0

ویژگی مسدود کننده تبلیغات به تازگی به نسخه پایدار مرورگر اپرا برای کامپیوتر و همچنین اپرا مینی برای اندروید اضافه شده است.  

 

به گزارش کلیک، در حدود ۶۰ میلیون کاربر از نسخه کامپیوتر اپرا استفاده می‌کنند، این در حالی است که کاربران نسخه اندروید اپرا در حدود ۱۲۰ میلیون  نفر هستند. با اضافه شدن این قابلیت به اپرا کاربران دیگر نباید افزونه‌ای به مرورگر خود اضافه کنند و یا اپلیکیشنی برای این کار دانلود کنند. این قابلیت باعث شده است سرعت وب گردی نیز افزایش پیدا کند.

با ادغام فناوری مسدود کننده تبلیغات در کد مرورگر سرعت نسخه جدید مرورگر اپرا در بارگزاری صفحات نسبت به نسخه‌های فاقد این قابلیت ۸۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

سرعت نسخه جدید اپرا مینی ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

قابلیت مسدود کننده تبلیغات در نسخه موبایلی اپرا نیز بسیار مفید است. زیرا هنگام استفاده از مرورگرهای فاقد این قابلیت، تبلیغات قسمت زیادی از فضای نمایشگر را اشغال می‌کنند، سرعت وب گردی را کاهش می‌دهند و همچنین باعث افزایش مصرف اینترنت می‌شوند.

در نسخه جدید موبایلی امکان مسدود کردن تبلیغات آنلاین نیز وجود دارد که باعث کاهش مصرف اینترنت می‌شود که در نهایت  موجب کاهش هزینه می‌شود. همه اپرا را با فناوری فشرده سازی می‌شناسند. با اضافه شدن قابلیت مسدود کردن تبلیغات به این مرورگر  ۱۴ درصد مصرف اینترنت کاهش یافته است. کاربران می‌توانند میزان مصرف اینترنت را بیشتر کاهش دهند.

 

چگونگی فعال کردن این ویژگی در دو نسخه اپرا

نسخه اپرا مینی

در زیر منوی “O” قسمت data-savings summary را انتخاب کنید سپس در آنجا می‌توانید گزینه “ad block” را فعال یا غیر فعال کنید. در نسخه اندروید این قابلیت دارای دو حالت صرفه جویی زیاد و بسیار زیاد در مصرف اینترنت است.

نسخه کامپیوتر

این قابلیت را در نسخه کامپیوتر می‌توان به راحتی تنها با یک کلیک در قسمت تنظیمات مرورگر فعال کرد.

منبع: .prnewswire

0

اپرا مدعی است مرورگر او نسبت به مرورگر اج مایکروسافت باتری کمتری مصرف می کند

بین مرورگرهای وب از جوانب مختلفی رقابت وجود دارد. یکی از زمینه‌های رقابت مرورگرها، میزان مصرف باتری است. به تازگی شرکت اپرا اعلام کرده که مرورگر این کمپانی نسبت به مرورگر اج مایکروسافت نیز باتری کمتری مصرف می‌کند.

رقابتی از نظر مصرف باتری در بین مرورگرهای وب ایجاد شده است. مایکروسافت با اطمینان زیادی بر این باور است که مرورگر جدید اج این شرکت که در ویندوز ۱۰ ارائه شده، نسبت به مرورگرهایی نظیر کروم یا اپرا برای لپ‌تاپ‌ها از نظر مصرف باتری بهتر است. درحالیکه بسیاری از کاربران گوگل‌ کروم همیشه از مصرف بالای باتری توسط این مرورگر شاکی هستند، اما اپرا قابلیتی جدید برای ذخیره باتری را در اواخر ماه قبل معرفی کرده تا مرورگر مبتنی بر کرومیوم خود را ارتقا دهد. طبیعتا اپرا تلاش مرورگر اج را در این زمینه دیده و حالا اعلام می‌کند که مرورگرش نسبت به مرورگر اج مایکروسافت باتری کمتری مصرف می‌کند.

