرار داد. از بین دو صفحه نمایش آن، یکی از چرخش ۲۷۰ درجه‌ای پشتیبانی می‌کرد. دوربین ۲ مگا‌پیکسل این گوشی قابلیت چرخش داشت و از لنز کارل‌زایس استفاده می‌کرد. این گوشی از ۳۱ مگا‌بایت حافظه داخلی بهره می‌برد و درون جعبه آن، یک کارت حافظه ۶۴ مگا‌بایتی وجود داشت.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش اصلی ۲.۱ اینچ با تراکم پیکسلی ۲۶۰ ppi

صفحه نمایش دوم ۱۲۸×۱۲۸ با قابلیت نمایش ۶۵۰۰۰ رنگ

حافظه داخلی ۳۱ مگا‌بایت

پردازنده ARM با فرکانس ۲۲۰ مگا‌هرتز

دوربین ۲ مگا‌پیکسل

سیستم عامل سیمبین ۸.۱

nokia nostalgic

Nokia 8800

سال ساخت: ۲۰۰۵ (۱۳۸۴ ه.ش)

سری ۸۸۰۰، گوشی‌های لوکس کمپانی نوکیا بودند. این گوشی از بدنه فلزی و صفحه نمایش ضد خش استفاده می‌کرد و وزن ۱۳۴ گرمی داشت. گوشی ۸۸۰۰ از دو باتری ۶۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی بهره می‌برد که هر کدام از آن‌ها برای ۱.۵ تا دو ساعت مکالمه و ۸ روز استند‌بای، کافی بودند. در ادامه گوشی‌های ۸۸۰۰ Arte نیز در چهار مدل، وارد بازار شدند که مشخصات بهتر و کیفیت ساخت بالاتری داشتند.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش ۱.۷ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ (سری Arte از صفحه نمایش اولد ۲ اینچ با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ، استفاده می‌کردند)

شیشه ضد‌خش صفحه نمایش

دوربین SVGA با قابلیت فیلمبرداری (سری Arte از دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسلی بهره می‌بردند)

سینک دستگاه به دستگاه

صفحه کلید کشویی

رایو اف‌ام داخلی

دو باتری ۶۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

وزن: ۱۳۴ گرم (۱۵۰ گرم در سری Arte)

nokia nostalgic

Nokia N70

سال ساخت: ۲۰۰۵ (۱۳۸۴ ه.ش)

نوکیا N70، گوشی هوشمند 3G نوکیا بود که در زمان معرفی سری جدید N این کمپانی، معرفی شد. این گوشی از سستم عامل سیمبین ۸.۱ نسخه دوم سری ۶۰ استفاده می‌کرد. N70 از دوربین ۲ مگا‌پیکسل همراه با فلش بهره می‌برد و دوربین جلوی آن نیز، VGA بود. نوکیا در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) نسخه موزیک این گوشی را عرضه کرد. گوشی نوکیا N70 جزو اولین گوشی‌هایی بود که به کاربران، تجربه استفاده از گوشی‌های هوشمند را شناساند. این گوشی در ادامه با گوشی‌های N72 و N73 جایگزین شد.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش ۲.۱ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ

دوربین اصلی ۲ مگا‌پیکسل همراه با فلش

دوربین دوم VGA

پردازنده OMAP 1710 با کلاک ۲۲۰ مگا‌‌هرتز

nokia nostalgic

 Nokia N73

سال ساخت: ۲۰۰۶ (۱۳۸۵ ه.ش)

گوشی N73 با دوربین ۳.۲ مگا‌پیکسل و بهره بردن از اسپیکر استریو، جزو اولین گوشی‌های هوشمندی بود که در بازار‌های در حال توسعه، فروش خوبی را تجربه کرد. این گوشی از سیستم عامل سیمبین ۹.۱ نسخه ۳ سری ۶۰ استفاده می‌کرد. گوشی N73 از نمایش فایل‌های ورد و پی‌دی‌اف پشتیبانی می‌کرد و همچنین امکان اجرای چند برنامه با یکدیگر را فراهم کرده بود. مثلاً می‌توانستید در حال وب‌گردی، به موسیقی دلخواه خود گوش دهید.

ویژگی‌های اصلی:

دو پردازنده ARM با کلاک ۲۲۰ مگا‌هرتز

حافظه داخلی ۴۲ مگا‌بایت

دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسلی با لنز کارل‌زایس و فوکوس خودکار همراه با فلش LED

دوربین دوم جهت مکالمات ویدیویی

صفحه نمایش ۲.۴ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ

وزن: ۱۱۶ گرم

باتری ۱۱۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia nostalgic

Nokia N80

سال ساخت: ۲۰۰۶ (۱۳۸۵ ه.ش)

گوشی N80 نوکیا با پشتیبانی از شبکه‌های پر سرعت UMTS / WCDMA عرضه شد. این گوشی از دوربین ۳.۱ مگا‌پیکسل همراه با فلش LED و دوربین دوم VGA بهره می‌برد. N80 اولین گوشی با قابلیت پشتیبانی از UPnP بود که به وسیله آن می‌شد، فایل‌ها را از طریق وای‌فای انتقال داد. طراحی کشویی این گوشی هوشمند، مخاطبان بسیاری را به خرید آن، ترغیب کرد.

ویژگی‌های اصلی:

سیستم عامل سیمبین ۹.۱ نسخه سوم سری ۶۰

دو پردازنده ARM 9 با کلاک ۲۲۰ مگا‌هرتز

طراحی کشویی جذاب

صفحه نمایش ۲.۴ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ

دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسل با فلش ال‌ای‌دی و دوربین دوم VGA

حافظه داخلی ۴۰ مگا‌بایت

وزن: ۱۳۴ گرم

باتری ۸۲۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia history

در بخش دوم این مقاله، شما را با تعدادی از گوشی‌های معروف سری N نوکیا آشنا کردیم. در بخش آخر این مقاله، با گوشی‌های دیگر سری N و چند گوشی سری لومیا آشنا خواهیم شد.

