0

دعوای ۹ میلیارد دلاری اوراکل و گوگل ادامه دارد

«اوراکل» ادعا می‌کند که «گوگل» به دلیل سواستفاده از زبان برنامه‌نویسی «جاوا» باید به این شرکت غرامتی ۹ میلیارد دلاری پرداخت کند. چند وقت پیش این دعوا را گوگل برنده شد اما اوراکل ظاهرا قرار نیست عقب بکشد و همچنان به این منازعه پتنتی ادامه می‌دهد.

گوگل و اوراکل از سال ۲۰۱۰ درگیر نبرد حقوقی پیچیده‌ای هستند. محور اصلی شکایت این ادعا است که گوگل با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا، حق کپی‌رایت شرکت اوراکل را نقض کرده است.

گوگل می‌گوید که نحوه‌ی استفاده‌ی آن‌ها شامل بند «استفاده‌ی منصفانه» در قانون کپی‌رایت می‌شود؛ و اوراکل نمی‌تواند این گونه استفاده را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

اوراکل ادعا کرده بود که گوگل بدون اجازه از ۳۷ کتابخانه جاوا و ۱۱ خط از کدهای این شرکت در سیستم‌عامل اندروید استفاده کرده است. اگر بخاطر داشته باشید، اوراکل در سال ۲۰۱۰ نیز ادعای مشابه‌ای را علیه‌ گوگل به دادگاه ارائه کرده بود. نتیجه‌ی شکایت ۲۰۱۰ اوراکل نیز به جایی نرسید چرا که گوگل استفاده از کتابخانه‌های جاوا در اندروید را تحت پوشش استفاده‌ی منصفانه و در چهارچوپ کپی‌رایت دانست و دادگاه نیز آن را قبول کرد. در ماه می ۲۰۱۲ پرونده‌ی شکایت ۲۰۱۰ اوراکل از گوگل بسته شد و اوراکل مجبور شد هزینه‌ی متحمل شده به گوگل برای طی شدن فرایند دادگاه را پرداخت کند.

اما اوراکل هنوز کوتاه نیامده و در ششم جولای دوباره به دادگاهی در سان‌فرانسیسکو مراجعه کرده و از همان قاضی دوباره برای بازنگری و بازبینی پرونده درخواست کرده است. گوگل می‌گوید شرکت اوراکل تاکنون ۴۲ میلیارد دلار از اندروید بدست آورده است. از آن طرف اوراکل در ادعای جدید خود می‌گوید:

پاداش مالی گوگل در حال آشکارسازی بیشتر است و این در قانون موردی بی‌سابقه است.

اوراکل از قاضی درخواست کرده تا به درخواست‌های سنتی و محدود‌تری از «بند منصفانه» استفاده کند: «شبیه زمانی که انتقاد، نظر، خبری، آموزشی یا بورس تحصیلی یا تحقیقات است» پایبند بماند.

قاضی این پرونده در رد تلاش اول اوراکل گفته بود که هیئت منصفه «منطقی پیدا کرده» که این پلتفرم منبع باز و رایگان اندروید همچنین «در خدمت اهداف غیرتجاری» نیز قرار گرفته است.

گوگل

گوگل شبیه به دفعات قبل بازهم اظهار کرده که کدهای جاوا برای دسترسی همه آزاد و باز بوده‌اند. جاوا برای اولین بار توسط ابرقدرت سال‌های اولیه‌ی سیلیکون ولی، «سان میکروسیستم» و در گروهی با رهبری برنامه‌نویس مشهور «جیمز گاسلینگ» تولید شد. گاسلینگ این زبان را بر مبنای زبان فراگیر آن زمان، C++، پایه‌گذاری کرد؛ هرچند در نوشتن آن همواره نگاهی به آینده داشت. گوگل گفته که در صحبت‌هایی که با سان میکروسیستم داشته، آن‌ها هیچ مشکلی با استفاده گوگل از کد‌ها بدون اخذ مجوز نداشته‌اند.

لری پیج، مدیرعامل پیشین گوگل و حال حاضر آلفابت شرکت مادری گوگل در اظهار نظری اعلام کرده که «ما برای چیز‌های رایگان و باز پولی پرداخت نکرده‌ایم.»

باید دید در ادامه اوراکل می‌تواند دوباره این پرونده را به جریان بیندازد و دوباره پای گوگل را به دادگاه بکشاند یا خیر.