مثل اکثر تیم‌های مهندسی دیگر، قطعا از رقابت بین شرکت‌های نرم‌افزاری توسعه دهنده مرورگرهای اینترنتی نظیر تیم اپرا نیز بسیار هیجان‌زده خواهیم شد. مایکروسافت دقیقا به این نکته اشاره نکرده که مرورگر اج این شرکت در کدام تست باتری از بقیه رقبا بهتر عمل کرده، بنابراین اپرا تست مخصوص به خود را ساخته که در آن بازدید از وب‌سایت‌های مشهور و پر استفاده شبیه‌سازی می‌شود. اپرا بر این باور است که جدیدترین نسخه منتشر شده این شرکت که قابلیت بلاک کردن تبلیغات و نیز ذخیره انرژی باتری را دارد، قادر است نسبت به مرورگر اج ۲۲ درصد عمرباتری را افزایش دهد. این نسبت برای مرورگر کروم به ۳۵ درصد می‌رسد.

کروم

اپرا در مورد روش انجام کار خود در بلاگ رسمی‌اش توضیحات کاملی را ارائه کرده و مایکروسافت را به عملکرد بهتر فراخوانده است. Kaźmierczak می‌گوید: «اگر مایکروسافت واقعا می‌خواهد این موضوع را تایید کند که مرورگر اج این کمپانی بهتر از سایر مرورگرها عمل می‌کند، باید از متدولوژی مد نظر خود رونمایی و آن را برای همه شفاف سازی کند.» Kyle Pflug یکی از مدیر برنامه‌های مرورگر اج مایکروسافت در پاسخ به این پست در حساب کاربری توییتر خود اینگونه بیان داشته: «این تست یک بلاکر تبلیغ را فعال کرده که به صورت پیشفرض در حالت غیرفعال قرار دارد.» Pflug  در ادامه می‌گوید: «در همه مرورگرها محتوای مشابهی بارگزاری و رندر نمی‌شود.»

درحالیکه حالا بسیاری از منابع منتظر پاسخ اپرا هستند، دو شرکت مورد بحث از نظر مصرف باتری مرورگرهایشان خود را در وسط میدان این رقابت می‌بینند. ولی مشخصا تیم‌های توسعه دهنده هر دو مرورگر اپرا و اج بر این باورند که مرورگر کروم می‌تواند به شکل قابل توجهی باعث مصرف باتری لپ‌تاپ شما شود.

نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما کدام مرورگر بهترین عملکرد را دارد؟ 

منبع theverge

 

0

بسیاری از شرکت ها امروزه قابلیت های مسدودسازی تبلیغات را به صورت پیش فرض در مرورگرهای وب خود ارائه می کنند و اوپرا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مرورگر از اسفند ماه گذشته قابلیت مسدودسازی تبلیغات را ارائه کرده است. چندی بعد، این قابلیت روی نسخه Mini مرورگر اوپرا روی سیستم عامل اندروید نیز ارائه شد. این شرکت حالا به طور رسمی اعلام کرده قابلیت مسدودسازی تبلیغات یا ad blocking را روی تمامی پلتفرم ها عرضه کرده است.

از تبلیغات اینترنتی خسته شده اید؟ مرورگر اوپرا را نصب کنید


این بیانیه رسمی اوپرا به این معنا است که از این پس پلتفرم های اندروید، iOS و ویندوزفون به طور یکسان از این قابلیت پرکاربرد بهره مند خواهند بود.


مدتی است که توجه کاربران به موضوع مسدودسازی تبلیغات معطوف شده و اکنون ابزارهای زیادی در اختیار افراد قرار دارد که امکان مسدودسازی تبلیغات اینترنتی را در اختیارشان قرار می دهد.