آیا شما هم جزو کاربران گوشی‌های نوکیا بوده‌اید؟ کدام‌یک از گوشی‌های معرفی شده در این مقاله برای شما خاطره‌انگیز است؟

منبع techtree

 

2
+2

گوشی های معروف و نوستالژیک نوکیا (بخش آخر)

شایعات مختلفی در ارتباط با بازگشت کمپانی نوکیا به بازار گوشی‌های هوشمند شنیده می‌شود. به بهانه این رویداد مهم، در دو بخش قبلی این مقالات، شما را با تعدادی از گوشی‌های نوستالژیک این کمپانی آشنا کردیم. در بخش نهایی، گروه دیگری از گوشی‌های معروف این شرکت را معرفی خواهیم کرد. 

کمپانی فنلاندی نوکیا زمانی تأسیس شد که فنلاند جزو روسیه (شوروی سابق) بود. در سال ۱۸۶۵ میلادی (۱۲۴۴ ه.ش) Fredrik Idestam (مهندس معدن) شرکت تولیدی کاغذ را تأسیس کرد. زمانی که فردریک بخش دوم شرکت خود را در بخش رودخانه Nokianvirta  تأسیس کرد، نام نوکیا بوجود آمد. تا سال ۱۹۲۲ میلادی (۱۳۰۱ ه.ش)، نوکیا وارد کار‌های تولید کابل و لاستیک شد.  این شرکت کار‌های مختلفی از قبیل تولید کاغذ، تایر، کفش، کابل‌های ارتباطی، ماشین‌های تولید الکتریسیته، ربات، خازن، پلاستیک، آلومینیوم و مواد شیمیایی را انجام داد. همچنین این شرکت، وسایل ارتباطی نظیر Sanomalaite m/90 و m61 را برای ارتش فنلاند تولید کرد. در دهه ۸۰ میلادی، نوکیا توجه خود را معطوف تکنولوژی مخابراتی کرد و آنچه که در ادامه به آن دست یافتند، به گفته مدیران این شرکت، تاریخ را ساخت.

آنچه امروزه ما از نوکیا می‌دانیم، مربوط به تولید گوشی‌های این شرکت در طول سه دهه اخیر است. در دو مقاله قبلی شما را با گوشی‌های معروفی مانند ۱۱۰۰، ۶۶۰۰، ۳۳۱۰ و گوشی‌های اولیه سری N آشنا کردیم. در بخش نهایی این مقاله، گوشی‌های معروف دیگری از این کمپانی بزرگ را می‌شناسید که باعث شدند، نوکیا برای همیشه در یادها باقی بماند.

Nokia N91

سال ساخت : ۲۰۰۵ (۱۳۸۴ ه.ش)

گوشی N91 در زمان عرضه، قدرتمند‌ترین گوشی نوکیا از نظر اجرای موسیقی بود. این گوشی، اولین گوشی بازار باحافظه داخلی ۴ گیگا‌بایت بود (نسخه ۸ گیگا‌بایت نیز در ادامه عرضه شد) که قابلیت ذخیره ۳۰۰۰ آهنگ بر روی آن وجود داشت. دکمه‌های پخش موسیقی بر روی گوشی قرار داشتند که کشویی بودند و با پایین کشیدن این قسمت، صفحه کلید گوشی نمایان می‌شد. این گوشی دارای جک ۳.۵ میلی‌متری صدا بود و برای رقابت با آیپاد اپل، عرضه شد. گوشی N91، عنوان برترین گوشی خلاقانه سال و پیشرفته‌ترین گوشی سال را از آن خود کرد.

ویژگی‌های اصلی:

سیستم عامل سیمبین ۹.۱ نسخه سوم سری ۶۰

۴ گیگا‌بایت حافظه داخلی (۸ گیگا‌بایت در نمونه‌ای که بعداً معرفی شد)

دکمه‌های مستقل پخش موسیقی و جک ۳.۵ میلی‌متری صدا

بدنه فلزی و طراحی کشویی صفحه کلید

صفحه نمایش ۲.۱ اینچ با قابلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ

دوربین اصلی ۲ مگا‌پیکسل

وزن : ۱۶۴ گرم

باتری ۹۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia N93

سال ساخت ۲۰۰۶ (۱۳۸۵ ه.ش)

گوشی هوشمند نوکیا N93، در زمان عرضه، پیشرفته‌ترین دوربین موبایلی را در بین گوشی‌های نوکیا داشت. دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسل این گوشی از زوم اپتیکال 3x در کنار فوکوس خودکار و فلش ال‌ای‌دی بهره می‌برد و برای زوم و فیلمبرداری می‌شد از دکمه کناری گوشی استفاده کرد که حس و حال دوربین‌های فیلمبرداری را داشت. گوشی N93، طراحی خاصی داشت و صفحه نمایش ۲.۴ اینچ چرخان آن، قبلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ را داشت.