منبع siliconvalley

 

0

گوگل و اوراکل: دعوای ۹ میلیارد دلاری بر سر چیست؟

«اوراکل» ادعا می‌کند که «گوگل» به دلیل س استفاده از زبان برنامه‌نویسی «جاوا» باید به این شرکت غرامتی ۹ میلیارد دلاری پرداخت کند. اما چرا این حکم مهم است؛ و دادگاه به نفع چه‌ کسی خواهد بود؟

گوگل و اوراکل از سال ۲۰۱۰ درگیر نبرد حقوقی پیچیده‌ای هستند. این هفته اما اوراکل وارد دادرسی دومی شده است که غرامتی بالغ بر ۹ میلیارد دلار را پیش روی گوگل قرار خواهد داد. محور اصلی شکایت این ادعا است که گوگل با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا، حق کپی‌رایت شرکت اوراکل را نقض کرده است.

گوگل می‌گوید که نحوه‌ی استفاده‌ی آن‌ها شامل بند «استفاده‌ی منصفانه» در قانون کپی‌رایت می‌شود؛ و اوراکل نمی‌تواند این گونه از استفاده را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

پیامد این محاکمه موج جدیدی در صنعت تکنولوژی ایجاد خواهد کرد: در صورتی که اوراکل برنده‌ی دادگاه شود؛ ساخت نرم‌افزارهایی که با اپ‌های دیگر سازگار باشند؛ از لحاظ قانونی بسیار سخت‌ خواهد شد. اما جاوا دقیقا چیست؟ چرا گوگل از آن استفاده کرده است و چرا اوراکل با این موضوع مشکل دارد؟ پاسخ‌ این سوالات را در ادامه می‌بینید.

تاریخچه‌ی کوتاه جاوا

با توجه به نظرات مختلف، جاوا بزرگترین یا دومین زبان برنامه‌نویسی بزرگ در دنیا است. بخش زیادی از «آمازون»، گوگل، «نت‌فلیکس»، «پی‌پال» و بسیاری از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های وب قدرتمند با جاوا (در کنار زبان‌هایی مثل C++) ساخته‌ شده‌اند.

جاوا برای اولین بار توسط ابرقدرت سال‌های اولیه‌ی سیلیکون ولی، «سان میکروسیستم»، و در گروهی با رهبری برنامه‌نویس مشهور «جیمز گاسلینگ» تولید شد. گاسلینگ این زبان را بر مبنای زبان فراگیر آن زمان، C++، پایه‌گذاری کرد؛ هرچند در نوشتن آن همواره نگاهی به آینده داشت.

جاوا، در مقایسه با بسیاری زبان‌های دیگر، به کند بودن معروف است. اما پایدار و قابل اعتماد است. این زبان همچنین بر روی تمام فرم‌های کامپیوتر شخصی (از ویندوز تا مک و لینوکس) قابل استفاده است.

James Gosling

(رایان گاسلینگ، ابداع‌کننده‌ی زبان برنامه‌نویسی جاوا)

برنامه‌نویس‌های امروزی‌تر نگاهی از بالا به پایین به این زبان برنامه‌نویسی دارند. آن‌ها جاوا را برای عصر اسمارت‌فون‌ها و اپلیکیشن‌های وب خشک و قدیمی می‌دانند. اما این زبان خصوصیات مهمی دارد که شرکت‌های بزرگ را جذب خود می‌کند.

«پاول فورد» در مقاله‌ی «کد چیست؟» خود در مجله‌ی «Bloomberg Businessweek» می‌نویسد: «جاوا چندان هیجان‌انگیز نیست؛ اما بسیار قابل پیشبینی عمل می‌کند. زبانی است برای ساختن برنامه‌های بسیار بزرگ، برای شرکت‌های بسیار بزرگ، با تیم‌های برنامه‌نویسی بسیار بزرگ. با اینکه مردم از آن شکایت می‌کنند؛ اما این زبان همیشه خوب کار می‌کند.»

به این دلیل که جاوا تا این حد قابل اعتماد و تا این حد خوب کار می‌کند؛ همیشه بازاری برای برنامه‌نویسانی که جاوا می‌دانند وجود دارد. پس در پاسخ به این نیاز برنامه‌نویسان زیادی در صنعت تکنولوژی به این زبان مسلط هستند.

در سال ۲۰۰۹، اوراکل شرکتِ سان میکروسیستم را خرید؛ و خیلی زود مشکل حقوقی آن‌ها با گوگل شروع شد.

ظهور اندروید

در سال ۲۰۰۵، گوگل با مبلغ ۵۰ میلیون دلار استارت‌آپی به نام اندروید را خرید؛ و تیم گسترش‌دهنده‌ی آن را استخدام کرد تا سیستم‌عامل جدیدی برای گوشی‌های موبایل تهیه کنند.