این قابلیت مفید از آنجایی محبوب شده که می تواند کاربران را در مقابل گسترش بدافزارهای اینترنتی که در تبلیغات نهفته اند محافظت کند. همچنین، ممانعت از نمایش تبلیغات در کنار صفحات وب قطعا باعث افزایش سرعت بارگذاری آنها نیز می شود. اما مساله ای که باعث نگرانی بسیاری از شرکت ها شده این است که نمایش تبلیغات اینترنتی روشی پرسود برای آنها بوده و رواج چنین ابزارهایی موجب کاهش چشمگیر سود آنها می شود.


صرف نظر از جنبه اخلاقی این موضوع، مسدودسازی تبلیغات موضوعی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم در میان کاربران رواج پیدا کرده است. این قابلیت به طور پیش فرض روی مرورگر اوپرا فعال نیست و اگر کاربری تمایل به استفاده از آن داشته باشد باید آن را به طور دستی در بخش تنظیمات فعال کند. و پس از فعال سازی آن، دیگر هیچ تبلیغ اینترنتی به نمایش در نخواهد آمد.

منبع: ubergizmo

0

نبرد مرورگرها: کروم، فایرفاکس، سافاری، اپرا، اینترنت اکسپلورر، اج و ویوالدی (بخش اول)

کاربران برای مرور صفحات وب از مرورگرهای مختلفی استفاده می‌کنند. بر اساس آخرین آمارها گوگل کروم هم اکنون به عنوان محبوب‌ترین مرورگر شناخته می‌شود. در این مطلب به مقایسه‌ بین مرورگرهای کروم، فایرفاکس، اپرا، اج، سافاری، اینترنت‌اکسپلورر و ویوالدی می‌پردازیم.

مشخصا گوگل کروم یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای حال حاضر است. این مرورگر سرعت بالایی دارد و افزونه‌های مختلفی برای آن توسعه داده شده است. هم اکنون می‌توان گفت ما در عصر طلایی مرورگرها زندگی می‌کنیم و کاربران انتخاب‌های مناسبی پیش روی خود دارند. پس از یک دهه بالاخره مایکروسافت مرورگر اج را جایگزین اینترنت‌اکسپلورر کرد. اج در کنار IE در ویندوز ۱۰ عرضه شده است. موزیلا فایرفاکس و اپرا نیز همچنان به صورت مداوم ویژگی‌های خود را بهبود می‌دهند و نیز قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌کنند. این در حالی است که سافاری بر استفاده پرقدرت تمرکز کرده و به دلایل مهمی به عنوان مرورگر پیشفرض کاربران مک در نظر گرفته شده است. علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد، یک بازیگر جدید نیز در این زمینه وجود دارد که ویوالدی (Vivaldi) نام دارد. این مرورگر طراحی مینیمالی داشته و تقریبا می‌توان همه بخش‌هایش را شخصی‌سازی کرد.

با انتخاب هر کدام از این مرورگرها نمی‌توان گفت که انتخاب شما اشتباه است، اما قطعا تفاوت‌هایی در آن‌ها وجود دارد که در صورت دانستن این تفاوت‌ها احتمالا می‌توان تصمیم بهتری در انتخاب مرورگر گرفت.

نصب، بروزرسانی و تطبیق‌پذیری

روش نصب تمامی مرورگرها تقریبا مشابه است. کاربران می‌توانند مرورگر مورد نظر خود را از وب‌سایت‌های رسمی آن‌ها دانلود کنند. البته همانطور که اشاره شد، برخی از مرورگر‌ها نظیر اینترنت اکسپلورر، اج و سافاری به صورت پیش‌فرض در سیستم‌عامل ویندوز و مک ارائه می‌شوند. البته حجم اکثر مرورگرها کم است و می‌توان در مدت کوتاهی نصب به دانلود آن‌ها اقدام کرد.

در زیر می‌توانید تطبیق‌پذیری مرورگرهای مورد بحث را مشاهده کنید.