ویژگی‌های اصلی :

دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس و زوم اپتیکال 3x همراه با فوکوس خودکار ، فلش ال‌ای‌دی و لرزشگیر دیجیتال

سیستم عامل سیمبین ۹.۱ نسخه سوم سری ۶۰

صفحه نمایش ۲.۴ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۲۵۶۰۰۰ رنگ

صفحه نمایش دوم ۱۲۶×۳۸ پیکسل

وزن : ۱۸۰ گرم

باتری ۱۱۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia N95

سال ساخت ۲۰۰۷ ( ۱۳۸۶ ه.ش)  - قیمت در زمان عرضه : ۳۰۰۰۰ روپیه هند (۴۵۰ دلار)

نوکیا N95 که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد، کامل‌ترین گوشی زمان خود بود. این گوشی از سیستم عامل سیمبین نسخه سوم سری ۶۰ استفاده می‌کرد. N95 از ویژگی‌هایی مانند دوربین ۵ مگا‌پیکسل، وای‌فای، جی‌پی‌اس، بلوتوث، جک ۳.۵ میلی‌متری صدا و درگاه اینفرارد بهره می‌برد. همچنین این گوشی از دو طرف کشویی بود که دسترسی به صفحه کلید و دکمه‌های مستقل موسیقی را ممکن می‌کرد. این گوشی مربوط به زمانی است که نوکیا در اوج بود و N95 مانند آیفون، در زمان حال بود.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش ۲.۶ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ

حافظه داخلی ۱۶۰ مگا‌بایت – درگاه کارت میکرو اس‌دی (پشتیبانی تا ۸ گیگا‌بایت)

پردازنده ARM 11 با کلاک ۳۳۲ مگا‌هرتز، پشتیبانی از گرافیک سه بعدی HW

۶۴ مگا‌بایت رم

وای‌فای، بلوتوث، اینفرارد و پورت مینی یو‌اس‌بی

دوربین ۵ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس و فوکوس خودکار

سیمبین ۹.۲ نسخه سوم سری ۶۰

وزن : ۱۲۰ گرم

باتری ۹۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia 5800

سال ساخت : ۲۰۰۸ (۱۳۸۷ ه.ش)

نوکیا ۵۸۰۰ با نام رمز Tube در سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه شد و به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین گوشی‌های تاریخ کمپانی نوکیا شد. این گوشی لمسی از سیستم عامل سیمبین ۹.۴ نسخه پنجم سری ۶۰ استفاده می‌کرد. در سال اول، ۸ میلیون دستگاه از این گوشی هوشمند به فروش رسید. گوشی ۵۸۰۰ از دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس همراه با ال‌ای‌دی دوگانه و فوکوس خودکار بهره می‌برد. پردازنده ARM 11 با کلاک ۴۳۴ مگا‌هرتز و رم ۱۲۸ مگا‌بایت، وظایف پردازشی این گوشی را بر عهده داشتند.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش لمسی ۳.۲ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ

پردازنده ARM 11 با کلاک ۴۳۴ مگا‌هرتز

وای‌فای، بلوتوث نسخه ۲ و درگاه میکرو یو‌اس‌بی

وزن : ۱۰۹ گرم

باتری ۱۳۲۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia E71

سال ساخت : ۲۰۰۸ (۱۳۸۷ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۲۰۰۰۰ روپیه هند (۳۰۰ دلار)

در حالی که گوشی N95 در حال رقابت با گوشی آیفون اپل بود، کمپانی نوکیا گوشی بدنه فلزی E71 را برای رقابت با بلک‌بری، عرضه کرد. این گوشی از سیمبین ۹.۲، کیبورد QWERTY، برنامه Quick Office برای کار با فایل های ورد، اکسل و پاور‌پوینت، بهره می‌برد. برنامه Nokia Maps نیز یکی دیگر از برنامه‌های کاربردی این گوشی بود زیرا برنامه Map بلک‌بری در بسیاری از کشور‌ها قابل استفاده نبود.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش ۲.۴ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ

حافظه داخلی ۱۱۰ مگا‌بایت و درگاه میکرو اس‌دی

پردازنده ARM 11 با کلاک ۳۶۹ مگا‌هرتز و ۱۲۸ مگا‌بایت رم

وای‌فای، بلوتوث و درگاه اینفرارد

دوربین ۳.۱۵ مگا‌پیکسل

سیستم عامل سیمبین ۹.۲ نسخه ۳.۱ سری ۶۰

Nokia History

Nokia N8

سال ساخت : ۲۰۱۰ (۱۳۸۹ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۲۵۰۰۰ روپیه هند (۳۷۵ دلار)

بعد از چند گوشی لمسی ضعیف، نوکیا اولین گوشی خود با صفحه نمایش خازنی را عرضه کرد. ویژگی‌های این گوشی، صفحه نمایش ۳.۵ اینچی و دوربین ۱۲ مگا‌پیکسلی با بزرگ‌ترین سنسور موبایلی (در زمان خود) بود. به جز ویژگی‌های عکسبرداری قدرتمند، گوشی نوکیا N8 از صفحه نمایش آمولد ، صدای دالبی، خروجی HDMI، پشتیبانی از OTG، رادیو اف‌ام و جی‌پی‌اس، بهره می‌برد. این گوشی مانند چاقوی ارتشی سوئیسی دنیای موبایل بود. تنها نکته منفی آن، استفاده از پلتفرم قدیمی سیمبین بود.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش آمولد ۳.۵ اینچ

دوربین ۱۲ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس

پردازنده ARM 11 با کلاک ۶۸۰ مگا‌هرتز

حافظه داخلی ۱۶ گیگا‌بایت

پلتفرم سیمبین ^۳

وزن : ۱۳۵ گرم

باتری ۱۲۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia N9

سال ساخت : ۲۰۱۱ (۱۳۹۰ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۳۰۰۰ روپیه هند (۴۵۰ دلار)

بعد از اینکه نوکیا متوجه شد که پلتفرم قدیمی سیمبین، نمی‌تواند با اندروید و آی‌او‌اس رقابت کند، اولین گوشی این شرکت با سیستم عامل MeeGo عرضه شد. پلتفرم موبایلی که بر اساس لینوکس ساخته شده بود و حاصل تلاش مشترک اینتل و نوکیا بود. N9 اولین گوشی نوکیا بود که از بدنه پلی‌کربنات و صفحه نمایش خمیده استفاده می‌کرد. این گوشی به دلیل رابط کاربری و طراحی زیبای خود، نقد‌های مثبت زیادی دریافت کرد. اگرچه به دلیل معامله‌ی مایکروسافت و خرید نوکیا توسط این شرکت، عرضه گوشی N9 بسیار محدود بود.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش ۳.۹ اینچ آمولد با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ

پردازنده کورتکس A8 با کلاک ۱ گیگا‌هرتز و تراشه گرافیکی Power VR SGX 530

۱۶ یا ۶۴ گیگا‌بایت حافظه داخلی – ۱ گیگا‌بایت رم

دوربین ۸ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس و قابلیت فیلمبرداری اچ‌دی ۳۰ فریم در ثانیه

پلتفرم MeeGo نسخه ۱.۲

وزن : ۱۳۵ گرم

باتری ۱۴۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia Lumia 800

سال ساخت : ۲۰۱۱ (۱۳۹۰ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۲۶۰۰۰ روپیه هند (۴۰۰ دلار)

به دلیل نداشتن اعتماد به نفس برای ساخت اکو سیستم شخصی، نوکیا از پلتفرم موبایلی جدید مایکروسافت، استقبال کرد. محصول اولیه این شراکت، لومیا ۸۰۰، یک محصول خوب با مشخصات طراحی N9 و رابط کاربری ویندوز‌فون مایکروسافت بود. این اولین محصول نوکیا بود که در روان بودن سیستم عامل، رقیب آیفون می شد. اگرچه به دلیل یک سری محدودیت‌ها، این گوشی فروش خوبی را در بازار‌های جهانی تجربه نکرد.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش لمسی خازنی ۳.۷ اینچ آمولد

پردازنده اسنپدراگون S2 با کلاک ۱.۴ گیگا‌هرتز - تراشه گرافیکی آدرنو ۲۰۵

۱۶ گیگا‌بایت حافظه داخلی – ۵۱۲ مگا‌بایت رم

دوربین ۸ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس

پلتفرم ویندوز‌فون ۷.۵

وزن : ۱۴۲ گرم

باتری ۱۴۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia 808 PureView

سال ساخت : ۲۰۱۲ (۱۳۹۱ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه ۳۲۰۰۰ روپیه هند (۴۸۰ دلار)

دو سال بعد از عرضه N8، نوکیا گوشی ۸۰۸ را با دوربین قدرتمند ۴۱ مگا‌پیکسل عرضه کرد. این گوشی ۴ اینچی از تمام تکنولوژی‌هایی که نوکیا در چند سال اخیر اختراع کرده بود، بهره می‌برد. با وجود اینکه دوربین این گوشی بسیار قدرتمند بود، اما نقد‌های منفی زیادی در ارتباط با پلتفرم Belle ( که با نام سیمبین Belle نیز شناخته می‌شد) وجود داشت.

ویژگی‌های اصلی :

دوربین ۴۱ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس همراه با f/2.4 ، فوکوس خودکار و فلش زنون

پردازنده ARM 11 با کلاک ۱.۳ گیگا‌هرتز و تراشه گرافیکی BroadCom BCM 2763

۱۶ گیگا‌بایت حافظه داخلی – پشتیبانی از کارت‌های میکرو اس‌دی تا ۳۲ گیگا‌بایت

وای‌فای، بلوتوث نسخه ۳، NFC، گیرنده اف‌ام،جی‌پی‌اس، پورت HDMI و پشتیبانی از OTG

پلتفرم نوکیا Belle

وزن : ۱۶۹ گرم

باتری ۱۴۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

Nokia Lumia 1020

سال ساخت : ۲۰۱۲ (۱۳۹۱ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۴۰۰۰۰ روپیه هند (۶۰۰ دلار)

پرچمدار نوکیا، لومیا ۱۰۲۰، ویندوز‌فون ۸ و دوربین ۴۱ مگا‌پیکسلی را با طراحی جذاب همراه کرده بود. دوربین این گوشی پیشرفت‌هایی را نسبت به ۸۰۸ داشت و از سنسور BSI و تکنولوژی لنز شناور بهره می‌برد. مونتاژ ۶ لنز این گوشی با همکاری کارل زایس انجام شده بود. همچنین این گوشی با برنامه حرفه‌ای دوربین عرضه شده بود که توسط آن می‌شد پارامتر‌هایی مانند سرعت شاتر، Exposure، بالانس رنگ سفید و ایزو را تنظیم کرد.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش ۴.۵ اینچ آمولد با تکنولوژی ClearBlack و تراکم پیکسلی ۳۳۴ ppi

گوریلا گلس ۳ با گوشه‌های خمیده، افزایش قابلیت صفحه نمایش در نور آفتاب

دوربین اصلی ۴۱ مگا‌پیکسل با لنز کارل زایس و فوکوس خودکار

امکانات دوربین : لرزشگیر اپتیکال، سنسور BSI، طراحی با ۶ لنز

اندازه سنسور : ۱/۱.۵ اینچ، f/2.2، فاصله کانونی دوربین : ۲۶ میلی‌متر

پردازنده کوالکام اسنپدراگون S4 با کلاک ۱.۵ گیگا‌هرتز ، ۲ گیگا‌بایت رم

سیستم عامل ویندوز فون ۸

وزن : ۱۵۸ گرم

باتری ۲۰۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

Nokia History

در بخش آخر این مقاله، شما را با تعدادی از گوشی‌های معروف سری N  و لومیا نوکیا آشنا کردیم. در منبع اصلی تنها به تعداد محدودی از گوشی‌های معروف و نوستالژیک نوکیا اشاره شده بود. اما به دلیل خاطرات خوب کاربران ایرانی از گوشی‌های مختلف برند نوکیا، تصمیم بر این شد که تعدادی از گوشی‌های دیگر این کمپانی نیز معرفی شود. به دلیل اینکه نمی‌خواستیم تعداد مقالات بیشتر شود، گوشی‌هایی مانند N97، N900 و چندین گوشی دیگر را معرفی نکردیم. 