این تیم، که بهتر از هرکسی از توانایی بازار اسمارت‌فون‌ها با خبر بودند؛ می‌خواستند تا جای ممکن برای عرضه‌ی اندروید از زمان جلو بیفتند. برای این کار آن‌ها این پلتفرم را بر پایه‌ی تکنولوژی‌های رایگان (مانند کرنلِ لینوکس و زبان برنامه‌نویسیِ جاوا ساخته‌ی شرکت سان) بنا کردند.

برای گوگل این ایده از دو جهت عالی بود: اول اینکه بسیاری از گسترش‌دهنده‌ها جاوا را بسیار خوب می‌دانند؛ پس گسترش‌دهنده‌ها برای طراحی اپ اندروید نیاز به یادگیری زبان جدید نخواهند داشت. دوم، با توجه به محبوبیت جاوا، این زبان به شکل غنی و عمیقی از عناصری پشتیبانی می‌کرد که گوگل برای تولید یک سیستم‌عامل به آن‌ها نیاز داشت؛ پس نیازی به کار کردن از صفر و تولید زیرساخت‌های جدید نبود.

Andy Rubin

(اندی روبین، یکی از پایه‌گذاران اندروید)

در دادگاهِ این هفته، رئیس اجرایی آلفابت، «اریک اشمیت»، شهادت داد که این شرکت به سان مبلغی تا اندازه‌ی ۴۰ میلیون دلار را برای لایسنس جاوا پیشنهاد کرده است. این گفتگوها به سرانجام نرسید؛ به این معنی که گوگل از لوگوی رسمی جاوا در اندروید و تکنولوژی‌های دیگر این شرکت استفاده نخواهد کرد.

اما مسئله‌ی مهم این است که شما همانقدر می‌توانید خود را صاحب یک زبان برنامه‌نویسی یا دارنده‌ی کپی‌رایت آن بدانید؛ که بتوانید بر سر زبان انگلیسی ادعایی داشته باشید. به همین دلیل گوگل راه خود را در استفاده از جاوا برای اندروید ادامه داد؛ هرچیزی را که نتوانست از سان با لایسنس بدست آورد برای خود کپی زد و سایر بخش‌ها را نیز از صفر ساخت.

اشمیت شهادت داد که گوگل فکر نمی‌کرد که عملکرد اشتباهی دارد؛ زیرا که این کدها به شکل آزادانه در اختیار عموم قرار داشتند. به نظر می‌رسد که سان نیز از استفاده‌ی بی‌اجازه‌ی گوگل از این زبان برنامه‌نویسی ناراحت یا متعجب نشده است. چون این شرکت هرگز به دنبال شکایت کردن از گوگل نرفت. هرچند اوراکل نگاه متفاوتی دارد.

 عبور از خط قرمز

اما مشکلات گوگل به استفاده‌ی بدون کپی‌رایت از زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا محدود نمی‌شود. اوراکل می‌گوید که حتی اگر استفاده گوگل از زبان برنامه‌نویسی جاوا قانونی باشد؛ این شرکت با استفاده از یک سری کدهای اختصاصی اوراکل خط قرمز را رد کرده است.

مشکل اوراکل این است که گوگل از بخشی از رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن (APIs- راه‌ها و پروتکل‌هایی برای ارتباط نرم‌افزارها با یکدیگر) تا بتواند به یکسری امکانات پشت پرده‌ی جاوا دسترسی پیدا کند. در حالی که امکان دارد زبان جاوا در مقابل قانون کپی‌رایت مصون باشد؛ اوراکل می‌گوید که این رابط‌ها جزو حقوق معنویِ این شرکت هستند.

Android

بسیاری در صنعت تکنولوژی مخالفت خود را با این ایده‌ که استفاده‌ از API دستبرد به حقوق شرکت اوراکل است؛ و حتی اینکه APIها را می‌توان تحت کپی‌رایت نگه داشت؛ ابراز کرده‌اند. هرچند یک ایمیل از رئیس سابق اندروید، «اندی روبین»، که چهارشنبه در دادگاه دست‌به‌دست می‌شد اشاره می‌کند که گوگل در زمان استفاده از API از مغایرت آن با قوانین کپی‌رایت اطلاع داشته است.