  • گوگل کروم: ویندوز، مک OS X و لینوکس
  • موزیلا فایرفاکس: ویندوز، مک OS X و لینوکس
  • اینترنت اکسپلورر: ویندوز ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی
  • سافاری: مک OS X (نسخه ویندوز دیگر پشتیبانی نمی‌شود)
  • اپرا: ویندوز، مک OS X و لینوکس
  • اج: در حال حاضر فقط برای ویندوز ۱۰ عرضه شده است و برای نسخه‌های قبلی ویندوز نیز در دسترس نیست
  • ویوالدی: ویندوز، مک OS X و لینوکس

هنگامی که صحبت در مورد بروزرسانی باشد، بیشتر مرورگرها هم اکنون تقریبا به یک صورت عمل می‌کنند. بروزرسانی در پس زمینه یکی از روش‌های آپدیت در نظر گرفته شده در بیشتر مرورگرها است. کروم، فایرفاکس، ویوالدی و اپرا از طریق خود مرورگر بروزرسانی می‌شوند. اج و سافاری از طریق بخش ابزارهای آپدیت مایکروسافت و اپل بروزرسانی می‌شوند. اینترنت اکسپلورر اما در این بین تنها مرورگری است که دیگر برای آن آپدیتی عرضه نخواهد شد چراکه همانطور که گفتیم مرورگر اج قرار است جایگزین آن شود. در هرحال، این مرورگ همچنان بر روی دستگاه‌های سازگار قابل استفاده است.

طراحی و راحتی استفاده

روند کنونی در پیش گرفته شده برای طراحی مرورگرها درحال ناپدید شدن است. اینترنت‌اکسپلورر، اج، فایرفاکس، سافاری و کروم همگی سعی کرده‌اند تا طراحی آن‌ها تا جایی که امکان دارد مینیمال باشد. این مرورگرها متون یکپارچه، دکمه‌های مشابه که در برخی مواقع به صورت پراکنده و ترکیبی ارائه شده‌اند را مورد استفاده قرار داده‌اند. همچنین شکل این دکمه‌ها و طراحی آن‌ها برای استفاده در سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز ۸ و OS X زیبا ارزیابی می‌شود. ویوالدی در بخش طراحی یک ساختار رنگ کلی را ارائه می‌دهد. در کل تمامی مرورگرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هنگام وب‌گردی، نگاه کاربر به صفحه وب متمرکز شود تا به خود مرورگر. در ادامه طراحی هر کدام از مرورگرهای مورد اشاره را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

گوگل کروم (Google Chrome)

chrome

کروم اولین مرورگری بوده که رابط کاربری آن اساسا ساده طراحی شده و آنچه در معرض دید کاربر قرار می‌دهد یک نوار آدرس و چند دکمه است. نمای این مروگر بسیار ساده و به دور از جزئیات است و با نصب افزونه‌های مختلف می‌توان به قابلیت‌های آن اضافه کرد. استفاده از افزونه‌های برای اکثر کاربران چندان گیج‌کننده نیست. همانند بیشتر مرورگرها، در کروم می‌توان ۱۵ تب همزمان یا حتی بیشتر را باز کرد. 

در کروم ابزارهای ناوبری استاندارد نظیر بازگشت، جلو رفتن (forward)، بازنشانی، و گشودن صفحه خانگی ارائه می‌شوند. اما امکان شخصی سازی دکمه‌ها و نوار ابزار به دلخواه کاربر نیز وجود دارد و می‌توان دکمه‌های مورد نظر را حذف و دکمه‌های دیگری را اضافه کرد. روش بوک‌مارک کردن با یک کلیک در گوگل کروم نیز در نوع خود جالب است و برای اضافه کردن یک وب‌سایت به لیست علاقمندی‌ها کافیست بر روی علامت ستاره که در سمت راست نوار آدرس قابل مشاهده است کلیک کنید.