آیا شما هم جزو کاربران گوشی‌های نوکیا بوده‌اید؟ کدام‌یک از گوشی‌های معرفی شده در این مقاله برای شما خاطره‌انگیز است؟ به نظر شما چه گوشی‌های دیگری می‌توانستند در این فهرست قرار بگیرند؟

منبع techtree

 

0

گوشی های معروف و نوستالژیک نوکیا (بخش اول)

شایعات مختلفی در ارتباط با بازگشت کمپانی نوکیا به بازار گوشی‌های هوشمند شنیده می‌شود. به بهانه این رویداد مهم، در این مقاله، تعدادی از گوشی‌های معروف و نوستالژی این کمپانی را معرفی می‌کنیم. 

کمپانی فنلاندی نوکیا زمانی تأسیس شد که فنلاند جزو روسیه (شوروی سابق) بود. در سال ۱۸۶۵ میلادی (۱۲۴۴ ه.ش) Fredrik Idestam (مهندس معدن) شرکت تولیدی کاغذ را تأسیس کرد. زمانی که فردریک بخش دوم شرکت خود را در بخش رودخانه Nokianvirta  بنیان نهاد، نام نوکیا بوجود آمد. تا سال ۱۹۲۲ میلادی (۱۳۰۱ ه.ش)، نوکیا وارد کار‌های تولید کابل و لاستیک شد.  این شرکت کار‌های مختلفی از قبیل تولید کاغذ، تایر، کفش، کابل‌های ارتباطی، ماشین‌های تولید الکتریسیته، ربات، خازن، پلاستیک، آلومینیوم و مواد شیمیایی را انجام داد. همچنین این شرکت، وسایل ارتباطی نظیر Sanomalaite m/90 و m61 را برای ارتش فنلاند تولید کرد. در دهه ۸۰ میلادی، نوکیا توجه خود را معطوف تکنولوژی مخابراتی کرد و آنچه که در ادامه به آن دست یافتند، به گفته مدیران این شرکت، تاریخ را ساخت.

آنچه امروزه ما از نوکیا می‌دانیم، مربوط به تولید گوشی‌های این شرکت در طول سه دهه اخیر است. بنابراین در این مقاله تعدادی از گوشی‌های معروف و نوستالژی این شرکت را بررسی می‌کنیم، که باعث شدند کمپانی نوکیا در یاد‌ها باقی بماند.

Nokia Mobira Cityman 900  

سال ساخت : ۱۹۸۷ (۱۳۶۶ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۴۰۰۰۰۰ روپیه هند ( ۵۹۶۰ دلار)

در دهه ۸۰ میلادی، زمانی که وزن گوشی‌ها حدود ۵ کیلو‌گرم بود، نوکیا گوشی Mobira Cityman 900 را معرفی کرد. این گوشی با وزنی کمتر از ۸۰۰ گرم (با توجه به استاندارد‌های کنونی، بسیار سنگین است) یکی از سبک‌ترین گوشی‌های بازار در سال ۱۹۸۷ بود . زمانی که میخائیل گورباچوف، رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی، با این گوشی، از هلسینکی با مسکو تماس گرفت، گوشی موبیرا سیتیمن ۹۰۰ و کمپانی نوکیا، توجه رسانه‌ها را به خود جلب کردند. این گوشی در ادامه با نام گوربا شناخته می‌شد.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش تک رنگ که توانایی نمایش ۸ عدد را داشت.

باتری ۱۰۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی (مدت زمان مکالمه ۵۰ دقیقه).

کار در شبکه NMT (Nordic Mobile Telephone). این شبکه اکنون از بین رفته است.

nokia history

Nokia 1011

سال ساخت : ۱۹۹۲ (۱۳۷۱ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۱۱۰۰۰۰ روپیه هند (۱۶۳۹ دلار)

این گوشی در تاریخ ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) عرضه شد، که نشان‌دهنده نام ۱۰۱۱ آن است. اگرچه این گوشی اولین گوشی موجود در بازار نبود، اما اولین گوشی GSM تولید انبوه بازار بود. گوشی ۱۰۱۱ می‌توانست پیامک‌ها را دریافت کند اما قابلیت ارسال پیامک را نداشت. در آن زمان، هزینه تماس‌های تلفنی آنقدر بالا بود که شلوغی خطوط معنایی نداشت.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش تک رنگ دو خط ۸ کاراکتری با امکان نمایش علامت‌های اختصاصی.

دفترچه تماس : ۹۹ شماره.

باتری ۹۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی Ni-CD

وزن : ۴۹۵ گرم.

nokia history

Nokia 9000 communicator

سال ساخت : ۱۹۹۶ ( ۱۳۷۵ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۵۳۰۰۰ روپیه هند (۷۹۰ دلار)

در حالی که دنیا در حال عادت به گوشی‌های با حاشیه کم‌تر بود، نوکیا اولین گوشی مخصوص کسب و کار خود، ۹۰۰۰ Communicator را عرضه کرد. این گوشی نشان‌دهنده‌ی این است که نوکیا بسیار زود، آینده گوشی‌های موبایل را پیش‌بینی کرده بود. گوشی بر پایه سیستم عامل GEOS کار می‌کرد، که توسط GEO Works توسعه یافته بود. پردازش این گوشی توسط پردازنده ۲۴ مگا‌هرتز ۳۸۶ اینتل انجام می‌شد و یک مموری ۸ مگا‌بایت داشت. فقط تصور کنید که در سال ۱۹۹۶ می‌توانستید از طریق گوشی، از ایمیل، فکس و مرورگر اینترنت استفاده کنید.

ویژگی‌های اصلی :

دو صفحه نمایش ال‌سی‌دی خاکستری

صفحه نمایش اصلی دارای رزولیشن ۶۴۰×۲۰۰ پیکسل بود.

نسخه سیستم عامل : GEOSTM 3.0

پشتیبانی از پیامک، ایمیل، فکس و مرورگر اینترنت.