همانطور که گفته شد نتیجه‌ی این دادگاه موجی از تغییرات را برای دنیای فناوری به دنبال خواهد داشت. اگر APIهایی که دسترسی به امکانات جاوا را فراهم می‌کنند تحت قانون کپی‌رایت باشد و (برخلاف ادعای گوگل) شامل بند استفاده‌ی منصفانه نشوند؛ معادله‌ی دنیای نرم‌افزار برای برنامه‌نویس‌ها و گسترش‌دهنده‌ها بیش از پیش پیچیده خواهد شد.

منبع business insider

 

0

شرکت‌هایی مانند سامسونگ به جای پرداخت حق لیسانس ۴۰ میلیون دلاری به اوراکل تنها یک میلیون دلار می‌پردازند!

تخفیف 97.5 درصدی اوراکل به آمازون برای رقابت با گوگل

Safra Catz از مدیران ارشد اوراکل می‌گوید مجبور شده به مشتریانی مانند آمازون و سامسونگ تخفیف‌های کلانی بدهد تا بتواند فناوری جاوا را در برابر سیستم‌عامل آزاد اندروید رقابتی نگه دارد.

به گزارش فارس، وی حتی افشا کرده که اوراکل به آمازون تخفیف ۹۷.۵ درصدی می‌دهد تا این شرکت در دستگاه کتابخوان الکترونیک کیندل خود از جاوا به جای اندروید استفاده کند.

این مدیر اوراکل افزوده است که شرکت‌هایی مانند سامسونگ به جای پرداخت حق لیسانس ۴۰ میلیون دلاری به اوراکل تنها یک میلیون دلار می‌پردازند و این در نوع خود جالب توجه است.

Safra Catz این اظهارات را در جریان جلسه شهادتی که بر ضد گوگل در جریان بود مطرح کرد. اوراکل گوگل را به نقض حقوق مالکیت معنوی خود و استفاده بدون اجازه از جاوا متهم کرده و حالا خواستار دریافت غرامت صدها میلیون دلاری از گوگل است.

گوگل در مقابل مدعی است که از مؤلفه‌های جاوا به شکلی عادلانه و منصفانه استفاده کرده و رعایت کپی‌رایت در شرایطی که این شرکت بخش‌هایی از جاوا را در اندروید به کار برده غیرممکن است. گوگل در صورت محکومیت در این پرونده برای عرضه سیستم‌عامل اندروید و نصب آن بر روی گوشی‌های همراه به شکل جدی با مشکل مواجه خواهد شد.

-1
1

اوراکل محکوم به پرداخت ۳ میلیارد دلار غرامت به اچ پی شد

در کشمکش بین اچ‌پی و اوراکل، قاضی دادگاه رای به پرداخت مبلغ ۳ میلیارد دلار غرامت به اچ‌پی‌ داد. اوراکل به دلیل عدم پشتیبانی از سرورهای قدیمی مبتنی بر ایتانیوم مجبور به پرداخت چنین رقم سنگینی خواهد شد.

ایتانیوم (Itanium) نام خانواده‌ای از ریزپردازنده‌های ۶۴-بیتی شرکت اینتل است. اینتل پردازنده‌های مبتنی بر معماری ایتانیوم را برای بازار سرورها و سیستم‌های رایانه‌ای با کارایی بالا طراحی کرده بود. معماری ایتانیم در ابتدا از شرکت HP سرچشمه گرفت و بعدها به طور مشترک توسط اینتل و اچ‌پی توسعه یافت. سیستم‌های مبتنی بر ایتانیوم توسط شرکت اچ‌پی و چندین شرکت تولیدکننده دیگر تولید می‌شدند.

اوراکل طی قراردادی که با اچ‌پی‌ منعقد کرده بود موظف به توسعه‌ی نرم‌افزارهای خود برای سرورهای پلتفرم ایتانیوم سال ۲۰۱۱ شده بود. اما اوراکل این قرارداد را نقض و پشتیبانی از نرم‌افزارهای ارائه شده برای این پلتفرم را متوقف کرده است. اوراکل می‌گوید که سرورهای ایتانیوم به پایان عمر خود رسیده‌اند و آن‌ها تصور کرده‌اند که نیازی به فسخ قرارداد نیست و پشتیبانی از سخت‌افزار قدیمی را متوقف کرده‌اند.

رویترز گزرش کرده که قاضی دادگاه رای به نفع اچ‌پی‌ داده است و قرارداد سال ۲۰۱۲ را همچنان معتبر دانسته است. حالا اوراکل مجبور به پرداخت ۳ میلیارد دلار خسارت به اچ‌پی شده است.

منبع reuters Engadget