موزیلا فایرفاکس (Mozilla FireFox)

firefox

این مرورگر در مقایسه با سایر رقبای خود یک نمای کاربردی را ارائه می‌دهد و نوار تب‌ها در آن در بالای نوار آدرس قرار داده شده است. آدرس URL و جعبه جستجو در حالت پیشفرض به صورت جداگانه قرار داده شده‌اند که این مورد یکی از ویژگی‌های کم‌نظیر فایرفاکس نسبت به دیگر مرورگ‌ها به شما می‌رود. البته ناگفته نماند که جستجو از طریق نوار آدرس نیز بخوبی کار خود را در این مرورگر انجام می‌دهد. اخیرا دکمه‌هایی برای سرویس‌های Pocket و Hello اضافه شده است. اما اگر به این موارد نیازی ندارید امکان حذف آن‌ها تنها با چند کلیک ساده وجود دارد. اگر امکانات شخصی سازی در این مرورگر وجود نداشت، فایرفاکس هیچ نبود.

این مرورگر همانند کروم امکان بوک‌مارک کردن وب‌سایت‌های مورد علاقه را تنها با یک کلیک در اختیار کاربران قرار داده است و تنها کاری که برای اضافع کردن یک وب‌سایت به لیست علایق خود باید انجام دهید، کلیک بر روی ستاره سمت راست نوار آدرس است، اما در فایرفاکس این ستاره با یک علامت بسیار کوچک از بخش نوار آدرس جدا شده است. منوی تنظیمات همانند تنظیمات گوگل کروم از طریق کلیک بر روی دکمه در نظر گرفته شده در بالای مرورگر امکان‌پذیر است. این دکمه با سه خطی که بر روی آن به صورت افقی قرار داده شده مشخص است و در سمت راست بالای مرورگر قرار داده شده است. متاسفانه این بخش در مرورگر فایرفاکس فضایی را به خود اختصاص داده که باعث می‌شود تعداد تب‌های مورد استفاده به صورت همزمان را کاهش دهد.

اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)

IE

از نظر فضای صفحه‌نمایش، اینترنت اکسپلورر نیز طراحی مینیمالی دارد و از این نظر می‌توان گفت نسبت به کروم ساده‌تر است. اینترنت اکسپلورر ۱۱ فقط یک نوار در بالای خود ارائه می‌دهد که در آن بخش آدرس بار و جستجو نیز قرار داده شده‌اند. تب‌های باز شده در سمت راست محل وارد کردن URL نمایان می‌شوند. به نظر می‌رسد فضای این بخش کمی به هم ریختگی دارد چراکه بخش جستجو نیز در این قسمت تعبیه شده ولی مادامی که شما تب‌های زیادی را باز نکنید با مشکل چندانی مواجه نخواهید شد. از جمله دیگر ویژگی‌هایی که در بخش طراحی این مرورگر باید به آن‌ها اشاره کرد، قابلیت بوک‌مارک کردن با یک کلیک است که در بیشتر مرورگرها ارائه می‌شود.

در هرحال اینترنت اکسپلورر یک مرورگر ۲۰ ساله است که حال قرار است بالاخره جای خود را به مرورگر جدید مایکروسافت یعنی اج بدهد. البته IE همچنان در ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران قرار داده شده اما دیگر به صورت پیشفرض نیست و امکانات جدیدی برای آن عرضه نخواهد شد.

سافاری (Safari)

safari

مرورگری که مدت‌ها به عنوان یک مرورگر با عملکرد متوسط از آن یاد می‌شد، حالا به رقیبی جدی در مقایسه با کروم و فایرفاکس تبدیل شده است. جدیدترین نسخه مرورگر اپل نیز از طراحی مینیمالی بهره گرفته، اما برای کاربران قدیمی سافاری به اندازه کافی آشنا به نظر می‌رسد و این کاربران در هنگام کار با نسخه جدید مرورگر یاد شده نیز احساس آشنایی خواهند داشت. سافاری نیز مانند رقبای خود نوار آدرس و جستجوی یکپارچه را ارائه می‌دهد. ویژگی‌هایی که اخیرا به این مرورگر اضافه شده یک آیکون اشتراک‌گذاری است که در سمت راست فیلد جستجو جای داده شده و روش کار با آن مانند بوک‌مارک با یک کلیک است. با استفاده از این آیکون می‌توان صفحات مورد نظر را در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های اپل نظیر آی‌مسیج و ایمیل به اشتراک گذاشت. یک نوار کناری اختیاری نیز در سافاری وجود دارد که به کاربر امکان دسترسی سریع به لیست علاقمندی‌ها، اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی و لیست مطالعه‌ای که از طریق iOS همگام‌سازی شده را می‌دهد.