پردازنده ۳۸۶ اینتل با کلاک ۲۴ مگا‌هرتز

فلش مموری ۸ مگا‌بایت

صفحه کلید QWERTY  

nokia history

Nokia 3210

سال ساخت : ۱۹۹۹ (۱۳۸۷ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۱۰۰۰۰ روپیه هند (۱۵۰ دلار)

به عقیده بسیاری از کاربران گوشی‌های موبایل، نوکیا ۳۲۱۰ بهترین گوشی تاریخ است. ۳۲۱۰ اولین گوشی ارزان قیمتی بود که از آنتن داخلی استفاده می‌کرد و طراحی مناسبی داشت. بیش از ۱۶۰ میلیون عدد از این گوشی در سطح جهان فروخته شد. بازی معروف Snake برای اولین‌بار در این گوشی در اختیار کاربران قرار گرفت.

ویژگی‌های اصلی :

آنتن داخلی

طراحی مناسب

قابلیت ساخت زنگ‌های تک کانالی به وسیله برنامه نصب شده بر روی گوشی

وزن : ۱۵۳ گرم

باتری ۱۲۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia history

Nokia 3310

سال ساخت : ۲۰۰۰ ( ۱۳۷۹ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۱۲۰۰۰ روپیه هند (۱۷۹ دلار)

این گوشی که در سال ۲۰۰۰ عرضه شد، مانند چاک نوریس گوشی‌های موبایل بود. طراحی خوب و رابط کاربری ساده، باعث شد که این گوشی در زمان خود جزو پر‌فروش‌ترین گوشی‌ها باشد. کیفیت ساخت گوشی ۳۳۱۰ بسیار عالی بود و یکی از دلایل معروف‌شدن این گوشی بود. گوشی نوکیا ۳۳۱۰ به همراه بازی‌های معروف ماری (Snake) و فضایی (Space Impact) عرضه شد که این بازی‌ها تا سالیان بعد جزو محبوب‌ترین برنامه‌های موبایلی بودند.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش تک رنگ با پشتیبانی از ۵ خط نوشتار

کاور جلو و پشت قابل تعویض توسط کاربر

باتری ۱۰۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

فنا‌ناپذیر

nokia history

Nokia 7650

سال ساخت : ۲۰۰۲ (۱۳۸۱ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۵۳۰۰۰ روپیه هند (۷۹۰ دلار)

گوشی نوکیا ۷۶۵۰ اولین گوشی این شرکت با دوربین داخلی بود. این گوشی همراه با سیستم عامل سری ۶۰ (S60) عرضه شد که بر پایه پلتفرم سیمبین ساخته شده بود. به جز این‌ها، طراحی کشویی گوشی، بسیار جذاب بود. بعد از این که گوشی در فیلم گزارش اقلیت ساخته استیون اسپیلبرگ استفاده شد، داشتن آن برای طرفداران، بسیار مهم شد.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه نمایش ال‌سی‌دی با ۴۰۹۶ رنگ، اندازه پیکسلی ۱۷۶ × ۲۰۸

پردازنده ۱۰۴ مگا‌‌هرتز ARM، حافظه داخلی ۴ مگا‌بایت

دوربین VGA، مرورگر، بلوتوث، پشتیبانی از جاوا MIDP ۱.۰

سیستم عامل سیمبین ۶.۱ ، سری ۶۰

باتری ۷۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia history

Nokia 1100

سال ساخت : ۲۰۰۳ (۱۳۸۲ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۵۰۰۰ روپیه هند (۷۵ دلار)

در زمانی که دنیا به سرعت به سمت گوشی‌های هوشمند حرکت می‌کرد، نوکیا موفق شد گوشی ساده دیگری را تبدیل به یکی از جذاب‌ترین گوشی‌های بازار کند. به جز طبیعت کاربری این گوشی، چراغ قوه بالایی نوکیا ۱۱۰۰ بود که بسیاری از کاربران کشور‌های در حال توسعه را ترغیب به خرید این گوشی کرد. نوکیا ۱۱۰۰ با فروش ۲۵۰ میلیون عددی، نه تنها موفق‌ترین گوشی موبایل است، بلکه پر‌فروش‌ترین وسیله الکتریکی مشتری‌مدار جهان است.

ویژگی‌های اصلی:

صفحه تک رنگ با قابلیت پشتیبانی از ۴ خط نوشتار

چراغ قوه داخلی

کاور قابل تعویض

باتری ۸۵۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia history

Nokia 6600

سال ساخت : ۲۰۰۳ ( ۱۳۸۲ ه.ش) – قیمت در زمان عرضه : ۴۰۰۰۰ روپیه هند ( ۶۰۰ دلار)

گوشی ۶۶۰۰ جزو گوشی‌های پرچمدار نوکیا بود و در زمان عرضه، پیشرفته‌ترین گوشی کمپانی نوکیا بود. این گوشی از سیستم عامل سیمبین ۷ (نسخه دوم سری ۶۰) استفاده می‌کرد و از دوربین VGA، برنامه پخش موسیقی و ویدئو، بلوتوث و حافظه داخلی قابل ارتقا (اولین گوشی بعد از سری Communicator) بهره می‌برد. نوکیا ۶۶۰۰، هنوز در بخش‌هایی از جهان، مورد استفاده قرار می‌گیرد و این، نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالای ساخت آن است. صفحه نمایش ۲.۱۶ اینچ این گوشی، در زمان خود، جزو با‌کیفیت‌ترین نمایشگر‌های بازار بود.

ویژگی‌های اصلی :

صفحه نمایش ۲.۱۶ اینچ TFT با قابلیت نمایش ۶۵۵۳۶ رنگ

پردازنده ۱۰۴ مگا‌هرتز ARM

سیستم عامل سیمبین ۷ نسخه دوم سری ۶۰

پشتیبانی از HSCSD و GPRS

حافظه داخلی ۶ مگا‌بایت با قابلیت ارتقا

فیلمبرداری همراه با صدابرداری (تا ۹۵ کیلو‌بایت – از ۹ تا ۲۷ ثانیه)

باتری ۸۰۰ میلی‌آمپر‌ساعتی

nokia history

در بخش اول این مقاله، شما را با تعدادی از گوشی‌های معروف نوکیا آشنا کردیم. در بخش بعدی با گوشی‌های دیگر این کمپانی شامل گوشی‌های سری N آشنا می‌کنیم.

نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟ آیا شما هم جزو کاربران گوشی‌های نوکیا بوده‌اید؟ کدام‌یک از گوشی‌های معرفی شده در این مقاله برای شما خاطره‌انگیز است؟

منبع techtree

 

1
+1

درآمد شرکت‌های بزرگ فناوری در هر ثانیه چقدر است؟

0

۵ جنگ تبلیغاتی بین برندهای رقیب دنیا

دعوای بین برندهای مطرح دنیا چیز عجیبی نیست. بعضی از برندها مستقیما به تبلیغ ویژگی های خود می‌پردازند و بعضی دیگر با مقایسه‌ی ویژگی های رقیب، خود را نشان می‌دهند. 

تا آنجا که به یاد داریم، بعضی برندهای معروف دنیا هر از گاهی در تبلیغات خود برند رقیب را از راه‌های مختلف مانند پوستر، بیلبوردهای تبلیغاتی، کلیپ‌های ویدیویی و ایمیل به چالش می‌کشند. اما ممکن است به خاطر نیاوریم که کدام برند دعوا را شروع کرده است. بعضی برندها تصمیم می‌گیرند که استراتژی تبلیغات خود را با تمسخر برند رقیب تعیین ‌کنند.

این شکل از تبلیغات در نظر دارد که با مقایسه، ثابت کند که محصولش بهترین است. در این راستا به بررسی ۵ جنگ تبلیغاتی خواهیم پرداخت که بین برندهای رقیب رخ داده است:

۱. مرسدس بنز و جگوار

مرسدس بنز در سپتامبر ۲۰۱۳ طی تبلیغی نشان داد که خودروهای مرسدس بنز با بهره‌گیری از کنترل بدنه (MBC) تجربه‌ی یک رانندگی ایمن و راحت را فراهم می‌کند. مرسدس بنز پیام تبلیغاتی خود را این جمله قرار داد: "مرسدس بنز و مرغ چه وجه اشتراک‌هایی با هم دارند؟ هر دوی آن‌ها در هر حالتی ثبات خود را حفظ می‌کنند."

۳ ماه بعد، جگوار تصمیم گرفت که با مواجه کردن مرغ در برابر پلنگ جگوار، یک جنگ تبلیغاتی در مقابل مرسدس بنز راه بیاندازد. در این تبلیغ، جگوار مرغی را نمایش داد که درحال پیچ و تاب خوردن است و در پایان از این پیام استفاده کرد: "ما که رفلکس گربه‌ها را ترجیح می‌دهیم. شما چطور؟ "

مرسدس بنز هم در برابر این تبلیغ سکوت نکرد و ۳ روز بعد یک پوستر تبلیغاتی ارائه داد.

آتش جنگ بین مرسدس بنز و جگوار روز به روز داغ‌تر می‌شود و نمی‌توان حدس زد که تبلیغ بعدی به چه شکل خواهد بود.

۲. مایکروسافت و گوگل کروم

جنگ تبلیغاتی بین مایکروسافت و گوگل کروم بیشینه‌ی طولانی دارد. در مارس ۲۰۱۳ گوگل در یک پیام تبلیغاتی با عنوان کروم اعلام کرد: "و حالا در همه جای دنیا این مرورگر حضور دارد. "

۲ ماه بعد، مایکروسافت تبلیغی علیه گوگل کروم درست کرد و در طی آن به کاربران این مروزگر هشدار می‌داد که حریم خصوصی آن‌ها نقض می‌شود. مایکروسافت با تقلید از ویدیوی تبلیغاتی کروم، تبلیغ مشابهی ساخت که در آن لوگوی کروم مانند توپی به همه جا می‌رود و در تمام لحظات زندگی خصوصی افراد حضور دارد!

مایکروسافت به این حرکت بسنده نکرد و در اواسط ماه نوامبر کالاهایی با پیام‌های ضد گوگل به فروش رساند.

گوگل هم پاسخ مایکروسافت را با یک شوخی جواب داد: "کار اخیر مایکروسافت جای تعجب ندارد. وقتی مایکروسافت با فروش اجناس پوشیدنی رقابت می‌کند طبیعی است که داغ کند."گوگل با یک پیشنهاد کنایه آمیز به مایکروسافت گفت: حالا که گوگل مشغول انجام پروژه‌ی Google Glass است، مایکروسافت سر خود را با فروش تی‌شرت‌هایش گرم کند.

۳. سامسونگ و اپل

دعواهای تبلیغاتی این دو غول تکنولوژی دنیا هم بیش از آن معروف است که نیاز به شرح و توضیح داشته باشد. در سال‌های گذشته این دو برند نهایت تلاش خود را کرده‌اند که در بازار گوشی‌های هوشمند بهتر دیده شوند.

در اواخر سال ۲۰۱۱ بود که سامسونگ جرقه‌ی جنگ را شروع کرد. این کمپانی در تبلیغ گلکسی اس ۲ ، صف طویلی از افراد را نشان داد که منتظر هستند تا گوشی آیفون بخرند اما همه‌ی آن‌ها گوشی‌های سامسونگ به دست دارند و اخبار را از طریق آن دنبال می‌کنند. این تبلیغ با پیام "چرا از این گوشی‌های 4G استفاده نمی‌کنید؟" نه تنها کاربران آیفون که در صف ایستاده‌اند را مسخره می‌کرد بلکه به بیان ویژگی‌های محصول جدید یعنی گلکسی اس ۲ پرداخت.