اپرا (Opera)

opera

این مرورگر از موتور وب گوگل کرومیوم بهره می‌برد ولی امکانات و قابلیت‌های اختصاصی آن باعث می‌شود تا شکلی مجزا داشته باشد. اپرا نوار آدرس و جستجو را به صورت یکپارچه ارائه کرده، درست همانند آنچه کروم ارائه می‌دهد، اما این مرورگر همچنین ویژگی‌های اختصاصی خود را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله ویژگی‌های اختصاصی اپرا می‌توان به بخش Speed Dial اشاره کرد که به کاربر اجازه می‌دهد با روشی بسیار سریع به لیست بوک‌مارک‌های خود دسترسی داشته باشد، درست مانند سافاری که صفحاتی که زیاد بازدید شده‌اند را به همین شکل در اختیار کاربر قرار می‌دهد. ویژگی دیگر اپرا Stash است که می‌توان آن را مشابه Pocket دانست و به کاربر اجازه می‌دهد تا صفحات مورد نظر خود را برای مرور در آینده ذخیره کند. 

اج (Edge)

edge

اج در واقع بازسازی شده IE 11 است ولی در این مروگر حاشیه‌ها و آیکون‌های کمتری وجود دارد و نیز طراحی آن نسبت به IE 11 بسیار بهبود یافته است. نوار آدرس و جستجو این مرورگر نیز به صورت یکپارچه بوده ولی عرض آن تقریبا به اندازه عرض صفحه خواهد بود. البته در سمت راست این نوار چند دکمه از جمله نمای مطالعه، کورتانا و مارک‌اپ‌ها قرار دارند. اج یک مرورگر استاندارد برای ویندوز ۱۰ است و با بسیاری از اپلیکیشن‌ها و ویژگی‌های این سیستم‌عامل همخوانی دارد که می‌توان در این زمینه به اوت‌لوک و کورتانا اشاره کرد. با جدیدترین آپدیت این مرورگر امکان کست کردن ویدیو، صوت و تصویر به میراکست و دستگاه‌هایی که از DLAN بهره می‌برند وجود دارد.

ویوالدی (Vivaldi)

vivaldi

این مرورگر نه تنها قابلیت‌های شخصی سازی زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه پس از اولین اجرا، از شما می‌خواهد تا محل قرار گیری مواردی از قبیل تب‌ها، نوار آدرس را تعیین کنید. اگر شما بخواهید تب‌ها را در یک پنل در سمت چپ پنجره مرورگر قرار دهید، می‌توانید این کار را براحتی انجام دهید، یا می‌توانید اجازه دهید تا نوار یاد شده در بخش بالایی جای گیرد. ویوالدی همچنین بخش نوار وضعیت را ارائه می‌دهد که به کاربر امکان مشاهده سریع آدرس‌ صفحاتی که مشاهده می‌کند را می‌هد. رنگ هر تب نیز با توجه به وب‌سایتی که از ان بازدید می‌شود تغییر می‌یابد.

تست بنچمارک

بیشتر مروگرهای امروزی با استانداردهای وب همخوانی داشته و سرعت بالایی را ارائه می‌دهند. یک کاربر عادی شاید نتواند تفاوت سرعت رندر شدن صفحات را در مرورگرهای مدرن امروزی حس کند، اما حالا این شش مرورگر همگی نسبت به نسخه‌های قبلی خود بسیار سریع‌تر شده اند و در هر بروزرسانی نیز سرعت آن‌ها افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید نتایج بنچمارک را برای مرورگرهای مورد بحث مشاهده کنید. بخشی که به صورت پررنگ درآمده در واقع برنده هر بخش است.

browser benchmarks

در بخش دوم این مطلب به ادامه بررسی و مقایسه این مرورگرها را خواهیم پرداخت.