یک ماه بعد، سامسونگ پوستری در صفحه‌ی فیسبوک خود منتشر کرد. در این پوستر، گلکسی اس ۲ در برابر یک گوشی آیفون و دو قوطی کنسرو خالی قرار گرفته بود.

۴. ایکس باکس وان و پلی استیشن۴

ایکس باکس وان ساخت مایکروسافت و پلی استیشن۴ ساخت سونی دو کنسول بازی معروف هستند.در اواسط اکتبر ۲۰۱۳ بود که سونی شروع به تبلیغ آخرین مدل کنسول بازی خود کرد.

مایکروسافت هم برای عقب نماندن از قافله برای تبلیغ ایکس باکس وان آماده به کار شد. با این که مایکروسافت در تبلیغات خود از ستارگان مختلف مانند "استیون جرارد" و "زاکاری کویینتو" کمک گرفت، باز هم سونی توانست که تولید خود را به دو برابر برساند.

با این حال، مایکروسافت ناامید نشد و یک ماه بعد در توئیتر شروع به تبلیغاتی با این عنوان کرد: "ایکس باکس وان بهترین بازی‌ها را دارد."

یک هفته بعد PS4 تبلیغی منتشر کرد که اگر با دقت تماشا شود می‌توان فهمید که بعضی جملات کنایی علیه ایکس باکس وان در آن به کار رفته است.

۵. آی‌پد و دیگر رقیبان

آیپد ایر و کیندل فایر

در اواخر نوامبر ۲۰۱۵ بود که آمازون سبک تبلیغاتی اپل را مورد تمسخر قرار داد. در این تبلیغ اپل ایر در برابر کیندل فایر اچ دی ایکس ۸.۹ قرار گرفته است.

در این تبلیغ مقایسه بین تعداد پیکسل‌ها، وزن و قیمت دو محصول صورت گرفته است که در نهایت کیندل فایر برنده‌ی این قیاس است. برای این که لحن کنایی تبلیغ پر رنگ‌تر شود از لهجه‌ی آمریکایی برای بیان ویژگی‌های کیندل فایر و از لهجه‌ی بریتانیایی برای بیان ویژگی‌های اپل ایر استفاده شده است.

آیپد و مایکروسافت

مایکروسافت تا کنون بیشترین رکورد را در تبلیغات علیه اپل داشته است. آتش تنش میان این دو برند چند سال پیش در تبلیغ "من یک مک هستم" توسط اپل روشن شد. در اواخر می‌۲۰۱۳ بود که مایکروسافت ویندوز ۸ را با این شعار معرفی کرد: ادعای کم‌تر، کار بیشتر و از صدای سیری به نقد از آیپد پرداخت. در این تبلیغ ویژگی‌های آی او اس اپل و ویندوز ۸ مایکروسافت با هم مقایسه شده اند.

در تبلیغی دیگر توسط مایکروسافت، صدای سیری شنیده می‌شود که می‌گوید: "اوه نه! دوباره ما اینجا هستیم". این تبلیغ در واقع ادامه‌ی تبلیغ قبلی است که این بار به مقایسه بین دو تبلت پرداخته است.

آیپد و سامسونگ گلکسی تب ۱۰.۱

در اوایل سال ۲۰۱۱ بود که سامسونگ در آلمان آگهی تبلیغاتی گلکسی تب ۱۰.۱ را منتشر کرد. در این آگهی عبارتی با عنوان "See Flash run" در یک گلکسی تب دیده می‌شود که وقتی به گزینه‌ی "or not" می‌رسد بلافاصله تصویر یک آیپد اپل در دست یک خانم نمایش داده می‌شود. در ادامه‌ی آگهی می‌بینم که همان خانم به فروشگاه می‌رود تا گلکسی تب بخرد.

چند ماه نگذشته بود که اپل علیه سامسونگ شکایت کرد و در دادگاهی در آلمان، سامسونگ را به نقض پتنت متهم کرد. دادگاه آلمان هم با درخواست اپل موافقت کرد و فروش گلکسی تب ۱۰.۱ ممنوع اعلام شد.

آیپد و نوکیا لومیا ۲۵۲۰

اواخر نوامبر ۲۰۱۳ بود که نوکیا در آگهی تبلیغاتی تبلت جدیدش، لومیا ۲۵۲۰ آیپد اپل را به علت باتری ضعیف و نداشتن صفحه کلید مورد تمسخر قرار داد. این آگهی در نهایت با این جمله به پایان می‌رسید: " آیا من یک تبلت بیخود خریدم؟"

مک در برابر PC

البته دعوای تبلیغاتی مک و PC های ویندوزی خیلی قدیمی‌است و به سال ۲۰۰۶ برمی‌گردد. این تبلیغ که توسط اپل ساخته شده است، دو نفر را در پس زمینه‌ای سفید رنگ نشان می‌دهد. شخصی که خود را مک معرفی می‌کند لباس‌های نسبت راحت پوشیده است و شخصی که PC است لباس رسمی به تن دارد. در نهایت بحث میان این دو نتیجه‌گیری می‌شود که مک محصول بهتری است.

در اواخر سال ۲۰۰۸ ، مایکروسافت جواب این تیلیغ را می‌دهد! در این تبلیغ که از چهره‌های معروف و شهروندان عادی در آن حضور دارند همه یک صدا "I'm a PC" را به صورت آواز می‌خوانند.

اپل در پاسخ به این ویدیو خیلی صبر نمی‌کند و سریع پاسخ آن را می‌دهد. در این تبلیغ، اپل این موضوع را به نمایش می‌گذارد که PC به جای این که به دنبال حل مشکلات و رفع ایرادت ویندوز ویستا باشد، تمام درآمدش را خرج تبلیغات می‌کند.

 

منبع hongkiat

 

صفحه1 از4