 

منبع technbitz

 

0

اوپرا در ماه گذشته یک قابلیت جدید را در مرورگر خود معرفی کرد و به آزمایش آن پرداخت. قابلیت جدید و در حال آزمایش اوپرا همان ذخیره سازی باتری بود که برای لپ تاپ های مجهز به مرورگر اوپرا طراحی شده بود. قرار است مرورگر اوپرا در برابر مرورگرهایی مانند کروم که در گذشته به قاتلان باتری مشهور بودند، مصرف بهینه تری داشته باشد و به ذخیره سازی انرژی مورد نیاز دستگاه کمک کند. 

قابلیت ذخیره سازی باتری مرورگر اوپرا رسماً به عموم عرضه شد


این قابلیت در زمان معرفی در مرحله بتا قرار داشت و این یعنی تا زمانی که در برنامه بتا عضو نشده بودید، نمی توانستید از این قابلیت استفاده کنید. اما اکنون به نظر می رسد که اوپرا تصمیم گرفته این قابلیت را از انحصار برنامه بتا خارج کند و با قرار دادن آن در آخرین نسخه مرورگر خود، این قابلیت کاربردی را به تمامی کاربران عرضه کند. حالا اگر مرورگر اوپرای خود را به آخرین نسخه ارتقاء داده و آن را روی سیستم خود نصب کرده باشید، از این پس قادر خواهید بود از حالت ذخیره سازی باتری بهره مند شوید.


همچنین اوپرا در یک ویدیوی تایم لپس که به مرور زمان عملکرد مرورگر را در حالت ذخیره سازی باتری به نمایش درآورده، به تبلیغ و معرفی این قابلیت جدید پرداخته است. به گفته اوپرا، یک مرورگر استاندارد بدون فعال کردن حالت ذخیره سازی باتری به اندازه کروم دوام می آورد و حدود 1:58 ساعت کار می کند. اما با روشن کردن حالت ذخیره سازی باتری در اوپرا، لپ تاپ شما قادر خواهد بود تا سه 3 ساعت و بدون وقفه به جستجوی اینترنتی بپردازد.


نا گفته نماند که مزایا و میزان بهره وری این قابلیت بسته به نوع فعالیت هایی که با لپ تاپ خود انجام می دهد متفاوت خواهد بود اما اگر قصد دارید که باتری دستگاه خود را تا حد ممکن ذخیره کنید، شاید استفاده از این قابلیت در مرورگرتان فکر بدی نباشد. هم اکنون می توانید آخرین نسخه مرورگر اوپرا را از سایت رسمی این شرکت دانلود کنید.

منبع: ubergizmo

0

نسخه جدید مرورگر اپرا باعث صرفه جویی 50 درصدی در مصرف باتری لپ تاپ می‌شود

علی‌رغم اینکه مدت زیادی از عرضه مرورگر اپرا می‌گذرد، اما این مرورگر هنوز نتوانسته در حد و اندازه رقبای خود نظیر گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس، نظر کاربران را به خود جلب کند. اما با عرضه‌ی جدیدترین بروزرسانی این مرورگر، شرکت سازنده آن اعلام کرده با بهینه‌سازی‌های صورت گرفته، نسبت به نسخه‌های قبلی تا ۵۰ درصد باتری کمتری در لپ‌تاپ‌ها استفاده خواهد کرد. 

نسخه‌ی ویندوز و OS X مرورگر اپرا بروزرسانی شده و بهبودهای اعمال شده در آن، باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری لپ‌تاپ‌ها خواهد شد.

حالت جدید ذخیره‌ی انرژی در جدیدترین نسخه‌ی پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان مرورگر اپرا ارائه شده و زمانی‌که لپ‌تاپ شما به برق متصل نباشد، به صورت یک آیکن باتری نمایان شده و از این طریق در دسترس خواهد بود.

شرکت اپرا اعلام کرده که مرورگر جدیدش با انجام یکسری فعالیت‌ها، مانند کاهش فعالیت‌های تب‌های پس‌زمینه، بهینه‌سازی فرکانس بازطراحی صفحات و بهبود پخش ویدیوها، باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد. علاوه بر این، روش جدیدی که برای مدیریت حافظه در این مرورگر در نظر گرفته شده، به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک خواهد کرد.

new opera web browser

بهینه‌سازی‌های اعمال شده در بروزرسانی مورد اشاره در کنار قابلیت‌هایی که جدیدا به منظور بلاک کردن تبلیغات در این مرورگر ارائه شده، باعث می‌شوند تا حافظه‌ی مصرفی این مرورگر کاهش یابد؛ همین عامل باعث می‌شود تا مصرف باتری نسبت به نسخه‌های قبلی آن و نیز نسبت به مرورگر کروم تا ۵۰ درصد کاهش یابد. 

این شرکت اخیرا سرویس رایگان شبکه‌ی خصوصی مجازی را هم به مرورگر خود اضافه کرده و با آپدیتی که امروز عرضه کرده، برای رقابت با مرورگر محبوب گوگل کروم آماده‌تر از هر زمان شده است.

برای دانلود و تست جدیدترین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان مرورگر اپرا می‌توانید به وب سایت رسمی آن مراجعه کنید.

منبع thenextweb

 

0

شرکت نروژی اوپرا که به خاطر مرورگرها و تکنولوژی فشرده سازی دیتا معروف است به تازگی یک پیشنهاد خرید دریافت کرده است. این پیشنهاد از سوی جمعی از سرمایه گذاران چینی ارسال شده و روسای هیئت مدیره اوپرا به سهامداران پیشنهاد کرده اند که قرارداد 1.2 میلیارد دلاری را بپذیرند تا مراحل انتقال سهام صورت بگیرد.

اوپرا به مبلغ 1.2 میلیارد دلار به سرمایه گذاران چینی فروخته خواهد شد


سال های قبل از ورود اندروید و iOS به بازار، اوپرا یکی از پیشگامان دسترسی اینترنتی موبایل به حساب می آمد. مرورگر اوپرا مینی به صاحبان دستگاه های تحت جاوا و سیمبین اجازه می داد که آنلاین شوند و به ساده ترین مدل وب دسترسی پیدا کنند. مرورگر دسکتاپی اوپرا نیز در آن زمان به موفقیت هایی دست یافت اما سهم بازار این مرورگر نیز هیچ گاه به رقم بالایی نرسید و در حال حاضر هم 1 الی 2 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

در سال های اخیر نیز اوپرا از تخصص فشرده سازی خود استفاده کرد تا محصولاتی را با هدف قرار دادن کاربرانی که به دنبال صرفه جویی در مصرف دیتای موبایل خود بودند، به عرضه عمومی برساند. در حالی که اوپرا موبایل، فشرده سازی دیتا را در اولویت خود قرار داده، اما اوپرا مکس نیز همین امکان را برای ذخیره سازی ترافیک مصرفی اپلیکیشن ها به کاربران ارایه کرده است. ترافیک رمزگذاری نشده در چنین نرم افزارهایی توسط سرورهای اوپرا روت و فشرده سازی می شوند تا سرورها بتوانند میزان قابل توجهی از دیتا را ذخیره کنند. در سال 2015، اوپرا این قابلیت خود را با اضافه کردن چندین سرویس پخش زنده صوتی و ویدیویی گسترش داد و پخش زنده سرویس هایی مانند پاندورا را با ذخیره سازی بیش از 50 درصد حجم دیتا، آسان تر کرد.

هم اکنون شرکت های Qihoo 360 و Kunlun خواستار اوپرا هستند که منابع مالی آنها نیز توسط سرمایه گذاری Golden Brick و Yonglian انجام شده است. Qihoo 360 یک شرکت امنیتی ست که اپلیکیشن های امنیتی 360 را برای اندروید عرضه کرده است و محصولات دیگری مانند مرورگر و سایر محصولات امنیتی را نیز تولید می کند.

 

منبع: androidauthority